2009 Settimana Ciclistica Lombarda Bergamasca

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Daniele Pietropolli 1980 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 18t 52' 11''
02 Mauricio Soler 1983 Colombia Barloworld - Bianchi + 29''
03 Davide Rebellin 1971 Italy Serramenti - Androni Giocattoli + 36''
04 Massimo Giunti 1974 Italy Miche - Silver Cross + 1' 00''
05 Matteo Carrara 1979 Italy Vacansoleil + 1' 01''
06 Carles Jose Ochoa 1980 Venezuela Serramenti - Androni Giocattoli + 1' 16''
07 Ben Hermans 1986 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator + 1' 19''
08 Massimiliano Gentili 1971 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 1' 25''
09 Luca Zanasca 1983 Italy Centri della Calzatura + 1' 35''
10 Steven Kruijswijk 1987 Netherlands Rabobank CT + 1' 41''
11 John-Lee Augustyn 1986 South Africa Barloworld - Bianchi + 1' 43''
12 Niklas Axelsson 1972 Sweden Team Utensilnord + 1' 45''
13 Gustavo César Veloso 1980 Spain Xacobeo-Galicia + 1' 49''
14 Simon Clarke 1986 Australia Amica Chips - Knauf + 1' 50''
15 Ruslan Pidgornyy 1977 Ukraine ISD - Neri + 1' 56''
16 Francesco Failli 1983 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 1' 58''
17 Pasquale Muto 1980 Italy Miche - Silver Cross + 2' 14''
18 Jaroslaw Dabrowski 1983 Poland Amore & Vita - McDonald's + 2' 22''
19 Americo Novembrini [*] 1986 Italy Nazionale Elettronica - Hadimec + 2' 31''
20 Eduard Vorganov 1982 Russia Xacobeo-Galicia + 2' 37''
21 Alessandro Bisolti 1985 Italy CSF Group - Navigare 2' 44"
22 Giovanni Visconti 1983 Italy ISD - Neri 2' 47"
23 Gabriele Bosisio 1980 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 2' 51"
24 Julian David Munoz Giraldo 1983 Colombia Nazionale Elettronica - Hadimec 2' 55"
25 Luigi Sestili 1983 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce 3' 21"
26 Santo Anzà 1980 Italy Amica Chips - Knauf 3' 23"
27 Philipp Mamos 1982 Germany Amore & Vita - McDonald's 3' 24"
28 Sergio Pardilla 1984 Spain Carmiooro - A-Style 3' 32"
29 Miguel Angel Rubiano 1984 Colombia Centri della Calzatura 3' 34"
30 Martin Mares 1982 Czech Republic PSK Whirlpool - Author 3' 44"
31 Björn Thurau 1988 Germany Elk Haus 3' 49"
32 Edwin Carvajal 1983 Colombia Miche - Silver Cross 3' 53"
33 Chris Froome 1985 Great Britain Barloworld - Bianchi 3' 56"
34 Tom Criel 1983 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 4' 16"
35 David García Dapena 1977 Spain Xacobeo-Galicia 4' 19"
36 Fortunato Baliani 1974 Italy CSF Group - Navigare 4' 26"
37 Domenico Pozzovivo 1982 Italy CSF Group - Navigare 4' 31"
38 Jan Bakelants 1986 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 4' 40"
39 Nikita Eskov 1983 Russia Team Katusha 4' 42"
40 Pascal Hungerbühler 1977 Austria Vorarlberg - Corratec 5' 02"
41 Rafael Infantino 1984 Colombia Amica Chips - Knauf 5' 08"
42 Simone Stortoni 1985 Italy CSF Group - Navigare 5' 14"
43 Jackson Rodriguez 1985 Venezuela Serramenti - Androni Giocattoli 5' 23"
44 Edoardo Girardi 1985 Italy Amica Chips - Knauf 5' 33"
45 Fabio Taborre 1985 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 6' 41"
46 Alexander Serov 1982 Russia Team Katusha 6' 42"
47 Yauheni Sobal 1981 Belarus Centri della Calzatura 6' 44"
48 Leonardo Giordani 1977 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce 7' 16"
49 Andreas Dietziker 1982 Switzerland Vorarlberg - Corratec 7' 18"
50 Marcos Garcia 1986 Spain Xacobeo-Galicia 8' 04"
51 Pavel Brutt 1982 Russia Team Katusha 9' 10"
52 Serguei Klimov 1980 Russia Team Katusha 9' 10"
53 Enrico Zen 1986 Italy CSF Group - Navigare 9' 15"
54 Przemyslaw Niemiec 1980 Poland Miche - Silver Cross 9' 47"
55 Patrik Sinkewitz 1980 Germany PSK Whirlpool - Author 9' 57"
56 Ruggero Marzoli 1976 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 10' 44"
57 Dario Cioni 1974 Italy ISD - Neri 12' 03"
58 Michele Gaia 1985 Italy CSF Group - Navigare 12' 09"
59 Andrea Moletta 1979 Italy Miche - Silver Cross 12' 39"
60 Thomas Rabou 1983 Netherlands Rabobank CT 12' 40"
61 Francisco Ventoso 1982 Spain Carmiooro - A-Style 12' 51"
62 Sergey Kolesnikov 1986 Russia Moscow 13' 49"
63 Luca Paolini 1977 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 14' 10"
64 Jahn Fredrik Grue 1988 Norway Sparebanken Vest - Ridley 14' 18"
65 Elias Schmaeh 1986 Switzerland Vorarlberg - Corratec 14' 37"
66 Alessandro Petacchi 1974 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 14' 44"
67 Luca Solari 1979 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 14' 46"
68 Diego Milan 1985 Dom. Rep Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 14' 50"
69 Harald Totschnig 1974 Austria Elk Haus 14' 56"
70 Volodymir Starchyk 1980 Ukraine Amore & Vita - McDonald's 14' 59"
71 Lorenzo Bernucci 1979 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 15' 17"
72 Michel Kreder 1987 Netherlands Rabobank CT 15' 24"
73 Marco Marcato 1984 Italy Vacansoleil 15' 58"
74 Danilo Andrenacci 1978 Italy Nazionale Elettronica - Hadimec 17' 10"
75 Vincenzo Garofalo 1982 Italy Amica Chips - Knauf 17' 11"
76 Andriy Grivko 1983 Ukraine ISD - Neri 18' 18"
77 Guiseppe Palumbo 1975 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 18' 39"
78 Dmitri Nikandrov 1979 Russia Centri della Calzatura 19' 57"
79 Alexander Gufler 1983 Italy Vorarlberg - Corratec 20' 42"
80 Thomas De Gendt 1986 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 21' 18"
81 Diego Alejandro Tamayo 1983 Colombia Carmiooro - A-Style 21' 56"
82 Delio Fernandez Cruz 1986 Spain Xacobeo-Galicia 22' 00"
83 Sergej Fuchs 1987 Germany Rabobank CT 22' 04"
84 Francesco Di Paolo 1982 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 22' 09"
85 Nicola D'Andrea 1983 Italy Meridiana - Kalev Chocolate Team 23' 05"
86 Daniele Colli 1982 Italy Carmiooro - A-Style 23' 32"
87 Giario Ermeti 1981 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 24' 08"
88 Andrea Pagoto 1985 Italy Team Utensilnord 26' 15"
89 Marco Corti 1986 Italy Barloworld - Bianchi 26' 57"
90 Branislau Samoilau 1985 Belarus Amica Chips - Knauf 27' 01"
91 Andrea Masciarelli 1982 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo 27' 12"
92 Christoph Sokoll 1986 Austria Vorarlberg - Corratec 27' 46"
93 Clemens Fankhauser 1985 Austria Elk Haus 28' 39"
94 Joeri Adams 1989 Belgium Rabobank CT 28' 53"
95 Jan Valach 1973 Slovakia Elk Haus 30' 37"
96 Leopold König 1987 Czech Republic PSK Whirlpool - Author 31' 14"
97 Dainius Kairelis 1979 Lithuania Ceramica Flaminia-Bossini Docce 31' 51"
98 Maarten Neyens 1985 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 31' 59"
99 Sergiy Gretchyn 1979 Ukraine Amore & Vita - McDonald's 32' 34"
100 Christer Rake 1987 Norway Sparebanken Vest - Ridley 32' 41"
101 Cristiano Fumagalli 1984 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce 34' 24"
102 Dennis Van Winden 1987 Netherlands Rabobank CT 34' 29"
103 Kristof Vandewalle 1985 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 35' 01"
104 Carlos Castaño 1979 Spain Xacobeo-Galicia 35' 16"
105 Ilya Syrtsev 1987 Russia Moscow 36' 12"
106 Sergey Shcherbakov 1987 Russia Moscow 36' 15"
107 Alessandro Raisoni 1983 Italy Carmiooro - A-Style 37' 02"
108 Richard England 1981 Australia Amore & Vita - McDonald's 37' 41"
109 Alain Van der Velde 1985 Netherlands Centri della Calzatura 37' 48"
110 Harald Morscher 1972 Austria Vorarlberg - Corratec 38' 33"
111 Ian Stannard 1987 Great Britain ISD - Neri 38' 55"
112 Emanuele Vona 1983 Italy ISD - Neri 39' 04"
113 Adriano Angeloni 1983 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce 40' 05"
114 Fausto Fognini 1985 Italy Amica Chips - Knauf 40' 26"
115 Marino Palandri 1985 Italy Miche - Silver Cross 40' 53"
116 Frantisek Padour 1988 Czech Republic PSK Whirlpool - Author 42' 15"
117 Stanislav Kozubek 1980 Czech Republic PSK Whirlpool - Author 43' 10"
118 Clément Lhotellerie 1986 France Vacansoleil 43' 18"
119 Francesco Tizza 1981 Italy Carmiooro - A-Style 43' 18"
120 Carlo Corra 1984 Italy Team Utensilnord 43' 41"
121 Thomas Buchacek 1978 Czech Republic PSK Whirlpool - Author 44' 17"
122 Geir Inge Berg 1979 Norway Sparebanken Vest - Ridley 44' 26"
123 Andrei Kunitski 1984 Belarus Amica Chips - Knauf 44' 42"
124 Bernhard Oberholzer 1985 Switzerland Nazionale Elettronica - Hadimec 44' 52"
125 Tobias Eggli 1986 Switzerland Nazionale Elettronica - Hadimec 45' 01"
126 Roy Hegreberg 1981 Norway Sparebanken Vest - Ridley 45' 33"
127 Alex Meenhorst 1987 Australia Nazionale Elettronica - Hadimec 45' 37"
128 Sebastien Siedler 1978 Germany Vorarlberg - Corratec 45' 45"
129 Mariano Giallorenzo 1982 Italy Meridiana - Kalev Chocolate Team 46' 02"
130 Marco Cattaneo 1982 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 46' 34"
131 Wout Poels 1987 Netherlands Vacansoleil 46' 47"
132 Martin Hebik 1982 Czech Republic PSK Whirlpool - Author 47' 30"
133 Theo Bos 1983 Netherlands Rabobank CT 47' 48"
134 Stijn Joseph 1987 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 48' 12"
135 Sante Di Nizio 1982 Italy Nazionale Elettronica - Hadimec 48' 20"
136 Alessandro Spezialetti 1975 Italy LPR Brakes - Farnese Vini 48' 29"
137 Wolfgang Murer 1979 Austria Elk Haus 48' 44"
DNF Simone Masciarelli 1980 Italy Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Matt Brandt 1988 USA Amore & Vita - McDonald's
DNF Graziano Gasparre 1978 Italy Amore & Vita - McDonald's
DNF Yuri Metlushenko 1976 Ukraine Amore & Vita - McDonald's
DNF Francesco Bellotti 1979 Italy Barloworld - Bianchi
DNF Félix Cárdenas 1972 Colombia Barloworld - Bianchi
DNF Giampaolo Cheula 1979 Italy Barloworld - Bianchi
DNF Diego Genovesi 1981 Italy Carmiooro - A-Style
DNF Jure Kocjan 1984 Slovenia Carmiooro - A-Style
DNF Daniele Callegarin 1982 Italy Centri della Calzatura
DNF Daniele Di Nucci 1981 Italy Centri della Calzatura
DNF Eugenio Loria 1981 Italy Centri della Calzatura
DNF Diego Nosotti 1982 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Bernardo Riccio 1985 Italy Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Guillermo Ruben Bongiorno 1978 Argentina CSF Group - Navigare
DNF Umberto Nardecchia 1981 Italy CSF Group - Navigare
DNF Daniel Schorn 1988 Austria Elk Haus
DNF Harald Starzengruber 1981 Austria Elk Haus
DNF Gerhard Trampusch 1978 Austria Elk Haus
DNF Maxim Belkov 1985 Russia ISD - Neri
DNF Leonardo Scarselli 1975 Italy ISD - Neri
DNF Danilo Di Luca 1976 Italy LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Domenico Agosta 1983 Italy Meridiana - Kalev Chocolate Team
DNF Salvatore Commesso 1975 Italy Meridiana - Kalev Chocolate Team
DNF Tommi Martikainen 1982 Finland Meridiana - Kalev Chocolate Team
DNF Oļegs Meļehs 1982 Latvia Meridiana - Kalev Chocolate Team
DNF Eddy Serri 1974 Italy Meridiana - Kalev Chocolate Team
DNF Urmo Utar 1989 Estonia Meridiana - Kalev Chocolate Team
DNF Rodrigo Garcia Rena 1980 Spain Miche - Silver Cross
DNF Krzysztof Szczawinski 1979 Poland Miche - Silver Cross
DNF Kirill Baranov 1989 Russia Moscow
DNF Alexander Khatuntsev 1985 Russia Moscow
DNF Andrey Klyuev 1987 Russia Moscow
DNF Vladimir Likhachev 1985 Russia Moscow
DNF Maxim Razumov 1990 Russia Moscow
DNF Christopher Duperrut 1988 Switzerland Nazionale Elettronica - Hadimec
DNF Jakub Danacik 1988 Czech Republic PSK Whirlpool - Author
DNF Tejay Van Garderen 1988 USA Rabobank CT
DNF Mattia Gavazzi 1983 Italy Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Francesco Ginanni 1985 Italy Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Gilberto Simoni 1971 Italy Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Otto Eikeset 1984 Norway Sparebanken Vest - Ridley
DNF Håvard Nybø 1983 Norway Sparebanken Vest - Ridley
DNF Michael Stevenson 1984 Sweden Sparebanken Vest - Ridley
DNF Kenny Dehaes 1984 Belgium Team Katusha
DNF Alexey Markov 1979 Russia Team Katusha
DNF Danilo Napolitano 1981 Italy Team Katusha
DNF Fabrizio Amerighi 1982 Italy Team Utensilnord
DNF Marco Corsini 1981 Italy Team Utensilnord
DNF Emiliano Donadello 1983 Italy Team Utensilnord
DNF Serhiy Honchar 1970 Ukraine Team Utensilnord
DNF Bruno Rizzi 1983 Italy Team Utensilnord
DNF Sven Renders 1981 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Sergey Lagutin 1981 Uzbekistan Vacansoleil
DNF Martin Mortensen 1984 Denmark Vacansoleil
DNF Alexander Egger 1987 Austria Vorarlberg - Corratec
DNF Gonzalo Rabuñal Rios 1984 Spain Xacobeo-Galicia

Info

RaceSettimana Ciclistica Lombarda Bergamasca
Nation Italy
DateMarch 31st-5th
Edition2009
Classification2.1
Extra Compare top four

Daniele Pietropolli