2018 Belgrade Banjaluka

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02

Stage results: 01.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil 03:34:160103:34:06
02 Roman Maikin 1990 Gazprom - RusVelo + 0002+ 04
03 Rok Korosec 1993 My Bike - Stevens + 0003+ 06
04 Lucas Carstensen 1994 Team Embrace The World Cycling + 0004+ 10
05 Eryk Laton 1993 Team Hurom + 0005+ 10
06 Batuhan Ozgur 1998 Torku Seker Spor + 0006+ 10
07 Paolo Toto 1991 Sangemini - MG.Kvis + 0007+ 10
08 Ivan Balykin 1990 Torku Seker Spor + 0008+ 10
09 Gorazd Per 1997 Adria Mobil + 0009+ 10
10 Josip Rumac 1994 Meridiana - Kamen Team + 0010+ 10
11 Angelo Raffaele 1991 D'Amico - Utensilnord + 0011+ 10
12 Alessandro Marinozzi 1998 Sangemini - MG.Kvis + 0012+ 10
13 Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 0013+ 10
14 Alberto Marengo 1994 Kobanya Cycling Team + 0014+ 10
15 Timon Loderer 1991 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 0015+ 10
16 Matej Drinovec 1991 KK Kranj + 0016+ 10
17 Matteo Draperi 1991 Sangemini - MG.Kvis + 0017+ 10
18 Tomas Barta 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 0018+ 10
19 Patrik Tybor 1987 Dukla Banska Bystrica + 0019+ 10
20 Vitaliy Buts 1986 Team Hurom + 0020+ 10
21 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 0021+ 10
22 Cristian Raileanu 1993 Torku Seker Spor + 0022+ 10
23 Samir Jabrayilov 1994 Synergy Baku Cycling Project + 0023+ 10
24 Nicolas Tivani 1995 Trevigiani - Phonix - Hemus + 0024+ 10
25 Igor Boev 1989 Gazprom - RusVelo + 0025+ 10
26 Nicolas Samparisi 1992 D'Amico - Utensilnord + 0026+ 10
27 Attilio Viviani 1996 Sangemini - MG.Kvis + 0027+ 10
28 Marek Canecky 1988 Dukla Banska Bystrica + 0028+ 10
29 Tilen Finkst 1997 Ljubljana Gusto Xaurum + 0029+ 10
30 Jakub Kaczmarek 1993 Team Hurom + 0030+ 10
31 Krisztian Lovassy 1988 Kobanya Cycling Team + 0031+ 10
32 Peter Simon 1991 Pannon Cycling Team + 0032+ 10
33 Andriy Vasylyuk 1987 Team Hurom + 0033+ 10
34 Mateo Frankovic 1994 Meridiana - Kamen Team + 0034+ 10
35 Nicola Gaffurini 1989 Sangemini - MG.Kvis + 0035+ 10
36 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 0036+ 10
37 Luca Colnaghi 1999 Sangemini - MG.Kvis + 0037+ 10
38 Peter Kusztor 1984 My Bike - Stevens + 0038+ 10
39 Andi Bajc 1988 My Bike - Stevens + 0039+ 10
40 Nebojsa Jovanovic 1983 Java - Partizan + 0040+ 10
41 Timothy Guy 1989 Ljubljana Gusto Xaurum + 0041+ 10
42 Karel Hnik 1991 Pardus Tufo - Prostejov + 0042+ 10
43 Antonio Di Sante 1993 Sangemini - MG.Kvis + 0043+ 10
44 Nikodemus Holler 1991 Bike Aid + 0044+ 10
45 Jodok Salzmann 1995 WSA Pushbikers + 0045+ 10
46 Emanuel Kiserlovski 1984 Meridiana - Kamen Team + 0046+ 10
47 Martin Mahdar 1989 Dukla Banska Bystrica + 0047+ 10
48 Nazym Bakirci 1986 Torku Seker Spor + 0048+ 10
49 Tino Thömel 1988 Bike Aid + 0049+ 10
50 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 0050+ 10
51 Jon Bozic 1996 Adria Mobil + 0051+ 10
52 Marko Stankovic 1988 BK Sokol VinKovci + 0052+ 10
53 Kamil Zielinski 1988 Team Hurom + 1257+ 22
54 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 1258+ 22
55 Francesco Bettini 1995 D'Amico - Utensilnord + 1259+ 22
56 Evgeny Shalunov 1992 Gazprom - RusVelo + 1260+ 22
57 Mykhailo Kononenko 1987 Team Novak + 1261+ 22
58 Kirill Pozdnyakov 1989 Synergy Baku Cycling Project + 1262+ 22
59 Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 1263+ 22
60 Emanuel Piaskowy 1991 Team Hurom + 1264+ 22
61 Kansatansin Klimiankou 1989 Minsk Cycling Club + 1265+ 22
62 Oleksandr Prevar 1990 Team Novak + 1266+ 22
63 Otto Vergaerde 1994 WSA Pushbikers + 1267+ 22
64 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 1268+ 22
65 Mykyta Zubenko 1995 Pardus Tufo - Prostejov + 1269+ 22
66 Marko Danilovic 1993 Borac-Cacak + 1270+ 22
67 Robert Jenko 1990 MebloJogi-Kult-Solkan + 2871+ 38
68 Nemanja Stojanovic 1999 CCN Metalac + 3272+ 42
69 Andrej Galovic 1997 Java - Partizan + 3573+ 45
70 Aleksandar Roman 1996 Java - Partizan + 3574+ 45
71 Mihail Mihailov 1997 Trevigiani - Phonix - Hemus + 3575+ 45
72 Primoz Obal 1990 MebloJogi-Kult-Solkan + 3576+ 45
73 Elgun Alizada 1996 Synergy Baku Cycling Project + 3577+ 45
74 Yoan Kolev 1999 Trevigiani - Phonix - Hemus + 3578+ 45
75 Stevan Klisuric 1989 Java - Partizan + 3579+ 45
76 Stefan Kolb 1997 WSA Pushbikers + 3580+ 45
77 Andrea Garosio 1993 D'Amico - Utensilnord + 3581+ 45
78 Daniel Bichlmann 1988 Bike Aid + 3582+ 45
79 Bjørnar Vevatne Øverland 1995 Kobanya Cycling Team + 3583+ 45
80 Andras Szatmary 1990 Pannon Cycling Team + 3584+ 45
81 Botond Hollo 1992 Pannon Cycling Team + 3585+ 45
82 Stanamir Cholakov 1991 Trevigiani - Phonix - Hemus + 3586+ 45
83 Markus Freiberger 1995 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 3587+ 45
84 Bojan Gunjevic 1987 BK Roda Sisak + 3588+ 45
85 Nikolai Trusov 1985 Gazprom - RusVelo + 3589+ 45
86 Marko Pavlic 1993 MebloJogi-Kult-Solkan + 3590+ 45
87 Jovan Rajkovic 1990 Borac-Cacak + 3591+ 45
88 Stefan Stefanovic 1994 Borac-Cacak + 3592+ 45
89 Oleksandr Polivoda 1987 Synergy Baku Cycling Project + 3593+ 45
90 Elchin Asadov 1987 Synergy Baku Cycling Project + 3594+ 45
91 Luka Pajek 1996 KK Bled + 3595+ 45
92 Muhammet Atalay 1989 Torku Seker Spor + 3596+ 45
93 Aljaz Prah 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 3597+ 45
94 Andras Krivan 1993 Pannon Cycling Team + 3598+ 45
95 Martin Haring 1986 Dukla Banska Bystrica + 3599+ 45
96 Artem Nych 1995 Gazprom - RusVelo + 35100+ 45
97 Deni Banicek 1990 Meridiana - Kamen Team + 35101+ 45
98 Markus Kopfauf 1996 WSA Pushbikers + 35102+ 45
99 Gergely Orosz 1999 Pannon Cycling Team + 35103+ 45
100 Ettore Carlini 1989 D'Amico - Utensilnord + 35104+ 45
101 Emanuele Onesti 1995 D'Amico - Utensilnord + 35105+ 45
102 Alexander Porsev 1986 Gazprom - RusVelo + 35106+ 45
103 Jan Ostervuh 1999 MebloJogi-Kult-Solkan + 35107+ 45
104 Andrii Bratashchuk 1992 Team Novak + 53108+ 01:03
105 Nicolae Tanovitchii 1993 Team Novak + 55109+ 01:05
106 Daniel Babor 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 01:02110+ 01:12
107 Ognjen Ilic 1998 Wohnbefinden Graz Arbo + 01:21111+ 01:31
108 Jan Andrej Cully 1995 Dukla Banska Bystrica + 01:21112+ 01:31
109 Sergey Lagutin 1981 Gazprom - RusVelo + 01:21113+ 01:31
110 Bruno Maltar 1994 Meridiana - Kamen Team + 01:21114+ 01:31
111 Andreas Graf 1985 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 01:33115+ 01:43
112 Sebastien Baldauf 1989 WSA Pushbikers + 01:33116+ 01:43
113 Helmut Trettwer 1983 WSA Pushbikers + 01:33117+ 01:43
114 Stefan Mastaller 1995 My Bike - Stevens + 01:33118+ 01:43
115 Bernard Bendeguz 1988 Kobanya Cycling Team + 01:33119+ 01:43
116 Wojciech Pszczolarski 1991 Pardus Tufo - Prostejov + 01:33120+ 01:43
117 Bruno Radotic 1983 BK Roda Sisak + 01:33121+ 01:43
118 Halil Ibrahim Dilek 1998 Torku Seker Spor + 01:33122+ 01:43
119 Ferenc Szöllosi 1998 Pannon Cycling Team + 01:33123+ 01:43
120 Andrzej Bartkiewicz 1991 Team Hurom + 01:33124+ 01:43
121 Torataro Nishi 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 01:33125+ 01:43
122 Lorant Balazsi 1999 Team Novak + 01:43126+ 01:53
123 Maximilian Kuen 1992 My Bike - Stevens + 01:48127+ 01:58
124 Anton Ivashkin 1996 Minsk Cycling Club + 01:48128+ 01:58
125 Feritcam Samli 1994 Torku Seker Spor + 02:01129+ 02:11
126 Janos Pelikan 1995 My Bike - Stevens + 02:01130+ 02:11
127 Gerd Fidler 1996 My Bike - Stevens + 02:01131+ 02:11
128 Aljaz Jarc 1999 Adria Mobil + 02:01132+ 02:11
129 Anton Muzychin 1994 Minsk Cycling Club + 0053+ 10
130 Bence Loki 1994 Kobanya Cycling Team + 02:36133+ 02:46
131 Daniel Auer 1994 WSA Pushbikers + 0054+ 10
132 Blaz Debevec 1999 Ljubljana Gusto Xaurum + 03:01134+ 03:11
133 Janko Benger 1992 BK Roda Sisak + 03:01135+ 03:11
134 Eduard Novak 1976 Team Novak + 03:36136+ 03:46
135 Ben Hill 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 04:07137+ 04:17
136 Adne Van Engelen 1993 WV West Frisia + 04:14138+ 04:24
137 Enver Asanov 1994 Synergy Baku Cycling Project + 04:14139+ 04:24
138 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 0055+ 10
139 Ivan Ruzman - BK Roda Sisak + 04:35140+ 04:45
140 Ludek Lichnovsky 1995 Pardus Tufo - Prostejov + 04:50141+ 05:00
141 Adrian Foltan 1998 Dukla Banska Bystrica + 04:53142+ 05:03
142 Yauheni Karaliok 1996 Minsk Cycling Club + 0056+ 10
143 Matteo Pascazi 1993 Kobanya Cycling Team + 05:06143+ 05:16
144 Dusan Veselinovic 1999 - + 06:08144+ 06:18
145 Charalampos Kastrantas 1991 Java - Partizan + 10:42145+ 10:52
146 David Jabuka 1997 Meridiana - Kamen Team + 10:42146+ 10:52
DNS Cristofer Robin Jurado 1995 Trevigiani - Phonix - Hemus 999
DNF Ivan Sotola 1999 - 999
DNF Mateo Bencic - - 999
DNF Pavle Kalaba 1999 - 999
DNF Timo Schäfer 1992 Bike Aid 999
DNF Jakub Varhanovsky 1999 Dukla Banska Bystrica 999
DNF Daniel Eichinger 1995 Hrinkow Advarics Cycleangteam 999
DNF Nils Friedl 1997 Hrinkow Advarics Cycleangteam 999
DNF Jernej Furlan 1988 MebloJogi-Kult-Solkan 999
DNF Mark Zathureczky 1997 Pannon Cycling Team 999
DNF Marek Dolnicek 1999 Pardus Tufo - Prostejov 999
DNF Peter Laszlo 1998 Team Novak 999
DNF Konstantin Nikolov - Trevigiani - Phonix - Hemus 999
DNF Aleks Bechkov 1999 Trevigiani - Phonix - Hemus 999

Info

Race Belgrade Banjaluka
Nation Bosnia&Herzegovina
Stage 01.stage
Type Flat
Distance 175.8 km
StartBelgrade
FinishBijeljina
DateApril 28th (2018)
Leader G.Katrasnik
Youth B.Ozgur
Mountain R.Korosec
Sprint V.Buts

Gasper Katrasnik