You feel it's gonna be a long time until the cycling season starts again? Why don't you head over to Skisport365 and play our Winter Fantasy game in the mean time?

2016 Vuelta a Colombia

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (27)Manager

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13

Stage results: 06.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Mauricio Ortega 1980 Supergiros-Indervalle-Dar Salud-Re 41:5502+ 16
02 Óscar Sevilla 1976 EPM Tigo - UNE Area Metropolitana + 540111:37:38
03 Aldemar Reyes 1995 Manzana - Postobon Team + 5904+ 01:18
04 Alex Cano Ardila 1983 Aguardiente Antioqueño-Loteria de M + 01:1003+ 01:15
05 Oscar Javier Rivera 1989 EBSA-Indeportes Boyacá + 01:1613+ 03:34
06 Camilo Andres Gomez 1984 Coldeportes - Claro + 01:5105+ 01:41
07 Mauricio Calderón 1983 Pinturas Bler-Wilches Team + 01:5474+ 09:52
08 Remberto Jaramillo 1983 Mundial de Tornillos-Pijaos Web + 01:5537+ 06:14
09 Michael Rodriguez 1989 Boyaca Raza de Campeones + 02:0317+ 04:28
10 Robinson Chalapud 1984 Mundial de Tornillos-Pijaos Web + 02:1106+ 02:35
11 Oscar Soliz 1985 Movistar Team America + 02:2225+ 05:05
12 Luis Fernando Camargo 1977 Team Arroz Sonora-Dimonex + 02:2359+ 08:10
13 Fabio Montenegro 1982 Mundial de Tornillos-Pijaos Web + 02:2519+ 04:31
14 Nicolas Paredes 1992 Strongman - Campagnolo - Wilier + 02:3110+ 03:15
15 Fabio Duarte 1986 EPM Tigo - UNE Area Metropolitana + 02:3109+ 03:07
16 Mauricio Ardila Cano 1979 Aguardiente Antioqueño-Loteria de M + 02:3808+ 02:56
17 Jose Jimenez 1989 Team Arroz Sonora-Dimonex + 02:3947+ 06:47
18 Luis Felipe Laverde 1979 Coldeportes - Claro + 02:4112+ 03:24
19 Danny Osorio 1988 + 02:4515+ 04:11
20 Angel Alexander Gil 1992 Aguardiente Antioqueño-Loteria de M + 02:4707+ 02:44
21 Alejandro Ramirez 1981 Coldeportes - Claro + 02:5614+ 04:06
22 Bernardo Suaza 1992 Manzana - Postobon Team + 02:5811+ 03:16
23 Jhon Edilberto Martinez 1983 Coldeportes - Claro + 03:0744+ 06:38
24 Hernan Aguirre 1995 Manzana - Postobon Team + 03:1553+ 07:22
25 Jaime Vergara Caro 1987 - + 03:1548+ 07:02
26 Julio Alexis Camacho 1990 GW - Shimano + 03:1530+ 05:46
27 Walter Pedraza 1981 GW - Shimano + 03:1918+ 04:30
28 Juan Pablo Suarez 1985 EPM Tigo - UNE Area Metropolitana + 03:2026+ 05:08
29 Camilo Castiblanco 1988 GW - Shimano + 03:2027+ 05:23
30 Luis Alberto Largo 1990 - + 03:2183+ 11:03
31 Carlos Becerra 1982 Strongman - Campagnolo - Wilier + 03:3221+ 04:47
32 Juan David Vargas 1990 Pinturas Bler-Wilches Team + 03:3694+ 15:01
33 Salvador Moreno 1991 Supergiros-Indervalle-Dar Salud-Re + 03:3793+ 14:37
34 Alvaro Gomez 1984 EBSA-Indeportes Boyacá + 03:4131+ 05:48
35 Walter Vargas 1992 Aguardiente Antioqueño-Loteria de M + 03:4241+ 06:23
36 Carlos Andres Parra 1992 Boyaca Raza de Campeones + 03:4229+ 05:45
37 Oscar Alvarez [*] 1977 EPM Tigo - UNE Area Metropolitana + 03:4316+ 04:12
38 Frank Osorio 1988 GW - Shimano + 03:4332+ 05:51
39 Arley de Jesús Montoya 1986 GW - Shimano + 03:4455+ 07:36
40 José Serpa 1979 Team Arroz Sonora-Dimonex + 03:4420+ 04:32
41 Albeiro Rabon 1992 Sogamoso Ciudad Influyente-IRDS + 03:4546+ 06:45
42 Aristobulo Cala 1990 Sogamoso Ciudad Influyente-IRDS + 03:4550+ 07:09
43 Jonathan Caicedo 1993 Strongman - Campagnolo - Wilier + 03:4724+ 05:04
44 Ronald Yesid Gomez 1991 Supergiros-Indervalle-Dar Salud-Re + 03:5387+ 12:00
45 Cristhian Montoya Giraldo 1989 Aguardiente Antioqueño-Loteria de M + 03:5534+ 05:55
46 Steven Giraldo Segura 1992 Mundial de Tornillos-Pijaos Web + 03:5738+ 06:16
47 Johan Camilo Perez Sepulveda 1993 GW - Shimano + 03:5954+ 07:33
48 Cayetano Jose Sarmiento 1987 EPM Tigo - UNE Area Metropolitana + 03:5943+ 06:35
49 Yeison Chaparro 1991 Boyaca Raza de Campeones + 03:5951+ 07:10
50 Omar Mendoza 1989 Movistar Team America + 04:0723+ 04:52
51 Juan Guillermo Montoya 1992 Supergiros-Indervalle-Dar Salud-Re + 04:1267+ 09:13
52 Wilington Bustamante 1983 Fuerzas Armadas-Ejército Nacional + 04:1671+ 09:43
53 Miguel Angel Reyes 1992 Pinturas Bler-Wilches Team + 04:1769+ 09:23
54 Javier Eduardo Gomez 1991 Boyaca Raza de Campeones + 04:1842+ 06:27
55 Jose Leonel Diaz 1989 Movistar Team America + 04:2036+ 06:12
56 Pedro Nelson Torres 1984 EBSA-Indeportes Boyacá + 04:2577+ 10:14
57 Dalivier Ospina 1985 Coldeportes - Claro + 04:2733+ 05:54
58 Diego Fernando Quintero 1985 Mundial de Tornillos-Pijaos Web + 04:3070+ 09:28
59 Rafael Anibal Montiel 1981 Aguardiente Antioqueño-Loteria de M + 04:3140+ 06:22
60 Brayan Stiven Ramirez Chavez 1992 Movistar Team America + 04:4461+ 08:21
61 Janier Alexis Acevedo 1985 Team Jamis + 04:4422+ 04:51
62 Camera Hakuzimana 1992 Rwanda + 04:52100+ 17:06
63 Jonathan Millan 1988 Strongman - Campagnolo - Wilier + 04:5228+ 05:37
64 Hernan Darío Parra 1991 Manzana - Postobon Team + 04:5896+ 15:18
65 Diego Soraca 1990 Sogamoso Ciudad Influyente-IRDS + 05:0398+ 16:32
66 Wilson Marentes 1985 EBSA-Indeportes Boyacá + 05:0739+ 06:19
67 José Rujano 1982 Gobernación de Merida + 05:07106+ 21:17
68 Jean-Bosco Nsengiyama 1993 Stadalli - Bike Aid + 05:08111+ 27:23
69 Oscar Eduardo Sanchez 1985 Strongman - Campagnolo - Wilier + 05:1345+ 06:43
70 Freddy Montana 1982 Funde Huella-Giovanny Diaz + 05:1452+ 07:12
71 Fernando Orjuela 1991 Sogamoso Ciudad Influyente-IRDS + 05:2560+ 08:15
72 Cristian Serrano Forero 1989 EBSA-Indeportes Boyacá + 05:3556+ 07:41
73 Juan Pablo Rendon 1989 Aguardiente Antioqueño-Loteria de M + 05:3849+ 07:08
74 Ivan Dario Bothia 1990 Boyaca Raza de Campeones + 05:4066+ 09:09
75 Didier Chaparro 1987 Mundial de Tornillos-Pijaos Web + 05:4035+ 06:10
76 Jeferson Perez 1993 Supergiros-Indervalle-Dar Salud-Re + 05:4082+ 10:51
77 Carlos Alberto Diaz 1991 Sogamoso Ciudad Influyente-IRDS + 05:4379+ 10:25
78 Juan Pablo Villegas 1987 Manzana - Postobon Team + 05:44125+ 34:21
79 Edwin Sanchez Anzola 1983 Movistar Team America + 05:4580+ 10:30
80 Kyle Murphy 1991 Team Jamis + 05:45105+ 20:18
81 Pedro Herrera Moreno 1986 Team Arroz Sonora-Dimonex + 05:4757+ 07:57
82 Jonathan Paredes 1989 EBSA-Indeportes Boyacá + 05:5168+ 09:19
83 Yelko Gomez 1989 Team Arroz Sonora-Dimonex + 05:5373+ 09:52
84 Edwin Arnulfo Parra Bustamante 1984 Mundial de Tornillos-Pijaos Web + 05:5665+ 09:05
85 Jefferson Feo Lozano 1993 Strongman - Campagnolo - Wilier + 05:5885+ 11:46
86 Johan Antonio Colon 1995 - + 05:59108+ 23:43
87 Christian Gutierrez 1990 Sogamoso Ciudad Influyente-IRDS + 06:0358+ 07:58
88 Daniel Fernando Balsero 1983 Pinturas Bler-Wilches Team + 06:18112+ 28:29
89 Edward Stiven Ortiz Caro 1980 Movistar Team America + 06:2363+ 08:53
90 Jhon Fredy Avila 1993 Fuerzas Armadas-Ejército Nacional + 06:25139+ 44:16
91 Wilmar Paredes 1996 Manzana - Postobon Team + 06:3076+ 10:11
92 Jairo Alonso Cano 1984 Aguardiente Antioqueño-Loteria de M + 06:31110+ 27:09
93 Steven Calderon 1993 Strongman - Campagnolo - Wilier + 06:3964+ 09:02
94 Hugo Horacio Cabrera 1992 JB Ropa Deportiva + 06:4190+ 12:50
95 Michael David Henao Giraldo 1990 JB Ropa Deportiva + 06:4389+ 12:19
96 Wilson Fernando Cepeda 1980 Movistar Team America + 06:4378+ 10:21
97 Cristian Gutierrez 1993 JB Ropa Deportiva + 06:53126+ 34:54
98 Edward Fabian Diaz 1994 GW - Shimano + 06:5862+ 08:28
99 Kristian Yustre 1993 Pinturas Bler-Wilches Team + 07:0386+ 11:59
100 Robigzon Oyola 1988 EPM Tigo - UNE Area Metropolitana + 07:0575+ 09:53
101 Jairo Adrian Cruz 1992 Fuerzas Armadas-Ejército Nacional + 07:08136+ 39:35
102 Luis Miguel Martinez 1993 Movistar Team America + 07:0872+ 09:51
103 Steven Manuel Cuesta 1995 Correa Hermanos-STFRM + 07:13133+ 37:34
104 Coulton Hartrich 1983 JB Ropa Deportiva + 07:17130+ 37:06
105 Edward Beltran 1990 EPM Tigo - UNE Area Metropolitana + 07:2881+ 10:42
106 John Pico Vasquez 1988 Team Arroz Sonora-Dimonex + 07:43107+ 22:04
107 Samuel Mugisha 1997 Rwanda + 07:54124+ 33:43
108 Joseph Areruya 1996 Rwanda + 08:00116+ 30:09
109 Marlon Alirio Perez 1976 Supergiros-Indervalle-Dar Salud-Re + 08:0195+ 15:08
110 Antonio Jose Alarcon 1990 EBSA-Indeportes Boyacá + 08:0391+ 13:12
111 Juan Jose Carrero 1996 - + 08:07102+ 18:19
112 Jonathan Bohorquez 1994 Strongman - Campagnolo - Wilier + 08:13117+ 30:26
113 Weimar Roldan 1985 EPM Tigo - UNE Area Metropolitana + 08:22103+ 18:34
114 Andres Felipe Guzman 1996 Sogamoso Ciudad Influyente-IRDS + 08:2399+ 16:50
115 Juan Felipe Osorio 1995 Manzana - Postobon Team + 08:31109+ 25:23
116 Carlos Enrique Vargas 1994 JB Ropa Deportiva + 08:37129+ 36:07
117 Juan Alejandro Garcia 1983 GW - Shimano + 08:4092+ 13:38
118 Sebastian Molano 1994 Manzana - Postobon Team + 08:4197+ 16:22
119 Miguel Angel Cendales 1982 Tennis Stars + 08:44131+ 37:14
120 Ruben Companioni 1990 Team Jamis + 08:53134+ 38:05
121 Jeffry Romero 1989 Boyaca Raza de Campeones + 08:5484+ 11:16
122 Juan Restrepo 1987 JB Ropa Deportiva + 09:11121+ 31:59
123 Marvin Orlando Angarita 1989 - + 09:21118+ 30:26
124 Jean-Claude Uwizeyimana 1994 Rwanda + 09:25138+ 43:49
125 Luis Romero Amaran 1979 Team Jamis + 09:29120+ 31:41
126 Juan Diego Quintero 1992 JB Ropa Deportiva + 09:36128+ 35:58
127 Jose Antonio Salazar 1988 - + 09:39122+ 33:21
128 Juan David Duarte 1992 Pinturas Bler-Wilches Team + 10:01127+ 35:19
129 Juan Martin Mesa 1992 Coldeportes - Claro + 10:03104+ 19:56
130 Oscar Mauricio Pachon 1987 GW - Shimano + 10:1288+ 12:03
131 Juan Pablo Forero 1983 EBSA-Indeportes Boyacá + 10:14114+ 29:50
132 Cristian Camilo Torres Calderón 1991 CRCA Foundation + 10:21119+ 31:20
133 Yesid Daniel Rincon 1993 Sogamoso Ciudad Influyente-IRDS + 10:37115+ 29:54
134 Lucas Sebastian Haedo 1983 Team Jamis + 10:38101+ 17:43
135 Jaime Gustavo Suaza 1986 Strongman - Campagnolo - Wilier + 10:41113+ 29:11
136 Christian Tamayo 1991 Team Arroz Sonora-Dimonex + 11:08132+ 37:32
137 Juan Carlos Apache 1990 - + 11:41141+ 51:09
138 Camilo Tique Avila 1991 Alcaldia de Ibague + 11:59123+ 33:27
139 Jeferson Abacuc Vargas 1984 Mundial de Tornillos-Pijaos Web + 12:11137+ 42:44
140 Pablo Emilio Taborda 1995 Fuerzas Armadas-Ejército Nacional + 12:17140+ 47:57
141 Yoedison Bustamente 1986 Fuerzas Armadas-Ejército Nacional + 13:42135+ 39:22
OOT Nitor Alfonso Devia 1996 Fuerzas Armadas-Ejército Nacional 999
OOT Andres Penagos 1997 Fuerzas Armadas-Ejército Nacional 999
DNS Carlos Alberto Ospina 1982 Supergiros-Indervalle-Dar Salud-Re 999

Info

Race Vuelta a Colombia
Nation Colombia
Stage 06.stage
Type ITT
Distance 17.5 km
StartMedellín
FinishAlto Palmas
DateJune 18th (2016)
Leader Ó.Sevilla
Youth A.Reyes
Points L.Haedo
Mountain M.Ortega
Sprint C.Torres Calderón

Mauricio Ortega

Manager results

1 Ingelgard
2 Adam Killeen
3 K92-Team Neverland
4 Master Team
5 Klimgeiten