2013 Settimana Ciclistica Lombarda Bergamasca

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time
01 Patrik Sinkewitz [*] 1980 Meridiana - Kamen Team 03:38:19
02 Yury Trofimov 1984 Katusha Team + 30
03 Franco Pellizotti 1978 Androni Giocattoli - Venezuela + 33
04 Matteo Rabottini 1987 Vini Fantini - Selle Italia + 36
05 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 36
06 Gianfranco Zilioli 1990 Androni Giocattoli - Venezuela + 41
07 Jan Hirt 1991 Leopard - Trek CT + 41
08 Francesco Bongiorno 1990 Bardiani Valvole - CSF Inox + 48
09 Sergey Firsanov 1982 RusVelo + 51
10 Tomasz Nose 1982 Adria Mobil + 01:00
11 Robinson Chalapud 1984 Colombia + 01:04
12 Miguel Angel Rubiano 1984 Androni Giocattoli - Venezuela + 01:04
13 Fabio Taborre 1985 Vini Fantini - Selle Italia + 01:23
14 Ivan Rovny 1987 Ceramica Flaminia - Fondriest + 01:26
15 Edoardo Zardini 1989 Bardiani Valvole - CSF Inox + 01:29
16 Mauro Finetto 1985 Vini Fantini - Selle Italia + 01:40
17 Davide Rebellin 1971 CCC Polsat Polkowice + 01:44
18 Sergio Pardilla 1984 MTN - Qhubeka + 01:46
19 Louis Meintjes 1992 MTN - Qhubeka + 01:46
20 Alessio Camilli 1989 Team Nippo - De Rosa + 02:21
21 Emanuele Sella 1981 Androni Giocattoli - Venezuela + 02:28
22 Patrick Facchini 1988 Androni Giocattoli - Venezuela + 02:55
23 Alfredo Balloni 1989 Ceramica Flaminia - Fondriest + 02:56
24 Nicola Dal Santo 1988 Ceramica Flaminia - Fondriest + 03:11
25 Luca Mazzanti 1974 Vini Fantini - Selle Italia + 03:16
26 Tsgabu Grmay 1991 MTN - Qhubeka + 03:23
27 Alexander Rybakov 1988 RusVelo + 03:23
28 Aleksey Rybalkin 1993 Lokosphinx + 03:23
29 Carlos Quintero 1986 Colombia + 03:27
30 Francesco Failli 1983 Vini Fantini - Selle Italia + 03:27
31 Juan Pablo Valencia 1988 Colombia + 03:28
32 Jacques Janse Van Rensburg 1987 MTN - Qhubeka + 03:35
33 Andrea Masciarelli 1982 Utensilnord - ora24.eu + 03:49
34 Fabio Duarte 1986 Colombia + 04:03
35 Danail Petrov 1978 Caja Rural - Seguros RGA + 04:20
36 Sergey Shilov 1988 Lokosphinx + 04:41
37 Carles Jose Ochoa 1980 Androni Giocattoli - Venezuela + 05:04
38 Yonathan Monsalve 1989 Vini Fantini - Selle Italia + 05:05
39 Peter Kusztor 1984 Utensilnord - ora24.eu + 05:12
40 Yevgeniy Nepomnyachshiy 1987 Continental Team Astana + 05:38
41 Diego Rosa 1989 Androni Giocattoli - Venezuela + 05:39
42 Emanuel Kiserlovski 1984 Meridiana - Kamen Team + 05:39
43 Antonio Santoro 1989 Ceramica Flaminia - Fondriest + 05:40
44 Sergey Chernetski 1990 Katusha Team + 05:40
45 Pavel Brutt 1982 Katusha Team + 05:49
46 Julio Alexis Camacho 1990 Colombia + 06:05
47 Jarlinson Pantano 1988 Colombia + 06:06
48 Tom Thill 1990 Leopard - Trek CT + 07:36
49 Nikolay Mihaylov 1988 CCC Polsat Polkowice + 07:37
50 Lukasz Owsian 1990 CCC Polsat Polkowice + 07:45
51 Nazar Jumabekov 1987 Continental Team Astana + 07:45
52 Yelko Gomez 1989 Caja Rural - Seguros RGA + 07:45
53 Primoz Roglic 1989 Adria Mobil + 08:17
54 Alexey Tsatevitch 1989 Katusha Team + 08:19
55 Arkimedes Arguelyes 1988 Lokosphinx + 08:19
56 Alexandr Kolobnev 1981 Katusha Team + 08:19
57 Sergei Pomoshnikov 1990 RusVelo + 08:19
58 Volodymir Starchyk 1980 Amore & Vita + 08:19
59 Pavel Kochetkov 1986 RusVelo + 08:19
60 Andrea Manfredi 1992 Ceramica Flaminia - Fondriest + 08:19
61 Enrico Battaglin 1989 Bardiani Valvole - CSF Inox + 08:19
62 Vyacheslav Kuznetsov 1989 Katusha Team + 08:19
63 Niels Vandyck 1990 Verandas Willems + 08:19
64 Petr Ignatenko 1987 Katusha Team + 08:19
65 Eduard Vorganov 1982 Katusha Team + 08:19
66 Zhandos Bizhigitov 1991 Continental Team Astana + 08:40
67 Angelo Pagani 1988 Bardiani Valvole - CSF Inox + 09:14
68 Quentin Borcy 1991 Verandas Willems + 09:21
69 Viesturs Luksevics 1987 Amore & Vita + 09:28
70 Sergey Vdovin 1993 Lokosphinx + 09:30
71 Alexander Vdovin 1993 Lokosphinx + 09:30
72 Nubolat Kulimbetov 1992 Continental Team Astana + 10:47
73 Artur Fedosseyev 1994 Continental Team Astana + 10:47
74 Robbie Squire 1990 Ceramica Flaminia - Fondriest + 11:30
75 Riccardo Chiarini 1984 Androni Giocattoli - Venezuela + 12:12
76 Stefano Pirazzi 1987 Bardiani Valvole - CSF Inox + 12:12
77 Dmitry Sokolov 1988 Lokosphinx + 12:56
78 Enrico Barbin 1990 Bardiani Valvole - CSF Inox + 13:28
79 Marco Zamparella 1987 Utensilnord - ora24.eu + 13:28
80 Evgeny Shalunov 1992 Lokosphinx + 13:28
81 Ilya Davidenok 1992 Continental Team Astana + 14:06
82 Oliver Poppe 1992 Verandas Willems + 14:06
83 Alexander Mironov 1984 RusVelo + 14:10
84 Ferekalsi Debesay Abrha 1983 MTN - Qhubeka + 14:12
85 Nikita Stalnov 1991 Continental Team Astana + 14:12
86 Fortunato Baliani 1974 Team Nippo - De Rosa + 14:13
87 Julian Arredondo 1988 Team Nippo - De Rosa + 14:13
88 Donato De Ieso 1989 Bardiani Valvole - CSF Inox + 14:13
89 Alessandro Proni 1982 Vini Fantini - Selle Italia + 14:18
90 Karol Domagalski 1989 Caja Rural - Seguros RGA + 14:19
91 Marek Rutkiewicz 1981 CCC Polsat Polkowice + 14:20
92 Leonardo Pinizzotto 1986 Team Nippo - De Rosa + 14:20
93 Federico Rocchetti 1986 Utensilnord - ora24.eu + 14:20
94 Juan Pablo Suarez 1985 Colombia + 14:20
95 Simon Pavlin 1992 Adria Mobil + 14:20
96 Ibai Salas 1991 Caja Rural - Seguros RGA + 14:20
97 Maxwell Durtschi 1991 Leopard - Trek CT + 14:20
98 Dalivier Ospina 1985 Colombia + 14:20
99 Omar Fraile 1990 Caja Rural - Seguros RGA + 14:20
100 Abel Kenyeres 1994 Utensilnord - ora24.eu + 14:20
101 Manuel Cardoso 1983 Caja Rural - Seguros RGA + 14:20
102 Adrian Honkisz 1988 CCC Polsat Polkowice + 14:20
103 Enzo Moyano 1989 Caja Rural - Seguros RGA + 14:20
104 Mateusz Taciak 1984 CCC Polsat Polkowice + 14:20
105 Kristjan Fajt 1985 Adria Mobil + 14:20
106 Antonio Di Battista 1986 Amore & Vita + 14:20
107 Jean-Albert Carnevali 1993 Verandas Willems + 14:20
108 Floris Smeyers 1990 Verandas Willems + 14:20
109 Kristian Sbaragli 1990 MTN - Qhubeka + 14:20
110 Igor Boev 1989 RusVelo + 14:20
111 Ramon Domene Reyes 1990 Caja Rural - Seguros RGA + 14:20
112 Songezo Jim 1990 MTN - Qhubeka + 14:20
113 Olivier Pardini 1985 Verandas Willems + 14:20
114 Joel Zangerle 1988 Leopard - Trek CT + 14:51
115 Alex Kirsch 1992 Leopard - Trek CT + 14:51
116 Alberto Cecchin 1989 Team Nippo - De Rosa + 14:51
117 Bruno Maltar 1994 Adria Mobil + 14:55
118 Simone Campagnaro 1986 Team Nippo - De Rosa + 15:15
119 Pit Schlechter 1990 Leopard - Trek CT + 15:58
120 Matej Mugerli 1981 Adria Mobil + 16:31
121 Enrico Rossi 1982 Meridiana - Kamen Team + 16:31
122 Ilnur Zakarin 1989 RusVelo + 16:31
123 Uri Martins 1990 Amore & Vita + 16:31
124 Klemen Stimulak 1990 Adria Mobil + 16:31
125 Daniele Colli 1982 Vini Fantini - Selle Italia + 16:31
126 Gabriele Bosisio 1980 Utensilnord - ora24.eu + 16:31
127 Josef Cerny 1993 CCC Polsat Polkowice + 16:34
128 Daniele Scampamorte 1986 Utensilnord - ora24.eu + 16:35
129 Alberto Di Lorenzo 1982 Meridiana - Kamen Team + 16:42
130 Alessandro Mazzi 1987 Utensilnord - ora24.eu + 16:44
131 Sonny Colbrelli 1990 Bardiani Valvole - CSF Inox + 16:48
132 Davide Mucelli 1986 Ceramica Flaminia - Fondriest + 17:04
133 Matteo Fedi 1988 Ceramica Flaminia - Fondriest + 17:04
134 Giacomo Forconi 1993 Ceramica Flaminia - Fondriest + 17:04
135 Adrian Richeze 1989 Team Nippo - De Rosa + 17:11
136 Viktor Okishev 1994 Continental Team Astana + 17:22
137 Massimo Demarin 1979 Meridiana - Kamen Team + 17:26
138 Kristian Haugaard Jensen 1991 Leopard - Trek CT + 17:29
139 Guillaume Rase 1991 Verandas Willems + 17:30
140 Michael Goolaerts 1994 Verandas Willems + 17:30
141 Daniel Holloway 1987 Amore & Vita + 17:30
142 Oliver Hofstetter 1990 Leopard - Trek CT + 19:46
DNF Jaroslaw Dabrowski 1983 Amore & Vita

Info

Race Settimana Ciclistica Lombarda Bergamasca
Nation Italy
Stage 02.stage
Type Mountain
Distance 153 km
StartBoltiere
FinishFoppolo
DateSeptember 6th (2013)
Leader P.Sinkewitz
Youth F.Bongiorno
Points P.Sinkewitz
Mountain P.Sinkewitz

Patrik Sinkewitz