2010 Settimana Ciclistica Lombarda Bergamasca

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Michele Scarponi 1979 Italy Androni Giocattoli 17t 04' 06''
02 Riccardo Riccò [*] 1983 Italy Ceramica Flaminia + 22''
03 Przemyslaw Niemiec 1980 Poland Miche Pro Cycling Team + 37''
04 Luca Zanasca 1983 Italy CDC - Cavaliere + 47''
05 Matteo Carrara 1979 Italy Vacansoleil + 50''
06 Riccardo Chiarini 1984 Italy De Rosa - Stac Plastic + 1' 02''
07 Fortunato Baliani 1974 Italy Miche Pro Cycling Team + 1' 03''
08 José Serpa 1979 Colombia Androni Giocattoli + 1' 08''
09 Emanuele Sella 1981 Italy Carmiooro NGC + 1' 11''
10 Johann Tschopp 1982 Switzerland BBOX Bouygues Telecom + 1' 20''
11 Bartosz Huzarski 1980 Poland ISD - Neri + 1' 22''
12 Andreas Dietziker 1982 Switzerland Vorarlberg - Corratec + 1' 29''
13 Tom Jelte Slagter 1989 Netherlands Rabobank CT + 1' 32''
14 Carles Jose Ochoa 1980 Venezuela Androni Giocattoli + 1' 34''
15 Tomasz Marczynski 1984 Poland CCC Polsat Polkowice + 1' 35''
16 Rob Ruygh 1986 Netherlands Vacansoleil + 1' 46''
17 Simone Stortoni 1985 Italy Colnago - CSF Inox + 2' 02''
18 Alessandro Bisolti 1985 Italy Colnago - CSF Inox + 2' 31''
19 Matteo Montaguti 1984 Italy De Rosa - Stac Plastic + 2' 39''
20 Hubert Schwab 1982 Switzerland Price - Custom Bikes + 2' 44''
21 Volodymir Starchyk 1980 Ukraine Amore & Vita - Conad + 2' 56''
22 Elias Schmaeh 1986 Switzerland Price - Custom Bikes + 3' 01''
23 Giovanni Bernaudeau 1983 France BBOX Bouygues Telecom + 3' 43''
24 Sergey Lagutin 1981 Uzbekistan Vacansoleil + 3' 57''
25 Didac Ortega Orts 1982 Spain Acqua e Sapone + 4' 08''
26 Peter Kusztor 1984 Hungary Atlas Personal - BMC 4' 27"
27 Wout Poels 1987 Netherlands Vacansoleil 5' 04"
28 Edwin Carvajal 1983 Colombia Miche Pro Cycling Team 5' 24"
29 Santo Anzà 1980 Italy Ceramica Flaminia 5' 28"
30 Massimiliano Gentili 1971 Italy Ceramica Flaminia 5' 33"
31 Jackson Rodriguez 1985 Venezuela Androni Giocattoli 5' 40"
32 Carlo Scognamiglio 1983 Italy ISD - Neri 5' 41"
33 Reto Hollenstein 1985 Switzerland Vorarlberg - Corratec 5' 41"
34 Maxim Belkov 1985 Russia ISD - Neri 6' 01"
35 Andrea Noè 1969 Italy Ceramica Flaminia 6' 18"
36 Rubens Bertogliati 1979 Switzerland Androni Giocattoli 6' 26"
37 Jaroslaw Dabrowski 1983 Poland Amore & Vita - Conad 6' 39"
38 Adam Sznitko 1984 Poland CCC Polsat Polkowice 6' 46"
39 Arkimedes Arguelyes 1988 Russia Itera - Katusha 6' 54"
40 Pasquale Muto 1980 Italy Miche Pro Cycling Team 7' 20"
41 Daniele Ratto 1989 Italy Carmiooro NGC 7' 31"
42 Giampaolo Caruso 1980 Italy Ceramica Flaminia 7' 53"
43 Michael Stevenson 1984 Sweden Sparebanken Vest - Ridley 8' 40"
44 Alessandro Colo 1986 Italy ISD - Neri 8' 43"
45 Paolo Bailetti 1980 Italy Ceramica Flaminia 8' 47"
46 Bernhard Oberholzer 1985 Switzerland Price - Custom Bikes 8' 49"
47 Denys Kostyuk 1982 Ukraine ISD - Neri 9' 01"
48 Manuele Caddeo 1986 Italy Zeroquadro - Radenska 9' 05"
49 Nicolas Schnyder 1987 Switzerland Price - Custom Bikes 9' 15"
50 Stanislav Volkov 1988 Russia Itera - Katusha 9' 21"
51 Sergio Pardilla 1984 Spain Carmiooro NGC 9' 27"
52 Marius Bernatonis 1987 Lithuania Atlas Personal - BMC 9' 28"
53 Remco Broers 1988 Netherlands Rabobank CT 9' 52"
54 Sylwester Janiszewski 1988 Poland CCC Polsat Polkowice 10' 05"
55 David Tratnik 1982 Slovenia Zeroquadro - Radenska 10' 35"
56 Cameron Wurf 1983 Australia Androni Giocattoli 10' 57"
57 Junya Sano 1982 Japan Nippo 11' 17"
58 Guillaume Bourgeois 1983 Switzerland Atlas Personal - BMC 11' 31"
59 Dariusz Batek 1986 Poland CCC Polsat Polkowice 13' 02"
60 Lukasz Bodnar 1982 Poland CCC Polsat Polkowice 13' 21"
61 Jacek Morajko 1981 Poland Mroz - Active Jet 13' 23"
62 Jasper Ockeloen 1990 Netherlands Rabobank CT 14' 35"
63 Joeri Adams 1989 Belgium Rabobank CT 14' 40"
64 Rafaâ Chtioui 1986 Tunisia Acqua e Sapone 14' 54"
65 Anthony Charteau 1979 France BBOX Bouygues Telecom 14' 58"
66 Laurent Lefèvre 1976 France BBOX Bouygues Telecom 16' 29"
67 Aurelien Passeron 1984 France Meridiana - Kamen Team 17' 10"
68 Marek Rutkiewicz 1981 Poland Mroz - Active Jet 17' 18"
69 Silvere Ackermann 1984 Switzerland Vorarlberg - Corratec 17' 41"
70 Fabio Taborre 1985 Italy Androni Giocattoli 17' 59"
71 Bostijan Rezman 1980 Slovenia Zeroquadro - Radenska 18' 06"
72 Michele Gaia 1985 Italy Colnago - CSF Inox 18' 08"
73 Vladislav Borisov 1978 Russia Amore & Vita - Conad 18' 10"
74 Fabien Wolf 1984 Switzerland Price - Custom Bikes 19' 02"
75 Dmitriy Ignatiev 1988 Russia Itera - Katusha 19' 54"
76 Oleg Opryshko 1986 Ukraine Amore & Vita - Conad 19' 59"
77 Perrig Quemeneur 1984 France BBOX Bouygues Telecom 20' 07"
78 Christoph Sokoll 1986 Austria Vorarlberg - Corratec 20' 28"
79 Daniele Callegarin 1982 Italy CDC - Cavaliere 20' 32"
80 Ruslan Pidgornyy 1977 Ukraine ISD - Neri 20' 39"
81 Artur Detko 1983 Poland Aktio Group - Mostostal Pulawy 20' 52"
82 Andreas Rutishauser 1967 Switzerland Price - Custom Bikes 21' 05"
83 Petr Ignatenko 1987 Russia Itera - Katusha 21' 28"
84 Francesco Tizza 1981 Italy Carmiooro NGC 21' 45"
85 Brice Feillu 1985 France Vacansoleil 21' 45"
86 Michal Golas 1984 Poland Vacansoleil 21' 48"
87 Pierpaolo De Negri 1986 Italy ISD - Neri 22' 01"
88 Stefano Pirazzi 1987 Italy Colnago - CSF Inox 22' 47"
89 Guillaume Dessibourg 1986 Switzerland Atlas Personal - BMC 22' 51"
90 Ruggero Marzoli 1976 Italy Acqua e Sapone 23' 22"
91 Roberto Ferrari 1983 Italy De Rosa - Stac Plastic 23' 40"
92 Dmitro Krivtsov 1985 Ukraine ISD - Neri 23' 57"
93 Andi Bajc 1988 Slovenia Zeroquadro - Radenska 23' 58"
94 Alan Marangoni 1984 Italy Colnago - CSF Inox 24' 39"
95 Pawel Cieslik 1986 Poland Mroz - Active Jet 25' 01"
96 Roy Hegreberg 1981 Norway Sparebanken Vest - Ridley 25' 02"
97 Yukiya Arashiro 1984 Japan BBOX Bouygues Telecom 25' 07"
98 Boy Van Poppel 1988 Netherlands Rabobank CT 25' 55"
99 Nicolas Sanderson 1984 Australia Amore & Vita - Conad 26' 45"
100 Tomasz Repinski 1987 Poland CCC Polsat Polkowice 27' 16"
101 Sebastien Siedler 1978 Germany Vorarlberg - Corratec 27' 39"
102 Michal Podlaski 1988 Poland Aktio Group - Mostostal Pulawy 28' 01"
103 Eugenio Loria 1981 Italy CDC - Cavaliere 28' 27"
104 Filip Eidsheim 1990 Norway Sparebanken Vest - Ridley 29' 20"
105 David Locher 1983 Switzerland Price - Custom Bikes 29' 38"
106 Mateusz Taciak 1984 Poland Mroz - Active Jet 30' 15"
107 Istvan Cziraki 1986 Hungary Atlas Personal - BMC 30' 17"
108 Kamil Zielinski 1988 Poland CCC Polsat Polkowice 30' 35"
109 Aristide Ratti 1982 Italy Carmiooro NGC 31' 00"
110 Barry Markus 1991 Netherlands Rabobank CT 31' 26"
111 Mariusz Witecki 1981 Poland Mroz - Active Jet 32' 09"
112 Florian Salzinger 1983 Germany Atlas Personal - BMC 32' 23"
113 Lukas Kalt 1987 Switzerland Price - Custom Bikes 32' 30"
114 Sergiy Gretchyn 1979 Ukraine Amore & Vita - Conad 32' 55"
115 Fabio Donesana 1986 Italy Kalev Chocolate Team 34' 40"
116 Takashi Miyazawa 1978 Japan Nippo 35' 07"
117 Alberto Di Lorenzo 1982 Italy Zeroquadro - Radenska 35' 11"
118 Moreno Hofland 1991 Netherlands Rabobank CT 35' 36"
119 Sebastien Fournet Fayard 1985 France Carmiooro NGC 36' 46"
120 Fausto Fognini 1985 Italy Amore & Vita - Conad 37' 44"
121 Ivan Bouteiller 1989 Switzerland Price - Custom Bikes 38' 02"
122 Stéphane Rossetto 1987 France Vacansoleil 40' 15"
123 Vojtech Hacecky 1987 Czech Republic Atlas Personal - BMC 41' 41"
124 Martin Hacecky 1988 Czech Republic Atlas Personal - BMC 41' 53"
125 Viesturs Luksevics 1987 Latvia Kalev Chocolate Team 42' 57"
126 Frode Solberg 1987 Norway Sparebanken Vest - Ridley 46' 20"
DNF Paolo Ciavatta 1984 Italy Acqua e Sapone
DNF Roberto De Patre 1988 Italy Acqua e Sapone
DNF Francesco Failli 1983 Italy Acqua e Sapone
DNF Luca Pierfelici 1983 Italy Acqua e Sapone
DNF Raffaele Illiano 1977 Italy Aktio Group - Mostostal Pulawy
DNF Jaroslaw Kowalczyk 1989 Poland Aktio Group - Mostostal Pulawy
DNF Robert Radosz 1975 Poland Aktio Group - Mostostal Pulawy
DNF Dariusz Rudnicki 1981 Poland Aktio Group - Mostostal Pulawy
DNF Kajetan Skrobich 1988 Poland Aktio Group - Mostostal Pulawy
DNF Adam Wadecki 1977 Poland Aktio Group - Mostostal Pulawy
DNF Yuri Metlushenko 1976 Ukraine Amore & Vita - Conad
DNF Alberto Loddo 1979 Italy Androni Giocattoli
DNF Franck Bouyer 1974 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Guillaume Le Floch 1982 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Paride Grillo 1983 Italy Carmiooro NGC
DNF Domenico Agosta 1983 Italy CDC - Cavaliere
DNF Danilo Andrenacci 1978 Italy CDC - Cavaliere
DNF Luca Ascani 1983 Italy CDC - Cavaliere
DNF Giuseppe Muraglia 1979 Italy CDC - Cavaliere
DNF Davide Torosantucci 1981 Italy CDC - Cavaliere
DNF Luca Celli 1979 Italy Ceramica Flaminia
DNF Leonardo Giordani 1977 Italy Ceramica Flaminia
DNF Mattia Gavazzi 1983 Italy Colnago - CSF Inox
DNF Damiano Caruso 1987 Italy De Rosa - Stac Plastic
DNF Marco Cattaneo 1982 Italy De Rosa - Stac Plastic
DNF Claudio Corioni 1982 Italy De Rosa - Stac Plastic
DNF Giario Ermeti 1981 Italy De Rosa - Stac Plastic
DNF Sergio Lagana 1982 Italy De Rosa - Stac Plastic
DNF Mikhail Antonov 1986 Russia Itera - Katusha
DNF Sergey Rudaskov 1984 Russia Itera - Katusha
DNF Cristiano Colombo 1985 Italy Kalev Chocolate Team
DNF Gabriel Leppik 1990 Estonia Kalev Chocolate Team
DNF Martin Puusepp 1988 Estonia Kalev Chocolate Team
DNF Erki Pütsep 1976 Estonia Kalev Chocolate Team
DNF Ardy Utar 1990 Estonia Kalev Chocolate Team
DNF Urmo Utar 1989 Estonia Kalev Chocolate Team
DNF Salvatore Commesso 1975 Italy Meridiana - Kamen Team
DNF Nicola D'Andrea 1983 Italy Meridiana - Kamen Team
DNF Mariano Giallorenzo 1982 Italy Meridiana - Kamen Team
DNF Oļegs Meļehs 1982 Latvia Meridiana - Kamen Team
DNF Bruno Radotic 1983 Croatia Meridiana - Kamen Team
DNF Juraj Ugrinic 1990 Croatia Meridiana - Kamen Team
DNF Stefano Usai 1982 Italy Meridiana - Kamen Team
DNF Simone Campagnaro 1986 Italy Miche Pro Cycling Team
DNF Luigi Gitto 1986 Italy Miche Pro Cycling Team
DNF Leonardo Pinizzotto 1986 Italy Miche Pro Cycling Team
DNF Michael Rasmussen 1974 Denmark Miche Pro Cycling Team
DNF Blazej Janiaczyk 1983 Poland Mroz - Active Jet
DNF Krzysztof Krzywy 1978 Poland Mroz - Active Jet
DNF Piotr Osinski 1986 Poland Mroz - Active Jet
DNF Mirko Battaglini 1987 Italy Nippo
DNF Vincenzo Garofalo 1982 Italy Nippo
DNF Kazuo Inoue 1981 Japan Nippo
DNF Umberto Nardecchia 1981 Italy Nippo
DNF Mariusz Wiesiak 1981 Poland Nippo
DNF Brian Bulgac 1988 Netherlands Rabobank CT
DNF Geir Inge Berg 1979 Norway Sparebanken Vest - Ridley
DNF Anders Lund 1988 Norway Sparebanken Vest - Ridley
DNF Johan Fredrik Ziesler 1990 Norway Sparebanken Vest - Ridley
DNF Patrick Gretsch 1987 Germany Team HTC - Columbia
DNF Andrea Capelli 1981 Italy Vorarlberg - Corratec
DNF Martin Schoffmann 1987 Austria Vorarlberg - Corratec
DNF Pavel Kochetkov 1986 Russia Zeroquadro - Radenska
DNF Matija Kvasina 1981 Croatia Zeroquadro - Radenska
DNF Omar Sottocornola 1988 Italy Zeroquadro - Radenska

Info

RaceSettimana Ciclistica Lombarda Bergamasca
Nation Italy
DateMarch 31st-5th
Edition2010
Classification2.1
Extra Compare top four

Michele Scarponi