Front Races Teams Riders Ranking

Santos Tour Down Under | 2000 Results

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time
01 Gilles Maignan Ag2r - Décathlon 19:02:02
02 Stuart O'Grady Crédit Agricole + 12
03 Steffen Wesemann Team Deutsche Telekom + 14
04 Ludovic Turpin Ag2r - Décathlon + 18
05 Sandy Casar La Française des Jeux + 24
06 Dominique Rault BigMat - Auber 93 + 25
07 Alexandre Vinokourov Team Deutsche Telekom + 28
08 Matthew Stephens Linda McCartney Racing Team + 4:11
09 Rene Jørgensen Memory Card-Jack&Jones + 5:46
10 Emmanuel Magnien La Française des Jeux + 10:58
11 Franck Pencole Crédit Agricole + 17:19
12 Christopher Jenner Crédit Agricole + 21:46
13 Pascal Hervé Team Polti + 26:40
14 Brad Davidson Saeco - Valli & Valli + 26:44
15 Jörg Ludewig Saeco - Valli & Valli + 28:03
16 Robbie McEwen Farm Frites + 31:37
17 Fabio Sacchi Team Polti + 34:35
18 Massimiliano Mori Saeco - Valli & Valli + 37:12
19 Guillaume Auger BigMat - Auber 93 + 37:13
20 Scott Sunderland Palmans - Ideal + 37:24
21 Maurizio de Pasquale Linda McCartney Racing Team + 37:24
22 Allan Johansen Memory Card-Jack&Jones + 37:24
23 Philippe Bordenave Ag2r - Décathlon + 37:39
24 Jamie Drew Mercury Cycling Team + 38:50
25 Christophe Brandt Saeco - Valli & Valli + 38:50
26 Erik Zabel Team Deutsche Telekom + 39:04
27 Wim Vansevenant Farm Frites + 39:49
28 Rafael Mateos Perez Team Polti + 40:21
29 Nicolas Vogondy La Française des Jeux + 42:22
30 Salvatore Commesso Saeco - Valli & Valli + 42:27
31 Koos Moerenhout Farm Frites + 43:17
32 Allan Davis - + 43:29
33 Nic Brown - + 43:34
34 Jacob Moe Rasmussen Memory Card-Jack&Jones + 46:39
35 Benjamin Brooks Linda McCartney Racing Team + 46:54
36 Jeremy Hunt BigMat - Auber 93 + 47:39
37 Bart Voskamp Team Polti + 48:12
38 Bradley McGee La Française des Jeux + 48:14
39 Andrei Kivilev Ag2r - Décathlon + 48:14
40 Nicolas Fritsch La Française des Jeux + 48:46
41 Marcel Gono Crédit Agricole + 50:14
42 Torsten Nitsche Saeco - Valli & Valli + 50:36
43 Rolf Aldag Team Deutsche Telekom + 50:36
44 Sean Sullivan De Nardi - Pasta Montegrappa + 52:34
45 Magnus Bäckstedt Crédit Agricole + 53:27
46 Mikael Holst Kyneb Memory Card-Jack&Jones + 54:44
47 Alexandre Chouffe BigMat - Auber 93 + 57:25
48 Yvon Ledanois La Française des Jeux + 1:00:52
49 Jan Schaffrath Team Deutsche Telekom + 1:00:52
50 Tristan Hoffman Memory Card-Jack&Jones + 1:02:29
51 Tayeb Braika Linda McCartney Racing Team + 1:02:31
52 David McKenzie Linda McCartney Racing Team + 1:02:32
53 Pascal Richard Linda McCartney Racing Team + 1:02:32
54 Bjørnar Vestøl Linda McCartney Racing Team + 1:02:32
55 Kai Hundertmarck Team Deutsche Telekom + 1:02:32
56 Maximilian Sciandri Linda McCartney Racing Team + 1:02:32
57 Stéphane Bergès BigMat - Auber 93 + 1:02:37
58 Andrey Mizurov Team Deutsche Telekom + 1:02:41
59 Steven Kleynen Farm Frites + 1:02:41
60 Cyril Saugrain La Française des Jeux + 1:03:24
61 Martin van Steen Farm Frites + 1:04:32
62 Anthony Langella Crédit Agricole + 1:04:32
63 Innar Mandoja Ag2r - Décathlon + 1:04:32
64 Baden Cooke Mercury Cycling Team + 1:06:40
65 Bjarke Nielsen Memory Card-Jack&Jones + 1:06:40
66 Thierry Bourguignon BigMat - Auber 93 + 1:08:40
67 Rossano Brasi Team Polti + 1:08:52
68 Jaan Kirsipuu Ag2r - Décathlon + 1:11:45
69 Gian Matteo Fagnini Team Deutsche Telekom + 1:11:45
70 Nick Gates Team Hohenfelder - Concorde + 1:11:45
71 Laurent Estadieu Ag2r - Décathlon + 1:12:54
72 Carlos Da Cruz BigMat - Auber 93 + 1:13:49
73 Jerome Neuville Crédit Agricole + 1:13:49
74 Michele Colleoni Team Polti + 1:13:49
75 Scott Davis Mercury Cycling Team + 1:13:49
76 Frederic Finot Crédit Agricole + 1:13:49
77 Alessandro Guerra Saeco - Valli & Valli + 1:16:30
78 Gerben Löwik Farm Frites + 1:19:09
79 Mirko Crepaldi Team Polti + 1:20:44
80 Jay Sweet BigMat - Auber 93 + 1:20:44
81 Luke Roberts - + 1:20:44
82 Brett Lancaster - + 1:36:24
DNF Brett Aitken -
DNF Graeme Brown -
DNF Cadel Evans -
DNF Alexandre Botcharov Ag2r - Décathlon
DNF Johan Capiot Farm Frites
DNF Remco Van der Ven Farm Frites
DNF Jimmy Casper La Française des Jeux
DNF Michael Rogers Mapei - Quick Step
DNF Michael Sandstød Memory Card-Jack&Jones
DNF Jesper Skibby Memory Card-Jack&Jones
DNF Valentino China Saeco - Valli & Valli
DNF Dario Pieri Saeco - Valli & Valli
DNF Corey Sweet Team Hohenfelder - Concorde
DNF Enrico Cassani Team Polti
Information
Nations Australia
Date January 18th-23rd
CAT 2.3