2015 Vuelta a Colombia

Race mainpage Results Stages Startlist ManagerComments (1) Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13

Stage results: 11.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Juan Pablo Suarez 1985 EPM Tigo Une Área Metropolitana 03:43:4713+ 08:46
02 Alvaro Duarte 1991 Aguardiente Néctar + 01:0427+ 34:49
03 Bernardo Suaza 1992 Manzana - Postobón + 01:1918+ 16:46
04 Robigzon Oyola 1988 EPM Tigo Une Área Metropolitana + 02:4858+ 01:06:45
05 Camilo Andres Gomez 1984 Coldeportes - Claro + 02:5004+ 01:33
06 Alejandro Ramirez 1981 Coldeportes - Claro + 02:5205+ 03:23
07 Mauricio Ortega 1980 Orgullo Antioqueno + 02:520138:31:12
08 Alejandro Serna Toro 1984 Equipo PR-Pijaos + 02:5211+ 06:01
09 Julio Alexis Camacho 1990 Orgullo Antioqueno + 02:5403+ 01:29
10 Luis Felipe Laverde 1979 Coldeportes - Claro + 02:5906+ 04:01
11 Oscar Javier Rivera 1989 EBSA-Indeportes Boyacá + 02:5907+ 04:16
12 Robinson Chalapud 1984 Orgullo Antioqueno + 03:0110+ 05:22
13 Francisco Colorado 1980 Formesán - Bogota Humana + 03:0112+ 06:14
14 Hernan Aguirre 1995 Manzana - Postobón + 03:0109+ 05:01
15 José Rujano 1982 Fundacion Jose Rujano + 03:0208+ 04:40
16 Óscar Sevilla 1976 EPM Tigo Une Área Metropolitana + 03:0202+ 32
17 Arley de Jesús Montoya 1986 GW - Shimano + 03:0815+ 11:25
18 Edson Arturo Calderon 1984 Manzana - Postobón + 03:1442+ 50:08
19 Michael Rodriguez 1989 Boyacá Raza de Campeones + 03:2430+ 39:29
20 Juan Martin Mesa 1992 Coldeportes - Claro + 03:3139+ 46:55
21 Omar Mendoza 1989 Movistar Team America + 04:0529+ 38:38
22 Yuber Contreras 1994 Movistar Team America + 04:0624+ 28:57
23 Remberto Jaramillo 1983 Equipo PR-Pijaos + 05:2816+ 11:53
24 Josue Gonzalez 1988 Coopenae-Extralum-Economy + 05:2914+ 10:45
25 Dalivier Ospina 1985 Redetrans-Supergiros + 05:3423+ 25:30
26 Victor Niño Corredor 1973 Aguardiente Néctar + 05:3525+ 29:01
27 Iván Ramiro Parra 1975 Formesán - Bogota Humana + 05:3820+ 20:04
28 Yeison Chaparro 1991 Boyacá Raza de Campeones + 05:3938+ 46:23
29 Luis Fernando Camargo 1977 Formesán - Bogota Humana + 05:3917+ 13:02
30 Miguel Eduardo Florez Lopez 1996 Boyacá Raza de Campeones + 05:3921+ 21:47
31 Carlos Andres Parra 1992 Boyacá Raza de Campeones + 05:4331+ 39:59
32 Edwin Sanchez Anzola 1983 EBSA-Indeportes Boyacá + 05:4733+ 42:20
33 Cristhian Montoya Giraldo 1989 Orgullo Antioqueno + 05:5680+ 01:30:17
34 Wilmar Andres Castro 1994 Aguardiente Néctar + 06:1326+ 32:54
35 Jose Leonel Diaz 1989 Boyacá Raza de Campeones + 07:1319+ 17:23
36 Carlos Eduardo Combariza 1993 Equipo PR-Pijaos + 09:2034+ 43:37
37 Wilson Fernando Cepeda 1980 Movistar Team America + 10:0141+ 49:04
38 Oscar Mauricio Pachon 1987 GW - Shimano + 12:4745+ 52:46
39 Steven Giraldo Segura 1992 Equipo PR-Pijaos + 12:5722+ 24:27
40 Edwin Carvajal 1983 EPM Tigo Une Área Metropolitana + 12:5736+ 45:10
41 Vladimir Lopez 1988 Rionegro con mas futuro + 12:5735+ 44:30
42 Daniel Rozo 1992 GW - Shimano + 12:5748+ 53:51
43 Luis Alfredo Martinez Gaitan 1988 Coldeportes - Claro + 12:5754+ 01:00:10
44 Yerzon Sanchez 1977 Rionegro con mas futuro + 13:0332+ 41:07
45 Sebastian Orlando Caro 1991 EBSA-Indeportes Boyacá + 13:0437+ 45:22
46 Pedro Herrera Moreno 1986 EBSA-Indeportes Boyacá + 13:0756+ 01:00:52
47 Angel Alexander Gil 1992 Rionegro con mas futuro + 16:2677+ 01:27:24
48 John Pico Vasquez 1988 Club Hernan Buenahora + 16:3128+ 38:06
49 Alexander Rojas Benavidas 1983 Club Hernan Buenahora + 16:4599+ 01:55:08
50 Jose Flober Pena Pena 1974 Aguardiente Néctar + 17:1447+ 53:44
51 Diego Mauricio Calderon 1983 Redetrans-Supergiros + 17:2344+ 52:41
52 Eduardo Estrada 1995 D'Amico - Bottecchia + 17:2353+ 58:33
53 Jaime Alberto Castaneda 1986 EPM Tigo Une Área Metropolitana + 17:2752+ 58:22
54 Juan Felipe Osorio 1995 Manzana - Postobón + 17:2769+ 01:15:42
55 Sergio Carlos Arguello Salazar 1993 Club Hernan Buenahora + 17:2743+ 51:36
56 Jefferson Andrés Vargas Castaño 1989 Equipo PR-Pijaos + 17:2783+ 01:34:58
57 Juan Carlos Cruz 1994 Boyacá Raza de Campeones + 17:2757+ 01:04:54
58 Wilmer Dario Rodriguez 1992 Boyacá Raza de Campeones + 17:2759+ 01:07:26
59 Jeffry Romero 1989 Boyacá Raza de Campeones + 17:2763+ 01:11:09
60 Edward Stiven Ortiz Caro 1980 EPM Tigo Une Área Metropolitana + 17:30108+ 02:05:04
61 Juan Pablo Rendon 1989 EPM Tigo Une Área Metropolitana + 17:3086+ 01:37:36
62 Wilson Marentes 1985 EBSA-Indeportes Boyacá + 17:3072+ 01:20:30
63 Freddy Orlando Piamonte 1982 Coldeportes - Claro + 17:3070+ 01:16:39
64 Jhon Edilberto Martinez 1983 Coldeportes - Claro + 17:3049+ 55:31
65 Edwin Arnulfo Parra Bustamante 1984 Formesán - Bogota Humana + 17:3046+ 53:08
66 Herberth Rivas 1984 Fundacion Jose Rujano + 17:3594+ 01:48:41
67 Miguel Angel Reyes 1992 Aguardiente Néctar + 17:37100+ 01:55:53
68 Alvaro Sainz 1990 Fundacion Jose Rujano + 17:37122+ 02:28:10
69 Jefferson Nicolas Urrego 1991 Equipo PR-Pijaos + 17:37110+ 02:09:25
70 Santiago Ojeda 1980 Equipo PR-Pijaos + 17:4040+ 47:31
71 Rafael Infantino 1984 EPM Tigo Une Área Metropolitana + 17:4250+ 56:28
72 Carlos Becerra 1982 Formesán - Bogota Humana + 17:4298+ 01:53:17
73 Juan David Florez 1993 GW - Shimano + 17:42117+ 02:19:07
74 Danny Osorio 1988 Redetrans-Supergiros + 20:2767+ 01:12:59
75 Sergio Andrés Martinez 1995 Club Hernan Buenahora + 21:2076+ 01:24:06
76 Giovanny Baez Alvarez 1981 EBSA-Indeportes Boyacá + 21:3164+ 01:11:38
77 Rafael Anibal Montiel 1981 Orgullo Antioqueno + 21:3171+ 01:19:53
78 Henry Raabe Mendez 1983 Coopenae-Extralum-Economy + 21:3188+ 01:38:51
79 Didier Alexander Sastoque Pulido 1987 GW - Shimano + 21:3160+ 01:08:00
80 Daniel Fernando Balsero 1983 Formesán - Bogota Humana + 21:3582+ 01:31:32
81 Fabio Montenegro 1982 Formesán - Bogota Humana + 21:3662+ 01:09:31
82 Cesar Nicolas Paredes 1992 Formesán - Bogota Humana + 21:3675+ 01:23:12
83 Carlos Alberto Gutierrez 1995 Club Hernan Buenahora + 21:5481+ 01:30:25
84 William Valencia 1989 Fuerzas Armadas-Ejército Nacional + 22:2597+ 01:53:15
85 Jesus Castano 1986 Rionegro con mas futuro + 24:18112+ 02:12:49
86 Jaime Vergara Caro 1987 Formesán - Bogota Humana + 25:3596+ 01:52:14
87 Juan Diego Quintero 1992 Manzana - Postobón + 28:19132+ 02:49:45
88 Mauricio Ardila Cano 1979 Orgullo Antioqueno + 28:1973+ 01:21:40
89 Jose Angel Bernal Ossa 1991 Equipo PR-Pijaos + 28:1961+ 01:09:16
90 Andres Cardenas 1982 Redetrans-Supergiros + 28:1995+ 01:49:33
91 Camilo Diagama 1994 Movistar Team America + 28:19113+ 02:15:19
92 Jhonatan Steven Ospina Rivas 1993 GW - Shimano + 28:1965+ 01:12:24
93 Juan Pablo Forero 1983 Coldeportes - Claro + 28:1984+ 01:36:22
94 Karol Torres 1986 Fuerzas Armadas-Ejército Nacional + 28:1974+ 01:22:21
95 Victor Hugo Pena 1974 Redetrans-Supergiros + 28:19116+ 02:18:19
96 Diego Ochoa Camargo 1993 Movistar Team America + 28:1991+ 01:47:22
97 Julian Marin 1992 Coldeportes - Claro + 28:1993+ 01:47:46
98 Daniel Muñoz 1996 Manzana - Postobón + 28:1951+ 57:51
99 Alexis Castro 1980 Redetrans-Supergiros + 28:19114+ 02:15:38
100 Javier Eduardo Gomez 1991 Boyacá Raza de Campeones + 28:1978+ 01:27:31
101 Edwin Alexander Sandoval 1981 Redetrans-Supergiros + 28:19105+ 02:02:01
102 Marvin Orlando Angarita 1989 Movistar Team America + 28:19115+ 02:16:38
103 Coulton Hartrich 1983 Rionegro con mas futuro + 28:19106+ 02:03:59
104 Juan Sebastian Tamayo 1988 Orgullo Antioqueno + 28:1989+ 01:43:36
105 Iltjan Nikaj 1995 D'Amico - Bottecchia + 28:19138+ 03:37:07
106 Weimar Alfonso Roldan 1985 EPM Tigo Une Área Metropolitana + 28:19107+ 02:04:58
107 Johan Camilo Perez Sepulveda 1993 GW - Shimano + 28:19131+ 02:48:31
108 Carlos Enrique Vargas 1994 Rionegro con mas futuro + 28:19124+ 02:31:55
109 Daniel Estrada 1995 Rionegro con mas futuro + 28:19118+ 02:21:28
110 Juan David Montoya 1991 Orgullo Antioqueno + 28:19123+ 02:31:46
111 Jose Jimenez 1989 EBSA-Indeportes Boyacá + 28:1968+ 01:14:10
112 Bryan Villalobos 1992 Coopenae-Extralum-Economy + 28:19126+ 02:35:35
113 Carlos Galeano 1991 Redetrans-Supergiros + 28:19128+ 02:37:50
114 Juan David Vargas 1990 Movistar Team America + 28:19120+ 02:27:12
115 Antonino Parrinello 1988 D'Amico - Bottecchia + 28:19121+ 02:27:36
116 Giorgio Bocchiola 1989 D'Amico - Bottecchia + 28:19137+ 03:13:56
117 Rodolfo Villalobos 1992 Coopenae-Extralum-Economy + 28:19101+ 01:56:39
118 Paolo Ciavatta 1984 D'Amico - Bottecchia + 28:19109+ 02:05:42
119 Adriano Brogi 1991 D'Amico - Bottecchia + 28:19130+ 02:48:07
120 Roberto Jimenez 1990 Coopenae-Extralum-Economy + 28:36134+ 02:57:58
121 Mario Alberto Rojas 1985 Fundacion Jose Rujano + 28:3785+ 01:37:27
122 Jeferson Abacuc Vargas 1984 Fundacion Jose Rujano + 28:37139+ 03:44:11
123 Walter Vargas 1992 Orgullo Antioqueno + 28:37104+ 02:00:29
124 Jose Antonio Salazar 1988 Aguardiente Néctar + 28:37133+ 02:52:40
125 Andres Felipe Herrera 1994 Fuerzas Armadas-Ejército Nacional + 28:37129+ 02:42:07
126 Wilington Bustamante 1983 Fuerzas Armadas-Ejército Nacional + 28:3790+ 01:45:04
127 Juan Alejandro Garcia 1983 GW - Shimano + 28:3779+ 01:29:23
128 Luis Hernan Quiceno 1995 Coldeportes - Claro + 28:3792+ 01:47:23
129 Oscar Eduardo Sanchez 1985 Orgullo Antioqueno + 28:37103+ 01:59:29
130 Paul Betancourt Agüero 1989 Coopenae-Extralum-Economy + 28:37125+ 02:33:09
131 Marlon Alirio Perez 1976 Rionegro con mas futuro + 28:37127+ 02:37:49
132 Gusneiver Gil Briceno 1987 Fundacion Jose Rujano + 28:3787+ 01:37:42
133 Mauro Rojas Pabon 1989 Club Hernan Buenahora + 31:24135+ 03:05:09
134 Kristian Yustre 1993 Aguardiente Néctar + 32:42119+ 02:25:51
135 Andres Pineda 1984 Fuerzas Armadas-Ejército Nacional + 33:32136+ 03:13:00
136 Hernando Bohorquez 1992 Boyacá Raza de Campeones + 35:5066+ 01:12:57
137 Brayan Benavides 1994 Fundacion Jose Rujano + 36:46111+ 02:11:11
138 Angel Rivas 1989 Fundacion Jose Rujano + 36:49102+ 01:57:49
139 Gabriel Mendoza 1996 Fundacion Jose Rujano + 36:5655+ 01:00:41
DSQ Nadir Mejia 1993 Fuerzas Armadas-Ejército Nacional 999
DNF Jose Jaimes 1991 EBSA-Indeportes Boyacá 999
DNF Rodrigo Guerrero 1992 Formesán - Bogota Humana 999
DNF Carlos Alberto Osorio 1992 Fuerzas Armadas-Ejército Nacional 999

Info

Race Vuelta a Colombia
Nation Colombia
Stage 11.stage
Type Hills
Distance 146.6 km
StartDon Matías
FinishItuango
DateAugust 13th (2015)
Leader M.Ortega
Youth H.Aguirre
Points Ó.Sevilla
Mountain A.Duarte
Sprint J.Pena Pena

Juan Pablo Suarez

Manager results

1 Under 19 Zone
2 Uståsen
3 Green Bullet Cycling
4 The Rockets
5 BartVelo