Next manager: Wallonie (28/07)

2018 Adriatica Ionica Race

Race mainpage Results Stages Startlist ManagerComments (20) Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Ivan Ramiro Sosa 1997 Androni Giocattoli 04:40:420108:56:28
02 Giulio Ciccone 1994 Bardiani - CSF + 3703+ 45
03 Ben Hermans 1986 Israel Cycling Academy + 01:0606+ 01:45
04 Edward Ravasi 1994 UAE Team Emirates + 01:1202+ 18
05 Pieter Weening 1981 Roompot - Nederlandse Loterij + 01:2909+ 02:03
06 Ildar Arslanov 1994 Gazprom - RusVelo + 01:4304+ 01:13
07 Gianluca Brambilla 1987 Trek - Segafredo + 02:2008+ 01:54
08 Peter Stetina 1987 Trek - Segafredo + 02:2705+ 01:38
09 Giovanni Carboni 1995 Bardiani - CSF + 02:3911+ 02:53
10 Simone Petilli 1993 UAE Team Emirates + 02:4507+ 01:51
11 Valerio Conti 1993 UAE Team Emirates + 02:5710+ 02:03
12 Ivan Santaromita 1984 Nippo - Vini Fantini + 03:0914+ 03:24
13 Artem Nych 1995 Gazprom - RusVelo + 03:2512+ 02:55
14 James Knox 1995 Quick-Step Floors + 03:4917+ 06:22
15 Antonio Nibali 1992 Bahrain - Merida + 03:5918+ 06:40
16 Nicola Conci 1997 Trek - Segafredo + 04:0713+ 03:15
17 Ilia Koshevoy 1991 Wilier Triestina + 04:1416+ 04:54
18 Michele Gazzara 1990 Sangemini - MG.Kvis + 04:3115+ 04:41
19 Etienne Van Empel 1994 Roompot - Nederlandse Loterij + 04:5221+ 06:56
20 Alberto Amici 1993 Biesse Carrera Gavardo + 05:0324+ 07:50
21 Simone Ravanelli 1995 Biesse Carrera Gavardo + 05:3420+ 06:52
22 Abderrahim Zahiri 1996 Trevigiani - Phonix - Hemus + 06:0423+ 07:28
23 Lorenzo Delco 1995 Biesse Carrera Gavardo + 06:1531+ 11:07
24 Marco Frapporti 1985 Androni Giocattoli + 06:2926+ 08:33
25 Enrico Barbin 1990 Bardiani - CSF + 06:3219+ 06:46
26 Guy Niv 1994 Israel Cycling Academy + 06:4840+ 15:10
27 Floris Gerts 1992 Roompot - Nederlandse Loterij + 06:5728+ 09:00
28 Filippo Zaccanti 1995 Nippo - Vini Fantini + 07:0427+ 08:48
29 Sebastian Schönberger 1994 Wilier Triestina + 07:4125+ 08:21
30 Nick Van der Lijke 1991 Roompot - Nederlandse Loterij + 08:1032+ 11:47
31 Fabio Felline 1990 Trek - Segafredo + 08:1522+ 07:23
32 Nicola Bagioli 1995 Nippo - Vini Fantini + 08:4829+ 09:03
33 Sergey Firsanov 1982 Gazprom - RusVelo + 09:4530+ 10:44
34 Mattia Cattaneo 1990 Androni Giocattoli + 12:1833+ 12:28
35 Nicola Gaffurini 1989 Sangemini - MG.Kvis + 12:3134+ 12:41
36 Alessandro Tonelli 1992 Bardiani - CSF + 13:2739+ 15:10
37 Kristian Sbaragli 1990 Israel Cycling Academy + 13:2737+ 14:10
38 Simone Velasco 1995 Wilier Triestina + 13:2736+ 14:07
39 Moreno Moser 1990 Astana Pro Team + 13:2735+ 13:36
40 Francesco Gavazzi 1984 Androni Giocattoli + 13:3241+ 15:41
41 Alessandro Bisolti 1985 Androni Giocattoli + 14:3738+ 14:47
42 Damiano Cunego 1981 Nippo - Vini Fantini + 15:2244+ 17:06
43 Paolo Toto 1991 Sangemini - MG.Kvis + 16:1242+ 16:22
44 Rodolfo Andres Torres 1987 Androni Giocattoli + 16:3643+ 16:46
45 Jarlinson Pantano 1988 Trek - Segafredo + 16:5346+ 17:30
46 Darwin Atapuma 1988 UAE Team Emirates + 16:5348+ 19:40
47 Simone Andreetta 1993 Bardiani - CSF + 17:0445+ 17:18
48 Manuele Mori 1980 UAE Team Emirates + 19:0849+ 19:43
49 Niki Terpstra 1984 Quick-Step Floors + 19:3947+ 18:31
50 Javier Ignacio Montoya 1997 Trevigiani - Phonix - Hemus + 19:4357+ 24:41
51 Lorenzo Rota 1995 Bardiani - CSF + 20:5350+ 21:07
52 Umberto Orsini 1994 Bardiani - CSF + 20:5351+ 21:07
53 Valerio Agnoli 1985 Bahrain - Merida + 22:0753+ 22:07
54 Sergey Shilov 1988 Gazprom - RusVelo + 22:0952+ 21:39
55 Manuele Boaro 1987 Bahrain - Merida + 22:0955+ 23:15
56 Dennis Van Winden 1987 Israel Cycling Academy + 22:0954+ 23:05
57 Ben Swift 1987 UAE Team Emirates + 22:1560+ 28:27
58 Miguel Eduardo Florez Lopez 1996 Wilier Triestina + 22:4458+ 24:53
59 Marco Tizza 1992 Nippo - Vini Fantini + 23:2059+ 27:09
60 Marco Canola 1988 Nippo - Vini Fantini + 23:2056+ 23:35
61 Enrico Salvador 1994 Biesse Carrera Gavardo + 26:3361+ 30:54
62 Jhonnatan Narvaez 1997 Quick-Step Floors + 26:3362+ 32:06
63 Manuel Belletti 1985 Androni Giocattoli + 33:3863+ 33:48
64 Alex Turrin 1992 Wilier Triestina + 33:3868+ 37:52
65 Meiyin Wang 1988 Bahrain - Merida + 34:1669+ 37:57
66 Yukiya Arashiro 1984 Bahrain - Merida + 34:1664+ 35:45
67 Andrea Toniatti 1992 Team Colpack + 35:1472+ 38:26
68 Kasper Asgreen 1995 Quick-Step Floors + 35:42102+ 47:18
69 Jalel Duranti 1994 Petroli Firenze-Hopplá + 36:3578+ 39:47
70 Matteo Trentin 1989 Mitchelton - Scott + 37:1970+ 38:17
71 Alexander Porsev 1986 Gazprom - RusVelo + 37:4171+ 38:20
72 Jay Robert Thomson 1986 Dimension Data + 38:1882+ 40:47
73 Niccolo Salvietti 1993 Sangemini - MG.Kvis + 38:1889+ 42:09
74 Damiano Cima 1993 Nippo - Vini Fantini + 38:1886+ 41:36
75 Antonio Di Sante 1993 Sangemini - MG.Kvis + 38:1879+ 39:57
76 Nikolai Trusov 1985 Gazprom - RusVelo + 38:1894+ 42:56
77 Davide Martinelli 1993 Quick-Step Floors + 38:1884+ 40:51
78 Elia Viviani 1989 Quick-Step Floors + 38:1865+ 37:00
79 Jeroen Meijers 1993 Roompot - Nederlandse Loterij + 38:1881+ 40:01
80 Filippo Tagliani 1995 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 38:1899+ 46:17
81 Reinardt Janse Van Rensburg 1989 Dimension Data + 38:1875+ 39:13
82 Floryan Arnoult 1996 Trevigiani - Phonix - Hemus + 38:1892+ 42:45
83 German Nicolas Tivani Perez 1995 Trevigiani - Phonix - Hemus + 38:1898+ 46:05
84 Riccardo Minali 1995 Astana Pro Team + 38:1888+ 42:08
85 Manuel Penalver Aniorte 1998 Trevigiani - Phonix - Hemus + 38:18106+ 48:45
86 Michele Scartezzini 1992 Sangemini - MG.Kvis + 38:1880+ 40:00
87 Giacomo Nizzolo 1989 Trek - Segafredo + 38:1867+ 37:26
88 Enrico Logica 1995 Biesse Carrera Gavardo + 38:1877+ 39:36
89 Eugenio Alafaci 1990 Trek - Segafredo + 38:18103+ 47:40
90 Stanamir Cholakov 1991 Trevigiani - Phonix - Hemus + 38:18100+ 46:31
91 Luca Pacioni 1993 Wilier Triestina + 38:1895+ 43:14
92 Matteo Draperi 1991 Sangemini - MG.Kvis + 38:18108+ 50:55
93 Nicholas Dlamini 1995 Dimension Data + 38:1885+ 41:25
94 Mark Cavendish 1985 Dimension Data + 38:1876+ 39:13
95 Simone Consonni 1994 UAE Team Emirates + 38:1866+ 37:18
96 Chun Kai Feng 1988 Bahrain - Merida + 38:1887+ 41:59
97 Oscar Riesebeek 1992 Roompot - Nederlandse Loterij + 38:1897+ 45:33
98 Alvaro Jose Hodeg 1996 Quick-Step Floors + 38:1896+ 43:50
99 Nathan Earle 1988 Israel Cycling Academy + 38:18104+ 48:04
100 Mihkel Raim 1993 Israel Cycling Academy + 38:1873+ 38:57
101 Mark Renshaw 1982 Dimension Data + 38:1891+ 42:25
102 Hamish Schreurs 1994 Israel Cycling Academy + 38:18105+ 48:04
103 Ryan Gibbons 1994 Dimension Data + 38:1883+ 40:47
104 Matteo Busato 1987 Wilier Triestina + 38:1874+ 38:58
105 Andrea Zanardini 1993 Biesse Carrera Gavardo + 38:1890+ 42:17
106 Giovanni Pedretti 1996 Biesse Carrera Gavardo + 38:30101+ 46:58
107 Francesco Lamon 1994 Team Colpack + 38:5693+ 42:46
108 Wouter Wippert 1990 Roompot - Nederlandse Loterij + 39:19107+ 49:23
DNS Stepan Kurianov 1996 Gazprom - RusVelo 999
DNF Mihail Mihailov 1997 Trevigiani - Phonix - Hemus 999

Info

Race Adriatica Ionica Race
Nation Italy
Stage 03.stage
Type Mountain MF
Distance 153 km
StartMussolente
FinishPasso Giau
DateJune 22nd (2018)
Leader I.Sosa
Youth I.Sosa
Points E.Viviani
Mountain I.Sosa

Ivan Ramiro Sosa

Manager results

1 DeSpecialisten.nl
2 lola cycling team
3 sinal cycling team
4 Uståsen
5 CRSK