2017 Le Tour de Bretagne Cycliste

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07

Stage results: 06.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Elie Gesbert 1995 Fortuneo - Oscaro 03:55:2806+ 02:25
02 Eugert Zhupa 1990 Wilier Triestina + 0608+ 02:41
03 Logan Owen 1995 Axeon - Hagens Berman + 0625+ 03:42
04 Alexander Wetterhall 1986 Team Tre Berg-Postnord + 0611+ 02:47
05 Emiel Planckaert 1996 Lotto - Soudal U23 + 0610+ 02:47
06 Julius Van Den Berg 1996 SEG Racing Academy + 0609+ 02:44
07 Julien Guay 1986 Sojasun espoir- ACNC + 0612+ 02:47
08 Neilson Powless 1996 Axeon - Hagens Berman + 1041+ 11:30
09 Andrea Vendrame 1994 Androni - Sidermec + 1613+ 02:49
10 Alex Turrin 1992 Wilier Triestina + 1833+ 06:00
11 Anders Skaarseth 1995 Joker Icopal + 2503+ 01:15
12 Alexander Krieger 1991 Leopard Pro Cycling + 2514+ 02:58
13 Gabriel Cullaigh 1996 SEG Racing Academy + 2518+ 03:06
14 Stan Dewulf 1997 Lotto - Soudal U23 + 2505+ 01:38
15 Stephen Williams 1996 SEG Racing Academy + 2569+ 23:52
16 Kristoffer Skjerping 1993 Joker Icopal + 2515+ 02:58
17 Mikkel Honore 1997 Lotto - Soudal U23 + 2517+ 03:06
18 Mario Vogt 1992 Attaque Team Gusto + 2519+ 03:06
19 Flavien Dassonville 1991 HP BTP - Auber93 + 2502+ 01:09
20 William Barta 1996 Axeon - Hagens Berman + 2516+ 03:03
21 Florian Stork 1997 Development Team Sunweb + 2520+ 03:06
22 Ward Jaspers 1997 Lotto - Soudal U23 + 2572+ 25:10
23 Przemyslaw Kasperkiewicz 1994 An Post - Chainreaction + 2504+ 01:32
24 Maxime Cam 1992 Côtes d'Armor-Marie Morin + 250124:39:27
25 Julien Antomarchi 1984 Roubaix Métropole + 2923+ 03:10
26 Brice Feillu 1985 Fortuneo - Oscaro + 2922+ 03:10
27 Emmanuel Morin 1995 Sojasun espoir- ACNC + 2921+ 03:10
28 Nils Eekhoff 1998 Development Team Sunweb + 01:2367+ 21:02
29 Tanguy Turgis 1998 BMC Development Team + 01:2327+ 03:55
30 Florian Cam 1995 Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:2307+ 02:35
31 Hartthijs De Vries 1996 SEG Racing Academy + 01:2328+ 04:04
32 Mehdi El Chokri 1997 Dimension Data - Qhubeka + 01:2339+ 08:43
33 Thibault Guernalec 1997 Team Pays de Dinan + 01:2329+ 04:04
34 Ruben Zepuntke 1993 Development Team Sunweb + 01:2326+ 03:52
35 Pello Olaberria 1994 Euskadi Basque Country - Murias + 02:1234+ 06:22
36 Jacob Scott 1995 An Post - Chainreaction + 02:1430+ 04:55
37 Lucas Eriksson 1996 SEG Racing Academy + 02:1431+ 04:55
38 Damien Shaw 1984 An Post - Chainreaction + 02:1424+ 03:13
39 Tobias Foss 1997 Joker Icopal + 02:2532+ 05:06
40 Ian Garrison 1998 Axeon - Hagens Berman + 03:0074+ 26:30
41 Reto Müller 1998 BMC Development Team + 04:4249+ 14:42
42 Joeri Calleeuw 1985 Roubaix Métropole + 05:5338+ 08:34
43 Mathias Van Gompel 1995 Lotto - Soudal U23 + 05:5336+ 08:34
44 Jan Maas 1996 SEG Racing Academy + 05:5337+ 08:34
45 Kim Magnusson 1992 Team Tre Berg-Postnord + 05:5335+ 08:34
46 Yann Guyot 1986 Armee de Terre + 05:5350+ 14:49
47 Antoine Leplingard 1995 V.C.Pays de Loudeac + 05:5361+ 18:56
48 Sean Bennett 1996 Jelly Belly p/b Maxxis + 05:5384+ 30:57
49 Fabien Schmidt 1989 Côtes d'Armor-Marie Morin + 07:5248+ 14:06
50 Frederic Guillemot 1992 Côtes d'Armor-Marie Morin + 07:5247+ 14:06
51 Gotzon Udondo Santamaría 1993 Euskadi Basque Country - Murias + 09:5178+ 30:15
52 Benoit Sinner 1984 Team U Nantes Atlantique + 09:5175+ 26:46
53 Pierre Gouault 1993 HP BTP - Auber93 + 09:5143+ 12:32
54 Freddie Guilloux 1989 Team U Nantes Atlantique + 09:5146+ 12:51
55 Ole Forfang 1995 Joker Icopal + 09:5176+ 27:34
56 Marc Goos 1990 Development Team Sunweb + 09:5142+ 12:32
57 Jan Brockhoff 1994 Leopard Pro Cycling + 09:5344+ 12:34
58 Stylianos Farantakis 1995 Sojasun espoir- ACNC + 09:5445+ 12:35
59 Justin Mottier 1993 V.C.Pays de Loudeac + 09:5540+ 11:18
60 Cyrille Patoux 1985 V.C.Pays de Loudeac + 09:5752+ 16:12
61 Kristian Aasvold 1995 Team Sparebanken Sør + 13:3582+ 30:42
62 Metkel Eyob 1993 Dimension Data - Qhubeka + 13:5079+ 30:19
63 Luca Pacioni 1993 Androni - Sidermec + 14:2064+ 19:20
64 Andreas Erland 1992 Team Sparebanken Sør + 14:2090+ 34:53
65 Alan Riou 1997 Team Pays de Dinan + 14:2066+ 20:29
66 Herman Dahl 1993 Team Sparebanken Sør + 14:2096+ 38:48
67 Richard Larsen 1990 Team Tre Berg-Postnord + 14:2077+ 29:04
68 Camille Guerin 1994 V.C.Pays de Loudeac + 14:2087+ 33:59
69 Yannis Yssaad 1993 Armee de Terre + 14:2080+ 30:25
70 Maxime Daniel 1991 Fortuneo - Oscaro + 14:2070+ 24:00
71 Mario Spengler 1997 BMC Development Team + 14:2099+ 42:31
72 Corentin Dubois 1996 Team U Nantes Atlantique + 14:2081+ 30:29
73 Steven Tronet 1986 Armee de Terre + 14:2055+ 17:35
74 Adrian Gonzalez 1992 Euskadi Basque Country - Murias + 14:2091+ 35:19
75 Florian Vachon 1985 Fortuneo - Oscaro + 14:2053+ 17:01
76 Sean MacKinnon 1995 An Post - Chainreaction + 14:2051+ 15:46
77 Maxime Renault 1990 Sojasun espoir- ACNC + 14:2054+ 17:01
78 Martin Salmon 1997 Development Team Sunweb + 14:2060+ 18:53
79 Pirmin Lang 1984 Team Roth - Akros + 14:2092+ 35:19
80 Matteo Malucelli 1993 Androni - Sidermec + 15:26100+ 42:52
81 Erwann Corbel 1991 Fortuneo - Oscaro + 16:0365+ 20:23
82 Emiel Vermeulen 1993 Roubaix Métropole + 16:0394+ 36:02
83 Maxime Le Lavandier 1992 Côtes d'Armor-Marie Morin + 16:0373+ 25:31
84 Szymon Rekita 1994 Leopard Pro Cycling + 16:0368+ 21:14
85 Martin Lavric 1998 Attaque Team Gusto + 16:0371+ 24:27
86 Giuseppe Fonzi 1991 Wilier Triestina + 16:0362+ 19:06
87 Aksel Nommela 1994 Leopard Pro Cycling + 16:0358+ 18:44
88 Benjamin Le Montagner 1988 Côtes d'Armor-Marie Morin + 16:0363+ 19:15
89 Jeremy Leveau 1992 Roubaix Métropole + 16:0389+ 34:20
90 Julen Irizar Laskurain 1995 Euskadi Basque Country - Murias + 16:0383+ 30:45
91 Bram Welten 1997 BMC Development Team + 16:0393+ 35:59
92 Luc Tellier 1989 V.C.Pays de Loudeac + 16:0359+ 18:44
93 Willy Artus 1994 Sojasun espoir- ACNC + 16:0356+ 18:42
94 Szymon Sajnok 1997 Attaque Team Gusto + 16:0398+ 42:31
95 Benat Txoperena 1991 Euskadi Basque Country - Murias + 16:0357+ 18:43
96 Rasmus Tiller 1996 Joker Icopal + 16:4388+ 34:17
97 Kevin Perret 1997 Team U Nantes Atlantique + 16:43101+ 44:12
98 Martin Rapin 1995 Sojasun espoir- ACNC + 18:1786+ 33:49
99 Gaetan Lemoine 1995 V.C.Pays de Loudeac + 18:17102+ 46:03
100 Maxime Blampain 1996 Sojasun espoir- ACNC + 20:34108+ 01:06:54
101 Marco Benfatto 1988 Androni - Sidermec + 20:34103+ 47:37
102 Carmelo Foti 1994 Leopard Pro Cycling + 26:0295+ 37:33
103 Leo Appelt 1997 BMC Development Team + 26:02107+ 55:44
104 Pontus Kastemyr 1995 Team Tre Berg-Postnord + 26:02106+ 53:32
105 Alexandre Shushemoin 1987 Attaque Team Gusto + 26:02104+ 50:11
106 Jeremy Cabot 1991 Roubaix Métropole + 26:02109+ 01:11:55
107 Gaetan Pons 1992 Leopard Pro Cycling + 26:02105+ 51:17
108 Nicolas Baldo 1984 HP BTP - Auber93 + 26:0897+ 41:07
109 Nicholas Dlamini 1995 Dimension Data - Qhubeka + 28:0885+ 32:38
OOT Amanuel Gebreigzabhier 1994 Dimension Data - Qhubeka 999
DNS Trond Håkon Trondsen 1994 Team Sparebanken Sør 999
DNF Bas Tietema 1995 An Post - Chainreaction 999
DNF Massimo Vanderaerden 1995 An Post - Chainreaction 999
DNF Fausto Masnada 1993 Androni - Sidermec 999
DNF Damien Gaudin 1986 Armee de Terre 999
DNF Thibault Ferasse 1994 Armee de Terre 999
DNF Kevin Lebreton 1993 Armee de Terre 999
DNF Alder Martz 1990 Attaque Team Gusto 999
DNF Stefan De Bod 1996 Dimension Data - Qhubeka 999
DNF Kevin Ledanois 1993 Fortuneo - Oscaro 999
DNF Jeremy Bescond 1991 HP BTP - Auber93 999
DNF Anthony Maldonado 1991 HP BTP - Auber93 999
DNF Andreas Vangstad 1992 Team Sparebanken Sør 999
DNF Clement Mary 1991 Team U Nantes Atlantique 999
DNF Adrien Garel 1996 V.C.Pays de Loudeac 999
DNF Ivan Gicquiau 1993 V.C.Pays de Loudeac 999

Info

Race Le Tour de Bretagne Cycliste
Nation France
Stage 06.stage
Type Hills
Distance 160.9 km
StartMontauban-de-Bretagne
FinishPontivy
DateApril 30th (2017)
Leader M.Cam
Youth A.Skaarseth
Points A.Skaarseth
Mountain M.Le Lavandier
Sprint R.Zepuntke

Elie Gesbert