Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway

1999 Santos Tour Down Under

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Results: 02.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Erik Zabel 1970 Team Deutsche Telekom 03:41:0113
02 Mario Traversoni 1972 Saeco - Cannondale + 0010
03 Stuart O'Grady 1973 Crédit Agricole + 008
04 Miguel Ángel Perdiguero 1972 ONCE - Deutsche Bank + 007
05 Stéphane Barthe 1972 Casino - Ag2R + 006
06 Jaan Kirsipuu 1969 Casino - Ag2R + 005
07 Brett Aitken 1971 Palmans + 005
08 Gert Vanderaerden 1973 Palmans + 004
09 Jamie Drew 1973 Selle Italia + 004
10 Roger Hammond 1974 Palmans + 003
11 Frédéric Moncassin 1968 Crédit Agricole + 003
12 Zbigniew Spruch 1965 Lampre - Daikin + 003
13 Jason Phillips 1969 Die Continentale + 003
14 Christian Andersen 1967 Team Home - Jack&Jones + 002
15 Harald Morscher 1972 Saeco - Cannondale + 002
16 Jürgen Vermeersch 1975 Palmans + 002
17 Massimiliano Mori 1974 Saeco - Cannondale + 002
18 David Etxebarria 1973 ONCE - Deutsche Bank + 002
19 Rolf Aldag 1968 Team Deutsche Telekom + 002
20 Giovanni Lombardi 1969 Team Deutsche Telekom + 001
21 Nico Eeckhout 1970 Palmans + 001
22 Laurent Jalabert 1968 ONCE - Deutsche Bank + 001
23 Nicolaj Bo Larsen 1971 Team Home - Jack&Jones + 001
24 Michael Blaudzun 1973 Team Home - Jack&Jones + 001
25 Matthew Wilson 1977 - + 001
26 Lauri Aus 1970 Casino - Ag2R + 001
27 Rene Jørgensen 1975 Team Home - Jack&Jones + 001
28 Corey Sweet 1976 Team Leonardo Coast + 00-
29 Peter Rogers 1974 Die Continentale + 00-
30 Sean Sullivan 1978 - + 00-
31 Steffen Wesemann 1971 Team Deutsche Telekom + 00
32 Sébastien Hinault 1974 Crédit Agricole + 00
33 Olivier Perraudeau 1972 Crédit Agricole + 00
34 Magnus Bäckstedt 1975 Crédit Agricole + 00
35 Valentino China 1977 Saeco - Cannondale + 00
36 Alberto Elli 1964 Team Deutsche Telekom + 00
37 Alexandre Vinokourov 1973 Casino - Ag2R + 00
38 Jan Schaffrath 1971 Team Deutsche Telekom + 00
39 Christopher Jenner 1974 Crédit Agricole + 00
40 Francesco Frattini 1967 Team Deutsche Telekom + 00
41 Henk Vogels 1973 Crédit Agricole + 00
42 Dario Andriotto 1972 Saeco - Cannondale + 00
43 Daniel Trinnie 1976 - + 00
44 Duncan Smith 1975 - + 00
45 Thierry Bourguignon 1962 BigMat - Auber 93 + 00
46 Nick Gates 1972 Die Continentale + 00
47 Frederic Bessy 1972 Casino - Ag2R + 00
48 Hans De Clercq 1969 Palmans + 00
49 Olivier Bonnale - - + 00
50 Cadel Evans 1977 Saeco - Cannondale + 00
51 Gilles Maignan 1968 Casino - Ag2R + 00
52 Oscar Camenzind 1971 Lampre - Daikin + 00
53 Marcel Gono 1976 Crédit Agricole + 00
54 Tom Leaper 1975 Navigare - Gaerne + 00
55 Jean-Marc Riviere 1968 - + 00
56 Christophe Agnolutto 1969 Casino - Ag2R + 00
57 David Lefevre 1972 Casino - Ag2R + 00
58 Christophe Capelle 1967 BigMat - Auber 93 + 00
59 Kai Hundertmarck 1969 Team Deutsche Telekom + 00
60 Michael Rogers 1979 - + 00
61 David Canada 1975 ONCE - Deutsche Bank + 00
62 Philippe Bordenave 1969 BigMat - Auber 93 + 00
63 Rafael Diaz Justo 1972 ONCE - Deutsche Bank + 00
64 Jesper Skibby 1964 Team Home - Jack&Jones + 00
65 Stéphane Bergès 1975 BigMat - Auber 93 + 00
66 Arvis Piziks 1969 Team Home - Jack&Jones + 00
67 Gabriele Missaglia 1970 Lampre - Daikin + 00
68 Thierry Gouvenou 1969 BigMat - Auber 93 + 00
69 Simone Bertoletti 1974 Lampre - Daikin + 00
70 Nathan O'Neill 1974 Navigare - Gaerne + 00
71 Pavel Padrnos 1970 Lampre - Daikin + 00
72 Marcelino Garcia 1971 ONCE - Deutsche Bank + 00
73 Carlos Sastre 1975 ONCE - Deutsche Bank + 00
74 Luis Pérez Rodríguez 1974 ONCE - Deutsche Bank + 00
75 Karl Pauwels 1971 Palmans + 00
76 Vitali Kokorine 1975 Saeco - Cannondale + 00
77 Salvatore Commesso 1975 Saeco - Cannondale + 25
78 Luke Roberts 1977 - + 04:37
79 Franky Van Haesebroucke 1971 Collstrop + 04:37
80 Ján Svorada 1968 Lampre - Daikin + 04:37
81 Matteo Frutti 1975 Lampre - Daikin + 04:37
82 Massimo Codol 1973 Lampre - Daikin + 04:37
83 Brett Lancaster 1979 - + 04:37
84 Alessandro Guerra 1974 Saeco - Cannondale + 04:37
85 Marco Serpellini 1972 Lampre - Daikin + 04:37
86 Michael Sandstød 1968 Team Home - Jack&Jones + 04:37
87 Jay Sweet 1975 BigMat - Auber 93 + 04:37
88 Tristan Priem 1972 Selle Italia + 04:37
89 Guillaume Auger 1976 BigMat - Auber 93 + 04:37
90 Scott Sunderland 1966 Palmans + 04:37
91 Colin Sturgess 1968 Team Men's Health + 04:37
92 Matthew White 1974 Vini Caldirola - Sidermec + 04:37
93 Marc Streel 1971 Team Home - Jack&Jones + 04:37
94 Tim O'Shannessy 1972 - + 04:37
95 Warren Jennings 1978 - + 04:37
96 Allan Davis 1980 - + 04:37
97 Graeme Miller 1960 Shaklee + 04:37
98 Carlos Da Cruz 1974 BigMat - Auber 93 + 04:37
99 Nigel Grigg 1976 - + 04:37
100 Mariano Piccoli 1970 Lampre - Daikin + 07:54
101 Roberto Gaggioli 1962 - + 07:54
102 Baden Cooke 1978 - + 07:54
103 Timothy Lyons 1978 - + 07:54
104 Cameron McDonald 1978 - + 07:54
Santos Tour Down Under
Australia
02.stage Flat
138 km
Norwood -> Strathalbyn
January 20th (1999)
Leader E.Zabel
Youth S.Sullivan
Points B.Aitken
Mountain W.Jennings

Want to use results from
FirstCycling on your site?