2018 Sri Lanka T-Cup

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 03

Pos Name Born Nation Team Time
01 Yasuharu Nakajima 1984 Japan Kinan Cycling Team 07:45:03
02 Stepan Astafyev 1994 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 01
03 Yoshimitsu Hiratsuka 1988 Japan Team Ukyo + 16
04 Logan Griffin 1995 New Zealand Nex CCN Cycling Team + 02:38
05 Naoya Yoshioka 1991 Japan Team Ukyo + 02:45
06 Yevgeniy Nepomnyachshiy 1987 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 02:51
07 Campbell Jones 1999 Australia Oliver's Real Food Racing + 02:52
08 Arman Kamyshev 1991 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 03:05
09 Nicholas White 1997 Australia Oliver's Real Food Racing + 03:31
10 Amirul Mazuki 1992 Malaysia Terengganu Cycling Team + 03:36
11 Alexandr Voloshin 1996 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 03:39
12 Nick Miller 1991 New Zealand - + 03:39
13 Jonel Carcueva 1995 Philippines Go for Gold + 03:39
14 Kenji Nakanishi 1995 Japan Kinan Cycling Team + 03:42
15 Yudai Arashiro 1995 Japan Kinan Cycling Team + 03:58
16 Thomas Lebas 1985 France Kinan Cycling Team + 04:31
17 Kane Richards 1996 Australia Team McDonalds Down Under + 05:57
18 Hari Fitrianto 1985 Indonesia Nex CCN Cycling Team + 06:11
19 Suguru Tokuda 1994 Japan Team Ukyo + 08:09
20 Dong Hyeok Choi 1995 South Korea - + 12:38
21 Jay Lampawog 1997 Philippines Go for Gold Developmental + 12:48
22 Mohd Shahrul Mat Amin 1989 Malaysia Terengganu Cycling Team + 12:48
23 Ronnel Rellamas Hualda 1982 Philippines Go for Gold Developmental + 13:42
24 Viktor Okishev 1994 Kazakhstan Vino - Astana Motors + 13:42
25 Bryant Sepnio 1983 Philippines Go for Gold Developmental + 13:42
26 Afiq Othman 1996 Malaysia Terengganu Cycling Team + 13:47
27 Nicholas Magnan 1975 Canada - + 15:59
28 Julien Amadori 1993 France Project Nice Cote D'Azur + 16:11
29 Ryan Ariehaan 1979 Indonesia Nex CCN Cycling Team + 16:55
30 Viran Ramesh 1994 Sri Lanka Sri Lanka PA + 17:14
31 Seok Hyun Ham 1995 South Korea Gapyeong Cycling Team + 17:51
32 Yeonwoo Yoo 1995 South Korea - + 17:53
33 Eiichi Hirai 1990 Japan Team Ukyo + 17:53
34 Janaka Hemantha Kumara 1979 Sri Lanka Navy + 18:35
35 Stephane Poulhies 1985 France Occitane Cyclisme Formation + 18:47
36 Joo-Seok Kim 1993 South Korea Gapyeong Cycling Team + 18:52
37 Sean Whitfield 1995 Australia Oliver's Real Food Racing + 18:53
38 Tatsuki Amagoi 1992 Japan Kinan Cycling Team + 18:53
39 Lex Nederlof 1966 Netherlands Nex CCN Cycling Team + 18:53
40 Constantin Fast 1976 Russia Nex CCN Cycling Team + 18:53
41 Cameron Layton 1991 Australia Team McDonalds Down Under + 18:53
42 Fintan Conway - Australia Oliver's Real Food Racing + 18:53
43 Ryan Cayubit 1991 Philippines Go for Gold + 18:53
44 Carsten Chapman 1996 Australia Oliver's Real Food Racing + 19:03
45 Avishka Mawathage 1997 Sri Lanka - + 19:46
46 Mohamed Harrif Salleh 1988 Malaysia Terengganu Cycling Team + 23:30
47 Irwandie Lakasek 1995 Malaysia Terengganu Cycling Team + 23:38
48 Eun Seong Jung 1989 South Korea Gapyeong Cycling Team + 23:39
49 Madushanka Fernando 1995 Sri Lanka Sri Lanka Air Force + 23:40
50 Buddhika Warnakulasorriya 1983 Sri Lanka Sri Lanka Air Force + 23:40
51 Dadang Andri Setiaji 1994 Indonesia - + 26:03
52 Tom Coates 1992 Australia Team McDonalds Down Under + 28:39
53 Ronan Poulizac 1988 France - + 28:40
54 Dimantha Sembukutti - Sri Lanka - + 29:28
55 Noel Richet 1974 France U.C.Orléans + 29:33
56 Sudeera Nilanga Weerasooriya 1976 Sri Lanka Police + 29:33
57 Darshana Prasad 1990 Sri Lanka Navy + 34:20

Info

RaceSri Lanka T-Cup
Nation Sri Lanka
DateMay 4th-6th
Edition2018
Classification2.2
Leader Y.Nakajima
Points S.Astafyev
Mountain J.Amadori
Extra Compare top four

Yasuharu Nakajima