2004 GP MR Cortez

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Pedro Cardoso 1974 Milaneza - Maia 03:25:5204+ 30
02 Francisco Tomas García 1975 Cafe Baque + 0006+ 34
03 Ángel Edo 1970 Milaneza - Maia + 020111:19:53
04 Carlos Torrent Tarres 1974 Costa de Almeria - Paternina + 0203+ 28
05 Fortunato Baliani 1974 Ceramica Panaria - Marges + 0207+ 39
06 Francisco José Lara 1977 Costa de Almeria - Paternina + 0205+ 34
07 Carlos Manuel Pinho Olivera 1970 Barbot - Gaia + 0211+ 42
08 Pedro Goncalves 1975 LA Pecol + 0202+ 06
09 Jon Bru 1977 LA Pecol + 0209+ 41
10 Nuno Ribeiro 1977 LA Pecol + 0208+ 40
11 Nuno Silva Alves 1974 Barbot - Gaia + 0210+ 42
12 Joaquim Lopez Torrella 1976 Costa de Almeria - Paternina + 1429+ 02:21
13 Danail Petrov 1978 Carvalhelhos - Boavista + 1614+ 56
14 Joaquin Adrego Andrade 1969 Wurth - Bom Petisco + 1615+ 56
15 Claudio Miguel Faria Estevao 1977 ASC - Vila do Conde + 1613+ 56
16 Sergio Ribeiro 1980 ASC - Vila do Conde + 1616+ 56
17 Pedro Soeiro 1975 Carvalhelhos - Boavista + 1612+ 55
18 Fernando Jimenez Rodriguez 1979 Imoholding - Loule Jardim Hotel + 2520+ 01:05
19 Hugo Sabido 1979 Milaneza - Maia + 2523+ 01:25
20 David Plaza Romero 1970 Cafe Baque + 2519+ 01:05
21 Pedro Manuel Oliveir Andrade 1977 LA Pecol + 2530+ 02:24
22 Alberto Benito Guerrero 1975 Antarte - Rota dos Moveis + 2541+ 07:44
23 Claudio Bartoli 1979 Ceramica Panaria - Marges + 2521+ 01:05
24 Luis Miguel Sarreira Paulo 1972 Beppi - Ovarense + 2517+ 01:05
25 Juan Olmo Menacho 1978 Barbot - Gaia + 2518+ 01:05
26 Carlos Ramon Golbano Garcia 1976 Costa de Almeria - Paternina + 3322+ 01:13
27 Cesar Miguel Marques Pinto 1980 ASC - Vila do Conde + 3431+ 02:33
28 Hugo Manuel Vitor Izidoro 1977 Wurth - Bom Petisco + 5126+ 01:51
29 Goncalo Amorim 1972 Milaneza - Maia + 5224+ 01:32
30 Joaquim Sampaio 1970 Carvalhelhos - Boavista + 5825+ 01:38
31 Filippo Perfetto 1976 Ceramica Panaria - Marges + 5833+ 03:15
32 Israel Nunez Baticon 1979 ASC - Vila do Conde + 01:1834+ 03:16
33 David Arroyo 1980 LA Pecol + 01:3227+ 02:09
34 Sergio Paulinho 1980 LA Pecol + 01:3428+ 02:14
35 Javier Perez Pereira 1977 Team Seasilver + 01:5832+ 02:38
36 Bruno Miguel Castanheira 1977 Milaneza - Maia + 02:4543+ 09:09
37 Fabio Gilioli 1979 Ceramica Panaria - Marges + 02:4535+ 03:25
38 Isidro Cerrato Lopez 1981 Barbot - Gaia + 02:5344+ 09:16
39 Pedro Fernandez 1976 Beppi - Ovarense + 02:5336+ 03:33
40 Oscar Romero Moya 1977 Beppi - Ovarense + 02:5837+ 03:52
41 Andre Moreira Vital 1982 Carvalhelhos - Boavista + 03:4052+ 17:46
42 Renato Manuel Gomes Silva 1976 Milaneza - Maia + 03:4049+ 13:27
43 Hernani Broco 1981 LA Pecol + 03:4039+ 05:45
44 Cesar Antunes Quiterio 1976 Antarte - Rota dos Moveis + 03:4038+ 04:40
45 Alexandre Miguel Costa Pinho 1976 Beppi - Ovarense + 03:4040+ 06:29
46 Mario Jose Box Quinto 1978 Barbot - Gaia + 06:1342+ 08:20
47 Maksym Averin 1985 Lokomotiv + 08:4545+ 11:33
48 Fernando Da Silva Sousa 1979 Antarte - Rota dos Moveis + 08:4947+ 11:56
49 Jose Manuel Hernandez Higueras 1980 Antarte - Rota dos Moveis + 08:4948+ 12:52
50 Oscar Serrano Alonso 1978 ASC - Vila do Conde + 09:2746+ 11:54
51 Pedro Lourenco Martins 1975 Barbot - Gaia + 09:2858+ 21:55
52 Paolo Barroso 1972 Milaneza - Maia + 12:3564+ 29:23
53 Gerardo Fernandez 1977 Antarte - Rota dos Moveis + 12:3562+ 26:17
54 Dermot Nally 1980 Costa de Almeria - Paternina + 12:3565+ 29:23
55 Jose Carlos Silva Rodriques 1978 Carvalhelhos - Boavista + 12:3550+ 17:00
56 Jose Rodrigues Vaz 1981 Carvalhelhos - Boavista + 12:3556+ 18:37
57 Vidal Pereira Fitas 1969 Wurth - Bom Petisco + 15:4361+ 24:27
58 Miguel Angelo Almeid Gancinho 1982 Imoholding - Loule Jardim Hotel + 15:4372+ 35:21
59 Jose Antonio Jimenez Diaz 1977 Wurth - Bom Petisco + 15:4367+ 31:19
60 Brett Lancaster 1979 Ceramica Panaria - Marges + 15:4370+ 32:31
61 Anton Mindlin 1985 Lokomotiv + 15:4354+ 18:31
62 Marco Alexandre Pere Silvestre 1979 Imoholding - Loule Jardim Hotel + 15:4355+ 18:31
63 Alejandro Marque Porto 1981 Carvalhelhos - Boavista + 15:4366+ 29:49
64 Pedro Miguel Fernand Costa 1977 ASC - Vila do Conde + 15:4369+ 32:31
65 Jorge Torre 1981 LA Pecol + 15:4357+ 21:00
66 Nikolai Trusov 1985 Lokomotiv + 15:4363+ 27:41
67 Nelio Simoes Simao 1979 Wurth - Bom Petisco + 15:4371+ 32:31
68 Bruno Silva Pires 1981 Milaneza - Maia + 15:4373+ 35:21
69 Martin Garrido 1974 Barbot - Gaia + 15:4351+ 17:42
70 Adrian Palomares 1976 Carvalhelhos - Boavista + 15:4359+ 22:22
71 Roman Troncoso Sobrino 1981 Imoholding - Loule Jardim Hotel + 15:4353+ 18:10
72 Guillermo Ruben Bongiorno 1978 Ceramica Panaria - Marges + 15:4368+ 32:29
73 Rui Pedro Henriques Pereira Roque 1977 Beppi - Ovarense + 15:4360+ 22:48
74 Pedro Diaz Lobato 1973 Costa de Almeria - Paternina + 15:4374+ 35:21
DNF Carlos Alberto Silva Carneiro 1970 ASC - Vila do Conde 999
DNF Rui Filipe Felgueiras Pinto 1978 Barbot - Gaia 999
DNF Sergej Matveyev 1975 Ceramica Panaria - Marges 999
DNF David Fernandez Domingo 1977 Costa de Almeria - Paternina 999
DNF Alberto Giadas Casal 1978 Imoholding - Loule Jardim Hotel 999
DNF Daniel Geronimo Jesu Cabrita 1982 Imoholding - Loule Jardim Hotel 999
DNF Alexandre Posternak 1985 Lokomotiv 999

Info

Race GP MR Cortez
Nation Portugal
Stage 03.stage
Type Flat
Distance 135 km
StartMr Cortez
FinishMr Cortez
DateApril 24th (2004)
Leader Á.Edo
Youth S.Ribeiro
Points Á.Edo
Mountain S.Paulinho