Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Amstel Gold Race
WorldTour, One-day race, 15th April 2018, Netherlands
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
Colombia
Costa Rica
Czechia
Denmark
Eritrea
Ethiopia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Israel
Italy
Japan
Latvia
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Portugal
Romania
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
AG2R La Mondiale
Aqua Blue Sport
Astana Pro Team
Bahrain - Merida
BMC Racing Team
Bora - Hansgrohe
Dimension Data
Groupama - FDJ
Israel Cycling Academy
Katusha - Alpecin
Lotto - Soudal
Mitchelton - Scott
Movistar Team
Nippo - Vini Fantini
Quick-Step Floors
Roompot - Ned.Loterij
Sport Vlaanderen - Baloise
Team EF Education First
Team LottoNL-Jumbo
Team Sky
Team Sunweb
Trek-Segafredo
UAE Team Emirates
Vital Concept
Wanty - Groupe Gobert
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Valgren
Michael
1992
Astana Pro Team
06:40:07
500
02
Kreuziger
Roman
1986
Mitchelton - Scott
+ 00
400
03
Gasparotto
Enrico
1982
Bahrain - Merida
+ 02
325
04
Sagan
Peter
1990
Bora - Hansgrohe
+ 19
275
05
Valverde
Alejandro
1980
Movistar Team
+ 19
225
06
Wellens
Tim
1991
Lotto - Soudal
+ 19
175
07
Alaphilippe
Julian
1992
Quick-Step Floors
+ 19
150
08
Fuglsang
Jakob
1985
Astana Pro Team
+ 23
125
09
Craddock
Lawson
1992
Team EF Education First
+ 30
100
10
Vanendert
Jelle
1985
Lotto - Soudal
+ 36
85
11
Impey
Daryl
1984
Mitchelton - Scott
+ 53
70
12
van Hecke
Preben
1982
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 53
60
13
Gilbert
Philippe
1982
Quick-Step Floors
+ 53
50
14
Van Avermaet
Greg
1985
BMC Racing Team
+ 53
40
15
Molard
Rudy
1989
Groupama - FDJ
+ 53
35
16
De Tier
Floris
1992
Team LottoNL-Jumbo
+ 53
30
17
Bono
Matteo
1983
UAE Team Emirates
+ 53
30
18
Henao
Sergio
1987
Team Sky
+ 53
30
19
Izagirre
Ion
1989
Bahrain - Merida
+ 53
30
20
Woods
Michael
1986
Team EF Education First
+ 53
30
21
Riesebeek
Oscar
1992
Roompot - Ned.Loterij
+ 56
20
22
Izagirre
Gorka
1987
Bahrain - Merida
+ 01:19
20
23
Grmay
Tsgabu
1991
Trek-Segafredo
+ 01:51
20
24
Matthews
Michael
1990
Team Sunweb
+ 02:11
20
25
Teuns
Dylan
1992
BMC Racing Team
+ 02:11
20
26
Pauwels
Serge
1983
Dimension Data
+ 02:11
20
27
Costa
Rui
1986
UAE Team Emirates
+ 02:11
20
28
Gesink
Robert
1986
Team LottoNL-Jumbo
+ 02:11
20
29
Vuillermoz
Alexis
1988
AG2R La Mondiale
+ 02:11
20
30
Pacher
Quentin
1992
Vital Concept
+ 02:11
20
31
Kwiatkowski
Michal
1990
Team Sky
+ 02:11
10
32
Nibali
Vincenzo
1984
Bahrain - Merida
+ 02:11
10
33
Jungels
Bob
1992
Quick-Step Floors
+ 02:11
10
34
De Marchi
Alessandro
1986
BMC Racing Team
+ 02:11
10
35
Mollema
Bauke
1986
Trek-Segafredo
+ 02:11
10
36
Landa
Mikel
1989
Movistar Team
+ 02:11
10
37
Kuznetsov
Vyacheslav
1989
Katusha - Alpecin
+ 03:15
10
38
Baugnies
Jérôme
1987
Wanty - Groupe Gobert
+ 03:26
10
39
Sbaragli
Kristian
1990
Israel Cycling Academy
+ 03:26
10
40
Skujins
Toms
1991
Trek-Segafredo
+ 03:26
10
41
Ligthart
Pim
1988
Roompot - Ned.Loterij
+ 03:26
10
42
Roux
Anthony
1987
Groupama - FDJ
+ 03:26
10
43
Devriendt
Tom
1991
Wanty - Groupe Gobert
+ 03:26
10
44
Fraile
Omar
1990
Astana Pro Team
+ 03:26
10
45
Lindeman
Bert-Jan
1989
Team LottoNL-Jumbo
+ 03:26
10
46
van Gestel
Dries
1994
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 03:26
10
47
Pasqualon
Andrea
1988
Wanty - Groupe Gobert
+ 03:26
10
48
Cosnefroy
Benoît
1995
AG2R La Mondiale
+ 03:26
10
49
Burghardt
Marcus
1983
Bora - Hansgrohe
+ 03:26
10
50
Ulissi
Diego
1989
UAE Team Emirates
+ 03:26
10
51
Sprengers
Thomas
1990
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 03:26
5
52
Boivin
Guillaume
1989
Israel Cycling Academy
+ 03:26
5
53
Domont
Axel
1990
AG2R La Mondiale
+ 03:26
5
54
Dillier
Silvan
1990
AG2R La Mondiale
+ 03:26
5
55
McCarthy
Jay
1992
Bora - Hansgrohe
+ 03:26
5
56
Guerreiro
Ruben
1994
Trek-Segafredo
+ 03:26
3
57
Ponzi
Simone
1987
Nippo - Vini Fantini
+ 03:26
3
58
Canola
Marco
1988
Nippo - Vini Fantini
+ 03:26
3
59
Warbasse
Lawrence
1990
Aqua Blue Sport
+ 03:26
3
60
Mori
Manuele
1980
UAE Team Emirates
+ 03:26
3
61
Smith
Dion
1993
Wanty - Groupe Gobert
+ 03:26
62
King
Benjamin
1989
Dimension Data
+ 03:26
63
Bole
Grega
1985
Bahrain - Merida
+ 03:26
64
Madouas
Valentin
1996
Groupama - FDJ
+ 03:26
65
Lammertink
Maurits
1990
Katusha - Alpecin
+ 03:26
66
Howes
Alex
1988
Team EF Education First
+ 03:26
67
Bakelants
Jan
1986
AG2R La Mondiale
+ 03:26
68
Rojas
José Joaquin
1985
Movistar Team
+ 03:26
69
Grivko
Andriy
1983
Astana Pro Team
+ 03:26
70
Gastauer
Ben
1987
AG2R La Mondiale
+ 03:26
71
Konrad
Patrick
1991
Bora - Hansgrohe
+ 03:26
72
Minnaard
Marco
1989
Wanty - Groupe Gobert
+ 03:26
73
Juul-Jensen
Christopher
1989
Mitchelton - Scott
+ 03:26
74
Colbrelli
Sonny
1990
Bahrain - Merida
+ 03:26
75
Jensen
August
1991
Israel Cycling Academy
+ 03:26
76
Slagter
Tom-Jelte
1989
Dimension Data
+ 03:26
77
Uran
Rigoberto
1987
Team EF Education First
+ 03:26
78
Serry
Pieter
1988
Quick-Step Floors
+ 03:26
79
Gerrans
Simon
1980
BMC Racing Team
+ 03:26
80
Riabushenko
Alexandr
1995
UAE Team Emirates
+ 03:26
81
Golas
Michal
1984
Team Sky
+ 03:26
82
Dunbar
Edward
1996
Aqua Blue Sport
+ 03:26
83
Marczynski
Tomasz
1984
Lotto - Soudal
+ 03:26
84
Vaugrenard
Benoît
1982
Groupama - FDJ
+ 03:26
85
Verona
Carlos
1992
Mitchelton - Scott
+ 03:26
86
Weening
Pieter
1981
Roompot - Ned.Loterij
+ 03:26
87
Martens
Paul
1983
Team LottoNL-Jumbo
+ 03:26
88
Geschke
Simon
1986
Team Sunweb
+ 03:26
89
Betancur
Carlos
1989
Movistar Team
+ 03:26
90
Anacona
Winner
1988
Movistar Team
+ 03:26
91
Vanmarcke
Sep
1988
Team EF Education First
+ 03:26
92
Mühlberger
Gregor
1994
Bora - Hansgrohe
+ 03:26
93
Naesen
Oliver
1990
AG2R La Mondiale
+ 03:26
94
Ten Dam
Laurens
1980
Team Sunweb
+ 03:26
95
Tankink
Bram
1978
Team LottoNL-Jumbo
+ 03:35
96
Caruso
Damiano
1987
BMC Racing Team
+ 04:50
97
Davies
Scott
1995
Dimension Data
+ 04:50
DNF
Christian
Mark
1990
Aqua Blue Sport
DNF
Gate
Aaron
1990
Aqua Blue Sport
DNF
Norman Leth
Lasse
1992
Aqua Blue Sport
DNF
Pedersen
Casper
1996
Aqua Blue Sport
DNF
Watson
Calvin
1993
Aqua Blue Sport
DNF
Cataldo
Dario
1985
Astana Pro Team
DNF
De Vreese
Laurens
1988
Astana Pro Team
DNF
Gatto
Oscar
1985
Astana Pro Team
DNF
Pellizotti
Franco
1978
Bahrain - Merida
DNF
Bettiol
Alberto
1993
BMC Racing Team
DNF
Schär
Michael
1986
BMC Racing Team
DNF
Ackermann
Pascal
1994
Bora - Hansgrohe
DNF
Benedetti
Cesare
1987
Bora - Hansgrohe
DNF
Cimolai
Davide
1989
Groupama - FDJ
DNF
Seigle
Romain
1994
Groupama - FDJ
DNF
Sinkeldam
Ramon
1989
Groupama - FDJ
DNF
Goldstein
Roy
1993
Israel Cycling Academy
DNF
Neilands
Krists
1994
Israel Cycling Academy
DNF
Perry
Ben
1994
Israel Cycling Academy
DNF
Williams
Tyler
1994
Israel Cycling Academy
DNF
Benoot
Tiesj
1994
Lotto - Soudal
DNF
Maes
Nikolas
1986
Lotto - Soudal
DNF
Sieberg
Marcel
1982
Lotto - Soudal
DNF
Van der Sande
Tosh
1990
Lotto - Soudal
DNF
Albasini
Michael
1980
Mitchelton - Scott
DNF
Durbridge
Luke
1991
Mitchelton - Scott
DNF
Hepburn
Michael
1991
Mitchelton - Scott
DNF
Amador
Andrey
1986
Movistar Team
DNF
Erviti
Imanol
1983
Movistar Team
DNF
Cunego
Damiano
1981
Nippo - Vini Fantini
DNF
Grosu
Eduard Michael
1992
Nippo - Vini Fantini
DNF
Kobayashi
Marino
1994
Nippo - Vini Fantini
DNF
Lobato
Juan Jose
1988
Nippo - Vini Fantini
DNF
Tizza
Marco
1992
Nippo - Vini Fantini
DNF
Martinelli
Davide
1993
Quick-Step Floors
DNF
Mas
Enric
1995
Quick-Step Floors
DNF
Terpstra
Niki
1984
Quick-Step Floors
DNF
Gerts
Floris
1992
Roompot - Ned.Loterij
DNF
Meijers
Jeroen
1993
Roompot - Ned.Loterij
DNF
Reinders
Elmar
1992
Roompot - Ned.Loterij
DNF
van der Lijke
Nick
1991
Roompot - Ned.Loterij
DNF
Deltombe
Kevin
1994
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Planckaert
Edward
1995
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Verwilst
Aaron
1997
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Warlop
Jordi
1996
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Ghebreigzabhier
Amanuel
1994
Dimension Data
DNF
Van Zyl
Johann
1991
Dimension Data
DNF
Venter
Jaco
1987
Dimension Data
DNF
Breschel
Matti
1984
Team EF Education First
DNF
Owen
Logan
1995
Team EF Education First
DNF
Biermans
Jenthe
1995
Katusha - Alpecin
DNF
Cras
Steff
1996
Katusha - Alpecin
DNF
Haas
Nathan
1989
Katusha - Alpecin
DNF
Planckaert
Baptiste
1988
Katusha - Alpecin
DNF
Smit
Willie
1992
Katusha - Alpecin
DNF
van Poppel
Danny
1993
Team LottoNL-Jumbo
DNF
Wynants
Maarten
1982
Team LottoNL-Jumbo
DNF
Geoghegan Hart
Tao
1995
Team Sky
DNF
Kiryienka
Vasil
1981
Team Sky
DNF
Poels
Wout
1987
Team Sky
DNF
Wisniowski
Lukasz
1991
Team Sky
DNF
Fröhlinger
Johannes
1985
Team Sunweb
DNF
Kragh Andersen
Søren
1994
Team Sunweb
DNF
Teunissen
Mike
1992
Team Sunweb
DNF
Theuns
Edward
1991
Team Sunweb
DNF
De Kort
Koen
1982
Trek-Segafredo
DNF
Gogl
Michael
1993
Trek-Segafredo
DNF
Stuyven
Jasper
1992
Trek-Segafredo
DNF
Martin
Daniel
1986
UAE Team Emirates
DNF
Sutherland
Rory
1982
UAE Team Emirates
DNF
Bagot
Yoann
1987
Vital Concept
DNF
Coquard
Bryan
1992
Vital Concept
DNF
Mottier
Justin
1993
Vital Concept
DNF
Müller
Patrick
1996
Vital Concept
DNF
Reza
Kevin
1988
Vital Concept
DNF
Turgis
Tanguy
1998
Vital Concept
DNF
Antonini
Simone
1991
Wanty - Groupe Gobert
DNF
McNally
Mark
1989
Wanty - Groupe Gobert
Information
Amstel Gold Race
Netherlands
15th April 2018
1.UWT | 263.0 km