2009 Amstel Gold Race

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Sergei Ivanov 1975 Russia Team Katusha 6h 38' 31''
02 Karsten Kroon 1976 Netherlands Team Saxo Bank + 0''
03 Robert Gesink 1986 Netherlands Rabobank + 8''
04 Philippe Gilbert 1982 Belgium Silence - Lotto + 8''
05 Damiano Cunego 1981 Italy Lampre - NGC + 8''
06 Alexandr Kolobnev 1981 Russia Team Saxo Bank + 8''
07 Simon Geschke 1986 Germany Skil - Shimano + 8''
08 Nick Nuyens 1980 Belgium Rabobank + 8''
09 Christian Pfannberger 1979 Austria Team Katusha + 8''
10 Andy Schleck 1985 Luxembourg Team Saxo Bank + 8''
11 Christian Knees 1981 Germany Team Milram + 8''
12 Benoit Vaugrenard 1982 France Française des Jeux + 8''
13 Jerome Pineau 1980 France Quick Step + 8''
14 Samuel Sánchez 1978 Spain Euskaltel-Euskadi + 8''
15 Michael Albasini 1980 Switzerland Team Columbia - HTC + 8''
16 Nicki Sørensen 1975 Denmark Team Saxo Bank + 8''
17 Michele Scarponi 1979 Italy Serramenti - Androni Giocattoli + 8''
18 Roman Kreuziger 1986 Czech Republic Liquigas + 8''
19 Vincenzo Nibali 1984 Italy Liquigas + 8''
20 Gustav Erik Larsson 1980 Sweden Team Saxo Bank + 8''
21 Alejandro Valverde 1980 Spain Caisse d'Epargne + 8''
22 Matteo Carrara 1979 Italy Vacansoleil + 26''
23 Rinaldo Nocentini 1977 Italy AG2R La Mondiale + 26''
24 Sylvain Chavanel 1979 France Quick Step + 26''
25 Maxime Monfort 1983 Belgium Team Columbia - HTC + 36''
26 Peter Velits 1985 Slovakia Team Milram 36"
27 Johan Vansummeren 1981 Belgium Silence - Lotto 57"
28 Jelle Vanendert 1985 Belgium Silence - Lotto 1' 06"
29 Carlos Barredo [*] 1981 Spain Quick Step 1' 06"
30 Thomas Dekker 1984 Netherlands Silence - Lotto 1' 29"
31 Jakob Fuglsang 1985 Denmark Team Saxo Bank 2' 26"
32 Paul Martens 1983 Germany Rabobank 2' 26"
33 Björn Leukemans 1977 Belgium Vacansoleil 2' 26"
34 Chris Anker Sørensen 1984 Denmark Team Saxo Bank 2' 26"
35 Ryder Hesjedal 1980 Canada Garmin-Slipstream 2' 38"
36 Luca Mazzanti 1974 Italy Team Katusha 2' 45"
37 Preben Van Hecke 1982 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 2' 52"
38 Carlos Sastre 1975 Spain Cervelo TestTeam 2' 56"
39 Francesco Gavazzi 1984 Italy Lampre - NGC 2' 56"
40 Enrico Gasparotto 1982 Italy Lampre - NGC 2' 56"
41 Jurgen Van den Broeck 1983 Belgium Silence - Lotto 3' 09"
42 Davide Rebellin 1971 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 3' 09"
43 Joaquim Rodríguez 1979 Spain Caisse d'Epargne 3' 09"
44 Ben Hermans 1986 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 4' 30"
45 Dmitriy Muravyev 1979 Kazakhstan Astana 4' 30"
46 David de la Fuente 1981 Spain Fuji-Servetto 4' 30"
47 Gerben Löwik 1977 Netherlands Vacansoleil 4' 30"
48 Gorazd Stangelj 1973 Slovenia Liquigas 4' 30"
49 Geert Verheyen 1973 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 4' 30"
50 Matthieu Sprick 1981 France BBOX Bouygues Telecom 4' 30"
51 Fredrik Kessiakoff 1980 Sweden Fuji-Servetto 4' 30"
52 Manuele Mori 1980 Italy Lampre - NGC 4' 30"
53 Linus Gerdemann 1982 Germany Team Milram 4' 30"
54 Francesco Ginanni 1985 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 4' 30"
55 Dario Cataldo 1985 Italy Quick Step 4' 30"
56 Ben Swift 1987 Great Britain Team Katusha 4' 30"
57 Bert De Waele 1975 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 4' 30"
58 Amaël Moinard 1982 France Cofidis 4' 30"
59 Iñigo Landaluze 1977 Spain Euskaltel-Euskadi 4' 30"
60 Sandy Casar 1979 France Française des Jeux 4' 30"
61 Edward King 1983 USA Cervelo TestTeam 4' 30"
62 Craig Lewis 1985 USA Team Columbia - HTC 4' 30"
63 Bram Tankink 1978 Netherlands Rabobank 4' 30"
64 Johnny Hoogerland 1983 Netherlands Vacansoleil 4' 30"
65 Óscar Freire 1976 Spain Rabobank 4' 48"
66 Marco Marcato 1984 Italy Vacansoleil 4' 48"
67 Cadel Evans 1977 Australia Silence - Lotto 4' 48"
68 Fabian Wegmann 1980 Germany Team Milram 4' 48"
69 Francesco Reda 1982 Italy Quick Step 4' 48"
70 Assan Bazayev 1981 Kazakhstan Cervelo TestTeam 4' 48"
71 Michael Rogers 1979 Australia Team Columbia - HTC 4' 48"
72 Dries Devenyns 1983 Belgium Quick Step 4' 48"
73 Allan Davis 1980 Australia Quick Step 5' 23"
74 Staf Scheirlinckx 1979 Belgium Silence - Lotto 5' 23"
75 Marcus Burghardt 1983 Germany Team Columbia - HTC 6' 02"
76 Leonardo Duque 1980 France Cofidis 6' 02"
77 Pavel Brutt 1982 Russia Team Katusha 6' 02"
78 Marco Pinotti 1976 Italy Team Columbia - HTC 6' 02"
79 Alan Perez Lezaun 1982 Spain Euskaltel-Euskadi 6' 02"
80 Thierry Hupond 1984 France Skil - Shimano 6' 02"
81 Christophe Kern 1981 France Cofidis 6' 02"
82 Philip Deignan 1983 Ireland Cervelo TestTeam 6' 02"
83 Iñaki Isasi 1977 Spain Euskaltel-Euskadi 6' 02"
84 Bert Scheirlinckx 1974 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 6' 02"
85 Ricardo Van der Velde 1987 Netherlands Garmin-Slipstream 6' 02"
86 Koen De Kort 1982 Netherlands Skil - Shimano 6' 02"
87 Wesley Sulzberger 1986 Australia Française des Jeux 6' 02"
88 Martin Elmiger 1978 Switzerland AG2R La Mondiale 6' 02"
89 Martijn Maaskant 1983 Netherlands Garmin-Slipstream 6' 02"
90 Sergey Lagutin 1981 Uzbekistan Vacansoleil 6' 02"
91 Serguei Klimov 1980 Russia Team Katusha 6' 02"
92 Alexsandr Dyachenko 1983 Kazakhstan Astana 6' 02"
93 Renaud Dion 1978 France AG2R La Mondiale 6' 02"
94 Frederik Willems 1979 Belgium Liquigas 6' 02"
95 Alexander Efimkin 1981 Russia AG2R La Mondiale 6' 02"
96 Johannes Fröhlinger 1985 Germany Team Milram 6' 02"
97 Serge Pauwels 1983 Belgium Cervelo TestTeam 6' 02"
98 Ivan Santaromita 1984 Italy Liquigas 6' 02"
99 Tony Martin 1985 Germany Team Columbia - HTC 6' 02"
100 Alexandre Botcharov 1975 Russia Team Katusha 9' 10"
101 Mickaël Cherel 1986 France Française des Jeux 9' 10"
102 Sébastien Delfosse 1982 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 9' 10"
103 Floris Goesinnen 1983 Netherlands Skil - Shimano 9' 34"
104 Alberto Losada 1982 Spain Caisse d'Epargne 9' 34"
105 Pieter Weening 1981 Netherlands Rabobank 9' 34"
106 Bingen Fernández Bustinza 1972 Spain Cofidis 9' 34"
107 Luca Solari 1979 Italy Serramenti - Androni Giocattoli 9' 34"
108 Brian Vandborg 1981 Denmark Liquigas 9' 34"
109 Francis Mourey 1980 France Française des Jeux 9' 42"
110 Reinier Honig 1983 Netherlands Vacansoleil 9' 47"
111 Olivier Bonnaire 1983 France BBOX Bouygues Telecom 10' 38"
112 Luis Pasamontes 1979 Spain Caisse d'Epargne 13' 52"
113 Ricardo Serrano 1978 Spain Fuji-Servetto 13' 52"
114 Kristof Vandewalle 1985 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator 13' 52"
115 Borut Bozic 1980 Slovenia Vacansoleil 13' 52"
116 Valerio Agnoli 1985 Italy Liquigas 13' 52"
117 Dominique Rollin 1982 Canada Cervelo TestTeam 13' 52"
118 Addy Engels 1977 Netherlands Quick Step 13' 52"
119 Mauro Santambrogio 1984 Italy Lampre - NGC 13' 52"
120 Daniele Righi 1976 Italy Lampre - NGC 13' 52"
121 Rui Costa 1986 Portugal Caisse d'Epargne 13' 52"
122 Yukiya Arashiro 1984 Japan BBOX Bouygues Telecom 13' 52"
123 Anthony Roux 1987 France Française des Jeux 13' 52"
DNF Julien Loubet 1985 France AG2R La Mondiale
DNF Alexandre Pliuschin 1987 Moldova AG2R La Mondiale
DNF Christophe Riblon 1981 France AG2R La Mondiale
DNF Nicolas Roche 1984 Ireland AG2R La Mondiale
DNF Jesús Hernández 1981 Spain Astana
DNF Maxim Iglinskiy 1981 Kazakhstan Astana
DNF Berik Kupeshov 1987 Kazakhstan Astana
DNF Benjamin Noval 1979 Spain Astana
DNF Julien Belgy 1983 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Steve Chainel 1983 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Vincent Jérôme 1984 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Laurent Lefèvre 1976 France BBOX Bouygues Telecom
DNF Evgeny Sokolov 1984 Russia BBOX Bouygues Telecom
DNF Vasil Kiryienka 1981 Belarus Caisse d'Epargne
DNF Óscar Pereiro 1977 Spain Caisse d'Epargne
DNF Rigoberto Uran 1987 Colombia Caisse d'Epargne
DNF Daniel Lloyd 1980 Great Britain Cervelo TestTeam
DNF Gabriel Rasch 1976 Norway Cervelo TestTeam
DNF Nico Sijmens 1978 Belgium Cofidis
DNF Alexandre Usov 1977 Belarus Cofidis
DNF Egoi Martinez 1978 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Juan José Oroz 1980 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Rubén Pérez Moreno 1981 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Gorka Verdugo 1978 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Jussi Veikkanen 1981 Finland Française des Jeux
DNF Ermanno Capelli 1985 Italy Fuji-Servetto
DNF Juan José Cobo 1981 Spain Fuji-Servetto
DNF Jesus Del Nero Montes 1982 Spain Fuji-Servetto
DNF Javier Mejias 1983 Spain Fuji-Servetto
DNF Jason Donald 1980 USA Garmin-Slipstream
DNF Huub Duyn 1984 Netherlands Garmin-Slipstream
DNF Daniel Martin 1986 Ireland Garmin-Slipstream
DNF Christian Meier 1985 Canada Garmin-Slipstream
DNF Thomas Peterson 1986 USA Garmin-Slipstream
DNF Marco Bandiera 1984 Italy Lampre - NGC
DNF Matteo Bono 1983 Italy Lampre - NGC
DNF Koen Barbe 1981 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Dirk Bellemakers 1984 Netherlands Landbouwkrediet - Colnago
DNF Benjamin Gourgue 1986 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Martial Ricci Poggi 1980 France Landbouwkrediet - Colnago
DNF Daniel Oss 1987 Italy Liquigas
DNF Stef Clement 1982 Netherlands Rabobank
DNF Joost Posthuma 1981 Netherlands Rabobank
DNF Rubens Bertogliati 1979 Switzerland Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Alessandro Bertolini 1971 Italy Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Luis Angel Mate 1984 Spain Serramenti - Androni Giocattoli
DNF José Serpa 1979 Colombia Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Matthew Lloyd 1983 Australia Silence - Lotto
DNF Roy Curvers 1979 Netherlands Skil - Shimano
DNF Theo Eltink 1981 Netherlands Skil - Shimano
DNF Steve Houanard 1986 France Skil - Shimano
DNF Piet Rooijakkers 1980 Netherlands Skil - Shimano
DNF Albert Timmer 1985 Netherlands Skil - Shimano
DNF Nikita Eskov 1983 Russia Team Katusha
DNF Gerald Ciolek 1986 Germany Team Milram
DNF Niki Terpstra 1984 Netherlands Team Milram
DNF Peter Wrolich 1974 Austria Team Milram
DNF Fränk Schleck 1980 Luxembourg Team Saxo Bank
DNF Jan Bakelants 1986 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Johan Coenen 1979 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Thomas De Gendt 1986 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Sven Renders 1981 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Geert Steurs 1981 Belgium Topsport Vlaanderen - Mercator

Info

RaceAmstel Gold Race
Nation Netherlands
Distance 257.8 km
DateApril 19th
Edition2009
Classification1.PT2
Extra Compare top four

Sergei Ivanov