2004 GP MR Cortez

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 04

Pos Name Born Nation Team Time
01 Ángel Edo 1970 Spain Milaneza - Maia 14:36:31
02 Pedro Goncalves 1975 Portugal LA Pecol + 12
03 Pedro Cardoso 1974 Portugal Milaneza - Maia + 23
04 Carlos Torrent Tarres 1974 Spain Costa de Almeria - Paternina + 34
05 Francisco José Lara 1977 Spain Costa de Almeria - Paternina + 40
06 Francisco Tomas García 1975 Spain Cafe Baque + 40
07 Fortunato Baliani 1974 Italy Ceramica Panaria - Marges + 45
08 Nuno Ribeiro 1977 Portugal LA Pecol + 46
09 Carlos Manuel Pinho Olivera 1970 Portugal Barbot - Gaia + 46
10 Jon Bru 1977 Spain LA Pecol + 47
11 Nuno Silva Alves 1974 Portugal Barbot - Gaia + 48
12 Danail Petrov 1978 Bulgaria Carvalhelhos - Boavista + 59
13 Pedro Soeiro 1975 Portugal Carvalhelhos - Boavista + 01:00
14 Sergio Ribeiro 1980 Portugal ASC - Vila do Conde + 01:00
15 Joaquin Adrego Andrade 1969 Portugal Wurth - Bom Petisco + 01:01
16 Claudio Miguel Faria Estevao 1977 Portugal ASC - Vila do Conde + 01:02
17 Juan Olmo Menacho 1978 Spain Barbot - Gaia + 01:11
18 Luis Miguel Sarreira Paulo 1972 Portugal Beppi - Ovarense + 01:11
19 David Plaza Romero 1970 Spain Cafe Baque + 01:11
20 Claudio Bartoli 1979 Italy Ceramica Panaria - Marges + 01:11
21 Carlos Ramon Golbano Garcia 1976 Spain Costa de Almeria - Paternina + 01:19
22 Fernando Jimenez Rodriguez 1979 Spain Imoholding - Loule Jardim Hotel + 01:27
23 Hugo Sabido 1979 Portugal Milaneza - Maia + 01:30
24 Goncalo Amorim 1972 Portugal Milaneza - Maia + 01:54
25 Hugo Manuel Vitor Izidoro 1977 Portugal Wurth - Bom Petisco + 01:57
26 Joaquim Sampaio 1970 Portugal Carvalhelhos - Boavista + 02:00
27 David Arroyo 1980 Spain LA Pecol + 02:15
28 Sergio Paulinho 1980 Portugal LA Pecol + 02:20
29 Pedro Manuel Oliveir Andrade 1977 Portugal LA Pecol + 02:27
30 Cesar Miguel Marques Pinto 1980 Portugal ASC - Vila do Conde + 02:39
31 Joaquim Lopez Torrella 1976 Spain Costa de Almeria - Paternina + 02:50
32 Filippo Perfetto 1976 Italy Ceramica Panaria - Marges + 03:21
33 Fabio Gilioli 1979 Italy Ceramica Panaria - Marges + 03:31
34 Israel Nunez Baticon 1979 Spain ASC - Vila do Conde + 03:45
35 Oscar Romero Moya 1977 Spain Beppi - Ovarense + 03:58
36 Pedro Fernandez 1976 Spain Beppi - Ovarense + 04:14
37 Cesar Antunes Quiterio 1976 Portugal Antarte - Rota dos Moveis + 04:46
38 Hernani Broco 1981 Portugal LA Pecol + 06:14
39 Javier Perez Pereira 1977 Spain Team Seasilver + 06:47
40 Alberto Benito Guerrero 1975 Spain Antarte - Rota dos Moveis + 07:50
41 Alexandre Miguel Costa Pinho 1976 Portugal Beppi - Ovarense + 08:54
42 Mario Jose Box Quinto 1978 Spain Barbot - Gaia + 09:38
43 Bruno Miguel Castanheira 1977 Portugal Milaneza - Maia + 09:44
44 Isidro Cerrato Lopez 1981 Spain Barbot - Gaia + 09:45
45 Oscar Serrano Alonso 1978 Spain ASC - Vila do Conde + 12:00
46 Maksym Averin 1985 Azerbaijan Lokomotiv + 12:27
47 Fernando Da Silva Sousa 1979 Portugal Antarte - Rota dos Moveis + 12:56
48 Jose Manuel Hernandez Higueras 1980 Spain Antarte - Rota dos Moveis + 13:14
49 Renato Manuel Gomes Silva 1976 Portugal Milaneza - Maia + 14:36
50 Jose Carlos Silva Rodriques 1978 Portugal Carvalhelhos - Boavista + 17:06
51 Andre Moreira Vital 1982 Portugal Carvalhelhos - Boavista + 18:38
52 Jose Rodrigues Vaz 1981 Portugal Carvalhelhos - Boavista + 19:23
53 Jorge Torre 1981 Portugal LA Pecol + 21:29
54 Pedro Lourenco Martins 1975 Portugal Barbot - Gaia + 22:01
55 Adrian Palomares 1976 Spain Carvalhelhos - Boavista + 22:51
56 Gerardo Fernandez 1977 Argentina Antarte - Rota dos Moveis + 27:11
57 Dermot Nally 1980 Ireland Costa de Almeria - Paternina + 29:52
58 Alejandro Marque Porto 1981 Spain Carvalhelhos - Boavista + 29:55
59 Anton Mindlin 1985 Russia Lokomotiv + 30:52
60 Brett Lancaster 1979 Australia Ceramica Panaria - Marges + 32:31
61 Pedro Miguel Fernand Costa 1977 Portugal ASC - Vila do Conde + 32:37
62 Martin Garrido 1974 Argentina Barbot - Gaia + 32:45
63 Roman Troncoso Sobrino 1981 Spain Imoholding - Loule Jardim Hotel + 33:13
64 Marco Alexandre Pere Silvestre 1979 Portugal Imoholding - Loule Jardim Hotel + 33:34
65 Paolo Barroso 1972 Portugal Milaneza - Maia + 34:21
66 Vidal Pereira Fitas 1969 Portugal Wurth - Bom Petisco + 39:30
67 Bruno Silva Pires 1981 Portugal Milaneza - Maia + 39:31
68 Nikolai Trusov 1985 Russia Lokomotiv + 42:44
69 Jose Antonio Jimenez Diaz 1977 Spain Wurth - Bom Petisco + 43:40
70 Guillermo Ruben Bongiorno 1978 Argentina Ceramica Panaria - Marges + 47:32
71 Miguel Angelo Almeid Gancinho 1982 Portugal Imoholding - Loule Jardim Hotel + 50:24
72 Pedro Diaz Lobato 1973 Spain Costa de Almeria - Paternina + 50:24

Info

RaceGP MR Cortez
Nation Portugal
DateApril 22nd-25th
Edition2004
Classification2.3
Leader Á.Edo
Youth S.Ribeiro
Points Á.Edo
Mountain S.Paulinho
Extra Compare top four