2016 Vuelta a Colombia

Race mainpage Results Stages Startlist ManagerComments (27) Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13

Stage results: 11.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Julio Alexis Camacho 1990 GW - Shimano 04:26:1008+ 04:57
02 Fabio Duarte 1986 EPM Tigo - UNE Area Metropolitana + 0004+ 03:21
03 Luis Felipe Laverde 1979 Coldeportes - Claro + 0006+ 03:51
04 Alejandro Ramirez 1981 Coldeportes - Claro + 0505+ 03:30
05 Óscar Sevilla 1976 EPM Tigo - UNE Area Metropolitana + 2402+ 04
06 Alex Cano Ardila 1983 Aguardiente Antioqueño-Loteria de M + 2403+ 01:09
07 Mauricio Ortega 1980 Supergiros-Indervalle-Dar Salud-Re + 260131:21:26
08 Camilo Andres Gomez 1984 Coldeportes - Claro + 2809+ 06:28
09 Oscar Javier Rivera 1989 EBSA-Indeportes Boyacá + 2807+ 04:16
10 Albeiro Rabon 1992 Sogamoso Ciudad Influyente-IRDS + 08:0220+ 17:23
11 Angel Alexander Gil 1992 Aguardiente Antioqueño-Loteria de M + 08:2312+ 12:22
12 Oscar Alvarez [*] 1977 EPM Tigo - UNE Area Metropolitana + 08:2311+ 12:04
13 Kristian Yustre 1993 Pinturas Bler-Wilches Team + 08:2330+ 22:47
14 Juan Pablo Suarez 1985 EPM Tigo - UNE Area Metropolitana + 08:2323+ 19:04
15 Robinson Chalapud 1984 Mundial de Tornillos-Pijaos Web + 08:2313+ 12:29
16 Fabio Montenegro 1982 Mundial de Tornillos-Pijaos Web + 08:2315+ 13:29
17 Omar Mendoza 1989 Movistar Team America + 08:2318+ 17:02
18 Jhon Edilberto Martinez 1983 Coldeportes - Claro + 08:2316+ 16:07
19 Aldemar Reyes 1995 Manzana - Postobon Team + 08:2310+ 09:47
20 Brayan Stiven Ramirez Chavez 1992 Movistar Team America + 08:2363+ 41:07
21 Carlos Becerra 1982 Strongman - Campagnolo - Wilier + 08:2314+ 13:10
22 Hernan Aguirre 1995 Manzana - Postobon Team + 08:2326+ 20:39
23 Luis Fernando Camargo 1977 Team Arroz Sonora-Dimonex + 08:2622+ 18:29
24 Bernardo Suaza 1992 Manzana - Postobon Team + 13:0017+ 16:23
25 Aristobulo Cala 1990 Sogamoso Ciudad Influyente-IRDS + 13:0035+ 23:31
26 Wilington Bustamante 1983 Fuerzas Armadas-Ejército Nacional + 13:0046+ 32:11
27 Camilo Castiblanco 1988 GW - Shimano + 13:0034+ 23:25
28 Walter Fernando Pedraza 1981 GW - Shimano + 13:0024+ 20:06
29 Dalivier Ospina 1985 Coldeportes - Claro + 13:0028+ 20:55
30 Juan Guillermo Montoya 1992 Supergiros-Indervalle-Dar Salud-Re + 13:0078+ 55:25
31 Arley de Jesús Montoya 1986 GW - Shimano + 13:0038+ 26:47
32 Cayetano Jose Sarmiento 1987 EPM Tigo - UNE Area Metropolitana + 13:0044+ 31:00
33 Wilson Marentes 1985 EBSA-Indeportes Boyacá + 13:0036+ 24:18
34 Michael David Henao Giraldo 1990 JB Ropa Deportiva + 13:0050+ 33:33
35 Jefferson Feo Lozano 1993 Strongman - Campagnolo - Wilier + 13:0065+ 41:27
36 Danny Osorio 1988 + 13:0021+ 18:14
37 Diego Soraca 1990 Sogamoso Ciudad Influyente-IRDS + 13:0066+ 41:39
38 Remberto Jaramillo 1983 Mundial de Tornillos-Pijaos Web + 13:0025+ 20:11
39 Javier Eduardo Gomez 1991 Boyaca Raza de Campeones + 13:0043+ 30:45
40 Alvaro Gomez 1984 EBSA-Indeportes Boyacá + 13:0042+ 30:14
41 Andres Felipe Guzman 1996 Sogamoso Ciudad Influyente-IRDS + 13:0085+ 01:05:37
42 Juan Jose Carrero 1996 - + 13:0057+ 37:39
43 Diego Fernando Quintero 1985 Mundial de Tornillos-Pijaos Web + 13:0041+ 30:10
44 Miguel Angel Reyes 1992 Pinturas Bler-Wilches Team + 13:0039+ 27:46
45 Salvador Moreno 1991 Supergiros-Indervalle-Dar Salud-Re + 13:0084+ 01:05:28
46 Frank Osorio 1988 GW - Shimano + 13:0029+ 22:01
47 Jose Jimenez 1989 Team Arroz Sonora-Dimonex + 13:0049+ 33:32
48 Rafael Anibal Montiel 1981 Aguardiente Antioqueño-Loteria de M + 13:0032+ 23:02
49 José Serpa 1979 Team Arroz Sonora-Dimonex + 13:0019+ 17:21
50 Jonathan Paredes 1989 EBSA-Indeportes Boyacá + 13:0037+ 25:18
51 Oscar Soliz 1985 Movistar Team America + 13:0027+ 20:54
52 Mauricio Ardila Cano 1979 Aguardiente Antioqueño-Loteria de M + 13:0061+ 39:33
53 Yeison Chaparro 1991 Boyaca Raza de Campeones + 13:0033+ 23:03
54 Pedro Herrera Moreno 1986 Team Arroz Sonora-Dimonex + 13:0047+ 32:54
55 Jaime Vergara Caro 1987 - + 13:0045+ 31:39
56 Jeffry Romero 1989 Boyaca Raza de Campeones + 13:0054+ 34:39
57 Ivan Dario Bothia 1990 Boyaca Raza de Campeones + 13:0080+ 01:00:25
58 Luis Alberto Largo 1990 - + 13:0040+ 28:32
59 Steven Giraldo Segura 1992 Mundial de Tornillos-Pijaos Web + 13:0031+ 22:54
60 Didier Chaparro 1987 Mundial de Tornillos-Pijaos Web + 13:0048+ 33:26
61 Edward Beltran 1990 EPM Tigo - UNE Area Metropolitana + 13:0055+ 36:08
62 Michael Rodriguez 1989 Boyaca Raza de Campeones + 13:0053+ 34:09
63 Jose Leonel Diaz 1989 Movistar Team America + 16:3156+ 36:19
64 Carlos Alberto Diaz 1991 Sogamoso Ciudad Influyente-IRDS + 18:4560+ 38:26
65 Jonathan Millan 1988 Strongman - Campagnolo - Wilier + 20:5168+ 44:46
66 Oscar Eduardo Sanchez 1985 Strongman - Campagnolo - Wilier + 20:5152+ 34:04
67 Wilmar Paredes 1996 Manzana - Postobon Team + 20:5169+ 47:31
68 Steven Calderon 1993 Strongman - Campagnolo - Wilier + 20:5164+ 41:26
69 Jonathan Bohorquez 1994 Strongman - Campagnolo - Wilier + 20:5192+ 01:18:28
70 Fernando Orjuela 1991 Sogamoso Ciudad Influyente-IRDS + 20:5151+ 33:56
71 Cristian Serrano Forero 1989 EBSA-Indeportes Boyacá + 20:5175+ 52:10
72 Juan Martin Mesa 1992 Coldeportes - Claro + 20:5182+ 01:01:35
73 Wilson Fernando Cepeda 1980 Movistar Team America + 20:5172+ 48:46
74 Hugo Horacio Cabrera 1992 JB Ropa Deportiva + 20:5158+ 37:57
75 Hernan Darío Parra 1991 Manzana - Postobon Team + 20:5188+ 01:13:22
76 Camera Hakuzimana 1992 Rwanda + 20:5176+ 53:01
77 Juan Alejandro Garcia 1983 GW - Shimano + 29:0187+ 01:07:42
78 Juan Felipe Osorio 1995 Manzana - Postobon Team + 29:0189+ 01:14:11
79 Robigzon Oyola 1988 EPM Tigo - UNE Area Metropolitana + 29:0173+ 51:27
80 Edwin Sanchez Anzola 1983 Movistar Team America + 29:0186+ 01:06:21
81 Luis Miguel Martinez 1993 Movistar Team America + 29:0177+ 53:32
82 Camilo Tique Avila 1991 Alcaldia de Ibague + 29:01107+ 01:46:04
83 Steven Manuel Cuesta 1995 Correa Hermanos-STFRM + 29:01103+ 01:42:12
84 Marvin Orlando Angarita 1989 - + 29:0194+ 01:19:20
85 Edward Fabian Diaz 1994 GW - Shimano + 29:0183+ 01:04:14
86 Juan Pablo Rendon 1989 Aguardiente Antioqueño-Loteria de M + 29:0171+ 47:42
87 Yesid Daniel Rincon 1993 Sogamoso Ciudad Influyente-IRDS + 29:01105+ 01:43:48
88 Juan Pablo Forero 1983 EBSA-Indeportes Boyacá + 29:0199+ 01:24:08
89 Pedro Nelson Torres 1984 EBSA-Indeportes Boyacá + 29:0181+ 01:00:26
90 Miguel Angel Cendales 1982 Tennis Stars + 29:01111+ 01:52:15
91 Joseph Areruya 1996 Rwanda + 29:01110+ 01:49:26
92 Edward Stiven Ortiz Caro 1980 Movistar Team America + 29:0179+ 57:32
93 Luis Romero Amaran 1979 Team Jamis + 29:01106+ 01:44:02
94 Ruben Companioni 1990 Team Jamis + 29:01114+ 01:56:40
95 Lucas Sebastian Haedo 1983 Team Jamis + 29:0195+ 01:21:00
96 Jairo Alonso Cano 1984 Aguardiente Antioqueño-Loteria de M + 29:01102+ 01:29:02
97 Yoedison Bustamente 1986 Fuerzas Armadas-Ejército Nacional + 29:01113+ 01:56:15
98 Juan Restrepo 1987 JB Ropa Deportiva + 29:01115+ 01:58:19
99 Yelko Gomez 1989 Team Arroz Sonora-Dimonex + 29:0170+ 47:36
100 Oscar Mauricio Pachon 1987 GW - Shimano + 29:0191+ 01:17:46
101 Daniel Fernando Balsero 1983 Pinturas Bler-Wilches Team + 29:01100+ 01:24:41
102 Ronald Yesid Gomez 1991 Supergiros-Indervalle-Dar Salud-Re + 29:0190+ 01:16:59
103 Carlos Enrique Vargas 1994 JB Ropa Deportiva + 29:01112+ 01:53:35
104 Walter Vargas 1992 Aguardiente Antioqueño-Loteria de M + 29:0159+ 38:01
105 Weimar Alfonso Roldan 1985 EPM Tigo - UNE Area Metropolitana + 29:0193+ 01:19:07
106 Johan Antonio Colon 1995 - + 29:0196+ 01:21:49
107 Christian Gutierrez 1990 Sogamoso Ciudad Influyente-IRDS + 29:0462+ 39:54
108 John Pico Vasquez 1988 Team Arroz Sonora-Dimonex + 29:04104+ 01:43:16
109 Jonathan Caicedo 1993 Strongman - Campagnolo - Wilier + 29:0474+ 51:49
110 Johan Camilo Perez Sepulveda 1993 GW - Shimano + 32:0967+ 41:40
111 Coulton Hartrich 1983 JB Ropa Deportiva + 32:09108+ 01:46:08
112 Juan Carlos Apache 1990 - + 32:09120+ 02:08:27
113 Jeferson Eduardo Perez 1993 Supergiros-Indervalle-Dar Salud-Re + 32:09101+ 01:25:12
114 Marlon Alirio Perez 1976 Supergiros-Indervalle-Dar Salud-Re + 32:0998+ 01:23:50
115 Antonio Jose Alarcon 1990 EBSA-Indeportes Boyacá + 32:0997+ 01:23:07
116 Christian Leandro Tamayo 1991 Team Arroz Sonora-Dimonex + 32:09121+ 02:08:30
117 Juan Diego Quintero 1992 JB Ropa Deportiva + 32:40109+ 01:49:23
118 Jhon Fredy Avila 1993 Fuerzas Armadas-Ejército Nacional + 32:40119+ 02:08:01
119 Jeferson Abacuc Vargas 1984 Mundial de Tornillos-Pijaos Web + 32:40123+ 02:15:20
120 Cristian Gutierrez 1993 JB Ropa Deportiva + 32:53117+ 02:04:51
121 Pablo Emilio Taborda 1995 Fuerzas Armadas-Ejército Nacional + 32:56122+ 02:12:10
122 Cristian Camilo Torres Calderón 1991 CRCA Foundation + 33:17116+ 02:04:41
123 Juan David Duarte 1992 Pinturas Bler-Wilches Team + 33:54118+ 02:05:27
DNS Carlos Andres Parra 1992 Boyaca Raza de Campeones 999
DNF Cristhian Montoya Giraldo 1989 Aguardiente Antioqueño-Loteria de M 999
DNF Edwin Arnulfo Parra Bustamante 1984 Mundial de Tornillos-Pijaos Web 999
DNF Jean-Bosco Nsengiyama 1993 Stadalli - Bike Aid 999
DNF Cesar Nicolas Paredes 1992 Strongman - Campagnolo - Wilier 999

Info

Race Vuelta a Colombia
Nation Colombia
Stage 11.stage
Type Mountain
Distance 138.9 km
StartSalento
FinishIbagué
DateJune 24th (2016)
Leader M.Ortega
Youth A.Reyes
Points Ó.Sevilla
Mountain M.Ortega
Sprint S.Cuesta

Julio Alexis Camacho

Manager results

1 TORA TORA TORA
2 Illes Balears
3 Luxembourg Finest
4 DodoEggert
5 Parijs is nog ver