2016 Tour of Yancheng

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Jakub Mareczko 1994 Italy Wilier Triestina - Southeast 3t 20' 28"
02 Maris Bogdanovics 1991 Latvia Rietumu - Delfin 00"
03 Emils Liepins 1992 Latvia Rietumu - Delfin 00"
04 Martijn Verschoor 1985 Netherlands Team Novo Nordisk 00"
05 Yuri Metlushenko 1976 Ukraine Jilun-Shakeland Cycling Team 00"
06 Ben Hill 1990 Australia Attaque Team Gusto 00"
07 Leonardo Duque 1980 France Delko Marseille-Provence 00"
08 Christopher Mansilla 1990 Chile Start - Vaxes-Partizan 00"
09 Quentin Valognes 1996 France Team Novo Nordisk 00"
10 Cameron Bayly 1990 Australia Attaque Team Gusto 00"
11 Marco Zanotti 1988 Italy Parkhotel Valkenburg CT 00"
12 Milan Veltman 1996 Netherlands Parkhotel Valkenburg CT 00"
13 Massimo Graziato 1988 Italy Parkhotel Valkenburg CT 00"
14 Luke Parker 1993 Australia State of Matter MAAP 00"
15 Cristobal Olavarria 1991 Chile Jilun-Shakeland Cycling Team 00"
16 Chao Hua Xue 1992 China Giant - Champion System Pro Cycling 00"
17 Yong Jian Wu 1992 China Jilun-Shakeland Cycling Team 00"
18 Feng Qiao 1991 China Ningxia Sports Lottery - Livall CT 00"
19 Matthias Van Aken 1992 Belgium Start - Vaxes-Partizan 00"
20 Tino Thömel 1988 Germany RTS - Monton Racing Team 00"
21 Andris Vosekalns 1992 Latvia Rietumu - Delfin 00"
22 Munkhtulga Erdenesuren 1992 Mongolia Ningxia Sports Lottery - Livall CT 00"
23 Sofiane Merignat 1997 France Delko Marseille-Provence 00"
24 Rafael Andriato 1987 Brazil Wilier Triestina - Southeast 00"
25 Siarhei Papok 1988 Belarus Minsk Cycling Club 00"
26 Vladyslav Kremynskiy 1995 Ukraine ISD - Jorbi Continental Team 00"
27 Yegor Dementyev 1987 Ukraine ISD - Jorbi Continental Team 08"
28 Mehdi Rajabi 1994 Iran Tabriz Petrochemical Team 08"
29 Gerd De Keijzer 1994 Netherlands Team Novo Nordisk 08"
30 Li Jun Bai 1988 China Giant - Champion System Pro Cycling 08"
31 Hiu Fung Choy 1996 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team 08"
32 Burr Ho 1992 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team 08"
33 Stanislav Bazhkou 1991 Belarus Minsk Cycling Club 08"
34 Sven Van Luijk 1989 Netherlands Parkhotel Valkenburg CT 08"
35 Jan Andrej Cully 1995 Slovakia Dukla Banska Bystrica 08"
36 Yauheni Sobal 1981 Belarus Minsk Cycling Club 08"
37 Patrik Tybor 1987 Slovakia Dukla Banska Bystrica 08"
38 Brodie Talbot 1989 Australia St. George Merida Team 08"
39 Kristan Zimany 1997 Slovakia Dukla Banska Bystrica 08"
40 Jan Kraus 1993 Czech Republic Team Dukla Praha 08"
41 Christopher Williams 1981 Australia Team Novo Nordisk 14"
42 Michal Kesl 1982 Czech Republic NejlevnejsiPNEU Cycling.z.s. 14"
43 Abolfazi Nazari Daghalian 1991 Iran Tabriz Petrochemical Team 14"
44 Doston Ollamov 1997 Uzbekistan Beijing Innova Cycling Team 14"
45 Altanzul Altansukh 1991 Mongolia Ningxia Sports Lottery - Livall CT 14"
46 Ka Hoo Fung 1997 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team 14"
47 Rene Corella 1991 Mexico Start - Vaxes-Partizan 14"
48 Akramjon Sunnatov 1996 Uzbekistan Beijing Innova Cycling Team 14"
49 Rinat Udod 1996 Ukraine ISD - Jorbi Continental Team 14"
50 Kwun Wan Law 1995 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team 14"
51 Nicolas Wood 1973 Australia - 22"
52 Jos Koop 1988 Netherlands WV Westland Wil Vooruit 24"
53 Matyas Strupek 1997 Czech Republic Team Dukla Praha 24"
54 Oleksandr Golovash 1991 Ukraine Minsk Cycling Club 24"
55 Bolor-Erdene Enkhtaivan 1995 Mongolia Ningxia Sports Lottery - Livall CT 24"
56 Dilmurdjon Siddikov 1997 Uzbekistan Beijing Innova Cycling Team 24"
57 Muradjan Halmuratov 1982 Uzbekistan Beijing Innova Cycling Team 28"
58 Peter Schulting 1987 Netherlands Parkhotel Valkenburg CT 30"
59 Lucas De Rossi 1995 France Delko Marseille-Provence 31"
60 Giuseppe Fonzi 1991 Italy Wilier Triestina - Southeast 31"
61 Peeter Pruus 1989 Estonia Rietumu - Delfin 31"
62 Kansatansin Klimiankou 1989 Belarus Minsk Cycling Club 31"
63 Ondrej Vendolsky 1991 Czech Republic Team Dukla Praha 31"
64 Thomas Vaubourzeix 1989 France Delko Marseille-Provence 34"
65 Deins Kanepejs 1995 Latvia Rietumu - Delfin 34"
66 Armands Bēcis 1991 Latvia Rietumu - Delfin 38"
67 Ho San Chiu 1995 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team 41"
68 Victor Niño Corredor 1973 Colombia RTS - Monton Racing Team 46"
69 Mauricio Ortega 1980 Colombia RTS - Monton Racing Team 46"
70 Jay Dutton 1993 Australia St. George Merida Team 46"
71 Darcy Ellerm-Norton 1992 New Zealand St. George Merida Team 46"
72 Wan Yau Lau 1996 Hong Kong HKSI Pro Cycling Team 46"
73 Abdullojon Akparov 1990 Uzbekistan Beijing Innova Cycling Team 46"
74 Mirko Tedeschi 1989 Italy Wilier Triestina - Southeast 51"
75 Behnam Arian 1990 Iran Tabriz Petrochemical Team 57"
76 Ruslan Karimov 1986 Uzbekistan RTS - Monton Racing Team 57"
77 Fuwen Xue 1996 China Giant - Champion System Pro Cycling 59"
78 Vladimir Lopez 1988 Colombia Ningxia Sports Lottery - Livall CT 1' 01"
79 Shan Shuang 1992 China Giant - Champion System Pro Cycling 1' 03"
80 Ali Khademi 1992 Iran Tabriz Petrochemical Team 1' 08"
81 Konrad Tomasiak 1991 Poland Start - Vaxes-Partizan 1' 10"
82 Karim Korrami 1991 Iran Tabriz Petrochemical Team 1' 12"
83 Jozef Palcak 1987 Slovakia Dukla Banska Bystrica 1' 23"
84 Alireza Asghar Zadeh 1986 Iran Tabriz Petrochemical Team 1' 32"
85 Benjamin Harvey 1990 Australia St. George Merida Team 1' 35"
86 Sergey Medvedev 1995 Uzbekistan Beijing Innova Cycling Team 1' 42"
87 Asbjørn Kragh Andersen 1992 Denmark Delko Marseille-Provence 1' 55"
88 Yonder Godoy 1993 Venezuela Wilier Triestina - Southeast 1' 55"
89 Rik Van Ijzendoorn 1987 Netherlands Team Novo Nordisk 1' 57"
90 Corentin Cherhal 1994 France Team Novo Nordisk 1' 57"
91 Simin Adamek 1995 Czech Republic Team Dukla Praha 1' 59"
92 Michal Kohout 1996 Czech Republic Team Dukla Praha 1' 59"
93 Timur Maleiev 1996 Ukraine ISD - Jorbi Continental Team 2' 21"
94 Matteo Draperi 1991 Italy Wilier Triestina - Southeast 2' 33"
95 Roman Seliverstov 1996 Ukraine ISD - Jorbi Continental Team 2' 46"
96 Valerii Taradai 1994 Ukraine ISD - Jorbi Continental Team 2' 46"
97 Juraj Lajcha 1994 Slovakia Dukla Banska Bystrica 3' 03"
98 Tomas Harag 1995 Slovakia Dukla Banska Bystrica 3' 03"
99 Ilya Davidenok 1992 Kazakhstan RTS - Monton Racing Team 3' 08"
100 Alder Martz 1990 USA Attaque Team Gusto 3' 28"
101 Patrick Sharpe 1994 Australia St. George Merida Team 3' 52"
102 Oleksii Kasianov 1992 Ukraine Jilun-Shakeland Cycling Team 3' 58"
103 Jefferson Rueda Tobon 1990 Colombia Jilun-Shakeland Cycling Team 3' 58"
104 Guy Kalma 1995 Australia Attaque Team Gusto 5' 00"
105 Sergiy Gretchyn 1979 Ukraine Jilun-Shakeland Cycling Team 6' 40"
DSQ Xiaolong Sun 1994 China Giant - Champion System Pro Cycling
DNF Fredrik Strand Galta 1992 Norway Delko Marseille-Provence
DNF Wenhui Bi 1993 China Giant - Champion System Pro Cycling
DNF Anton Ivashkin 1996 Belarus Minsk Cycling Club
DNF Carlos Alberto Ospina 1982 Colombia RTS - Monton Racing Team

Info

RaceTour of Yancheng
Nation China
Distance150 km
DateNovember 2nd
Edition2016
Classification1.2
Extra Compare top four

Jakub Mareczko