Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Trofeo Serra Tramuntana
UCI, One-day race, 31st January 2020, Spain
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Results
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
Colombia
Denmark
Ecuador
France
Germany
Great Britain
Hungary
Ireland
Israel
Italy
Luxembourg
Netherlands
Norway
Poland
Portugal
Russia
Spain
Sweden
Switzerland
Venezuela
Teams
Arkéa-Samsic
Bardiani-CSF-Faizanè
Bora-hansgrohe
Burgos-BH
Caja Rural-Seguros RGA
Canyon DHB p/b Soreen
Circus-Wanty Gobert
Equipo Kern Pharma
Euskaltel-Euskadi
Gazprom-RusVelo
Gios-Kiwi Atlántico
Israel Start-Up Nation
Kometa-Xstra
Lotto-Soudal
Memil Pro Cycling
Movistar
SKS Sauerland NRW
Sport Vlaanderen-Baloise
Swiss Racing Academy
Switzerland National Team
Trek-Segafredo
Vini Zabù-Brado-KTM
Work Service-Dynatek-Vega
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Buchmann
Emanuel
1992
Bora-hansgrohe
03:55:53
125
02
Valverde
Alejandro
1980
Movistar
+ 38
85
03
Mühlberger
Gregor
1994
Bora-hansgrohe
+ 38
70
04
Rosa
Diego
1989
Arkéa-Samsic
+ 38
60
05
Armee
Sander
1985
Lotto-Soudal
+ 38
50
06
Vliegen
Loic
1993
Circus-Wanty Gobert
+ 38
40
07
Sprengers
Thomas
1990
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 38
35
08
Fernandez
Ruben
1991
Euskaltel-Euskadi
+ 38
30
09
Dina
Marton
1996
Kometa-Xstra
+ 38
25
10
Vanhoucke
Harm
1997
Lotto-Soudal
+ 38
20
11
Conci
Nicola
1997
Trek-Segafredo
+ 38
15
12
Goossens
Kobe
1996
Lotto-Soudal
+ 38
10
13
Soler
Marc
1993
Movistar
+ 38
5
14
Eg
Niklas
1995
Trek-Segafredo
+ 38
5
15
Gesbert
Elie
1995
Arkéa-Samsic
+ 38
5
16
Majka
Rafal
1989
Bora-hansgrohe
+ 38
3
17
Cras
Steff
1996
Lotto-Soudal
+ 38
3
18
Schmid
Mauro
1999
Switzerland National Team
+ 38
3
19
Bizkarra
Mikel
1989
Euskaltel-Euskadi
+ 38
3
20
Petilli
Simone
1993
Circus-Wanty Gobert
+ 38
3
21
Bernard
Julien
1992
Trek-Segafredo
+ 38
3
22
Cepeda
Jefferson
1996
Caja Rural-Seguros RGA
+ 38
3
23
Mas
Enric
1995
Movistar
+ 51
3
24
Albanese
Vincenzo
1996
Bardiani-CSF-Faizanè
+ 02:58
3
25
Serrano
Gonzalo
1994
Caja Rural-Seguros RGA
+ 02:58
3
26
Garavaglia
Giacomo
1996
Kometa-Xstra
+ 02:58
27
Irizar
Julen
1995
Euskaltel-Euskadi
+ 02:58
28
Scaroni
Cristian
1997
Gazprom-RusVelo
+ 02:58
29
Biermans
Jenthe
1995
Israel Start-Up Nation
+ 02:58
30
Devriendt
Tom
1991
Circus-Wanty Gobert
+ 02:58
31
Rubio
Diego
1991
Burgos-BH
+ 02:58
32
Strakhov
Dmitriy
1995
Gazprom-RusVelo
+ 02:58
33
Azurmendi
Ibai
1996
Euskaltel-Euskadi
+ 02:58
34
Kämna
Lennard
1996
Bora-hansgrohe
+ 02:58
35
Martín
Gotzon
1996
Euskaltel-Euskadi
+ 02:58
36
Fortunato
Lorenzo
1996
Vini Zabù-Brado-KTM
+ 02:58
37
Reutimann
Matthias
1994
Swiss Racing Academy
+ 02:58
38
Velasco
Simone
1995
Gazprom-RusVelo
+ 02:58
39
Baugnies
Jérôme
1987
Canyon DHB p/b Soreen
+ 02:58
40
Hollenstein
Reto
1985
Israel Start-Up Nation
+ 02:58
41
Osorio
Juan Felipe
1995
Burgos-BH
+ 02:58
42
Schneiter
Joab
1998
Swiss Racing Academy
+ 02:58
43
Scott
Jacob
1995
Canyon DHB p/b Soreen
+ 02:58
44
Rybalkin
Aleksey
1993
Gazprom-RusVelo
+ 02:58
45
Voisard
Yannis
1998
Swiss Racing Academy
+ 02:58
46
Moreno
Ivan
1996
Equipo Kern Pharma
+ 02:58
47
Rovny
Ivan
1987
Gazprom-RusVelo
+ 02:58
48
Bellicaud
Jérémy
1998
Circus-Wanty Gobert
+ 02:58
49
Cabedo
Oscar
1994
Burgos-BH
+ 02:58
50
Deltombe
Kevin
1994
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 02:58
51
Gutiérrez
José Manuel
1988
Gios-Kiwi Atlántico
+ 02:58
52
Carboni
Giovanni
1995
Bardiani-CSF-Faizanè
+ 02:58
53
Osorio
Alejandro
1998
Caja Rural-Seguros RGA
+ 02:58
54
Politt
Nils
1994
Israel Start-Up Nation
+ 02:58
55
Galarreta
David
1993
Gios-Kiwi Atlántico
+ 02:58
56
Bongiorno
Francesco Manuel
1990
Vini Zabù-Brado-KTM
+ 03:07
57
Agirre
Jon
1997
Equipo Kern Pharma
+ 03:07
58
Berrade
Urko
1997
Equipo Kern Pharma
+ 03:07
59
Ledanois
Kevin
1993
Arkéa-Samsic
+ 03:31
60
Pearson
Daniel
1994
Canyon DHB p/b Soreen
+ 03:54
61
Toto
Paolo
1991
Work Service-Dynatek-Vega
+ 04:04
62
Garcia
Sergio
1999
Kometa-Xstra
+ 05:36
63
Hagen
Carl Fredrik
1991
Lotto-Soudal
+ 06:12
64
Niv
Guy
1994
Israel Start-Up Nation
+ 06:21
65
Araiz
Sergio
1998
Equipo Kern Pharma
+ 07:25
66
Stedman
Max
1996
Canyon DHB p/b Soreen
+ 08:07
67
Cataldo
Dario
1985
Movistar
+ 09:28
68
Stockman
Abram
1996
SKS Sauerland NRW
+ 09:28
69
Marczynski
Tomasz
1984
Lotto-Soudal
+ 09:28
70
Puccioni
Dario
1996
Work Service-Dynatek-Vega
+ 09:28
71
Fetter
Erik
2000
Kometa-Xstra
+ 09:28
72
Romano
Francesco
1997
Bardiani-CSF-Faizanè
+ 09:28
73
Covili
Luca
1997
Bardiani-CSF-Faizanè
+ 09:28
74
Parra
José Félix
1997
Equipo Kern Pharma
+ 09:28
75
Bou
Joan
1997
Euskaltel-Euskadi
+ 09:28
76
Bögli
Jonathan
2000
Swiss Racing Academy
+ 09:28
77
Bissegger
Stefan
1998
Switzerland National Team
+ 09:28
78
Imhof
Claudio
1990
Switzerland National Team
+ 09:28
79
Großschartner
Felix
1993
Bora-hansgrohe
+ 09:28
80
Saez
Hector
1993
Caja Rural-Seguros RGA
+ 09:28
81
Vilela
Ricardo
1987
Burgos-BH
+ 09:28
82
Sureda
Jaume
1996
Burgos-BH
+ 09:28
83
Calle
Juan Fernando
1999
Caja Rural-Seguros RGA
+ 12:03
84
Sevilla
Diego
1996
Kometa-Xstra
+ 12:03
85
Brändle
Matthias
1989
Israel Start-Up Nation
+ 12:07
86
Ljunggren
Carl
1996
Memil Pro Cycling
+ 12:07
87
Münstermann
Per Christian
1999
SKS Sauerland NRW
+ 12:07
88
Mertz
Remy
1995
Lotto-Soudal
+ 12:16
89
Braun
Julian
1995
SKS Sauerland NRW
+ 12:16
90
Quincey
Scott
1999
Switzerland National Team
+ 12:16
91
Beullens
Cédric
1997
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 12:16
92
Viegas
Daniel
1998
Kometa-Xstra
+ 12:16
93
Cañellas
Xavier
1997
Caja Rural-Seguros RGA
+ 12:16
94
Molenaar
Alex
1999
Burgos-BH
+ 12:16
95
Pasqualon
Andrea
1988
Circus-Wanty Gobert
+ 12:16
96
Colombo
Raul
1996
Work Service-Dynatek-Vega
+ 12:16
97
Ramirez
Yurgen
1998
Gios-Kiwi Atlántico
+ 12:16
98
Mosca
Jacopo
1993
Trek-Segafredo
+ 12:16
99
Van den Bossche
Fabio
2000
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 12:16
100
Mullen
Ryan
1994
Trek-Segafredo
+ 12:16
101
Savini
Daniel
1997
Bardiani-CSF-Faizanè
+ 12:16
102
De Wilde
Gilles
1999
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 12:16
103
Kirsch
Alex
1992
Trek-Segafredo
+ 12:16
104
Noppe
Christophe
1994
Arkéa-Samsic
+ 12:16
105
Van Poucke
Aaron
1998
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 12:16
106
Kuznetsov
Vyacheslav
1989
Gazprom-RusVelo
+ 12:16
107
Santoro
Antonio
1989
Work Service-Dynatek-Vega
+ 12:16
108
Nekrasov
Denis
1997
Gazprom-RusVelo
+ 12:16
109
MacLeod
Callum
2000
Canyon DHB p/b Soreen
+ 12:16
110
Schir
Thery
1993
Swiss Racing Academy
+ 12:16
111
Orsini
Umberto
1994
Bardiani-CSF-Faizanè
+ 12:16
112
Cuadros
Alvaro
1995
Caja Rural-Seguros RGA
+ 12:16
113
Würtz Schmidt
Mads
1994
Israel Start-Up Nation
+ 12:16
114
Vanspeybrouck
Pieter
1987
Circus-Wanty Gobert
+ 12:16
115
Cantón
Isaac
1996
Burgos-BH
+ 12:16
116
Carretero
Hector
1995
Movistar
+ 12:16
117
Castrillo
Jaime
1996
Equipo Kern Pharma
+ 12:16
118
Iturria
Mikel
1992
Euskaltel-Euskadi
+ 12:16
119
Pedrero
Antonio
1991
Movistar
+ 13:09
120
Lüscher
Damian
1997
Swiss Racing Academy
+ 15:41
121
Zandri
Francesco
1997
Work Service-Dynatek-Vega
+ 15:41
122
Scott
Rob
1998
Canyon DHB p/b Soreen
+ 16:29
123
Thiebaud
Valere
1999
Switzerland National Team
+ 16:29
124
Gamper
Patrick
1997
Bora-hansgrohe
+ 16:29
125
Rojas
José Joaquin
1985
Movistar
+ 16:29
126
Monaco
Alessandro
1998
Bardiani-CSF-Faizanè
+ 16:29
127
Verza
Riccardo
1997
Kometa-Xstra
+ 16:29
128
Bevilacqua
Mattia
1998
Vini Zabù-Brado-KTM
+ 16:29
129
Iacchi
Alessandro
1999
Vini Zabù-Brado-KTM
+ 16:29
130
Härtig
Jonas
1997
SKS Sauerland NRW
+ 16:29
131
Welten
Bram
1997
Arkéa-Samsic
+ 16:29
132
Verwilst
Aaron
1997
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 16:29
133
Renard
Alexis
1999
Israel Start-Up Nation
+ 16:29
134
Andersson
Emil
1993
Memil Pro Cycling
+ 16:29
135
Chacon
Franklin
1998
Gios-Kiwi Atlántico
+ 16:29
136
Burchio
Federico
1996
Work Service-Dynatek-Vega
+ 16:29
137
Drucker
Jempy
1986
Bora-hansgrohe
+ 16:29
138
van Empel
Etienne
1994
Vini Zabù-Brado-KTM
+ 16:29
OOT
De Decker
Alfdan
1996
Circus-Wanty Gobert
OOT
Sanz
Enrique
1989
Equipo Kern Pharma
OOT
Fernandez
Miguel Angel
1997
Gios-Kiwi Atlántico
OOT
Lopes
Fernando
1993
Gios-Kiwi Atlántico
OOT
Eggenberg
Ruben
2000
Swiss Racing Academy
OOT
Selenati
Nico
1996
Switzerland National Team
OOT
Bevilacqua
Simone
1997
Vini Zabù-Brado-KTM
DNF
Stewart
Thomas
1990
Canyon DHB p/b Soreen
DNF
Regueiro
Alejandro
1997
Gios-Kiwi Atlántico
DNF
Andersson
Andreas
1999
Memil Pro Cycling
DNF
Eriksson
Christoffer
2000
Memil Pro Cycling
DNF
Morgan
Olie
1999
Memil Pro Cycling
DNF
Wallinder
Wilhelm
2001
Memil Pro Cycling
DNF
Wallinder
Wincent
2001
Memil Pro Cycling
DNF
Bachmann
Laurin
1999
Switzerland National Team
DNF
Louvel
Matis
1999
Arkéa-Samsic
DNF
Owsian
Lukasz
1990
Arkéa-Samsic
DNF
Knolle
Jon
1999
SKS Sauerland NRW
DNF
Kulbe
Lars
2000
SKS Sauerland NRW
DNF
Stockman
Michiel
1996
SKS Sauerland NRW
DNF
Kamp
Alexander
1993
Trek-Segafredo
DNF
Rotondi
Matteo
1996
Work Service-Dynatek-Vega
Information
Trofeo Serra Tramuntana
Spain
31st January 2020
1.1 | 160.5 km