Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Vuelta a Colombia
Colombia
Overview
Statistics
Edition
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
Overall
Points
Mountain
Youth
Year
CAT
Links
Winner
Second
Third
2024
2.2
Information
-
-
-
2023
2.2
Results
López
Miguel Ángel
Contreras
Rodrigo
Pena
Wilson
2022
2.2
Results
Duarte
Fabio
Bohorquez
Hernando
Cardona Tabares
Julian
2021
2.2
Results
Hernandez
Jose
Gil
Alexander
Cala
Aristobulo
2020
NE
Results
Camargo
Diego
Sevilla
Oscar
Suarez
Juan Pablo
2019
NE
Results
Duarte
Fabio
Moreno
Salvador
Sevilla
Oscar
2018
NE
Results
Caicedo
Jonathan
Suarez
Juan Pablo
Sevilla
Oscar
2017
2.2
Results
Cala
Aristobulo
Cano
Alex
Suarez
Juan Pablo
2016
2.2
Results
Ortega
Mauricio
Sevilla
Oscar
Cano
Alex
2015
2.2
Results
Sevilla
Oscar
Ortega
Mauricio
Laverde
Luis
2014
2.2
Results
Sevilla
Oscar
Camargo
Luis Fernando
Camacho
Julio Alexis
2013
2.2
Results
Sevilla
Oscar
Cano
Alex
Ortega
Mauricio
2012
2.2
Results
Cárdenas
Félix
Ramirez
Alejandro
Pena Pena
Jose Flober
2011
2.2
Results
Cárdenas
Félix
Baez
Giovanny
Montana
Freddy
2010
2.2
Results
Henao
Sergio
Sevilla
Oscar
Rujano
José
2009
2.2
Results
Rujano
José
Montana
Freddy
Salazar
Cesar Augusto
2008
2.2
Results
Baez
Giovanny
Buenahora
Hernán
Ortega
Mauricio
2007
2.2
Results
Botero
Santiago
Buenahora
Hernán
Ochoa
Israel
2006
2.2
Results
Castelblanco
José
Rincon
Daniel
Sierra
Alvaro
2005
2.2
Results
Niño
Libardo
Pedraza
Walter
Sierra
Alvaro
2004
NE
Results
Niño
Libardo
Hernández Montoya
Jairo
Gutiérrez
Heberth
2003
2.5
Results
Niño
Libardo
Cárdenas
Félix
Sierra
Alvaro
2002
2.5
Results
Castelblanco
José
Herrera Cortes
Elder
Niño
Libardo
2001
2.5
Results
Buenahora
Hernán
Ramirez
Juan Diego
Hernández Montoya
Jairo
2000
2.5
Results
Palacio
Hector
Herrera Cortes
Elder
Betancour Londono
Hector
1999
2.5
Results
Contreras
Carlos Alberto
Rojas Diaz
Alexis
Cárdenas
Félix
1998
2.5
Results
Castelblanco
José
Parra
Iván Ramiro
Niño
Libardo
1997
2.4
Results
Castelblanco
José
Bernal
Jahir Humberto
Palacio
Hector
1996
2.4
Results
Sanabria Acevedo
Miguel
Palacio
Hector
Gonzalez
Luis Alberto
1995
2.5
Results
González Pico
José Jaime
Ramirez
Juan Diego
Sierra
Alvaro
1994
2.5
Results
González Pico
José Jaime
Sierra
Alvaro
Jaramillo
Carlos
1993
2.5
Results
Jaramillo
Carlos
Ruiz
Edgar-Humberto
Ochoa
Israel
1992
2.4
Results
Parra
Fabio
Espinosa
Luis Edgar
Gonzalez
Luis Alberto
1991
2.4
Results
Sierra
Alvaro
Vargas
Óscar de Jesús
Farfán
José Martín
1990
NE
Results
Wilches
Gustavo
Patarroyo
Hector
Rodriguez
Francisco
1989
2.2
Results
Rincón
Oliverio
Parra
Fabio
Montoya
Reynel
1988
2.2
Results
Herrera
Luis
Mejia
Alvaro
Wilches
Pablo
1987
SPP
Results
Wilches
Pablo
Herrera
Luis
Wilches
Gustavo
1986
SPP
Results
Herrera
Luis
Hernandez
Omar
Corredor Fonseca
Israel
1985
Am
Results
Herrera
Luis
Parra
Fabio
Gutierrez
Manuel
1984
Am
Results
Herrera
Luis
Rodriguez
Francisco
Parra
Fabio
1983
Am
Results
Florez
Alfonso
Herrera
Luis
Jiménez
Jose Patrocinio
1982
Am
Results
Perez
Cristobal
Acevedo
Rafael
Corredor Fonseca
Israel
1981
Am
Results
Parra
Fabio
Rubiano
Julio Alberto
Arcila
Epifanio
1980
Am
Results
Niño
Rafael Antonio
Florez
Alfonso
Jiménez
Jose Patrocinio
1979
Am
Results
Florez
Alfonso
Rubiano
Julio Alberto
Jiménez
Jose Patrocinio
1978
Am
Results
Niño
Rafael Antonio
Florez
Alfonso
Marín
Gonzalo
1977
Am
Results
Niño
Rafael Antonio
Jiménez
Jose Patrocinio
Florez
Alfonso
1976
Am
Results
Jiménez
Jose Patrocinio
Casas
Plinio
Matamoros
Arturo
1975
Am
Results
Niño
Rafael Antonio
Jiménez
Jose Patrocinio
Siachoque
Carlos
1974
Am
Results
Pachòn
Álvaro
Samaca
Miguel
Cáceres
Norberto
1973
Am
Results
Niño
Rafael Antonio
Samaca
Miguel
Pachòn
Álvaro
1972
Am
Results
Samaca
Miguel
Campana
Carlos
Marín
Gonzalo
1971
Am
Results
Pachòn
Álvaro
Samaca
Miguel
Niño
Rafael Antonio
1970
Am
Results
Niño
Rafael Antonio
Rincon
Gustavo
Samaca
Miguel
1969
Am
Results
Hernandez
Pablo
Rodríguez
Martin Emilio
Rincon
Gustavo
1968
Am
Results
Sanchez
Pedro Julio
Suárez
Javier
Sanchez
Fulgencio
1967
Am
Results
Rodríguez
Martin Emilio
Suárez
Javier
Pachòn
Álvaro
1966
Am
Results
Rodríguez
Martin Emilio
Suárez
Javier
Montoya Arias
Carlos
1965
Am
Results
Suárez
Javier
Rodríguez
Martin Emilio
Gómez
Rubén Darío
1964
Am
Results
Rodríguez
Martin Emilio
Gómez
Rubén Darío
Hernandez
Pablo
1963
Am
Results
Rodríguez
Martin Emilio
Gómez
Rubén Darío
Hernandez
Pablo
1962
Am
Results
Buitrago
Roberto
Rodríguez
Martin Emilio
Suárez
Javier
1961
Am
Results
Gómez
Rubén Darío
Calderon
Hernan Medina
Buitrago
Roberto
1960
Am
Results
Calderon
Hernan Medina
Buitrago
Roberto
Gómez
Rubén Darío
1959
Am
Results
Gómez
Rubén Darío
Calderon
Hernan Medina
Rúa
Honorio
1958
Am
Results
Hoyos
Ramón
Calderon
Hernan Medina
Rúa
Honorio
1957
Am
Results
Gómez del Moral
José
Forero Triviño
Efraín
Luque
Jorge
1956
Am
Results
Hoyos
Ramón
Luque
Jorge
Forero Triviño
Efraín
1955
Am
Results
Hoyos
Ramón
Rúa
Honorio
Medina
Reinaldo
1954
Am
Results
Hoyos
Ramón
Londoño
Justo
Mesa Monsalve
Héctor
1953
Am
Results
Hoyos
Ramón
Beyaert
Jose
Mesa Monsalve
Héctor
1952
Am
Results
Beyaert
Jose
Varisco
Humberto
Nel Gil
Pedro
1951
Am
Results
Forero Triviño
Efraín
Cano
Roberto
Nel Gil
Pedro