You feel it's gonna be a long time until the cycling season starts again? Why don't you head over to Skisport365 and play our Winter Fantasy game in the mean time?

2018 Great War Remembrance Race

Race mainpage Results Startlist Comments (2)

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Mihkel Raim 1993 Estonia Israel Cycling Academy 4t 18' 25"
02 Pawel Bernas 1990 Poland CCC Sprandi Polkowice 04"
03 Preben Van Hecke 1982 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 04"
04 Jan Willem Van Schip 1994 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij 10"
05 Yves Lampaert 1991 Belgium Quick-Step Floors 13"
06 Fabio Jakobsen 1996 Netherlands Quick-Step Floors 13"
07 Tom Devriendt 1991 Belgium Wanty - Groupe Gobert 13"
08 Moreno Hofland 1991 Netherlands Lotto - Soudal 13"
09 Michael Schär 1986 Switzerland BMC Racing Team 13"
10 Zico Waeytens 1991 Belgium Verandas Willems - Crelan 16"
11 Lionel Taminiaux 1996 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect 17"
12 Brian Van Goethem 1991 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij 19"
13 Niki Terpstra 1984 Netherlands Quick-Step Floors 19"
14 Michel Kreder 1987 Netherlands Aqua Blue Sport 19"
15 Taco Van der Hoorn 1993 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij 19"
16 Edward Theuns 1991 Belgium Team Sunweb 19"
17 Wesley Kreder 1990 Netherlands Wanty - Groupe Gobert 19"
18 Guillaume Van Keirsbulck 1991 Belgium Wanty - Groupe Gobert 19"
19 Floris Gerts 1992 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij 19"
20 Aimé De Gendt 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 19"
21 Huub Duyn 1984 Netherlands Verandas Willems - Crelan 19"
22 Gabriel Cullaigh 1996 Great Britain Team Wiggins 19"
23 Krists Neilands 1994 Latvia Israel Cycling Academy 19"
24 Ludovic Robeet 1994 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect 19"
25 Jempy Drucker 1986 Luxembourg BMC Racing Team 25"
26 Maximiliano Richeze 1983 Argentina Quick-Step Floors 25"
27 Bryan Nauleau 1988 France Direct Energie 34"
28 Nathan Van Hooydonck 1995 Belgium BMC Racing Team 51"
29 Neil Van Der Ploeg 1987 Australia Madison - Genesis 56"
30 Louis Verhelst 1990 Belgium Tarteletto - Isorex 57"
31 Peter Koning 1990 Netherlands Aqua Blue Sport 57"
32 James Fouche 1998 New Zealand Team Wiggins 1' 12"
33 Mathias Van Gompel 1995 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 1' 23"
34 Kenneth Van Rooy 1993 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 1' 23"
35 Jannick Steimle 1996 Germany Vorarlberg - Santic 1' 23"
36 Jasper De Laat 1994 Netherlands Wanty - Groupe Gobert 1' 23"
37 Bert De Backer 1984 Belgium Vital Concept 1' 23"
38 Adrien Petit 1990 France Direct Energie 1' 23"
39 Enzo Wouters 1996 Belgium Lotto - Soudal 1' 23"
40 Kristian Aasvold 1995 Norway Team Coop 1' 23"
41 Benjamin Perry 1994 Canada Israel Cycling Academy 1' 23"
42 Guillaume Seye 1996 Belgium Verandas Willems - Crelan 1' 23"
43 Matthew Holmes 1993 Great Britain Madison - Genesis 1' 23"
44 Corentin Navarro 1997 France Team Wiggins 1' 23"
45 Gianni Marchand 1990 Belgium Cibel - Cebon 1' 23"
46 Kamil Gradek 1990 Poland CCC Sprandi Polkowice 1' 23"
47 Michal Paluta 1995 Poland CCC Sprandi Polkowice 1' 23"
48 Jimmy Turgis 1991 France Cofidis, Solutions Credits 1' 23"
49 Gustav Höög 1995 Sweden Team Coop 1' 23"
50 Michiel Stockman 1996 Belgium Tarteletto - Isorex 1' 23"
51 Julien Stassen 1988 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect 1' 23"
52 Christophe Noppe 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 1' 23"
53 Piet Allegaert 1995 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise 1' 23"
54 Timothy Dupont 1987 Belgium Wanty - Groupe Gobert 1' 23"
55 Jonas Koch 1993 Germany CCC Sprandi Polkowice 1' 23"
56 Mathias De Witte 1993 Belgium Verandas Willems - Crelan 2' 31"
57 Frederik Frison 1992 Belgium Lotto - Soudal 3' 31"
58 Miles Scotson 1994 Australia BMC Racing Team 4' 43"
59 David Boucher 1980 Belgium Tarteletto - Isorex 5' 00"
60 Romain Cardis 1992 France Direct Energie 5' 15"
61 Olav Hjemsæter 1999 Norway Team Coop 5' 15"
62 Alfdan De Decker 1996 Belgium Wanty - Groupe Gobert 5' 15"
63 Coen Vermeltfoort 1988 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij 8' 30"
64 Itamar Einhorn 1997 Israel Israel Cycling Academy 9' 33"
65 Andrew Fenn 1990 Great Britain Aqua Blue Sport 9' 33"
66 Tom Van Vuchelen 1999 Belgium Ago - Aquaservice 9' 33"
67 Fernando Gaviria 1994 Colombia Quick-Step Floors 9' 33"
68 Campbell Stewart 1998 New Zealand Team Wiggins 9' 33"
69 Shane Archbold 1989 New Zealand Aqua Blue Sport 9' 33"
70 Stan Godrie 1993 Netherlands Verandas Willems - Crelan 9' 33"
71 Stan Dewulf 1997 Belgium Lotto - Soudal 9' 33"
72 Marko Kump 1988 Slovenia CCC Sprandi Polkowice 9' 33"
DNS Maxime Vantomme 1986 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Arthur Baude 1998 Belgium Ago - Aquaservice
DNF Gordon De Winter 1997 Belgium Ago - Aquaservice
DNF Anthony Debuy 1996 Belgium Ago - Aquaservice
DNF Jeremy Frehen 1999 Belgium Ago - Aquaservice
DNF Laurenz Rex 1999 Belgium Ago - Aquaservice
DNF Adam Blythe 1989 Great Britain Aqua Blue Sport
DNF Conor Dunne 1992 Ireland Aqua Blue Sport
DNF Lasse Norman Hansen 1992 Denmark Aqua Blue Sport
DNF Alexander Evans 1997 Australia BMC Racing Team
DNF Simon Gerrans 1980 Australia BMC Racing Team
DNF Pawel Franczak 1991 Poland CCC Sprandi Polkowice
DNF Frantisek Sisr 1993 Czech Republic CCC Sprandi Polkowice
DNF Robby Cobbaert 1990 Belgium Cibel - Cebon
DNF Stijn De Bock 1993 Belgium Cibel - Cebon
DNF Johannes De Paepe 1992 Belgium Cibel - Cebon
DNF Wim Reynaerts 1995 Belgium Cibel - Cebon
DNF Timothy Stevens 1989 Belgium Cibel - Cebon
DNF Lennert Teugels 1993 Belgium Cibel - Cebon
DNF Victor Lafay 1996 France Cofidis, Solutions Credits
DNF Cyril Lemoine 1983 France Cofidis, Solutions Credits
DNF Emmanuel Morin 1995 France Cofidis, Solutions Credits
DNF Anders Skaarseth 1995 Norway Cofidis, Solutions Credits
DNF Jeremy Cornu 1991 France Direct Energie
DNF Axel Journiaux 1995 France Direct Energie
DNF Clement Orceau 1995 France Direct Energie
DNF Simon Sellier 1995 France Direct Energie
DNF Clement Carisey 1992 France Israel Cycling Academy
DNF Sondre Holst Enger 1993 Norway Israel Cycling Academy
DNF Daniel Turek 1993 Czech Republic Israel Cycling Academy
DNF Jasper De Buyst 1993 Belgium Lotto - Soudal
DNF Jens Debusschere 1989 Belgium Lotto - Soudal
DNF Remy Mertz 1995 Belgium Lotto - Soudal
DNF Taylor Karl Gunman 1991 New Zealand Madison - Genesis
DNF Richard Handley 1990 Great Britain Madison - Genesis
DNF Tobyn Horton 1986 Great Britain Madison - Genesis
DNF Jonathan McEvoy 1989 Great Britain Madison - Genesis
DNF George Pym 1994 Great Britain Madison - Genesis
DNF Davide Martinelli 1993 Italy Quick-Step Floors
DNF Florian Senechal 1993 France Quick-Step Floors
DNF Jesper Asselman 1990 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij
DNF Wouter Wippert 1990 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij
DNF Maxime Farazijn 1994 Belgium Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Andreas Andersson 1999 Sweden T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Guillaume Haag 1989 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Max Emil Kørner 1991 Norway T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Ross Lamb 1995 Great Britain T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Adam Lewis 1995 Great Britain T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Arthur Pagnaer 1995 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Edward Walsh 1996 Canada T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Niels De Rooze 1992 Belgium Tarteletto - Isorex
DNF Rob Ruygh 1986 Netherlands Tarteletto - Isorex
DNF Ylber Sefa 1991 Albania Tarteletto - Isorex
DNF Polychronis Tzortzakis 1989 Greece Tarteletto - Isorex
DNF Jon-Anders Bekken 1998 Norway Team Coop
DNF Louis Bendixen 1995 Denmark Team Coop
DNF Joakim Kjemhus 1998 Norway Team Coop
DNF Fredrik Ludvigsson 1994 Sweden Team Coop
DNF Chad Haga 1988 USA Team Sunweb
DNF Chris Hamilton 1995 Australia Team Sunweb
DNF Lennard Hofstede 1994 Netherlands Team Sunweb
DNF Louis Vervaeke 1993 Belgium Team Sunweb
DNF Dominik Amann 1999 Austria Vorarlberg - Santic
DNF Manuel Bosch 1989 Austria Vorarlberg - Santic
DNF Gian Friesecke 1994 Switzerland Vorarlberg - Santic
DNF Lukas Meiler 1995 Germany Vorarlberg - Santic
DNF Joeri Stallaert 1991 Belgium Vorarlberg - Santic
DNF Roland Thalmann 1993 Switzerland Vorarlberg - Santic
DNF Oliver Robinson 1999 Great Britain Team Wiggins
DNF Robert Scott 1998 Great Britain Team Wiggins
DNF Jesse Yates 1996 Great Britain Team Wiggins
DNF Sean De Bie 1991 Belgium Verandas Willems - Crelan
DNF Dries De Bondt 1991 Belgium Verandas Willems - Crelan
DNF Yoann Bagot 1987 France Vital Concept
DNF Erwann Corbel 1991 France Vital Concept
DNF Gaetan Lemoine 1995 France Vital Concept
DNF Justin Mottier 1993 France Vital Concept
DNF Mark McNally 1989 Great Britain Wanty - Groupe Gobert
DNF Jimmy Duquennoy 1995 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Alex Kirsch 1992 Luxembourg WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Kenny Molly 1996 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect
DNF Franklin Six 1996 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect

Info

RaceGreat War Remembrance Race
Nation Belgium
Distance 192.7 km
DateAugust 24th
Edition2018
Classification1.1
Extra Compare top four

Mihkel Raim