Next manager: La Course (17/07)

2017 Le Tour de Bretagne Cycliste

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06 07

Stage results: 05.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Przemyslaw Kasperkiewicz 1994 An Post - Chainreaction 03:18:1303+ 01:12
02 Anders Skaarseth 1995 Joker Icopal + 0104+ 01:15
03 Maxime Cam 1992 Côtes d'Armor-Marie Morin + 040120:43:34
04 Jeremy Cabot 1991 Roubaix Métropole + 04123+ 46:18
05 Damien Shaw 1984 An Post - Chainreaction + 1105+ 01:24
06 Florian Cam 1995 Côtes d'Armor-Marie Morin + 1506+ 01:37
07 Alexander Krieger 1991 Leopard Pro Cycling + 01:4012+ 02:58
08 Andrea Vendrame 1994 Androni - Sidermec + 01:4013+ 02:58
09 Elie Gesbert 1995 Fortuneo - Oscaro + 01:4015+ 03:00
10 Luca Pacioni 1993 Androni - Sidermec + 01:4461+ 05:25
11 Kim Magnusson 1992 Team Tre Berg-Postnord + 01:4425+ 03:06
12 Kristoffer Skjerping 1993 Joker Icopal + 01:4414+ 02:59
13 Emiel Vermeulen 1993 Roubaix Métropole + 01:4499+ 20:24
14 Mehdi El Chokri 1997 Dimension Data - Qhubeka + 01:4469+ 07:45
15 Gabriel Cullaigh 1996 SEG Racing Academy + 01:4431+ 03:06
16 Stan Dewulf 1997 Lotto - Soudal U23 + 01:4407+ 01:38
17 Julius Van Den Berg 1996 SEG Racing Academy + 01:4419+ 03:05
18 Bram Welten 1997 BMC Development Team + 01:4498+ 20:21
19 Stephen Williams 1996 SEG Racing Academy + 01:44104+ 23:52
20 Corentin Dubois 1996 Team U Nantes Atlantique + 01:4488+ 16:34
21 Emiel Planckaert 1996 Lotto - Soudal U23 + 01:4420+ 03:06
22 Thibault Ferasse 1994 Armee de Terre + 01:4418+ 03:04
23 Pirmin Lang 1984 Team Roth - Akros + 01:44103+ 21:24
24 Flavien Dassonville 1991 HP BTP - Auber93 + 01:4402+ 01:09
25 Kristian Aasvold 1995 Team Sparebanken Sør + 01:4491+ 17:32
26 Massimo Vanderaerden 1995 An Post - Chainreaction + 01:4452+ 03:25
27 Hartthijs De Vries 1996 SEG Racing Academy + 01:4427+ 03:06
28 Maxime Renault 1990 Sojasun espoir- ACNC + 01:4445+ 03:06
29 Julien Guay 1986 Sojasun espoir- ACNC + 01:4446+ 03:06
30 Yannis Yssaad 1993 Armee de Terre + 01:4487+ 16:30
31 Brice Feillu 1985 Fortuneo - Oscaro + 01:4434+ 03:06
32 Ruben Zepuntke 1993 Development Team Sunweb + 01:4411+ 02:57
33 Willy Artus 1994 Sojasun espoir- ACNC + 01:4429+ 03:06
34 Emmanuel Morin 1995 Sojasun espoir- ACNC + 01:4421+ 03:06
35 Pello Olaberria 1994 Euskadi Basque Country - Murias + 01:4457+ 04:35
36 Jan Maas 1996 SEG Racing Academy + 01:4437+ 03:06
37 Benat Txoperena 1991 Euskadi Basque Country - Murias + 01:4432+ 03:06
38 Alex Turrin 1992 Wilier Triestina + 01:4463+ 06:07
39 Clement Mary 1991 Team U Nantes Atlantique + 01:44119+ 35:12
40 Aksel Nommela 1994 Leopard Pro Cycling + 01:4422+ 03:06
41 Marc Goos 1990 Development Team Sunweb + 01:4433+ 03:06
42 Szymon Sajnok 1997 Attaque Team Gusto + 01:44111+ 26:53
43 Steven Tronet 1986 Armee de Terre + 01:4455+ 03:40
44 Benoit Sinner 1984 Team U Nantes Atlantique + 01:4490+ 17:20
45 Nils Eekhoff 1998 Development Team Sunweb + 01:4495+ 20:04
46 Adrian Gonzalez 1992 Euskadi Basque Country - Murias + 01:44102+ 21:24
47 Stylianos Farantakis 1995 Sojasun espoir- ACNC + 01:4424+ 03:06
48 Bas Tietema 1995 An Post - Chainreaction + 01:4426+ 03:06
49 Fausto Masnada 1993 Androni - Sidermec + 01:4417+ 03:03
50 Yann Guyot 1986 Armee de Terre + 01:4473+ 09:21
51 Lucas Eriksson 1996 SEG Racing Academy + 01:4444+ 03:06
52 Jan Brockhoff 1994 Leopard Pro Cycling + 01:4430+ 03:06
53 Eugert Zhupa 1990 Wilier Triestina + 01:4447+ 03:06
54 William Barta 1996 Axeon - Hagens Berman + 01:4416+ 03:03
55 Antoine Leplingard 1995 V.C.Pays de Loudeac + 01:4480+ 13:28
56 Metkel Eyob 1993 Dimension Data - Qhubeka + 01:4489+ 16:54
57 Tanguy Turgis 1998 BMC Development Team + 01:4410+ 02:57
58 Alexander Wetterhall 1986 Team Tre Berg-Postnord + 01:4439+ 03:06
59 Thibault Guernalec 1997 Team Pays de Dinan + 01:4441+ 03:06
60 Sean MacKinnon 1995 An Post - Chainreaction + 01:4409+ 01:51
61 Justin Mottier 1993 V.C.Pays de Loudeac + 01:4408+ 01:48
62 Jacob Scott 1995 An Post - Chainreaction + 01:4428+ 03:06
63 Martin Rapin 1995 Sojasun espoir- ACNC + 01:4485+ 15:57
64 Camille Guerin 1994 V.C.Pays de Loudeac + 01:4496+ 20:04
65 Mikkel Frølich Honore 1997 Lotto - Soudal U23 + 01:4423+ 03:06
66 Herman Dahl 1993 Team Sparebanken Sør + 01:44107+ 24:53
67 Florian Vachon 1985 Fortuneo - Oscaro + 01:4435+ 03:06
68 Freddie Guilloux 1989 Team U Nantes Atlantique + 01:4451+ 03:25
69 Mario Vogt 1992 Attaque Team Gusto + 01:4440+ 03:06
70 Florian Stork 1997 Development Team Sunweb + 01:4442+ 03:06
71 Martin Lavric 1998 Attaque Team Gusto + 01:4471+ 08:49
72 Martin Salmon 1997 Development Team Sunweb + 01:4460+ 04:58
73 Luc Tellier 1989 V.C.Pays de Loudeac + 01:4449+ 03:06
74 Gotzon Udondo Santamaría 1993 Euskadi Basque Country - Murias + 01:44100+ 20:49
75 Pierre Gouault 1993 HP BTP - Auber93 + 01:4448+ 03:06
76 Joeri Calleeuw 1985 Roubaix Métropole + 01:4438+ 03:06
77 Jeremy Leveau 1992 Roubaix Métropole + 01:4494+ 18:42
78 Tobias Foss 1997 Joker Icopal + 01:4443+ 03:06
79 Andreas Erland 1992 Team Sparebanken Sør + 01:44101+ 20:58
80 Giuseppe Fonzi 1991 Wilier Triestina + 01:4453+ 03:28
81 Mathias Van Gompel 1995 Lotto - Soudal U23 + 01:4436+ 03:06
82 Alexandre Shushemoin 1987 Attaque Team Gusto + 01:44106+ 24:34
83 Benjamin Le Montagner 1988 Côtes d'Armor-Marie Morin + 01:4454+ 03:37
84 Nicholas Dlamini 1995 Dimension Data - Qhubeka + 01:4459+ 04:55
85 Julien Antomarchi 1984 Roubaix Métropole + 01:4450+ 03:06
86 Richard Larsen 1990 Team Tre Berg-Postnord + 01:4482+ 15:09
87 Logan Owen 1995 Axeon - Hagens Berman + 01:4456+ 04:08
88 Szymon Rekita 1994 Leopard Pro Cycling + 01:5662+ 05:36
89 Amanuel Gebreigzabhier 1994 Dimension Data - Qhubeka + 01:5797+ 20:17
90 Alder Martz 1990 Attaque Team Gusto + 02:01121+ 38:50
91 Leo Appelt 1997 BMC Development Team + 02:03118+ 30:07
92 Kevin Ledanois 1993 Fortuneo - Oscaro + 02:1270+ 07:48
93 Erwann Corbel 1991 Fortuneo - Oscaro + 02:2858+ 04:45
94 Kevin Lebreton 1993 Armee de Terre + 03:1477+ 11:08
95 Maxime Daniel 1991 Fortuneo - Oscaro + 01:4475+ 10:05
96 Matteo Malucelli 1993 Androni - Sidermec + 03:52113+ 27:51
97 Marco Benfatto 1988 Androni - Sidermec + 04:17112+ 27:28
98 Alan Riou 1997 Team Pays de Dinan + 04:5564+ 06:34
99 Gaetan Lemoine 1995 V.C.Pays de Loudeac + 04:55116+ 28:11
100 Carmelo Foti 1994 Leopard Pro Cycling + 04:5579+ 11:56
101 Gaetan Pons 1992 Leopard Pro Cycling + 04:55110+ 25:40
102 Pontus Kastemyr 1995 Team Tre Berg-Postnord + 04:55115+ 27:55
103 Maxime Le Lavandier 1992 Côtes d'Armor-Marie Morin + 04:5574+ 09:53
104 Ian Garrison 1998 Axeon - Hagens Berman + 04:58105+ 23:55
105 Fabien Schmidt 1989 Côtes d'Armor-Marie Morin + 05:1766+ 06:39
106 Frederic Guillemot 1992 Côtes d'Armor-Marie Morin + 05:1765+ 06:39
107 Jeremy Bescond 1991 HP BTP - Auber93 + 05:18122+ 42:42
108 Cyrille Patoux 1985 V.C.Pays de Loudeac + 05:1867+ 06:40
109 Ivan Gicquiau 1993 V.C.Pays de Loudeac + 05:1868+ 07:03
110 Damien Gaudin 1986 Armee de Terre + 05:2986+ 16:16
111 Stefan De Bod 1996 Dimension Data - Qhubeka + 06:04120+ 36:43
112 Reto Müller 1998 BMC Development Team + 06:0476+ 10:25
113 Sean Bennett 1996 Jelly Belly p/b Maxxis + 06:04109+ 25:29
114 Ward Jaspers 1997 Lotto - Soudal U23 + 06:50108+ 25:10
115 Nicolas Baldo 1984 HP BTP - Auber93 + 07:4483+ 15:24
116 Adrien Garel 1996 V.C.Pays de Loudeac + 07:5372+ 09:15
117 Maxime Blampain 1996 Sojasun espoir- ACNC + 07:56124+ 46:45
118 Ole Forfang 1995 Joker Icopal + 08:3793+ 18:08
119 Neilson Powless 1996 Axeon - Hagens Berman + 08:4078+ 11:45
120 Mario Spengler 1997 BMC Development Team + 08:40117+ 28:36
121 Rasmus Tiller 1996 Joker Icopal + 08:4092+ 17:59
122 Kevin Perret 1997 Team U Nantes Atlantique + 09:44114+ 27:54
123 Trond Håkon Trondsen 1994 Team Sparebanken Sør + 11:3184+ 15:26
124 Andreas Vangstad 1992 Team Sparebanken Sør + 11:31126+ 53:02
125 Julen Irizar Laskurain 1995 Euskadi Basque Country - Murias + 13:4581+ 15:07
126 Anthony Maldonado 1991 HP BTP - Auber93 + 13:45125+ 51:09
DNF Max Kanter 1997 Development Team Sunweb 999
DNF Jakub Mareczko 1994 Wilier Triestina 999

Info

Race Le Tour de Bretagne Cycliste
Nation France
Stage 05.stage
Type Hilly MF
Distance 152.4 km
StartSaint-Gildas-des-Bois
FinishSaint-Pern
DateApril 29th (2017)
Leader M.Cam
Youth A.Skaarseth
Points A.Skaarseth
Mountain M.Le Lavandier
Sprint R.Zepuntke

Przemyslaw Kasperkiewicz