Races Ranking

Cyclocross | 2018

Date CAT Race Winner
26.08 C2 Fields of Joy I C. Jongewaard
27.08 C2 Fields of Joy II G. Millburn
03.09 C1 Beijing I Y. Van Tichelt
06.09 C1 Beijing II Y. Van Tichelt
09.09 C1 Rochester I S. Hyde
10.09 C2 Eeklo M. van der Poel
10.09 C2 Rochester II K. Werner
15.09 C1 Iowa III L. Sweeck
16.09 C2 Iowa I G. Vermeersch
17.09 C1 Baden K. Vantornout
17.09 CDM Iowa II M. van der Poel
20.09 C1 Las Vegas L. Sweeck
22.09 C2 Waterloo II M. van der Poel
23.09 NE Shirosato T. Saito
23.09 NE Shirosato T. Saito
24.09 CDM Waterloo I M. van der Poel
24.09 C2 Illnau D. Van Der Poel
28.09 C1 Slany P. Walsleben
29.09 C1 Thompson I T. Ortenblad
30.09 C2 Neerpelt L. Sweeck
30.09 C2 West Sacramento I A. Clark
30.09 C2 Poprad M. Konwa
01.10-17.02 CU Superprestige u23 S. Wouters
01.10 C2 West Sacramento II L. Haidet
01.10 CU Gieten u23 J. Dekker
01.10 C2 Bern M. Wildhaber
01.10-17.02 C1 Superprestige M. van der Poel
01.10 C1 Gieten M. van der Poel
01.10 C2 Thompson II T. Ortenblad
07.10 C2 Jabkenice T. Paprstka
07.10 C2 Meulebeke M. van der Poel
07.10 C2 Baltimore I T. Ortenblad
08.10 C2 Rakova T. Paprstka
08.10 C2 Derby I. Field
08.10 C2 Helsingør D. Eriksson
08.10 CU Ronse-Kluisberg u23 E. Iserbyt
08.10 C2 Baltimore II S. Hyde
08.10-10.02 C1 Trofee Bpost Bank M. van der Poel
08.10 C1 Ronse-Kluisbergen L. Van Der Haar
08.10-10.02 CU Trofee Bpost u23 E. Iserbyt
08.10 C2 Lutterbach D. Van Der Poel
09.10 C2 Toride H. Kosaka
14.10 CU Boulder u23 I G. Hecht
14.10 C2 Boulder I J. Driscoll
14.10 C2 Kruibeke M. van der Poel
14.10 C2 Hlinsko T. Paprstka
14.10 C2 Gloucester I T. Ortenblad
15.10 CU Zonhoven u23 J. Dekker
15.10 CU Boulder u23 II G. Hecht
15.10 C1 Zonhoven M. van der Poel
15.10 C1 Besancon S. Chainel
15.10 C2 Gloucester II T. Ortenblad
15.10 CU Besancon u23 J. Dubau
15.10 NE Shirakabako H. Kaneko
15.10 NE Iwagami H. Oda
15.10 C2 Boulder II G. Millburn
15.10 C1 Aigle M. Wildhaber
19.10 C2 Ardooie W. Van Aert
21.10 C2 Boom W. Van Aert
21.10 C2 Podbrezova T. Paprstka
21.10 C2 Midland I J. Kisseberth
21.10 C2 Washington I K. Werner
21.10 CU Boom U23 T. Pidcock
22.10 C2 Ternitz M. Haring
22.10 C2 Balan B. Merlier
22.10 C2 Midland II J. Kisseberth
22.10 C2 Washington II K. Werner
22.10 CDM Koksijde M. van der Poel
22.10 CDM Koksijde u23 T. Pidcock
22.10 C2 Stockholm M. Eriksson
24.10 C2 Woerden L. Van Der Haar
28.10 C1 's-Hertogenbosch M. van der Poel
28.10 CU Llodio u23 J. Cullell Estapé
28.10 C1 Llodio F. Orts Lloret
28.10 C2 Hole Vrchy T. Paprstka
28.10 C1 Cincinnati I S. Hyde
28.10 C2 Dolná Krupa M. Haring
28.10 C2 Jamesburg I J. Kisseberth
29.10 C2 Trnava M. Haring
29.10 CU Ruddervoorde u23 J. Dekker
29.10 C2 Sagae H. Kosaka
29.10 C2 Jamesburg II S. Smith
29.10 C2 Cincinnati II S. Hyde
29.10 C2 Contern D. Soete
29.10 C1 Ruddervoorde M. van der Poel
29.10 C1 Abergavenny T. Pidcock
29.10 C1 Hittnau M. Meisen
01.11 C1 Oudenaarde M. van der Poel
01.11 CU Oudenaarde u23 T. Pidcock
01.11 C2 Milano M. Meisen
03.11 C2 Makuhari K. Maeda
04.11 C2 Louisville I S. Hyde
05.11 NE Cycle Mode
05.11 CC CC Europe u23 E. Iserbyt
05.11 CC CC Pan-American u23 G. Hecht
05.11 C2 Karrantza V. Baestaens
05.11 CC CC Pan-American S. Hyde
05.11 CC CC Europe M. van der Poel
11.11 C2 Northampton I C. White
11.11 C2 Niel T. Aerts
11.11 C1 Unicov D. Soete
12.11 C2 Tulsa C. Kaiser
12.11 CU La Meziere u23 J. Dubau
12.11 C1 Elorrio F. Orts Lloret
12.11 C1 Madiswil L. Förster
12.11 C2 Kosice M. Haring
12.11 C1 Gavere W. Van Aert
12.11 CU Gavere u23 T. Pidcock
12.11 C2 Northampton II C. White
12.11 C2 Shrewsbury I. Field
12.11 C1 La Meziere F. Mourey
18.11 CU Los Angeles I u23 C. Blevins
18.11 C2 Los Angeles I T. Ortenblad
18.11 C2 Suffern I K. Werner
18.11 C2 Indianapolis I G. Hecht
19.11 C2 Stadl-Paura T. Van Amerongen
19.11 CDM Bogense U23 T. Pidcock
19.11 CDM Bogense M. van der Poel
19.11 C2 Los Angeles II T. Ortenblad
19.11 C2 Suffern II C. White
19.11 C2 Indianapolis II M. Van der Ham
19.11 CU Los Angeles II u23 C. Blevins
19.11 C2 Makino H. Kosaka
25.11 CDM Zeven u23 E. Iserbyt
25.11 C2 Nobeyama I E. Hekele
25.11 CDM Zeven W. Van Aert
26.11 C1 Hamme M. van der Poel
26.11 C2 Nobeyama II C. Jongewaard
26.11 CU Hamme u23 E. Iserbyt
26.11 C2 Brugherio G. Bertolini
26.11 C2 Gravesend B. Merlier
02.12 C1 Hasselt C. Van Kessel
02.12 C2 Warwick I J. Powers
02.12 C2 Nyon C. Venturini
02.12 C2 Milovice M. Konwa
02.12 C1 Broken Arrow I T. Ortenblad
03.12 C2 Warwick II J. Lindine
03.12 C2 Mol D. Van Der Poel
03.12 C2 Sion C. Venturini
03.12 CU Jablines U23 Y. Gras
03.12 C2 Broken Arrow II T. Ortenblad
03.12 C2 Utsunomiya Series-Tochigi F. Orts Lloret
03.12 C1 Jablines F. Canal
06.12 C2 Manlleu F. Orts Lloret
08.12 C2 Les Franqueses I. Esteban Agüero
08.12 C2 Fae Di Oderzo G. Bertolini
08.12 C2 Ametzaga de Zuia J. Ruiz de Larrinaga Ibanez
09.12 C2 Gorizia G. Bertolini
09.12 C2 Dallas I T. Ortenblad
09.12 C1 Kolin D. Van Der Poel
09.12 C2 Essen M. van der Poel
09.12 CU Essen u23 E. Iserbyt
09.12 C2 Hendersonville I K. Werner
10.12 C2 Igorre W. Bosmans
10.12 C1 Eschenbach M. Meisen
10.12 C1 Overijse M. van der Poel
10.12 C2 Bradford B. Merlier
10.12 CU Overijse u23 Y. Peeters
10.12 C2 Hendersonville II K. Werner
10.12 C2 Dallas II T. Ortenblad
16.12 C1 Antwerpen M. van der Poel
16.12 CU Antwerpen u23 E. Iserbyt
17.12 CDM Namur u23 T. Pidcock
17.12 CDM Namur W. Van Aert
17.12 C2 Valencia F. Orts Lloret
23.12 C2 Sint Niklaas W. Van Aert
26.12 CDM Heusden-Zolder u23 T. Pidcock
26.12 CDM Heusden-Zolder M. van der Poel
26.12 C2 Dagmersellen L. Förster
28.12 C1 Loenhout M. van der Poel
28.12 CU Loenhout u23 E. Iserbyt
29.12 C2 Bredene W. Van Aert
30.12 C1 Diegem M. van der Poel
30.12 C1 Flamanville C. Venturini
30.12 CU Diegem u23 T. Pidcock
01.01 C1 Baal M. van der Poel
01.01 C2 Petange M. Meisen
01.01 CU Baal u23 E. Iserbyt
02.01 C1 Meilen Q. Hermans
06.01 C2 Abadiño F. Orts Lloret
07.01 C2 Ipswich B. Merlier
07.01 C1 Leuven C. Van Kessel
15.01 C2 Otegem M. van der Poel
20.01 C2 Zonnebeke W. Bosmans
21.01 C2 Vittorio Veneto C. Cominelli
21.01 C2 Valongo L. Szewe
21.01 CDM Nommay u23 T. Aerts
21.01 CDM Nommay M. van der Poel
21.01 C2 Leudelange D. Vanthourenhout
27.01 C2 Rucphen D. Van Der Poel
28.01 CDM Hoogerheide u23 E. Iserbyt
28.01 CDM Hoogerheide M. van der Poel
03.02 CM World Championship W. Van Aert
03.02 CM World Champ. u23 E. Iserbyt
07.02 C2 Maldegem L. Sweeck
10.02 CU Lille u23 E. Iserbyt
10.02 NE Tokyo M. Shinagawa
10.02 C1 Lille M. van der Poel
11.02 CU Hoogstraten u23 E. Iserbyt
11.02 C1 Hoogstraten M. van der Poel
17.02 CU Middelkerke u23 T. Pidcock
17.02 C1 Middelkeke M. van der Poel
18.02 C2 Hulst M. van der Poel
25.02 C1 Oostmalle M. van der Poel
25.02 CU Oostmalle u23 T. Aerts
UCI Ranking
1 van der Poel, Mathieu 3.010 pts
2 Van Aert, Wout 2.452 pts
3 Aerts, Toon 1.854 pts
4 Sweeck, Laurens 1.751 pts
5 Vanthourenhout, Michael 1.618 pts
Victories
32 van der Poel, Mathieu
13 Iserbyt, Eli
11 Ortenblad, Tobin
10 Pidcock, Thomas
8 Van Aert, Wout
6 Orts Lloret, Felipe
6 Hyde, Stephen
6 Werner, Kerry
5 Van Der Poel, David
5 Paprstka, Tomas
Podium
38 van der Poel, Mathieu
28 Van Aert, Wout
19 Iserbyt, Eli
17 Aerts, Toon
17 Sweeck, Laurens
14 Pidcock, Thomas
13 Van Der Poel, David
13 Ortenblad, Tobin
11 Van Kessel, Corne
10 Werner, Kerry
10 Toupalik, Adam
10 Hyde, Stephen