FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Trofeo Palma
UCI, One-day race, 8th February 2009, Spain
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Colombia
Costa Rica
Czechia
France
Germany
Great Britain
Italy
Mexico
Netherlands
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovakia
Slovenia
Spain
Switzerland
Teams
Andalucía - Cajasur
Burgos Monumental - Castilla y Leon
Caisse d'Epargne
Cofidis
Contentpolis - Ampo
Elk Haus
Euskaltel-Euskadi
Liquigas
Orbea
Plowman Craven - Madison
Quick Step
Rabobank
Team Columbia - HTC
Team Katusha
Team Kuota - Indeland
Team Milram
Team Nutrixxion - Sparkasse
Van Vliet - EBH - Elshof
Xacobeo-Galicia
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Steegmans
Gert
1980
Team Katusha
02:35:42
02
McEwen
Robbie
1972
Team Katusha
+ 00
03
Rojas
José Joaquin
1985
Caisse d'Epargne
+ 00
04
Brown
Graeme
1979
Rabobank
+ 00
05
Fernandez
Koldo
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 00
06
Usov
Alexandre
1977
Cofidis
+ 00
07
Pacheco Torres
Francisco
1982
Contentpolis - Ampo
+ 00
08
Baumann
Eric
1980
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 00
09
Duque
Leonardo
1980
Cofidis
+ 00
10
Reynès
Vicente
1981
Team Columbia - HTC
+ 00
11
Schmitz
Bram
1977
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 00
12
Pohl
Dennis
1986
Team Kuota - Indeland
+ 00
13
Leezer
Tom
1985
Rabobank
+ 00
14
Pineau
Jérôme
1980
Quick Step
+ 00
15
Blot
Guillaume
1985
Cofidis
+ 00
16
Mata Cabello
Enrique
1985
Burgos Monumental - Castilla y Leon
+ 00
17
Radochla
Steffen
1978
Elk Haus
+ 00
18
Kuschynski
Aleksandr
1979
Liquigas
+ 00
19
de Baat
Arjen
1986
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 00
20
Tolles
Joachim
1986
Team Kuota - Indeland
+ 00
21
Ciolek
Gerald
1986
Team Milram
+ 00
22
Sobrino
Joaquin
1982
Burgos Monumental - Castilla y Leon
+ 00
23
Sesma Sorbet
Daniel
1984
Orbea
+ 00
24
Vazquez
Manuel
1981
Contentpolis - Ampo
+ 00
25
Ganser
Stefan
1978
Team Kuota - Indeland
+ 00
26
Dominguez Lemos
Gustavo
1980
Xacobeo-Galicia
+ 00
27
Cataldo
Dario
1985
Quick Step
+ 00
28
Costa
Rui
1986
Caisse d'Epargne
+ 00
29
Devenyns
Dries
1983
Quick Step
+ 00
30
Coyot
Arnaud
1980
Caisse d'Epargne
+ 00
31
Summer
Jochen
1977
Elk Haus
+ 00
32
Dehaes
Kenny
1984
Team Katusha
+ 00
33
Chavanel
Sylvain
1979
Quick Step
+ 00
34
Thurau
Björn
1988
Elk Haus
+ 00
35
Boasson-Hagen
Edvald
1987
Team Columbia - HTC
+ 00
36
Vorganov
Eduard
1982
Xacobeo-Galicia
+ 00
37
Pérez
Francisco
1978
Caisse d'Epargne
+ 00
38
Trampusch
Gerhard
1978
Elk Haus
+ 00
39
Martin
Tony
1985
Team Columbia - HTC
+ 00
40
Garcia
Ricardo
1988
Orbea
+ 00
41
Moreno
Daniel
1981
Caisse d'Epargne
+ 00
42
Blazquez Berasarte
Andoni
1987
Orbea
+ 00
43
Mayoz
Iban
1981
Xacobeo-Galicia
+ 00
44
Trusov
Nikolai
1985
Team Katusha
+ 00
45
Rucker
Stefan
1980
Elk Haus
+ 00
46
Azanza
Jorge
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 00
47
Etxarri
Javier
1986
Contentpolis - Ampo
+ 00
48
Eichler
Markus
1982
Team Milram
+ 00
49
Rohregger
Thomas
1982
Team Milram
+ 00
50
Ortega
Manuel
1981
Andalucía - Cajasur
+ 00
51
Nieve
Mikel
1984
Euskaltel-Euskadi
+ 00
52
Dumoulin
Samuel
1980
Cofidis
+ 00
53
Flens
Rick
1983
Rabobank
+ 00
54
Fernández Bustinza
Bingen
1972
Cofidis
+ 00
55
Drujon
Mathieu
1983
Caisse d'Epargne
+ 00
56
Valls
Rafael
1987
Burgos Monumental - Castilla y Leon
+ 00
57
Devolder
Stijn
1979
Quick Step
+ 00
58
Echeverz Carte
Eneko
1987
Orbea
+ 00
59
Fothen
Markus
1981
Team Milram
+ 00
60
Starzengruber
Harald
1981
Elk Haus
+ 00
61
Sieberg
Marcel
1982
Team Columbia - HTC
+ 00
62
De Lis
Sergio
1986
Euskaltel-Euskadi
+ 00
63
Jun
Lars
1987
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 00
64
Barras
Tom
1978
Plowman Craven - Madison
+ 00
65
Klessa
Tim
1987
Team Kuota - Indeland
+ 00
66
Van Ruitenbeek
Emmanuel
1987
Team Kuota - Indeland
+ 00
67
Valverde
Alejandro
1980
Caisse d'Epargne
+ 00
68
Garcia
Marcos
1986
Xacobeo-Galicia
+ 00
69
Knees
Christian
1981
Team Milram
+ 00
70
Mourón
Juan Francisco
1984
Xacobeo-Galicia
+ 00
71
Possoni
Morris
1984
Team Columbia - HTC
+ 00
72
Augé
Stephane
1974
Cofidis
+ 00
73
Amador
Andrey
1986
Caisse d'Epargne
+ 00
74
Stroetinga
Wim
1985
Team Milram
+ 00
75
Benitez
Javier
1979
Contentpolis - Ampo
+ 00
76
Müller
Dirk
1973
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 00
77
Vandenbergh
Stijn
1984
Team Katusha
+ 00
78
Ten Dam
Laurens
1980
Rabobank
+ 00
79
Van Leijen
Joost
1984
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 00
80
Albasini
Michael
1980
Team Columbia - HTC
+ 00
81
Gmelich
Jarno
1989
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 00
82
Adams
Stephen
1988
Plowman Craven - Madison
+ 00
83
Landaluze
Iñigo
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 00
84
Parinussa
Stefan
1974
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 00
85
Fankhauser
Clemens
1985
Elk Haus
+ 00
86
Grabsch
Bert
1975
Team Columbia - HTC
+ 00
87
Mozley
Jon
1987
Plowman Craven - Madison
+ 00
88
Tosatto
Matteo
1974
Quick Step
+ 00
89
Sánchez
Samuel
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 00
90
Murer
Wolfgang
1979
Elk Haus
+ 00
91
Calvente
Manuel
1976
Andalucía - Cajasur
+ 00
92
Willems
Frederik
1979
Liquigas
+ 00
93
Domínguez Muñoz
Sergio
1986
Contentpolis - Ampo
+ 00
94
Eisel
Bernhard
1981
Team Columbia - HTC
+ 00
95
Burghardt
Marcus
1983
Team Columbia - HTC
+ 00
96
Bennati
Daniele
1980
Liquigas
+ 00
97
Teruel
Eloy
1982
Contentpolis - Ampo
+ 00
98
Velits
Martin
1985
Team Milram
+ 00
99
Ivanov
Sergei
1975
Team Katusha
+ 13
100
Hayman
Mathew
1978
Rabobank
+ 15
101
Colom
Antonio
1978
Team Katusha
+ 15
102
Schillinger
Andreas
1983
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 15
103
Isaichev
Vladimir
1986
Xacobeo-Galicia
+ 15
104
Urtasun
Pablo
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 15
105
Francisco Delgado
David
1986
Burgos Monumental - Castilla y Leon
+ 15
106
Aramendia
Javier
1986
Euskaltel-Euskadi
+ 15
107
Perez Arrieta
Aitor
1977
Contentpolis - Ampo
+ 15
108
Paleo
Alejandro
1981
Xacobeo-Galicia
+ 15
109
Moreno
Javier
1984
Andalucía - Cajasur
+ 15
110
Rosendo Prado
Jesus
1982
Andalucía - Cajasur
+ 15
111
Estrada
Juan Javier
1981
Andalucía - Cajasur
+ 15
112
Garate
Juan Manuel
1976
Rabobank
+ 15
113
Plaza Mira
Esteban
1986
Andalucía - Cajasur
+ 15
114
Piedra
Antonio
1985
Andalucía - Cajasur
+ 15
115
Kern
Christophe
1981
Cofidis
+ 15
116
Kreder
Dennis
1987
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 15
117
Perez
Marlon
1976
Caisse d'Epargne
+ 15
118
Murray
Thomas
1985
Plowman Craven - Madison
+ 15
119
Valdez Calva
Jose Carlos
1986
Burgos Monumental - Castilla y Leon
+ 15
120
Schlüter
Jean-Michel
1986
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 15
121
Scholz
Ronny
1978
Team Milram
+ 15
122
Tiernan-Locke
Jonathan
1984
Plowman Craven - Madison
+ 15
123
Gibb
Tony
1976
Plowman Craven - Madison
+ 15
124
Kozontchuk
Dmitriy
1984
Rabobank
+ 15
125
Gottfried
Alexander
1985
Team Kuota - Indeland
+ 15
126
Schwab
Hubert
1982
Quick Step
+ 15
127
Ruiz
Eritz
1984
Orbea
+ 15
128
Gallego
Diego
1982
Burgos Monumental - Castilla y Leon
+ 15
129
Pinotti
Marco
1976
Team Columbia - HTC
+ 15
130
Malacarne
Davide
1987
Quick Step
+ 15
131
Facci
Mauro
1982
Quick Step
+ 15
132
Minguez
Miguel
1988
Orbea
+ 15
133
Fernandez
Pedro
1976
Xacobeo-Galicia
+ 15
134
Villa
Romain
1985
Cofidis
+ 15
135
Oliphant
Evan
1982
Plowman Craven - Madison
+ 15
136
Valach
Jan
1973
Elk Haus
+ 15
137
Mas
Lluis
1989
Burgos Monumental - Castilla y Leon
+ 15
138
Martens
Paul
1983
Rabobank
+ 15
139
Pereiro
Óscar
1977
Caisse d'Epargne
+ 15
140
Lopez Gil
Jose Antonio
1976
Andalucía - Cajasur
+ 15
141
Redondo
Jose Antonio
1985
Andalucía - Cajasur
+ 15
142
Karpets
Vladimir
1980
Team Katusha
+ 15
143
Ruiz Sanchez
Jose
1980
Andalucía - Cajasur
+ 15
144
Espasandin Rama
Hector
1985
Xacobeo-Galicia
+ 15
145
Brard
Florent
1976
Cofidis
+ 15
146
Horrach
Joan
1974
Team Katusha
+ 15
147
Van Zandbeek
Ronan
1988
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 15
148
Klimov
Serguei
1980
Team Katusha
+ 15
149
Sanchez
Julian
1980
Contentpolis - Ampo
+ 15
150
Stamsnijder
Bas
1989
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 15
151
Vera Alcaraz
Pedro Jose
1984
Contentpolis - Ampo
+ 15
152
Kreder
Wesley
1990
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 15
153
Santamarta Valvuena
Raul
1985
Burgos Monumental - Castilla y Leon
+ 26
154
Müller
Martin
1974
Team Milram
+ 30
155
Millard
James
1981
Plowman Craven - Madison
+ 33
156
Antuna Coro
Andres Avelino
1986
Burgos Monumental - Castilla y Leon
+ 36
157
Johr
Olivier
1989
Team Kuota - Indeland
+ 36
158
Massen
Jakob
1989
Team Kuota - Indeland
+ 36
159
Creber
Ross
1988
Plowman Craven - Madison
+ 36
160
Quinziato
Manuel
1979
Liquigas
+ 40
161
Kreuziger
Roman
1986
Liquigas
+ 43
162
Santaromita
Ivan
1984
Liquigas
+ 43
163
Stangelj
Gorazd
1973
Liquigas
+ 43
164
Agnoli
Valerio
1985
Liquigas
+ 43
165
Sicard
Romain
1988
Orbea
+ 43
166
Glasner
Björn
1973
Team Kuota - Indeland
+ 43
167
Franzoi
Enrico
1982
Liquigas
+ 43
168
Schorn
Daniel
1988
Elk Haus
+ 43
169
Szmyd
Sylwester
1978
Liquigas
+ 43
170
Sijmens
Nico
1978
Cofidis
+ 43
171
Cornu
Dominique
1985
Quick Step
+ 43
172
Russ
Matthias
1983
Team Milram
+ 43
173
Obst
René
1977
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 43
174
Wackernagel
Lars
1975
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 43
175
Janssen
Jeroen
1984
Plowman Craven - Madison
+ 43
176
de Groot
Bram
1974
Rabobank
+ 43
177
Astarloza
Mikel
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 46
178
Galdos
Aitor
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 01:03
179
Van Emden
Jos
1985
Rabobank
+ 01:08
180
Kurth
Michael
1986
Team Kuota - Indeland
+ 01:48
181
Kouwenhoven
Sjoerd
1990
Van Vliet - EBH - Elshof
+ 05:25
DNF
Serrano Fernandez
Rafael
1987
Contentpolis - Ampo
DNF
Castroviejo
Jonathan
1987
Orbea
DNF
Ilundain Tirapu
Mikel
1986
Orbea
DNF
Larralde Alzugarai
Joseba
1986
Orbea
DNF
Rana Fuentes
Ivan
1979
Xacobeo-Galicia
Information
Trofeo Palma
Spain
8th February 2009
1.1 | 116.0 km