2017 International Tour of Rhodes

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Szymon Rekita1994 Leopard Pro Cycling04:11:1804+ 01:23
02 Ken-Levi Eikeland1994 Team FixIT.no+ 0806+ 01:35
03 Marcus Fåglum-Karlsson1994 Team Tre Berg-Postnord+ 0807+ 01:37
04 Fabian Lienhard1993 Team Vorarlberg+ 0812+ 01:41
05 Aksel Nommela1994 Leopard Pro Cycling+ 0813+ 01:41
06 Dominik Hrinkow1988 Hrinkow Advarics Cycleangteam+ 0809+ 01:39
07 Raphael Freienstein1991 Team Lotto - Kern Haus+ 0810+ 01:39
08 Kim Magnusson1992 Team Tre Berg-Postnord+ 0814+ 01:41
09 Christian Mager1992-+ 0815+ 01:41
10 Tom Wirtgen1996 Leopard Pro Cycling+ 0820+ 01:41
11 Eduard Vorganov1982 Minsk Cycling Club+ 0817+ 01:41
12 Alexander Kamp Egested1993 Team Virtu Cycling+ 0887+ 40:39
13 Ahmet Orken1993 Torku Seker Spor+ 0816+ 01:41
14 Christopher Hatz1991 Team Lotto - Kern Haus+ 0853+ 21:39
15 Patrick Schelling1990 Team Vorarlberg+ 0808+ 01:38
16 Colin Stüssi1993 Team Roth - Akros+ 080108:03:50
17 Jan Brockhoff1994 Leopard Pro Cycling+ 0818+ 01:41
18 Torstein Træen1995 Uno-X Hydrogen+ 0819+ 01:41
19 Roland Thalmann1993 Team Roth - Akros+ 0811+ 01:39
20 Audun Brekke Fløtten1990 Uno-X Hydrogen+ 0805+ 01:25
21 Cyrille Thiery1990 V.C.Mendrisio-PL Valli+ 0803+ 01:20
22 James Knox1995 Team Wiggins+ 0843+ 13:11
23 Matthias Reutimann1994 Team Roth - Akros+ 0821+ 01:41
24 Moritz Backofen1995 Team Dauner D&DQ - Akkon+ 0823+ 01:41
25 Thery Schir1993 Team Vorarlberg+ 0845+ 13:11
26 Joshua Huppertz1994 Team Lotto - Kern Haus+ 0844+ 13:11
27 Åsmund Romstad Løvik1989 Team FixIT.no+ 0802+ 30
28 Anthon Charmig1998 Team Virtu Cycling+ 0822+ 01:41
29 Luca Henn1997 Team Lotto - Kern Haus+ 0824+ 01:41
30 Alexander Krieger1991 Leopard Pro Cycling+ 0825+ 01:41
31 Andreas Graf1985 Hrinkow Advarics Cycleangteam+ 0826+ 01:41
32 Andreas Hofer1991 Hrinkow Advarics Cycleangteam+ 3746+ 13:40
33 Torjus Sleen1997 Uno-X Hydrogen+ 5847+ 14:01
34 Bradley Stokes1994 Velo Schils Interbike RT+ 03:4449+ 16:47
35 Pontus Kastemyr1995 Team Tre Berg-Postnord+ 03:4452+ 16:47
36 Stanislav Bazhkou1991 Minsk Cycling Club+ 03:4427+ 05:17
37 Carmelo Foti1994 Leopard Pro Cycling+ 03:4448+ 16:47
38 Kansatansin Klimiankou1989 Minsk Cycling Club+ 03:4450+ 16:47
39 Sasu Halme1996-+ 03:4429+ 05:17
40 Dennis Paulus1994 Hrinkow Advarics Cycleangteam+ 03:4490+ 44:15
41 Michael O'Loughlin1997 Team Wiggins+ 03:4451+ 16:47
42 Nicolaj Steen1995 Team Virtu Cycling+ 03:4430+ 05:17
43 Matej Stibinger1997 SKC Tufo - Prostejov+ 03:4465+ 29:45
44 Lukas Reugg1996-+ 03:4428+ 05:17
45 Valentin Baillifard1993 Team Roth - Akros+ 06:4832+ 08:21
46 Jonathan Fumeaux1988 Team Roth - Akros+ 06:4831+ 08:21
47 Christoph Schweizer1986 Team Sauerland NRW+ 08:5266+ 30:23
48 Felix Intra1995 Team Sauerland NRW+ 08:5275+ 34:23
49 Georgios Stavrakakis1998-+ 08:5274+ 34:23
50 Polychronis Tzortzakis1989 Poch Talos+ 08:5233+ 10:23
51 Dimitri Bussard1996 Team Humard Vélo-Passion+ 08:5256+ 21:55
52 Charalampos Kastrantas1991-+ 08:5255+ 21:55
53 Matej Zahalka1993 SKC Tufo - Prostejov+ 08:5236+ 10:25
54 Oleksandr Golovash1991 Minsk Cycling Club+ 08:52101+ 49:23
55 Gabriel Ossyra1993 Opelit - Fachklinik Dr. Herzog+ 08:5257+ 21:55
56 Victor Brück1996 Opelit - Fachklinik Dr. Herzog+ 08:5260+ 21:55
57 Marvin Hammerschmid1996 Team Feldbinder Owayo KTM+ 08:5268+ 30:23
58 Siarhei Papok1988 Minsk Cycling Club+ 08:5267+ 30:23
59 Jon Sæverås Breivold1995 Team FixIT.no+ 08:5261+ 21:55
60 Pirmin Lang1984 Team Roth - Akros+ 08:5235+ 10:25
61 Thomas Koep1990 Team Embrace The World Cycling+ 08:5234+ 10:25
62 Justin Wolf1992 Team Dauner D&DQ - Akkon+ 08:5254+ 21:54
63 Sindre Eid Hermansen1993 Team FixIT.no+ 08:5240+ 10:25
64 Reinier Honig1983 Team Vorarlberg+ 08:5242+ 11:14
65 Jonas Tenbrock1995 Team Lotto - Kern Haus+ 08:5269+ 30:23
66 Nathan Draper1997 Team Wiggins+ 08:5270+ 30:23
67 Alan Banaszek1997 CCC Sprandi Polkowice+ 08:5271+ 30:23
68 Lars Saugstad1997 Uno-X Hydrogen+ 08:5238+ 10:25
69 Michael Thompson1995 Team Wiggins+ 08:5259+ 21:55
70 Sedrik Ullebø1998 Uno-X Hydrogen+ 08:5258+ 21:55
71 Sondre Kristiansen1993 Uno-X Hydrogen+ 08:5241+ 10:25
72 Michael Reihs1979 Team Virtu Cycling+ 08:5239+ 10:25
73 Mark Sehestad Pedersen1991 Team Virtu Cycling+ 08:5237+ 10:25
74 Michael Kucher1993 Team Vorarlberg+ 08:5263+ 21:55
75 Frank Pasche1993-+ 08:5262+ 21:55
76 Francesc Zurita Martinez1992 Team Vorarlberg+ 21:4694+ 47:47
77 Luca Felix Happke1998 Team Sauerland NRW+ 22:1078+ 35:13
78 Leon Echtermann1997 Opelit - Fachklinik Dr. Herzog+ 22:10114+ 01:02:41
79 Daniel Westmattelmann1987 Team Lotto - Kern Haus+ 22:1077+ 35:13
80 Panagiotis Christopoulus-Heller1999 Rodilios-P.O.Rodou+ 22:1096+ 48:11
81 Ludwig Bengtsson1993 Team Tre Berg-Postnord+ 22:1081+ 35:13
82 Erik Sandersson1998 Team Tre Berg-Postnord+ 22:1080+ 35:13
83 Ioannis Kyriakidis1998-+ 22:1073+ 32:51
84 Ben Hetherington1995 Memil Pro Cycling+ 22:1072+ 32:42
85 Yauheni Sobal1981 Minsk Cycling Club+ 22:10115+ 01:02:41
86 Georgios Bouglas1990 SP Tableware+ 22:1079+ 35:13
87 Petr Hampl1993 SKC Tufo - Prostejov+ 22:1088+ 43:41
88 Perikles Ilias1986 SP Tableware+ 22:10105+ 54:44
89 Szymon Sajnok1997 Attaque Team Gusto+ 22:1076+ 35:07
90 Marek Sipos1996 SKC Tufo - Prostejov+ 22:1089+ 43:41
91 Kiriakos Papastamatakis- Rodilios-P.O.Rodou+ 23:4782+ 36:50
92 Marco Müller-Sciacca1983 Team Dauner D&DQ - Akkon+ 23:47111+ 56:19
93 Jesse Uusiperhe1998-+ 23:4795+ 47:48
94 Kieran Wynne-Cattanach1997 Maxxis 4 Racing Team+ 23:46116+ 01:04:17
95 Lukas Reckendorfer1997 Team Feldbinder Owayo KTM+ 23:47106+ 55:38
96 Ioannis Iliadis1993-+ 23:4783+ 36:50
97 Kevin-Andreas Vogel1989 Team Embrace The World Cycling+ 23:47110+ 55:52
98 Benjamin Stauder1987 Team Embrace The World Cycling+ 23:47102+ 49:34
99 Tim Becker1996 Opelit - Fachklinik Dr. Herzog+ 23:4791+ 45:18
100 Andreas Leppert1986 Team Embrace The World Cycling+ 23:47103+ 49:34
101 Idan Rajuan1998 For Galilee Cycles+ 23:47109+ 55:45
102 Aaron Grosser1996 Team Sauerland NRW+ 23:4797+ 49:18
103 Marcel Peschges1996 Team Embrace The World Cycling+ 23:4798+ 49:18
104 Feritcam Samli1994 Torku Seker Spor+ 23:47100+ 49:18
105 Lukas Loer1995 Team Dauner D&DQ - Akkon+ 23:47104+ 49:34
106 Nikolai Tefre Lunder1994-+ 23:4784+ 36:50
107 Andreas Hyldgaard1996 Team Virtu Cycling+ 23:4764+ 25:20
108 Fatih Keles1993 Torku Seker Spor+ 23:47113+ 01:01:07
109 Joe Harris1989 Maxxis 4 Racing Team+ 23:4799+ 49:18
110 Mattia De Marchi1991 Hrinkow Advarics Cycleangteam+ 23:4786+ 36:50
111 Viktor Müller1996 Team Sauerland NRW+ 23:47107+ 55:38
112 Philipp Mamos1982 Team Dauner D&DQ - Akkon+ 23:4785+ 36:50
113 Ahmet Akdylek1988 Torku Seker Spor+ 23:4793+ 45:34
114 Raphael Hammerschmidt1996 Team Feldbinder Owayo KTM+ 23:4792+ 45:18
115 Peter Murdoch1979 Velo Schils Interbike RT+ 23:47108+ 55:38
116 Shadi Halabi1976 For Galilee Cycles+ 26:34112+ 58:32
DNS James McLaughlin1990 Hrinkow Advarics Cycleangteam999
DNS Yannick Janssen1990 Memil Pro Cycling999
DNS Konstantin Hanebeck1993 Team Embrace The World Cycling999
DNF Lauri Seppä1987-999
DNF Marco-Tapio Niemi1996-999
DNF Petter Mattsson1992-999
DNF Tristan Marguet1987-999
DNF Gil Kashi- For Galilee Cycles999
DNF Matt Lythgoe- Maxxis 4 Racing Team999
DNF Mikkel Tefre Lunder1996 Memil Pro Cycling999
DNF Georgios Stefanakis- Rodilios-P.O.Rodou999
DNF Wojciech Pszczolarski1991 SKC Tufo - Prostejov999
DNF Dimitrios Antoniadis1992 SP Tableware999
DNF Michail Mavrikakis1994 SP Tableware999
DNF Anastasios Kourmpetis1988 SP Tableware999
DNF Loic Perizzolo1988 Team Christ Net999
DNF Jan Van Puyvelde1982 Team Dauner D&DQ - Akkon999
DNF Matti Manninen1992 Team FixIT.no999
DNF David Clarke1979 Velo Schils Interbike RT999
DNF Dominic Schils1991 Velo Schils Interbike RT999

Info

Race International Tour of Rhodes
Nation Greece
Stage 02.stage
Type Hills
Distance 167 km
StartRhodes
FinishRhodes
DateMarch 11th (2017)
Leader C.Stüssi
Youth T.Træen
Mountain M.Reutimann

Nr.1 Szymon Rekita