You feel it's gonna be a long time until the cycling season starts again? Why don't you head over to Skisport365 and play our Winter Fantasy game in the mean time?

2018 Belgrade Banjaluka

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 02

Pos Name Born Nation Team Time
01 Gasper Katrasnik 1995 Slovenia Adria Mobil 07:30:02
02 Roman Maikin 1990 Russia Gazprom - RusVelo + 14
03 Nicolas Tivani 1995 Argentina Trevigiani - Phonix - Hemus + 14
04 Rok Korosec 1993 Slovenia My Bike - Stevens + 16
05 Eryk Laton 1993 Poland Team Hurom + 16
06 Ivan Balykin 1990 Russia Torku Seker Spor + 20
07 Lucas Carstensen 1994 Germany Team Embrace The World Cycling + 20
08 Angelo Raffaele 1991 Italy D'Amico - Utensilnord + 20
09 Alessandro Marinozzi 1998 Italy Sangemini - MG.Kvis + 20
10 Matteo Draperi 1991 Italy Sangemini - MG.Kvis + 20
11 Batuhan Ozgur 1998 Turkey Torku Seker Spor + 20
12 Gorazd Per 1997 Slovenia Adria Mobil + 20
13 Dominik Hrinkow 1988 Austria Hrinkow Advarics CT + 20
14 Attilio Viviani 1996 Italy Sangemini - MG.Kvis + 20
15 Samir Jabrayilov 1994 Azerbaijan Synergy Baku Cycling Project + 20
16 Tomas Barta 1999 Czech Republic Pardus Tufo - Prostejov + 20
17 Nicolas Samparisi 1992 Italy D'Amico - Utensilnord + 20
18 Andreas Hofer 1991 Austria Hrinkow Advarics CT + 20
19 Luca Colnaghi 1999 Italy Sangemini - MG.Kvis + 20
20 Paolo Toto 1991 Italy Sangemini - MG.Kvis + 20
21 Cristian Raileanu 1993 Moldova Torku Seker Spor + 20
22 Tilen Finkst 1997 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum + 20
23 Matej Drinovec 1991 Slovenia KK Kranj + 20
24 Josip Rumac 1994 Croatia Meridiana - Kamen Team + 20
25 Marek Canecky 1988 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 20
26 Timon Loderer 1991 Germany Hrinkow Advarics CT + 20
27 Vitaliy Buts 1986 Ukraine Team Hurom + 20
28 Igor Boev 1989 Russia Gazprom - RusVelo + 20
29 Alberto Marengo 1994 Italy Kobanya Cycling Team + 20
30 Timothy Guy 1989 Australia Ljubljana Gusto Xaurum + 20
31 Tino Thömel 1988 Germany Bike Aid + 20
32 Peter Simon 1991 Hungary Pannon Cycling Team + 20
33 Antonio Di Sante 1993 Italy Sangemini - MG.Kvis + 20
34 Martin Mahdar 1989 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 20
35 Peter Kusztor 1984 Hungary My Bike - Stevens + 20
36 Radoslav Rogina 1979 Croatia Adria Mobil + 20
37 Mateo Frankovic 1994 Croatia Meridiana - Kamen Team + 20
38 Andriy Vasylyuk 1987 Ukraine Team Hurom + 20
39 Emanuel Kiserlovski 1984 Croatia Meridiana - Kamen Team + 20
40 Andi Bajc 1988 Slovenia My Bike - Stevens + 20
41 Karel Hnik 1991 Czech Republic Pardus Tufo - Prostejov + 20
42 Jon Bozic 1996 Slovenia Adria Mobil + 20
43 Nazym Bakirci 1986 Turkey Torku Seker Spor + 20
44 Ziga Horvat 1998 Slovenia Adria Mobil + 20
45 Yauheni Karaliok 1996 Belarus Minsk Cycling Club + 20
46 Oleksandr Prevar 1990 Ukraine Team Novak + 32
47 Mykyta Zubenko 1995 Ukraine Pardus Tufo - Prostejov + 32
48 Otto Vergaerde 1994 Belgium WSA Pushbikers + 32
49 Matic Groselj 1996 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum + 32
50 Kirill Pozdnyakov 1989 Azerbaijan Synergy Baku Cycling Project + 32
51 Kansatansin Klimiankou 1989 Belarus Minsk Cycling Club + 32
52 Jakub Kaczmarek 1993 Poland Team Hurom + 47
53 Nebojsa Jovanovic 1983 Serbia Java - Partizan + 53
54 Aleksandar Roman 1996 Serbia Java - Partizan + 55
55 Botond Hollo 1992 Hungary Pannon Cycling Team + 55
56 Markus Kopfauf 1996 Austria WSA Pushbikers + 55
57 Stevan Klisuric 1989 Serbia Java - Partizan + 55
58 Gergely Orosz 1999 Hungary Pannon Cycling Team + 55
59 Nikodemus Holler 1991 Germany Bike Aid + 55
60 Andrej Galovic 1997 Serbia Java - Partizan + 55
61 Alexander Porsev 1986 Russia Gazprom - RusVelo + 55
62 Luka Pajek 1996 Slovenia KK Bled + 55
63 Aljaz Prah 1998 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum + 55
64 Stefan Stefanovic 1994 Serbia Borac-Cacak + 55
65 Bojan Gunjevic 1987 Croatia BK Roda Sisak + 55
66 Marko Pavlic 1993 Slovenia MebloJogi-Kult-Solkan + 55
67 Emanuele Onesti 1995 Italy D'Amico - Utensilnord + 55
68 Francesco Bettini 1995 Italy D'Amico - Utensilnord + 59
69 Kamil Zielinski 1988 Poland Team Hurom + 59
70 Emanuel Piaskowy 1991 Poland Team Hurom + 59
71 Nicola Gaffurini 1989 Italy Sangemini - MG.Kvis + 01:16
72 Jodok Salzmann 1995 Austria WSA Pushbikers + 01:16
73 Marko Danilovic 1993 Serbia Borac-Cacak + 01:28
74 Daniel Bichlmann 1988 Germany Bike Aid + 01:39
75 Bruno Maltar 1994 Croatia Meridiana - Kamen Team + 01:41
76 Andrea Garosio 1993 Italy D'Amico - Utensilnord + 01:51
77 Oleksandr Polivoda 1987 Ukraine Synergy Baku Cycling Project + 01:51
78 Martin Haring 1986 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 01:51
79 Ettore Carlini 1989 Italy D'Amico - Utensilnord + 01:51
80 Ferenc Szöllosi 1998 Hungary Pannon Cycling Team + 01:53
81 Maximilian Kuen 1992 Austria My Bike - Stevens + 02:08
82 Anton Ivashkin 1996 Belarus Minsk Cycling Club + 02:08
83 Nicolae Tanovitchii 1993 Moldova Team Novak + 02:11
84 Aljaz Jarc 1999 Slovenia Adria Mobil + 02:21
85 Marko Stankovic 1988 Serbia BK Sokol VinKovci + 02:31
86 Sergey Lagutin 1981 Uzbekistan Gazprom - RusVelo + 02:37
87 Nikolai Trusov 1985 Russia Gazprom - RusVelo + 02:46
88 Wojciech Pszczolarski 1991 Poland Pardus Tufo - Prostejov + 02:49
89 Andreas Graf 1985 Austria Hrinkow Advarics CT + 02:49
90 Ziga Groselj 1993 Slovenia Adria Mobil + 02:56
91 Andrzej Bartkiewicz 1991 Poland Team Hurom + 03:12
92 Gerd Fidler 1996 Austria My Bike - Stevens + 03:17
93 Jan Ostervuh 1999 Slovenia MebloJogi-Kult-Solkan + 03:19
94 Blaz Debevec 1999 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum + 03:21
95 Stefan Mastaller 1995 Austria My Bike - Stevens + 03:44
96 Torataro Nishi 1996 Japan Ljubljana Gusto Xaurum + 03:44
97 Robert Jenko 1990 Slovenia MebloJogi-Kult-Solkan + 03:52
98 Mihail Mihailov 1997 Bulgaria Trevigiani - Phonix - Hemus + 04:15
99 Evgeny Shalunov 1992 Russia Gazprom - RusVelo + 04:24
100 Siarhei Papok 1988 Belarus Minsk Cycling Club + 04:24
101 Ben Hill 1990 Australia Ljubljana Gusto Xaurum + 04:27
102 Helmut Trettwer 1983 Germany WSA Pushbikers + 04:31
103 Stanamir Cholakov 1991 Bulgaria Trevigiani - Phonix - Hemus + 04:47
104 Muhammet Atalay 1989 Turkey Torku Seker Spor + 04:47
105 Artem Nych 1995 Russia Gazprom - RusVelo + 04:47
106 Nemanja Stojanovic 1999 Serbia CCN Metalac + 04:56
107 Mykhailo Kononenko 1987 Ukraine Team Novak + 05:05
108 Primoz Obal 1990 Slovenia MebloJogi-Kult-Solkan + 05:09
109 Elgun Alizada 1996 Azerbaijan Synergy Baku Cycling Project + 05:09
110 Ludek Lichnovsky 1995 Czech Republic Pardus Tufo - Prostejov + 05:10
111 Yauheni Sobal 1981 Belarus Minsk Cycling Club + 05:23
112 Jovan Rajkovic 1990 Serbia Borac-Cacak + 05:25
113 Matteo Pascazi 1993 Italy Kobanya Cycling Team + 05:26
114 Andrii Bratashchuk 1992 Ukraine Team Novak + 05:27
115 Adne Van Engelen 1993 Netherlands WV West Frisia + 05:30
116 Janos Pelikan 1995 Hungary My Bike - Stevens + 05:41
117 Markus Freiberger 1995 Austria Hrinkow Advarics CT + 05:58
118 Elchin Asadov 1987 Azerbaijan Synergy Baku Cycling Project + 05:58
119 Ognjen Ilic 1998 Serbia Wohnbefinden Graz Arbo + 06:11
120 Yoan Kolev 1999 Bulgaria Trevigiani - Phonix - Hemus + 06:14
121 Bernard Bendeguz 1988 Hungary Kobanya Cycling Team + 06:26
122 Dusan Veselinovic 1999 Serbia - + 06:28
123 Halil Ibrahim Dilek 1998 Turkey Torku Seker Spor + 06:33
124 Jan Andrej Cully 1995 Slovakia Dukla Banska Bystrica + 06:44
125 Bruno Radotic 1983 Croatia BK Roda Sisak + 06:45
126 Feritcam Samli 1994 Turkey Torku Seker Spor + 07:01
127 Bence Loki 1994 Hungary Kobanya Cycling Team + 08:26
128 Enver Asanov 1994 Azerbaijan Synergy Baku Cycling Project + 09:37
129 Charalampos Kastrantas 1991 Greece Java - Partizan + 11:02
130 David Jabuka 1997 Croatia Meridiana - Kamen Team + 11:02

Info

RaceBelgrade Banjaluka
Nation Bosnia&Herzegovina
DateApril 28th-29th
Edition2018
Classification2.1
Leader G.Katrasnik
Youth A.Marinozzi
Mountain R.Korosec
Sprint J.Salzmann
Extra Compare top four

Gasper Katrasnik