2006 Amstel Gold Race

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Fränk Schleck 1980 Luxembourg Team CSC 6h 25' 39''
02 Steffen Wesemann 1971 Switzerland T-Mobile Team + 22''
03 Michael Boogerd [*] 1972 Netherlands Rabobank + 46''
04 Karsten Kroon 1976 Netherlands Team CSC + 48''
05 Patrik Sinkewitz 1980 Germany T-Mobile Team + 48''
06 Davide Rebellin 1971 Italy Gerolsteiner + 48''
07 Miguel Ángel Perdiguero 1972 Spain Phonak Hearing Systems + 48''
08 Paolo Bettini 1974 Italy Quick Step - Innergetic + 53''
09 Stefan Schumacher 1981 Germany Gerolsteiner + 57''
10 Sergei Ivanov 1975 Russia T-Mobile Team + 1' 07''
11 Alessandro Ballan 1979 Italy Lampre + 1' 12''
12 Alexandre Moos 1972 Switzerland Phonak Hearing Systems + 1' 12''
13 Fabian Wegmann 1980 Germany Gerolsteiner + 1' 12''
14 David Etxebarria 1973 Spain Astana - Würth Team + 1' 12''
15 Samuel Sánchez 1978 Spain Euskaltel-Euskadi + 1' 20''
16 Andrea Moletta 1979 Italy Gerolsteiner + 1' 22''
17 Óscar Freire 1976 Spain Rabobank + 1' 25''
18 Cristian Moreni 1972 Italy Cofidis + 1' 25''
19 Thomas Dekker 1984 Netherlands Rabobank + 1' 25''
20 Chris Horner 1971 USA Davitamon - Lotto + 1' 30''
21 Matthias Kessler 1979 Germany T-Mobile Team + 1' 33''
22 Constantino Zaballa 1978 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears + 1' 34''
23 Alejandro Valverde 1980 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears + 1' 34''
24 Andriy Grivko 1983 Ukraine Team Milram + 1' 36''
25 Leonardo Bertagnolli [*] 1978 Italy Cofidis + 1' 36''
26 Mario Aerts 1974 Belgium Davitamon - Lotto 1' 49"
27 Igor Astarloa 1976 Spain Barloworld 1' 53"
28 Martin Elmiger 1978 Switzerland Phonak Hearing Systems 2' 54"
29 Nicki Sørensen 1975 Denmark Team CSC 2' 54"
30 Jurgen Van den Broeck 1983 Belgium Discovery Channel 2' 54"
31 Cédric Vasseur 1970 France Quick Step - Innergetic 2' 54"
32 Koos Moerenhout 1973 Netherlands Phonak Hearing Systems 2' 54"
33 Thomas Voeckler 1979 France Bouygues Telecom 2' 54"
34 Nicolas Jalabert 1973 France Phonak Hearing Systems 2' 54"
35 Gorazd Stangelj 1973 Slovenia Lampre 2' 54"
36 Stefano Garzelli 1973 Italy Liquigas 2' 54"
37 Dmitry Fofonov 1976 Kazakhstan Crédit Agricole 2' 54"
38 Christophe Brandt 1977 Belgium Davitamon - Lotto 2' 54"
39 Maarten Den Bakker 1969 Netherlands Team Milram 2' 54"
40 Francesco Bellotti 1979 Italy Crédit Agricole 2' 54"
41 Samuel Dumoulin 1980 France AG2R Prévoyance 2' 54"
42 Laurens Ten Dam 1980 Netherlands Unibet.com 2' 54"
43 Johan Vansummeren 1981 Belgium Davitamon - Lotto 2' 54"
44 Maxim Iglinskiy 1981 Kazakhstan Team Milram 2' 54"
45 Salvatore Commesso 1975 Italy Lampre 2' 54"
46 Björn Leukemans 1977 Belgium Davitamon - Lotto 2' 54"
47 Maarten Tjallingii 1977 Netherlands Skil - Shimano 2' 54"
48 Wim Van Huffel 1979 Belgium Davitamon - Lotto 2' 54"
49 Manuele Mori 1980 Italy Saunier Duval - Prodir 2' 54"
50 Kjell Carlström 1976 Finland Liquigas 2' 54"
51 Vladimir Gusev 1982 Russia Discovery Channel 2' 54"
52 Filippo Pozzato 1981 Italy Quick Step - Innergetic 2' 54"
53 Francisco Mancebo 1976 Spain AG2R Prévoyance 2' 54"
54 José Azevedo 1973 Portugal Discovery Channel 2' 54"
55 Eddy Mazzoleni 1973 Italy T-Mobile Team 2' 54"
56 Bram Tankink 1978 Netherlands Quick Step - Innergetic 2' 54"
57 Axel Merckx 1972 Belgium Phonak Hearing Systems 2' 54"
58 Luca Paolini 1977 Italy Liquigas 2' 54"
59 Giuliano Figueras 1976 Italy Lampre 2' 54"
60 Kim Kirchen 1978 Luxembourg T-Mobile Team 2' 54"
61 Sylvain Chavanel 1979 France Cofidis 5' 31"
62 Giampaolo Cheula 1979 Italy Barloworld 5' 31"
63 Aitor Perez Arrieta 1977 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears 5' 31"
64 Stijn Devolder 1979 Belgium Discovery Channel 5' 47"
65 Benoit Joachim 1976 Luxembourg Discovery Channel 5' 47"
66 Johan Coenen 1979 Belgium Unibet.com 5' 47"
67 Aart Vierhouten 1970 Netherlands Skil - Shimano 5' 47"
68 Michael Blaudzun 1973 Denmark Team CSC 5' 47"
69 Philippe Gilbert 1982 Belgium Française des Jeux 5' 47"
70 Heinrich Haussler 1984 Australia Gerolsteiner 5' 47"
71 Matthew Wilson 1977 Australia Unibet.com 5' 47"
72 Fabio Sacchi 1974 Italy Team Milram 5' 47"
73 Serge Baguet 1969 Belgium Quick Step - Innergetic 5' 47"
74 Björn Schröder 1980 Germany Team Milram 5' 47"
75 Pietro Caucchioli 1975 Italy Crédit Agricole 5' 47"
76 Marco Marzano 1980 Italy Lampre 5' 47"
77 Mauro Facci 1982 Italy Barloworld 5' 47"
78 Iñaki Isasi 1977 Spain Euskaltel-Euskadi 5' 47"
79 Pieter Weening 1981 Netherlands Rabobank 5' 47"
80 Markus Zberg 1974 Switzerland Gerolsteiner 6' 02"
81 Angel Vicioso 1977 Spain Astana - Würth Team 6' 10"
82 Patrick Calcagni 1977 Switzerland Liquigas 6' 10"
83 Iker Camaño 1979 Spain Euskaltel-Euskadi 6' 10"
84 Luis Pasamontes 1979 Spain Unibet.com 6' 10"
85 Jens Voigt 1971 Germany Team CSC 6' 10"
86 David Arroyo 1980 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears 6' 10"
87 Rubens Bertogliati 1979 Switzerland Saunier Duval - Prodir 6' 31"
88 Daniel Musiol 1983 Germany Team Milram 6' 31"
89 Hugo Sabido 1979 Portugal Barloworld 6' 31"
90 Sebastian Langeveld 1985 Netherlands Skil - Shimano 6' 31"
91 Benoît Poilvet 1976 France Crédit Agricole 6' 31"
92 Walter Bénéteau 1972 France Bouygues Telecom 6' 31"
93 Mads Kaggestad 1977 Norway Crédit Agricole 6' 31"
94 Frederic Bessy 1972 France Cofidis 6' 31"
95 Sven Renders 1981 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 6' 31"
96 Pieter Ghyllebert 1982 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand 6' 31"
97 Joaquim Rodríguez 1979 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears 18' 11"
98 Marcos Antonio Serrano 1972 Spain Astana - Würth Team 18' 11"
99 Joseba Albizu Lizaso 1978 Spain Euskaltel-Euskadi 18' 11"
100 Ruben Lobato Elvira 1978 Spain Saunier Duval - Prodir 18' 11"
101 Andrey Kashechkin 1980 Kazakhstan Astana - Würth Team 18' 11"
102 Addy Engels 1977 Netherlands Quick Step - Innergetic 18' 11"
103 Bert Grabsch 1975 Germany Phonak Hearing Systems 18' 11"
104 Sandy Casar 1979 France Française des Jeux 18' 11"
105 Ryan Cox 1979 South Africa Barloworld 18' 11"
106 Erwin Thijs 1970 Belgium Unibet.com 18' 11"
107 José Gomez Marchante 1980 Spain Saunier Duval - Prodir 18' 11"
DNF José Luis Arrieta 1971 Spain AG2R Prévoyance
DNF Philip Deignan 1983 Ireland AG2R Prévoyance
DNF Stephane Goubert 1970 France AG2R Prévoyance
DNF Yuriy Krivtsov 1979 Ukraine AG2R Prévoyance
DNF Christophe Moreau 1971 France AG2R Prévoyance
DNF Tomas Vaitkus 1982 Lithuania AG2R Prévoyance
DNF Alberto Contador 1982 Spain Astana - Würth Team
DNF Allan Davis 1980 Australia Astana - Würth Team
DNF Koen De Kort 1982 Netherlands Astana - Würth Team
DNF Jörg Jaksche 1976 Germany Astana - Würth Team
DNF Diego Caccia 1981 Italy Barloworld
DNF Tiaan Kannemeyer 1978 South Africa Barloworld
DNF Tom Southam 1981 Great Britain Barloworld
DNF Olivier Bonnaire 1983 France Bouygues Telecom
DNF Stef Clement 1982 Netherlands Bouygues Telecom
DNF Pierre Drancourt 1985 France Bouygues Telecom
DNF Jerome Pineau 1980 France Bouygues Telecom
DNF Didier Rous 1970 France Bouygues Telecom
DNF Matthieu Sprick 1981 France Bouygues Telecom
DNF José Vicente García 1972 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF Nicolas Portal 1979 France Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF Vicente Reynès 1981 Spain Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF Koen Barbe 1981 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Kurt Hovelynck 1981 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Serge Pauwels 1983 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Jens Renders 1981 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Wesley Van der Linden 1982 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Fredrik Veuchelen 1978 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Maarten Wynants 1982 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Thierry Marichal 1973 France Cofidis
DNF Luis Pérez Rodríguez 1974 Spain Cofidis
DNF Rik Verbrugghe 1974 Belgium Cofidis
DNF Christophe Le Mével 1980 France Crédit Agricole
DNF Rémi Pauriol 1982 France Crédit Agricole
DNF Sebastian Portal 1982 France Crédit Agricole
DNF Bart Dockx 1981 Belgium Davitamon - Lotto
DNF Léon van Bon 1972 Netherlands Davitamon - Lotto
DNF Fumiyuki Beppu 1983 Japan Discovery Channel
DNF Guinnadi Mikhailov 1974 Russia Discovery Channel
DNF Andoni Aranaga Akzune 1979 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Unai Etxebarria Arana 1972 Venezuela Euskaltel-Euskadi
DNF Aitor Hernández 1982 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Christophe Detilloux 1974 Belgium Française des Jeux
DNF Thomas Löfkvist 1984 Sweden Française des Jeux
DNF Bradley McGee 1976 Australia Française des Jeux
DNF Christophe Mengin 1968 France Française des Jeux
DNF Francis Mourey 1980 France Française des Jeux
DNF Matthias Russ 1983 Germany Gerolsteiner
DNF Beat Zberg 1971 Switzerland Gerolsteiner
DNF Matteo Carrara 1979 Italy Lampre
DNF Ruggero Marzoli 1976 Italy Lampre
DNF Evgeni Petrov 1978 Russia Lampre
DNF Andy Cappelle 1979 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Bert De Waele 1975 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Steven Kleynen 1977 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Jean-Claude Lebeau 1979 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Filip Meirhaeghe 1971 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Johan Verstrepen 1967 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Michael Albasini 1980 Switzerland Liquigas
DNF Nicola Loda 1971 Italy Liquigas
DNF Matej Mugerli 1981 Slovenia Liquigas
DNF Vincenzo Nibali 1984 Italy Liquigas
DNF Gregory Rast 1980 Switzerland Phonak Hearing Systems
DNF Kevin De Weert 1982 Belgium Quick Step - Innergetic
DNF Jose Antonio Garrido 1975 Spain Quick Step - Innergetic
DNF Bram de Groot 1974 Netherlands Rabobank
DNF Erik Dekker 1970 Netherlands Rabobank
DNF Juan Antonio Flecha 1977 Spain Rabobank
DNF Joost Posthuma 1981 Netherlands Rabobank
DNF Jose Alberto Benitez 1981 Spain Saunier Duval - Prodir
DNF Juan José Cobo 1981 Spain Saunier Duval - Prodir
DNF Arkaitz Durán 1986 Spain Saunier Duval - Prodir
DNF Koldo Gil 1978 Spain Saunier Duval - Prodir
DNF Paul Martens 1983 Germany Skil - Shimano
DNF Hidenori Nodera 1975 Japan Skil - Shimano
DNF Rik Reinerink 1973 Netherlands Skil - Shimano
DNF Piet Rooijakkers 1980 Netherlands Skil - Shimano
DNF René Weissinger 1978 Germany Skil - Shimano
DNF Andreas Klier 1976 Germany T-Mobile Team
DNF Bram Schmitz 1977 Netherlands T-Mobile Team
DNF Peter Luttenberger 1972 Austria Team CSC
DNF Christian Vande Velde 1976 USA Team CSC
DNF Matej Jurco 1984 Slovakia Team Milram
DNF Giovanni Visconti 1983 Italy Team Milram
DNF Baden Cooke 1978 Australia Unibet.com
DNF Matthé Pronk 1974 Netherlands Unibet.com
DNF Frank Vandenbroucke 1974 Belgium Unibet.com

Info

RaceAmstel Gold Race
Nation Netherlands
Distance 253.1 km
DateApril 16th
Edition2006
Classification1.PT2
Extra Compare top four

Fränk Schleck