Races Ranking

Cyclocross | 2017

Date CAT Race Winner
31.08 C1 Beijing I R. Peeters
03.09 C1 Beijing II M. Wildhaber
10.09 C1 Rochester I J. Powers
11.09 C2 Rochester II J. Powers
11.09 C2 Geraardsbergen W. Van Aert
17.09 C2 Breinigsville I J. Durrin
17.09 C2 Waterloo II S. Chainel
18.09 C2 Breinigsville II J. Durrin
18.09 C1 Waterloo I W. Van Aert
18.09 C1 Baden K. Vantornout
21.09 CDM Las Vegas W. Van Aert
23.09 C2 Iowa I M. Meisen
24.09 CDM Iowa II W. Van Aert
25.09 C1 Iowa III D. Van Der Poel
25.09 C2 Gothenburg H. Jansson
25.09 C2 Illnau J. Adams
28.09 C1 Tabor M. Boros
01.10 C2 Neerpelt L. Sweeck
01.10 C1 Thompson I S. Hyde
02.10 C2 Thompson II C. White
02.10 C2 Buja E. Franzoi
02.10 C1 Gieten M. van der Poel
02.10 C1 Aigle C. Venturini
02.10 CU Gieten u23 J. Nieuwenhuis
02.10-05.02 C1 Superprestige M. van der Poel
02.10-11.02 CU Superprestige u23 Q. Hermans
08.10 C2 Mlada Boleslav T. Paprstka
08.10 C2 Meulebeke M. van der Poel
08.10 C2 Baltimore I S. Hyde
08.10 C2 Helsingør M. Laustsen
09.10 C1 Baltimore II S. Hyde
09.10 C1 Ronse-Kluisbergen W. Van Aert
09.10 C2 Derby Y. Van Tichelt
09.10 C1 Erome Gervans F. Mourey
09.10 CU Ronse-Kluisberg u23 J. Nieuwenhuis
09.10 C2 Helsingør II K. Hansen
09.10 CU Erome Gervans u23 C. Russo
09.10-04.02 C1 Trofee Bpost Bank W. Van Aert
15.10 C2 Kruibeke M. Vanthourenhout
15.10 C2 Boulder I Y. Eckmann
15.10 C2 Gloucester I C. White
16.10 C2 Boulder II Y. Eckmann
16.10 C2 Gloucester II C. White
16.10 C1 Zonhoven M. van der Poel
16.10 C2 Contern M. Vanthourenhout
16.10 C1 Steinmaur M. Wildhaber
16.10 CU Zonhoven u23 Q. Hermans
16.10 CU Boulder u23 I G. Hecht
20.10 C2 Ardooie W. Van Aert
22.10 C2 Boom W. Van Aert
22.10 C2 Washington I K. Werner
22.10 C2 Cleveland I A. Dilman
22.10 C2 Stockholm F. Haraldseth
23.10 C2 Washington II K. Werner
23.10 C2 Cleveland II A. Dilman
23.10 CDM Valkenburg M. van der Poel
23.10 C2 Abergavenny I. Field
23.10 C2 Balan B. Merlier
23.10 CDM Valkenburg u23 G. Bertolini
25.10 C2 Woerden L. Van Der Haar
29.10 C2 Llodio I. Esteban Agüero
29.10 C2 Jamesburg I A. Craig
29.10 CC CC Pan-American S. Hyde
29.10 CC CC Pan-American u23 C. White
29.10 CC CC Europe u23 Q. Hermans
30.10 C2 Jamesburg II C. Decker
30.10 CC CC Europe T. Aerts
30.10 C1 Mason S. Hyde
30.10 C2 Inawashiro H. Kosaka
30.10 C2 Muskiz V. Baestaens
01.11 C1 Oudenaarde W. Van Aert
01.11 C2 Milano M. Meisen
01.11 CU Oudenaarde u23 E. Iserbyt
05.11 C2 Hole Vrchy T. Paprstka
05.11 C2 Sint Niklaas T. Meeusen
05.11 C1 Louisville I S. Hyde
05.11 C2 Pfaffnau C. Van Kessel
06.11 C2 Louisville II S. Hyde
06.11 C1 Hittnau F. Mourey
06.11 C2 Karrantza J. Ruiz de Larrinaga Ibanez
06.11 C1 Ruddervoorde M. van der Poel
06.11 CU Ruddervoorde u23 Q. Hermans
11.11 C2 Niel T. Aerts
11.11 C2 La Meziere C. Venturini
12.11 C2 Northampton I C. White
12.11 C2 Tulsa S. Mackey
12.11 C2 Kolin J. Nesvadba
12.11 C1 's-Hertogenbosch M. van der Poel
13.11 C2 Northampton II C. White
13.11 C1 Gavere M. van der Poel
13.11 C2 Houghton-le-Spring I. Field
13.11 C2 Les Franqueses I. Esteban Agüero
13.11 C2 Madiswil S. Weber
13.11 C1 Bagnoles de l'Orne C. Venturini
13.11 CU Gavere u23 E. Iserbyt
13.11 CU Bagnoles de I'Orne u23 C. Russo
17.11 C1 Slany D. Van Der Poel
19.11 C2 Stony Point I J. Kisseberth
19.11 C2 Los Angeles I T. Ortenblad
19.11 C1 Hasselt L. Sweeck
19.11 CU Los Angeles I u23 G. Ellwood
20.11 C2 Stony Point II C. White
20.11 C2 Los Angeles II T. Ortenblad
20.11 C2 Makino T. Sawada
20.11 CU Los Angeles II u23 M. Chance
26.11 C2 Nobeyama I H. Kosaka
26.11 CDM Zeven u23 J. Nieuwenhuis
26.11 CDM Zeven M. van der Poel
27.11 C2 Nobeyama II G. Millburn
27.11 C2 Brugherio G. Bertolini
27.11 C2 Ipswich Y. Van Tichelt
27.11 C1 Hamme M. van der Poel
27.11 C2 Ternitz M. Gil
27.11 C2 Manlleu A. Hernández
27.11 CU Hamme u23 Q. Hermans
03.12 C2 Indianapolis I J. Johnson
03.12 C1 Broken Arrow I T. Ortenblad
03.12 C2 Bensheim W. Bosmans
03.12 C2 Warwick I C. White
03.12 C2 Jabkenice R. Simunek
03.12 C2 Nyon L. Fluckiger
03.12 C1 Spa-Francorchamps W. Van Aert
03.12 CU Spa-Francorchamps u23 Q. Hermans
04.12 C2 Indianapolis II S. Petrov
04.12 C2 Broken Arrow II T. Ortenblad
04.12 C2 Warwick II C. White
04.12 C2 Mol M. van der Poel
04.12 C2 Ametzaga de Zuia I. Esteban Agüero
04.12 C2 Sion J. Taramarcaz
08.12 C2 Asteasu I. Esteban Agüero
08.12 C2 Fae Di Oderzo M. Meisen
10.12 C2 Hendersonville I T. Cowie
10.12 C2 Dallas I J. Driscoll
10.12 C2 Elorrio I. Esteban Agüero
10.12 C1 Essen W. Van Aert
10.12 C1 Unicov M. Meisen
10.12 C2 Gorizia M. Fontana
10.12 CU Essen u23 E. Iserbyt
11.12 C2 Hendersonville II T. Livermon
11.12 C2 Dallas II T. Wells
11.12 C1 Nommay C. Venturini
11.12 C2 Igorre S. Godrie
11.12 C1 Overijse M. van der Poel
11.12 C2 Shrewsbury I. Field
11.12 C1 Eschenbach M. Wildhaber
11.12 CU Overijse u23 E. Iserbyt
11.12 CU Nommay u23 C. Russo
17.12 C1 Antwerpen M. van der Poel
17.12 CU Antwerpen u23 Q. Hermans
18.12 CDM Namur u23 J. Nieuwenhuis
18.12 CDM Namur M. van der Poel
23.12 C1 Diegem M. van der Poel
23.12 CU Diegem u23 Q. Hermans
26.12 C2 Dagmersellen L. Förster
26.12 CDM Heusden-Zolder u23 J. Nieuwenhuis
26.12 CDM Heusden-Zolder W. Van Aert
29.12 C1 Loenhout W. Van Aert
29.12 CU Loenhout u23 E. Iserbyt
30.12 C2 Bredene W. Van Aert
01.01 C2 Petange M. Meisen
01.01 C2 Knaresborough I. Field
01.01 C1 Baal T. Aerts
01.01 CU Baal u23 E. Iserbyt
02.01 C1 Meilen M. Meisen
04.01 C2 Surhuisterveen C. Van Kessel
09.01 C2 Otegem M. van der Poel
15.01 C2 Leudelange W. Bosmans
15.01 CDM Fiuggi u23 E. Iserbyt
15.01 CDM Fiuggi W. Van Aert
21.01 C2 Zonnebeke W. Bosmans
21.01 C2 Rucphen L. Van Der Haar
22.01 C2 Vittorio Veneto C. Cominelli
22.01 CDM Hoogerheide u23 J. Nieuwenhuis
22.01 CDM Hoogerheide L. Van Der Haar
29.01 CM World Champ. u23 J. Nieuwenhuis
29.01 CM World Championship W. Van Aert
01.02 C2 Maldegem M. van der Poel
04.02 C1 Lille M. van der Poel
04.02 CU Lille u23 Q. Hermans
05.02 C1 Hoogstraten M. van der Poel
05.02 CU Hoogstraten u23 J. Nieuwenhuis
11.02 C1 Middelkeke M. van der Poel
11.02 CU Middelkerke u23 J. Nieuwenhuis
12.02 C2 Hulst M. van der Poel
18.02 C1 Leuven M. van der Poel
19.02 C1 Oostmalle W. Van Aert
19.02 CU Oostmalle u23 E. Iserbyt
UCI Ranking
1 Van Aert, Wout 2.555 pts
2 van der Poel, Mathieu 1.918 pts
3 Pauwels, Kevin 1.753 pts
4 Sweeck, Laurens 1.413 pts
5 Van Kessel, Corne 1.336 pts
Victories
22 van der Poel, Mathieu
17 Van Aert, Wout
9 Hermans, Quinten
9 White, Curtis
9 Nieuwenhuis, Joris
8 Iserbyt, Eli
7 Hyde, Stephen
6 Meisen, Marcel
5 Esteban Agüero, Ismael
Podium
37 Van Aert, Wout
27 van der Poel, Mathieu
22 Hermans, Quinten
18 Iserbyt, Eli
18 Nieuwenhuis, Joris
15 Pauwels, Kevin
14 Sweeck, Laurens
12 White, Curtis
11 Vanthourenhout, Michael
10 Hyde, Stephen