2017 International Tour of Rhodes

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 03

Pos Name Born Nation Team Time
01 Colin Stüssi 1993 Switzerland Team Roth - Akros 12:07:36
02 Åsmund Romstad Løvik 1989 Norway Team FixIT.no + 30
03 Cyrille Thiery 1990 Switzerland V.C.Mendrisio-PL Valli + 01:20
04 Szymon Rekita 1994 Poland Leopard Pro Cycling + 01:23
05 Audun Brekke Fløtten 1990 Norway Uno-X Development Team + 01:25
06 Ken-Levi Eikeland 1994 Norway Team FixIT.no + 01:35
07 Marcus Fåglum-Karlsson 1994 Sweden Team Tre Berg-Postnord + 01:37
08 Raphael Freienstein 1991 Germany Team Lotto - Kern Haus + 01:39
09 Roland Thalmann 1993 Switzerland Team Roth - Akros + 01:39
10 Aksel Nommela 1994 Estonia Leopard Pro Cycling + 01:40
11 Christian Mager 1992 Germany - + 01:41
12 Kim Magnusson 1992 Sweden Team Tre Berg-Postnord + 01:41
13 Eduard Vorganov 1982 Russia Minsk Cycling Club + 01:41
14 Tom Wirtgen 1996 Luxembourg Leopard Pro Cycling + 01:41
15 Torstein Træen 1995 Norway Uno-X Development Team + 01:41
16 Jan Brockhoff 1994 Germany Leopard Pro Cycling + 01:41
17 Luca Henn 1997 Germany Team Lotto - Kern Haus + 01:41
18 Anthon Charmig 1998 Denmark Team Virtu Cycling + 01:41
19 Moritz Backofen 1995 Germany Team Dauner D&DQ - Akkon + 01:41
20 Alexander Krieger 1991 Germany Leopard Pro Cycling + 01:41
21 Dominik Hrinkow 1988 Austria Hrinkow Advarics Cycleangteam + 01:46
22 Patrick Schelling 1990 Switzerland Team Vorarlberg + 01:51
23 Matthias Reutimann 1994 Switzerland Team Roth - Akros + 01:56
24 Andreas Graf 1985 Austria Hrinkow Advarics Cycleangteam + 01:56
25 Sasu Halme 1996 Finland - + 05:17
26 Nicolaj Steen 1995 Denmark Team Virtu Cycling + 05:17
27 Lukas Rügg 1996 Switzerland - + 05:26
28 Stanislav Bazhkou 1991 Belarus Minsk Cycling Club + 06:10
29 Valentin Baillifard 1993 Switzerland Team Roth - Akros + 08:30
30 Matej Zahalka 1993 Czech Republic SKC Tufo - Prostejov + 10:34
31 Sondre Kristiansen 1993 Norway Uno-X Development Team + 10:34
32 Mark Sehestad Pedersen 1991 Denmark Team Virtu Cycling + 11:09
33 Michael Reihs 1979 Denmark Team Virtu Cycling + 11:22
34 Reinier Honig 1983 Netherlands Team Vorarlberg + 12:20
35 Thery Schir 1993 Switzerland Team Vorarlberg + 13:07
36 Ahmet Orken 1993 Turkey Torku Seker Spor + 13:25
37 James Knox 1995 Great Britain Team Wiggins + 13:34
38 Andreas Hofer 1991 Austria Hrinkow Advarics Cycleangteam + 13:40
39 Torjus Sleen 1997 Norway Uno-X Development Team + 14:10
40 Michael O'Loughlin 1997 Ireland Team Wiggins + 16:47
41 Kansatansin Klimiankou 1989 Belarus Minsk Cycling Club + 16:47
42 Bradley Stokes 1994 Great Britain Velo Schils Interbike RT + 16:56
43 Carmelo Foti 1994 Italy Leopard Pro Cycling + 16:59
44 Pontus Kastemyr 1995 Sweden Team Tre Berg-Postnord + 17:07
45 Victor Brück 1996 Germany Opelit - Fachklinik Dr. Herzog + 22:04
46 Polychronis Tzortzakis 1989 Greece Poch Talos + 22:07
47 Michael Kucher 1993 Austria Team Vorarlberg + 22:08
48 Pirmin Lang 1984 Switzerland Team Roth - Akros + 22:09
49 Lars Saugstad 1997 Norway Uno-X Development Team + 22:09
50 Jon Sæverås Breivold 1995 Norway Team FixIT.no + 22:10
51 Christopher Hatz 1991 Germany Team Lotto - Kern Haus + 22:31
52 Justin Wolf 1992 Germany Team Dauner D&DQ - Akkon + 22:46
53 Michael Thompson 1995 Great Britain Team Wiggins + 22:52
54 Joshua Huppertz 1994 Germany Team Lotto - Kern Haus + 24:55
55 Sindre Eid Hermansen 1993 Norway Team FixIT.no + 28:00
56 Alan Banaszek 1997 Poland CCC Sprandi Polkowice + 30:17
57 Charalampos Kastrantas 1991 Greece - + 33:39
58 Dimitri Bussard 1996 Switzerland Team Humard Vélo-Passion + 33:39
59 Sedrik Ullebø 1998 Norway Uno-X Development Team + 33:39
60 Frank Pasche 1993 Switzerland - + 33:39
61 Georgios Stavrakakis 1998 Greece - + 34:23
62 Szymon Sajnok 1997 Poland Attaque Team Gusto + 35:04
63 Erik Sandersson 1998 Sweden Team Tre Berg-Postnord + 35:22
64 Mattia De Marchi 1991 Italy Hrinkow Advarics Cycleangteam + 36:50
65 Gabriel Ossyra 1993 Germany Opelit - Fachklinik Dr. Herzog + 39:44
66 Alexander Kamp Egested 1993 Denmark Team Virtu Cycling + 40:29
67 Matej Stibinger 1997 Czech Republic SKC Tufo - Prostejov + 41:29
68 Marvin Hammerschmid 1996 Austria Team Feldbinder Owayo KTM + 42:07
69 Jonas Tenbrock 1995 Germany Team Lotto - Kern Haus + 42:07
70 Nathan Draper 1997 Great Britain Team Wiggins + 42:07
71 Andreas Hyldgaard Jeppesen 1996 Denmark Team Virtu Cycling + 42:55
72 Petr Hampl 1993 Czech Republic SKC Tufo - Prostejov + 43:41
73 Marek Sipos 1996 Czech Republic SKC Tufo - Prostejov + 44:12
74 Luca Felix Happke 1998 Germany Team Sauerland NRW + 46:57
75 Daniel Westmattelmann 1987 Germany Team Lotto - Kern Haus + 46:57
76 Ludwig Bengtsson 1993 Sweden Team Tre Berg-Postnord + 46:57
77 Christoph Schweizer 1986 Germany Team Sauerland NRW + 47:58
78 Philipp Mamos 1982 Germany Team Dauner D&DQ - Akkon + 48:34
79 Nikolai Tefre Lunder 1994 Norway - + 48:34
80 Panagiotis Christopoulus-Heller 1999 Greece Rodilios-P.O.Rodou + 49:18
81 Ioannis Kyriakidis 1998 Greece - + 50:26
82 Oleksandr Golovash 1991 Ukraine Minsk Cycling Club + 50:30
83 Georgios Bouglas 1990 Greece SP Tableware + 52:48
84 Kiriakos Papastamatakis 1991 Greece Rodilios-P.O.Rodou + 54:25
85 Ioannis Iliadis 1993 Greece - + 54:25
86 Perikles Ilias 1986 Greece SP Tableware + 55:07
87 Raphael Hammerschmidt 1996 Austria Team Feldbinder Owayo KTM + 57:02
88 Ahmet Akdylek 1988 Turkey Torku Seker Spor + 57:18
89 Joe Harris 1989 Great Britain Maxxis 4 Racing Team + 01:01:02
90 Feritcam Samli 1994 Turkey Torku Seker Spor + 01:01:02
91 Dennis Paulus 1994 Austria Hrinkow Advarics Cycleangteam + 01:01:50
92 Yauheni Sobal 1981 Belarus Minsk Cycling Club + 01:02:50
93 Tim Becker 1996 Germany Opelit - Fachklinik Dr. Herzog + 01:02:58
94 Marcel Peschges 1996 Germany Team Embrace The World Cycling + 01:06:53
95 Benjamin Stauder 1987 Germany Team Embrace The World Cycling + 01:07:09
96 Andreas Leppert 1986 Germany Team Embrace The World Cycling + 01:07:09
97 Lukas Reckendorfer 1997 Austria Team Feldbinder Owayo KTM + 01:07:22
98 Fatih Keles 1993 Turkey Torku Seker Spor + 01:12:51
99 Peter Murdoch 1979 Great Britain Velo Schils Interbike RT + 01:13:13
100 Viktor Müller 1996 Germany Team Sauerland NRW + 01:13:13
101 Kevin-Andreas Vogel 1989 Germany Team Embrace The World Cycling + 01:13:27
102 Leon Echtermann 1997 Germany Opelit - Fachklinik Dr. Herzog + 01:20:16
103 Kieran Wynne-Cattanach 1997 Great Britain Maxxis 4 Racing Team + 01:21:53

Info

RaceInternational Tour of Rhodes
Nation Greece
DateMarch 10th-12th
Edition2017
Classification2.2
Leader C.Stüssi
Youth T.Wirtgen
Mountain M.Reutimann
Sprint S.Sajnok
Extra Compare top four

Colin Stüssi