2018 Colombia Oro y Paz

Race mainpage Results Stages Startlist ManagerComments (24)

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 06

Pos Name Born Nation Team Time
01 Egan Arley Bernal 1997 Colombia Team Sky 20:49:03
02 Nairo Quintana 1990 Colombia Movistar Team + 08
03 Rigoberto Uran 1987 Colombia Team EF Education First - Drapac + 11
04 Sergio Luis Henao 1987 Colombia Team Sky + 12
05 Daniel Martinez 1996 Colombia Team EF Education First - Drapac + 43
06 Ivan Sosa 1997 Colombia Androni Giocattoli + 45
07 Julian Alaphilippe 1992 France Quick-Step Floors + 50
08 Aristobulo Cala 1990 Colombia Bicicletas Strongman + 01:10
09 Danny Osorio 1988 Colombia Orgullo Paisa + 01:12
10 Jhonnatan Narvaez 1997 Ecuador Quick-Step Floors + 01:18
11 Rafael Anibal Montiel 1981 Colombia Orgullo Paisa + 01:26
12 Jarlinson Pantano 1988 Colombia Trek - Segafredo + 01:46
13 Juan Pablo Suarez 1985 Colombia EPM-Scott + 01:46
14 Heiner Rodrigo Parra 1991 Colombia GW - Shimano + 01:51
15 Fabio Duarte 1986 Colombia Manzana - Postobon Team + 01:52
16 Angel Alexander Gil 1992 Colombia EPM-Scott + 01:53
17 Óscar Sevilla 1976 Spain Medellin - Inder + 01:54
18 Hugh Carthy 1994 Great Britain Team EF Education First - Drapac + 01:55
19 Diego Ochoa Camargo 1993 Colombia EPM-Scott + 01:58
20 Sebastian Henao 1993 Colombia Team Sky + 02:02
21 Freddy Montana 1982 Colombia EPM-Scott + 02:18
22 Taylor Eisenhart 1994 USA Holowesko - Citadel + 02:39
23 Richard Carapaz 1993 Ecuador Movistar Team + 02:40
24 Aldemar Reyes 1995 Colombia Manzana - Postobon Team + 03:14
25 Félix Barón 1991 Colombia Team Illuminate + 03:49
26 Jhon Anderson Rodriguez 1996 Colombia Delko Marseille - Provence + 03:51
27 Javier Ignacio Montoya 1997 Colombia Trevigiani - Phonix - Hemus + 03:52
28 Miguel Eduardo Florez Lopez 1996 Colombia Wilier Triestina + 03:53
29 Edison Muñoz 1995 Colombia Orgullo Paisa + 03:56
30 Rodrigo Contreras 1994 Colombia EPM-Scott + 04:13
31 Giulio Ciccone 1994 Italy Bardiani - CSF + 04:14
32 Julio Alexis Camacho 1990 Colombia Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 04:17
33 Darwin Atapuma 1988 Colombia UAE Team Emirates + 04:17
34 Oscar Quiroz 1994 Colombia Bicicletas Strongman + 04:58
35 Jonathan Caicedo 1993 Ecuador Medellin - Inder + 05:46
36 Dayer Quintana 1992 Colombia Movistar Team + 05:53
37 Igor Merino Cortazar 1990 Spain Burgos - BH + 06:07
38 Alex Cano Ardila 1983 Colombia Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 06:08
39 Omar Mendoza 1989 Colombia Medellin - Inder + 06:08
40 Camilo Castiblanco 1988 Colombia Team Illuminate + 06:13
41 José Serpa 1979 Colombia GW - Shimano + 06:40
42 Edwin Avila 1989 Colombia Israel Cycling Academy + 06:42
43 Jetse Bol 1989 Netherlands Manzana - Postobon Team + 07:04
44 Alessandro Bisolti 1985 Italy Androni Giocattoli + 07:12
45 Johnatan Cañaveral Vargas 1996 Colombia Bicicletas Strongman + 07:45
46 Luis Felipe Laverde 1979 Colombia Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 07:54
47 Alejandro Serna Toro 1984 Colombia Orgullo Paisa + 07:55
48 Walter Fernando Pedraza 1981 Colombia GW - Shimano + 08:35
49 Serghei Tvetcov 1988 Romania UnitedHealthcare + 10:27
50 Miguel Angel Rubiano 1984 Colombia Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 10:59
51 Winner Anacona 1988 Colombia Movistar Team + 11:26
52 Dalivier Ospina 1985 Colombia Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 12:07
53 Tao Geoghegan Hart 1995 Great Britain Team Sky + 12:19
54 Benat Txoperena 1991 Spain Euskadi - Murias + 12:38
55 Nicolas Sessler 1994 Brazil Burgos - BH + 12:55
56 Jairo Alonso Cano 1984 Colombia EPM-Scott + 12:59
57 Jonathan Castroviejo 1987 Spain Team Sky + 13:55
58 Daniel Zamora 1987 Argentina Agrupación Virgen de Fátima + 14:31
59 Simon Pellaud 1992 Switzerland Team Illuminate + 15:12
60 Julian Cardona 1997 Colombia Team EF Education First - Drapac + 16:43
61 Luis Lemus 1992 Mexico Israel Cycling Academy + 16:44
62 Guillaume Boivin 1989 Canada Israel Cycling Academy + 16:48
63 Michal Paluta 1995 Poland CCC Sprandi Polkowice + 16:49
64 Cristian Talero 1990 Colombia GW - Shimano + 17:05
65 Giovanni Carboni 1995 Italy Bardiani - CSF + 17:05
66 Nathan Brown 1991 USA Team EF Education First - Drapac + 17:10
67 Daniel Alexander Jaramillo 1991 Colombia UnitedHealthcare + 17:21
68 Robinson Chalapud 1984 Colombia Medellin - Inder + 17:38
69 Eduardo Estrada 1995 Colombia Bicicletas Strongman + 18:40
70 Carlos Quintero 1986 Colombia Orgullo Paisa + 18:42
71 Leszek Plucinski 1990 Poland CCC Sprandi Polkowice + 19:02
72 Cesar Nicolas Paredes 1992 Colombia Medellin - Inder + 19:06
73 Juan Pablo Rendon 1989 Colombia GW - Shimano + 19:24
74 Juan Felipe Osorio 1995 Colombia Manzana - Postobon Team + 19:55
75 Connor Brown 1996 USA Team Illuminate + 20:34
76 Benjamin Perry 1994 Canada Israel Cycling Academy + 21:18
77 Pawel Bernas 1990 Poland CCC Sprandi Polkowice + 21:47
78 David López 1981 Spain Team Sky + 21:51
79 Jordan Parra 1994 Colombia Manzana - Postobon Team + 23:25
80 Victor De La Parte 1986 Spain Movistar Team + 24:07
81 Alessandro Fedeli 1996 Italy Trevigiani - Phonix - Hemus + 24:38
82 Brayan Sanchez 1994 Colombia Holowesko - Citadel + 25:18
83 Antonio Pedrero 1991 Spain Movistar Team + 25:24
84 Cameron Piper 1991 USA Team Illuminate + 25:45
85 Raffaello Bonusi 1992 Italy Androni Giocattoli + 25:46
86 Alonso Gamero 1992 Peru Agrupación Virgen de Fátima + 26:38
87 Janier Alexis Acevedo 1985 Colombia UnitedHealthcare + 27:08
88 Michele Scartezzini 1992 Italy Sangemini - MG.Kvis + 27:26
89 Gavin Mannion 1991 USA UnitedHealthcare + 27:31
90 Alex Howes 1988 USA Team EF Education First - Drapac + 28:05
91 Alessandro Tonelli 1992 Italy Bardiani - CSF + 30:09
92 John Murphy 1984 USA Holowesko - Citadel + 30:35
93 Fernando Gaviria 1994 Colombia Quick-Step Floors + 30:36
94 Jose Tito Hernandez 1994 Colombia Orgullo Paisa + 31:05
95 Mattia Frapporti 1994 Italy Androni Giocattoli + 33:02
96 Cristofer Robin Jurado 1995 Panama Trevigiani - Phonix - Hemus + 34:23
97 Lucas Sebastian Haedo 1983 Argentina UnitedHealthcare + 36:30
98 Adrian Kurek 1988 Poland CCC Sprandi Polkowice + 36:45
99 Jonathan Clarke 1984 Australia UnitedHealthcare + 37:16
100 Juan Martin Mesa 1992 Colombia Coldeportes - Zenu-Sello Rojo + 37:37
101 Floryan Arnoult 1996 France Trevigiani - Phonix - Hemus + 37:50
102 Iljo Keisse 1982 Belgium Quick-Step Floors + 38:28
103 Victor Langellotti 1995 Monaco Burgos - BH + 38:40
104 Ruben Companioni 1990 Cuba Holowesko - Citadel + 38:42
105 Brayan Stiven Ramirez Chavez 1992 Colombia - + 39:00
106 Alessandro Covi 1998 Italy - + 39:30
107 Alvaro Robredo Crespo 1993 Spain Burgos - BH + 40:00
108 Weimar Alfonso Roldan 1985 Colombia Medellin - Inder + 40:19
109 William Munoz 1994 Colombia Bicicletas Strongman + 40:31
110 Bryan Steven Gomez 1994 Colombia Holowesko - Citadel + 40:32
111 Ruben Dario Acosta 1996 Colombia Bicicletas Strongman + 40:40
112 Gotzon Udondo Santamaría 1993 Spain Euskadi - Murias + 41:16
113 Aitor Gonzalez Prieto 1990 Spain Euskadi - Murias + 41:44
114 Sebastian Molano 1994 Colombia Manzana - Postobon Team + 43:45
115 Francesco Lamon 1994 Italy - + 44:35
116 Alvaro Hodeg 1996 Colombia Quick-Step Floors + 44:40
117 Juan Esteban Arango 1986 Colombia - + 45:25
118 Nicolas Tivani 1995 Argentina Trevigiani - Phonix - Hemus + 46:05
119 Pawel Franczak 1991 Poland CCC Sprandi Polkowice + 46:39
120 Daniel Lopez Parada 1994 Spain Burgos - BH + 48:31
121 Matteo Spreafico 1993 Italy Androni Giocattoli + 48:38
122 Matteo Malucelli 1993 Italy Androni Giocattoli + 50:18
123 Davide Vigano 1984 Italy Cycling Team Friuli + 50:28
124 Miguel Bryon 1995 USA Holowesko - Citadel + 50:28
125 Alexey Kurbatov 1994 Russia - + 50:51
126 Vladislav Kulikov 1996 Russia - + 52:05
127 Mirco Maestri 1991 Italy Bardiani - CSF + 52:21
128 Martin Laas 1993 Estonia Team Illuminate + 53:17
129 Aviv Yechezkel 1994 Israel Israel Cycling Academy + 53:47
130 Carloalberto Giordani 1997 Italy - + 54:03
131 Davide Plebani 1996 Italy - + 54:13
132 Adrian Gonzalez 1992 Spain Burgos - BH + 54:24
133 Sergio Rodriguez Reche 1992 Spain Euskadi - Murias + 57:35
134 Anton Vorobyev 1990 Russia - + 58:50
135 Mateusz Taciak 1984 Poland CCC Sprandi Polkowice + 01:04:44
136 Andrea Guardini 1989 Italy Bardiani - CSF + 01:07:53
137 Evgeniy Kovalev 1989 Russia - + 01:09:22
138 Ander Barrenetxea 1992 Spain Euskadi - Murias + 01:12:11
139 Andrey Sazanov 1994 Russia - + 01:29:26
Info
RaceColombia Oro y Paz
Nation Colombia
DateFebruary 6th-11th
Edition2018
Classification2.1
Leader E.Bernal
Youth E.Bernal
Points F.Gaviria
Mountain E.Bernal
Sprint M.Rubiano
Extra Compare top four

Egan Arley Bernal

Manager results
1 Team Cemo
2 TORA TORA TORA
3 Flyindustman
4 The 501st Legion
5 Vikedal SK