Next manager: Abu Dhabi (21/02 09:10)

2018 Colombia Oro y Paz

Race mainpage Results Stages Startlist ManagerComments (24) Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Fernando Gaviria1994 Quick-Step Floors03:30:050109:26:07
02 Matteo Malucelli1993 Androni - Sidermec - Bottecchia+ 0003+ 23
03 Juan Sebastian Molano1994 Manzana - Postobon Team+ 0002+ 17
04 Davide Vigano1984 Cycling Team Friuli+ 0018+ 33
05 Lucas Sebastian Haedo1983 UnitedHealthcare Pro Cycling Team+ 0020+ 33
06 Maximiliano Richeze1983 Quick-Step Floors+ 0008+ 29
07 Christian Leandro Tamayo1991 GW - Shimano+ 00145+ 04:44
08 Manuel Penalver Aniorte1998 Trevigiani - Phonix - Hemus 1896+ 0019+ 33
09 Nicolas Naranjo1990 Agrupación Virgen de Fátima+ 00116+ 01:07
10 Adrian Gonzalez1992 Burgos - BH+ 0023+ 33
11 Weimar Alfonso Roldan1985 Medellin - Inder+ 0012+ 31
12 Daniel Lopez Parada1994 Burgos - BH+ 0040+ 33
13 Jairo Alonso Cano1984 EPM+ 0022+ 33
14 Sergio Luis Henao1987 Team Sky+ 0025+ 33
15 German Nicolas Tivani Perez1995 Trevigiani - Phonix - Hemus 1896+ 0010+ 30
16 Alvaro Jose Hodeg1996 Quick-Step Floors+ 0034+ 33
17 Paolo Simion1992 Bardiani - CSF+ 00147+ 05:14
18 Gavin Mannion1991 UnitedHealthcare Pro Cycling Team+ 0053+ 33
19 Pawel Franczak1991 CCC Sprandi Polkowice+ 0021+ 33
20 Alex Howes1988 Team EF Education First - Drapac+ 0026+ 33
21 Óscar Sevilla1976 Medellin - Inder+ 0028+ 33
22 Jarlinson Pantano1988 Trek - Segafredo+ 0031+ 33
23 Jordan Arley Parra1994 Manzana - Postobon Team+ 00129+ 01:32
24 Egan Arley Bernal1997 Team Sky+ 0024+ 33
25 Daniel Martinez1996 Team EF Education First - Drapac+ 0033+ 33
26 Rigoberto Uran1987 Team EF Education First - Drapac+ 0029+ 33
27 Cristofer Robin Jurado1995 Trevigiani - Phonix - Hemus 1896+ 0036+ 33
28 Edwin Avila1989 Israel Cycling Academy+ 0078+ 33
29 Victor Langellotti1995 Burgos - BH+ 0045+ 33
30 Bryan Steven Gomez1994 Holowesko - Citadel p/b Hincapie sp+ 00128+ 01:32
31 Alexey Kurbatov1994-+ 00121+ 01:16
32 Alonso Miguel Gamero Zuniga1992 Agrupación Virgen de Fátima+ 00133+ 02:21
33 Taylor Eisenhart1994 Holowesko - Citadel p/b Hincapie sp+ 0030+ 33
34 Tao Geoghegan Hart1995 Team Sky+ 0014+ 32
35 Johnatan Cañaveral Vargas1996 Bicicletas Strongman+ 00140+ 02:31
36 Nairo Quintana1990 Movistar Team+ 0059+ 33
37 Juan Pablo Suarez1985 EPM+ 0039+ 33
38 David López1981 Team Sky+ 0067+ 33
39 John Murphy1984 Holowesko - Citadel p/b Hincapie sp+ 0027+ 33
40 José Serpa1979 GW - Shimano+ 0046+ 33
41 Alex Cano Ardila1983 Coldeportes - Zenu-Sello Rojo+ 0044+ 33
42 Leandro Velardez1994 Agrupación Virgen de Fátima+ 00106+ 33
43 Juan Felipe Osorio1995 Manzana - Postobon Team+ 00134+ 02:21
44 Serghei Tvetcov1988 UnitedHealthcare Pro Cycling Team+ 0063+ 33
45 Hugh Carthy1994 Team EF Education First - Drapac+ 0037+ 33
46 Victor De La Parte1986 Movistar Team+ 0047+ 33
47 Sebastian Henao1993 Team Sky+ 0041+ 33
48 Alessandro Bisolti1985 Androni - Sidermec - Bottecchia+ 0085+ 33
49 Floryan Arnoult1996 Trevigiani - Phonix - Hemus 1896+ 0088+ 33
50 Juan Martin Mesa1992 Coldeportes - Zenu-Sello Rojo+ 0050+ 33
51 Miguel Eduardo Florez Lopez1996 Wilier Triestina - Selle Italia+ 0056+ 33
52 Daniel Alexander Jaramillo1991 UnitedHealthcare Pro Cycling Team+ 0071+ 33
53 Jonathan Castroviejo1987 Team Sky+ 0048+ 33
54 Adrian Kurek1988 CCC Sprandi Polkowice+ 0083+ 33
55 Julian Alaphilippe1992 Quick-Step Floors+ 0032+ 33
56 Benat Txoperena1991 Euskadi Basque Country - Murias+ 0038+ 33
57 Ivan Ramiro Sosa1997 Androni - Sidermec - Bottecchia+ 0074+ 33
58 Luis Felipe Laverde1979 Coldeportes - Zenu-Sello Rojo+ 0057+ 33
59 Eduardo Estrada1995 Bicicletas Strongman+ 0089+ 33
60 Julio Alexis Camacho1990 Coldeportes - Zenu-Sello Rojo+ 0072+ 33
61 Aristobulo Cala1990 Bicicletas Strongman+ 0052+ 33
62 Leszek Plucinski1990 CCC Sprandi Polkowice+ 0061+ 33
63 Richard Carapaz1993 Movistar Team+ 0054+ 33
64 Rafael Anibal Montiel1981 Orgullo Paisa+ 0004+ 24
65 Pawel Bernas1990 CCC Sprandi Polkowice+ 0035+ 33
66 Janier Alexis Acevedo1985 UnitedHealthcare Pro Cycling Team+ 0069+ 33
67 Darwin Atapuma1988 UAE Team Emirates+ 0070+ 33
68 Jonathan Clarke1984 UnitedHealthcare Pro Cycling Team+ 0017+ 32
69 Davide Plebani1996-+ 0058+ 33
70 Omar Mendoza1989 Medellin - Inder+ 0049+ 33
71 Andrea Guardini1989 Bardiani - CSF+ 0011+ 31
72 Nicolas Sessler1994 Burgos - BH+ 0095+ 33
73 Oscar Adalberto Quiroz1994 Bicicletas Strongman+ 0066+ 33
74 Jose Tito Hernandez1994 Orgullo Paisa+ 0075+ 33
75 Francesco Lamon1994-+ 00118+ 01:08
76 Simon Pellaud1992 Team Illuminate+ 0009+ 30
77 Connor Brown1996 Team Illuminate+ 0076+ 33
78 Carloalberto Giordani1997-+ 00146+ 04:59
79 Walter Fernando Pedraza1981 GW - Shimano+ 0097+ 33
80 Igor Merino Cortazar1990 Burgos - BH+ 0090+ 33
81 Giovanni Carboni1995 Bardiani - CSF+ 00137+ 02:21
82 Michal Paluta1995 CCC Sprandi Polkowice+ 0043+ 33
83 Freddy Montana1982 EPM+ 0093+ 33
84 Edison Muñoz1995 Orgullo Paisa+ 0062+ 33
85 Jhonnatan Narvaez1997 Quick-Step Floors+ 0082+ 33
86 Alvaro Robredo Crespo1993 Burgos - BH+ 00107+ 33
87 Anton Vorobyev1990-+ 0094+ 33
88 Giulio Ciccone1994 Bardiani - CSF+ 0079+ 33
89 Alessandro Tonelli1992 Bardiani - CSF+ 00108+ 33
90 Angel Alexander Gil1992 EPM+ 0087+ 33
91 Mirco Maestri1991 Bardiani - CSF+ 0051+ 33
92 William Munoz1994 Bicicletas Strongman+ 0084+ 33
93 Miguel Bryon1995 Holowesko - Citadel p/b Hincapie sp+ 0060+ 33
94 Cesar Nicolas Paredes1992 Medellin - Inder+ 0064+ 33
95 Aldemar Reyes1995 Manzana - Postobon Team+ 0080+ 33
96 Fabio Duarte1986 Manzana - Postobon Team+ 00105+ 33
97 Cameron Piper1991 Team Illuminate+ 00130+ 01:32
98 Alejandro Serna Toro1984 Orgullo Paisa+ 0065+ 33
99 Heiner Rodrigo Parra1991 GW - Shimano+ 0096+ 33
100 Cristian Talero1990 GW - Shimano+ 00136+ 02:21
101 Nathan Brown1991 Team EF Education First - Drapac+ 00109+ 33
102 Jorge Camilo Castiblanco1988 Team Illuminate+ 00103+ 33
103 Robinson Chalapud1984 Medellin - Inder+ 0092+ 33
104 Brayan Sanchez1994 Holowesko - Citadel p/b Hincapie sp+ 0073+ 33
105 Rodrigo Contreras1994 EPM+ 0091+ 33
106 Diego Ochoa Camargo1993 EPM+ 00111+ 33
107 Juan Pablo Rendon1989 GW - Shimano+ 00112+ 33
108 Daniel Zamora1987 Agrupación Virgen de Fátima+ 00113+ 33
109 Raffaello Bonusi1992 Androni - Sidermec - Bottecchia+ 00104+ 33
110 Aitor Gonzalez Prieto1990 Euskadi Basque Country - Murias+ 00127+ 01:28
111 Jhon Anderson Rodriguez1996 Delko Marseille - Provence+ 00101+ 33
112 Mattia Frapporti1994 Androni - Sidermec - Bottecchia+ 0086+ 33
113 Matteo Spreafico1993 Androni - Sidermec - Bottecchia+ 0098+ 33
114 Felix Alejandro Baron Castillo1991 Team Illuminate+ 0015+ 32
115 Vladislav Kulikov1996-+ 00132+ 02:10
116 Evgeniy Kovalev1989-+ 00123+ 01:16
117 Dayer Quintana1992 Movistar Team+ 00135+ 02:21
118 Martin Laas1993 Team Illuminate+ 0042+ 33
119 Kirill Bochkov1996 Mutua Levante - Bioracer+ 37142+ 03:45
120 Danny Osorio1988 Orgullo Paisa+ 00102+ 33
121 Carlos Quintero1986 Orgullo Paisa+ 00148+ 05:23
122 Jonathan Caicedo1993 Medellin - Inder+ 0068+ 33
123 Antonio Pedrero1991 Movistar Team+ 39120+ 01:12
124 Julian Cardona1997 Team EF Education First - Drapac+ 00117+ 01:07
125 Javier Ignacio Montoya1997 Trevigiani - Phonix - Hemus 1896+ 55126+ 01:28
126 Alessandro Covi1998-+ 00124+ 01:16
127 Ruben Companioni1990 Holowesko - Citadel p/b Hincapie sp+ 55139+ 02:26
128 Alessandro Fedeli1996 Trevigiani - Phonix - Hemus 1896+ 00122+ 01:16
129 Dalivier Ospina1985 Coldeportes - Zenu-Sello Rojo+ 0016+ 32
130 Andrey Sazanov1994-+ 00138+ 02:21
131 Mateusz Taciak1984 CCC Sprandi Polkowice+ 00115+ 33
132 Luis Lemus1992 Israel Cycling Academy+ 00114+ 33
133 Gotzon Udondo Santamaría1993 Euskadi Basque Country - Murias+ 00110+ 33
134 Ander Barrenetxea1992 Euskadi Basque Country - Murias+ 00144+ 04:28
135 Juan Esteban Arango1986-+ 0007+ 27
136 Aviv Yechezkel1994 Israel Cycling Academy+ 01:36131+ 02:09
137 Winner Anacona1988 Movistar Team+ 0099+ 33
138 Brayan Ramirez1992-+ 0006+ 26
139 Sergio Rodriguez Reche1992 Euskadi Basque Country - Murias+ 00100+ 33
140 Adrian Richeze1989 Agrupación Virgen de Fátima+ 00143+ 04:10
141 Michele Scartezzini1992 Sangemini - MG.Kvis Vega+ 00125+ 01:16
142 Mauro Abel Richeze1985 Agrupación Virgen de Fátima+ 02:36141+ 03:06
143 Iljo Keisse1982 Quick-Step Floors+ 00119+ 01:11
144 Miguel Angel Rubiano1984 Coldeportes - Zenu-Sello Rojo+ 0005+ 24
145 Jetse Bol1989 Manzana - Postobon Team+ 0013+ 31
146 Ruben Dario Acosta1996 Bicicletas Strongman+ 0077+ 33
147 Benjamin Perry1994 Israel Cycling Academy+ 04:30149+ 07:05
148 Mihkel Raim1993 Israel Cycling Academy+ 0055+ 33
149 Guillaume Boivin1989 Israel Cycling Academy+ 0081+ 33

Info

Race Colombia Oro y Paz
Nation Colombia
Stage 03.stage
Type Flat
Distance 163.2 km
StartPalmira
FinishBuga
DateFebruary 8th (2018)
Leader F.Gaviria
Youth F.Gaviria
Points F.Gaviria
Mountain M.Rubiano

Nr.1 Fernando Gaviria

Manager results

1 Road Hunter
2 Lenissart
3 NationTeams
4 MegaRaptor
5 SERVA LA BARI