FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tour de Bretagne
UCI, Stage race, 25th April-1st May 2007, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Belgium
Czechia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Italy
Japan
Malaysia
Moldova
Netherlands
Norway
Poland
Portugal
Romania
Spain
Sweden
Teams
Amore & Vita - McDonald's
ASC Dukla Praha
Bretagne - Armor Lux
CC Nogent sur Oise
Cotes D'Armor
CR4C Roanne
Davitamon - Win for Life - Jong Vla
Nippo Corporation
Rabobank CT
Roue D'Or
SCO Dijon
Super Sport 35 ACNC
Team Maxbo - Bianchi
Team Odense Energi
Team Sparkasse
Team U Nantes
Time - Van Hemert
Van Vliet - EBH Advocaten
Vendee U
Vina Magna - Cropu
Vitoria - ASC
Wielergrop Beveren 2000
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Boom
Lars
1985
Rabobank CT
19:58:25
02
Maaskant
Martijn
1983
Rabobank CT
+ 01:45
03
Le Lay
David
1979
Bretagne - Armor Lux
+ 02:02
04
Quemeneur
Perrig
1984
Vendee U
+ 02:04
05
Rasmussen
Alex
1984
Team Odense Energi
+ 02:08
06
Boasson-Hagen
Edvald
1987
Team Maxbo - Bianchi
+ 02:22
07
Roelandts
Jürgen
1985
Davitamon - Win for Life - Jong Vla
+ 02:23
08
Turgot
Sébastien
1984
Vendee U
+ 02:23
09
Dayus
Jonathan
1974
Team U Nantes
+ 02:24
10
Grammaire
Olivier
1977
SCO Dijon
+ 02:36
11
Berkhout
Thomas
1984
Rabobank CT
+ 02:44
12
Vandewalle
Kristof
1985
Wielergrop Beveren 2000
+ 02:46
13
Kangert
Tanel
1987
Roue D'Or
+ 03:00
14
Ericsson
Frederik
1978
Time - Van Hemert
+ 03:02
15
Neyens
Maarten
1985
Davitamon - Win for Life - Jong Vla
+ 03:03
16
Taaramäe
Rein
1987
Roue D'Or
+ 03:06
17
Feillu
Brice
1985
CC Nogent sur Oise
+ 03:14
18
Lazar
Petr
1976
ASC Dukla Praha
+ 03:14
19
Goralewski
Lukasz
1983
Amore & Vita - McDonald's
+ 03:15
20
Veelers
Tom
1984
Rabobank CT
+ 03:16
21
Kadlec
Milan
1974
ASC Dukla Praha
+ 03:25
22
Abril Merino
Juan José
1980
Vina Magna - Cropu
+ 03:26
23
Jeandesboz
Fabrice
1984
Vendee U
+ 03:30
24
Bonsergent
Stéphane
1977
Bretagne - Armor Lux
+ 03:33
25
Pronk
Jos
1983
Time - Van Hemert
+ 03:38
26
Arashiro
Yukiya
1984
Nippo Corporation
+ 03:40
27
Honstein
Timo
1983
Team Sparkasse
+ 03:55
28
Simon
Julien
1985
Super Sport 35 ACNC
+ 04:01
29
Cioban
Denis
1985
Super Sport 35 ACNC
+ 04:04
30
Gaudin
Damien
1986
Vendee U
+ 04:04
31
Costa
Pedro Miguel Fernand
1977
Vitoria - ASC
+ 04:11
32
Thiré
Jonathan
1986
Team U Nantes
+ 04:17
33
Gasparre
Graziano
1978
Amore & Vita - McDonald's
+ 04:18
34
Gilmartin
Ivan
1983
Vina Magna - Cropu
+ 04:27
35
Krol
Artur
1983
Amore & Vita - McDonald's
+ 04:28
36
Rossetto
Stéphane
1987
CC Nogent sur Oise
+ 04:28
37
Guilbert
Charles
1972
Bretagne - Armor Lux
+ 04:36
38
Petilleau
Stephane
1971
Bretagne - Armor Lux
+ 04:38
39
Kusters
Yvo
1986
Time - Van Hemert
+ 04:39
40
Leezer
Tom
1985
Rabobank CT
+ 04:40
41
Van Dulmen
Thom
1985
Rabobank CT
+ 04:44
42
Neirynck
Stijn
1985
Wielergrop Beveren 2000
+ 04:53
43
Stevenson
Christofer
1982
Amore & Vita - McDonald's
+ 05:00
44
Fournet-Fayard
Sébastien
1985
CR4C Roanne
+ 05:02
45
De Neef
Steven
1971
Davitamon - Win for Life - Jong Vla
+ 05:05
46
Dalibard
Antoine
1983
Bretagne - Armor Lux
+ 05:11
47
Kriit
Kalle
1983
Roue D'Or
+ 05:12
48
Isidoro
Micael
1982
Vitoria - ASC
+ 05:20
49
Lamiraud
Francois
1983
CR4C Roanne
+ 05:21
50
Herbreteau
Loic
1976
CR4C Roanne
+ 05:23
51
Harbonnier
Sébastien
1984
CC Nogent sur Oise
+ 05:23
52
Malacarne
Gaël
1986
Cotes D'Armor
+ 05:26
53
Bousseau
Alexandre
1983
Vendee U
+ 05:28
54
Lelarge
Noan
1975
Bretagne - Armor Lux
+ 05:39
55
Fourrier
Julien
1981
SCO Dijon
+ 05:40
56
Shimizu
Miyataka
1981
Nippo Corporation
+ 05:42
57
De Backer
Bert
1984
Wielergrop Beveren 2000
+ 05:43
58
De Jonge
Maarten
1985
Time - Van Hemert
+ 05:50
59
Fortin
Léo
1985
CR4C Roanne
+ 05:53
60
Noel
Cyrille
1978
Super Sport 35 ACNC
+ 05:54
61
Nari
Olivier
1981
SCO Dijon
+ 06:04
62
Fukushima
Koji
1973
Nippo Corporation
+ 06:04
63
Hacecky
Martin
1988
ASC Dukla Praha
+ 06:14
64
Gonnet
Julien
1981
Super Sport 35 ACNC
+ 06:15
65
Cosme Fraile
Antonio
1983
Vina Magna - Cropu
+ 06:16
66
Melis
Jasper
1985
Wielergrop Beveren 2000
+ 06:23
67
Bourdillat
Nicolas
1986
Roue D'Or
+ 06:25
68
Sauve
Julien
1982
Cotes D'Armor
+ 06:33
69
Le Yondre
Tristian
1987
Super Sport 35 ACNC
+ 07:08
70
Van Katwijk
Alain
1979
Van Vliet - EBH Advocaten
+ 07:10
71
Cunha Sousa
Jose Manuel
1980
Vitoria - ASC
+ 07:13
72
Miyazawa
Takashi
1978
Nippo Corporation
+ 07:44
73
Madec
Arnaud
1986
Cotes D'Armor
+ 07:51
74
Vrijmoed
Maurice
1988
Van Vliet - EBH Advocaten
+ 08:06
75
Okazaki
Kazuya
1972
Nippo Corporation
+ 08:17
76
Torrent
Carlos
1974
Vina Magna - Cropu
+ 08:49
77
Löffler
Stefan
1982
Team Sparkasse
+ 11:12
78
Fukushima
Shinichi
1971
Nippo Corporation
+ 12:16
79
Lucas
Yoann
1984
Team U Nantes
+ 12:22
80
Nordhaug
Lars Petter
1984
Team Maxbo - Bianchi
+ 13:47
81
Han
David
1985
SCO Dijon
+ 14:57
82
Fouchard
Julien
1986
Cotes D'Armor
+ 15:57
83
Hoogerland
Johnny
1983
Van Vliet - EBH Advocaten
+ 16:52
84
Schild
Rene
1983
Team Sparkasse
+ 17:34
85
Lima
Bruno Antero Moreira
1985
Vina Magna - Cropu
+ 17:50
86
Mayencon
Maxime
1987
CR4C Roanne
+ 18:37
87
Ragot
Vincent
1983
Cotes D'Armor
+ 19:46
88
Van Ruitenbeek
Malaya
1982
Van Vliet - EBH Advocaten
+ 20:14
89
Kristoff
Alexander
1987
Team Maxbo - Bianchi
+ 22:09
90
Sommerseth
Stian
1985
Team Maxbo - Bianchi
+ 24:09
91
Ulrich Sörensen
Lars
1984
Team Odense Energi
+ 24:41
92
Jørgensen
Casper
1985
Team Odense Energi
+ 25:49
93
Martins
Jose Miguel
1984
Vitoria - ASC
+ 35:03
94
Goosens
Tony
1982
Wielergrop Beveren 2000
+ 37:29
95
Ng
Yong Li
1985
Vitoria - ASC
+ 38:53
96
Silva
Daniel
1985
Vitoria - ASC
+ 56:05
DNF
Offredo
Yoann
1986
CC Nogent sur Oise
DNF
Poilvet
Ludovic
1983
Cotes D'Armor
DNF
Bessy
Cyril
1986
CR4C Roanne
DNF
Stoica
Marius Nicolae
1986
Amore & Vita - McDonald's
DNF
Poleunis
Glenn
1983
Davitamon - Win for Life - Jong Vla
DNF
Bøhler
Joachim
1980
Team Maxbo - Bianchi
DNF
Jørgensen
Kasper Linde
1984
Team Odense Energi
DNF
Kreutzfeldt
Daniel
1987
Team Odense Energi
DNF
Lademann
Christian
1975
Team Sparkasse
DNF
Van Leijen
Joost
1984
Van Vliet - EBH Advocaten
Information
Tour de Bretagne
France
25th April-1st May 2007
2.2