2018 Belgrade Banjaluka

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil 03:56:060107:30:02
02 Nicolas Tivani 1995 Trevigiani - Phonix - Hemus + 0003+ 14
03 Eryk Laton 1993 Team Hurom + 0005+ 16
04 Ivan Balykin 1990 Torku Seker Spor + 0006+ 20
05 Rok Korosec 1993 My Bike - Stevens + 0004+ 16
06 Attilio Viviani 1996 Sangemini - MG.Kvis + 0014+ 20
07 Charalampos Kastrantas 1991 Java - Partizan + 00129+ 11:02
08 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics CT + 0018+ 20
09 Angelo Raffaele 1991 D'Amico - Utensilnord + 0008+ 20
10 Luca Colnaghi 1999 Sangemini - MG.Kvis + 0019+ 20
11 Matteo Draperi 1991 Sangemini - MG.Kvis + 0010+ 20
12 Alessandro Marinozzi 1998 Sangemini - MG.Kvis + 0009+ 20
13 Roman Maikin 1990 Gazprom - RusVelo + 0002+ 14
14 Lucas Carstensen 1994 Team Embrace The World Cycling + 0007+ 20
15 Nicolas Samparisi 1992 D'Amico - Utensilnord + 0017+ 20
16 Markus Kopfauf 1996 WSA Pushbikers + 0056+ 55
17 Samir Jabrayilov 1994 Synergy Baku Cycling Project + 0015+ 20
18 Oleksandr Prevar 1990 Team Novak + 0046+ 32
19 Gergely Orosz 1999 Pannon Cycling Team + 0058+ 55
20 Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics CT + 0013+ 20
21 Matteo Pascazi 1993 Kobanya Cycling Team + 00113+ 05:26
22 Tomas Barta 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 0016+ 20
23 Gorazd Per 1997 Adria Mobil + 0012+ 20
24 Batuhan Ozgur 1998 Torku Seker Spor + 0011+ 20
25 Alexander Porsev 1986 Gazprom - RusVelo + 0061+ 55
26 Tino Thömel 1988 Bike Aid + 0031+ 20
27 Cristian Raileanu 1993 Torku Seker Spor + 0021+ 20
28 Mykyta Zubenko 1995 Pardus Tufo - Prostejov + 0047+ 32
29 Tilen Finkst 1997 Ljubljana Gusto Xaurum + 0022+ 20
30 Botond Hollo 1992 Pannon Cycling Team + 0055+ 55
31 Aleksandar Roman 1996 Java - Partizan + 0054+ 55
32 Blaz Debevec 1999 Ljubljana Gusto Xaurum + 0094+ 03:21
33 Bruno Maltar 1994 Meridiana - Kamen Team + 0075+ 01:41
34 Timothy Guy 1989 Ljubljana Gusto Xaurum + 0030+ 20
35 Dusan Veselinovic 1999 - + 00122+ 06:28
36 Luka Pajek 1996 KK Bled + 0062+ 55
37 Antonio Di Sante 1993 Sangemini - MG.Kvis + 0033+ 20
38 Marek Canecky 1988 Dukla Banska Bystrica + 0025+ 20
39 Aljaz Prah 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 0063+ 55
40 Paolo Toto 1991 Sangemini - MG.Kvis + 0020+ 20
41 Martin Mahdar 1989 Dukla Banska Bystrica + 0034+ 20
42 Stevan Klisuric 1989 Java - Partizan + 0057+ 55
43 Yauheni Karaliok 1996 Minsk Cycling Club + 0045+ 20
44 Igor Boev 1989 Gazprom - RusVelo + 0028+ 20
45 Peter Simon 1991 Pannon Cycling Team + 0032+ 20
46 Matej Drinovec 1991 KK Kranj + 0023+ 20
47 Stefan Stefanovic 1994 Borac-Cacak + 0064+ 55
48 Vitaliy Buts 1986 Team Hurom + 0027+ 20
49 Ben Hill 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 00101+ 04:27
50 Peter Kusztor 1984 My Bike - Stevens + 0035+ 20
51 Timon Loderer 1991 Hrinkow Advarics CT + 0026+ 20
52 Josip Rumac 1994 Meridiana - Kamen Team + 0024+ 20
53 Ferenc Szöllosi 1998 Pannon Cycling Team + 0080+ 01:53
54 Otto Vergaerde 1994 WSA Pushbikers + 0048+ 32
55 Ludek Lichnovsky 1995 Pardus Tufo - Prostejov + 00110+ 05:10
56 Alberto Marengo 1994 Kobanya Cycling Team + 0029+ 20
57 Andrej Galovic 1997 Java - Partizan + 0060+ 55
58 Emanuel Kiserlovski 1984 Meridiana - Kamen Team + 0039+ 20
59 Bojan Gunjevic 1987 BK Roda Sisak + 0065+ 55
60 David Jabuka 1997 Meridiana - Kamen Team + 00130+ 11:02
61 Maximilian Kuen 1992 My Bike - Stevens + 0081+ 02:08
62 Marko Pavlic 1993 MebloJogi-Kult-Solkan + 0066+ 55
63 Mateo Frankovic 1994 Meridiana - Kamen Team + 0037+ 20
64 Jon Bozic 1996 Adria Mobil + 0042+ 20
65 Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 0049+ 32
66 Anton Ivashkin 1996 Minsk Cycling Club + 0082+ 02:08
67 Kirill Pozdnyakov 1989 Synergy Baku Cycling Project + 0050+ 32
68 Andriy Vasylyuk 1987 Team Hurom + 0038+ 20
69 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 0036+ 20
70 Karel Hnik 1991 Pardus Tufo - Prostejov + 0041+ 20
71 Andi Bajc 1988 My Bike - Stevens + 0040+ 20
72 Kansatansin Klimiankou 1989 Minsk Cycling Club + 0051+ 32
73 Emanuele Onesti 1995 D'Amico - Utensilnord + 0067+ 55
74 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 0044+ 20
75 Nazym Bakirci 1986 Torku Seker Spor + 0043+ 20
76 Aljaz Jarc 1999 Adria Mobil + 0084+ 02:21
77 Francesco Bettini 1995 D'Amico - Utensilnord + 2768+ 59
78 Emanuel Piaskowy 1991 Team Hurom + 2770+ 59
79 Jakub Kaczmarek 1993 Team Hurom + 2752+ 47
80 Kamil Zielinski 1988 Team Hurom + 2769+ 59
81 Nebojsa Jovanovic 1983 Java - Partizan + 3353+ 53
82 Nikodemus Holler 1991 Bike Aid + 3559+ 55
83 Daniel Bichlmann 1988 Bike Aid + 4474+ 01:39
84 Wojciech Pszczolarski 1991 Pardus Tufo - Prostejov + 5688+ 02:49
85 Andrea Garosio 1993 D'Amico - Utensilnord + 5676+ 01:51
86 Adne Van Engelen 1993 WV West Frisia + 56115+ 05:30
87 Gerd Fidler 1996 My Bike - Stevens + 5692+ 03:17
88 Jodok Salzmann 1995 WSA Pushbikers + 5672+ 01:16
89 Sergey Lagutin 1981 Gazprom - RusVelo + 5686+ 02:37
90 Nicola Gaffurini 1989 Sangemini - MG.Kvis + 5671+ 01:16
91 Martin Haring 1986 Dukla Banska Bystrica + 5678+ 01:51
92 Nicolae Tanovitchii 1993 Team Novak + 5683+ 02:11
93 Ettore Carlini 1989 D'Amico - Utensilnord + 5679+ 01:51
94 Oleksandr Polivoda 1987 Synergy Baku Cycling Project + 5677+ 01:51
95 Marko Danilovic 1993 Borac-Cacak + 5673+ 01:28
96 Andreas Graf 1985 Hrinkow Advarics CT + 5689+ 02:49
97 Andrzej Bartkiewicz 1991 Team Hurom + 01:1991+ 03:12
98 Torataro Nishi 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 01:5196+ 03:44
99 Nikolai Trusov 1985 Gazprom - RusVelo + 01:5187+ 02:46
100 Stefan Mastaller 1995 My Bike - Stevens + 01:5195+ 03:44
101 Marko Stankovic 1988 BK Sokol VinKovci + 02:1185+ 02:31
102 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 02:2490+ 02:56
103 Jan Ostervuh 1999 MebloJogi-Kult-Solkan + 02:2493+ 03:19
104 Helmut Trettwer 1983 WSA Pushbikers + 02:38102+ 04:31
105 Mihail Mihailov 1997 Trevigiani - Phonix - Hemus + 03:2098+ 04:15
106 Janos Pelikan 1995 My Bike - Stevens + 03:20116+ 05:41
107 Robert Jenko 1990 MebloJogi-Kult-Solkan + 03:2097+ 03:52
108 Evgeny Shalunov 1992 Gazprom - RusVelo + 03:5299+ 04:24
109 Artem Nych 1995 Gazprom - RusVelo + 03:52105+ 04:47
110 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 03:52100+ 04:24
111 Muhammet Atalay 1989 Torku Seker Spor + 03:52104+ 04:47
112 Stanamir Cholakov 1991 Trevigiani - Phonix - Hemus + 03:52103+ 04:47
113 Nemanja Stojanovic 1999 CCN Metalac + 04:04106+ 04:56
114 Andrii Bratashchuk 1992 Team Novak + 04:14114+ 05:27
115 Elgun Alizada 1996 Synergy Baku Cycling Project + 04:14109+ 05:09
116 Primoz Obal 1990 MebloJogi-Kult-Solkan + 04:14108+ 05:09
117 Jovan Rajkovic 1990 Borac-Cacak + 04:30112+ 05:25
118 Ognjen Ilic 1998 Wohnbefinden Graz Arbo + 04:30119+ 06:11
119 Bernard Bendeguz 1988 Kobanya Cycling Team + 04:33121+ 06:26
120 Mykhailo Kononenko 1987 Team Novak + 04:33107+ 05:05
121 Feritcam Samli 1994 Torku Seker Spor + 04:40126+ 07:01
122 Halil Ibrahim Dilek 1998 Torku Seker Spor + 04:40123+ 06:33
123 Bruno Radotic 1983 BK Roda Sisak + 04:52125+ 06:45
124 Elchin Asadov 1987 Synergy Baku Cycling Project + 05:03118+ 05:58
125 Markus Freiberger 1995 Hrinkow Advarics CT + 05:03117+ 05:58
126 Jan Andrej Cully 1995 Dukla Banska Bystrica + 05:03124+ 06:44
127 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 05:03111+ 05:23
128 Enver Asanov 1994 Synergy Baku Cycling Project + 05:03128+ 09:37
129 Yoan Kolev 1999 Trevigiani - Phonix - Hemus + 05:19120+ 06:14
130 Bence Loki 1994 Kobanya Cycling Team + 05:30127+ 08:26
DNS Daniel Auer 1994 WSA Pushbikers 999
DNF Janko Benger 1992 BK Roda Sisak 999
DNF Ivan Ruzman - BK Roda Sisak 999
DNF Patrik Tybor 1987 Dukla Banska Bystrica 999
DNF Adrian Foltan 1998 Dukla Banska Bystrica 999
DNF Krisztian Lovassy 1988 Kobanya Cycling Team 999
DNF Bjørnar Vevatne Øverland 1995 Kobanya Cycling Team 999
DNF Deni Banicek 1990 Meridiana - Kamen Team 999
DNF Anton Muzychin 1994 Minsk Cycling Club 999
DNF Andras Szatmary 1990 Pannon Cycling Team 999
DNF Andras Krivan 1993 Pannon Cycling Team 999
DNF Daniel Babor 1999 Pardus Tufo - Prostejov 999
DNF Lorant Balazsi 1999 Team Novak 999
DNF Eduard Novak 1976 Team Novak 999
DNF Stefan Kolb 1997 WSA Pushbikers 999
DNF Sebastien Baldauf 1989 WSA Pushbikers 999

Info

Race Belgrade Banjaluka
Nation Bosnia&Herzegovina
Stage 02.stage
Type Flat
Distance 180 km
StartTeslić
FinishBanjaluka
DateApril 29th (2018)
Leader G.Katrasnik
Youth A.Marinozzi
Mountain R.Korosec
Sprint J.Salzmann

Gasper Katrasnik