2007 Paris - Roubaix

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Stuart O'Grady 1973 Australia Team CSC 6h 09' 07''
02 Juan Antonio Flecha 1977 Spain Rabobank + 52''
03 Steffen Wesemann 1971 Switzerland Team Wiesenhof - Felt + 52''
04 Björn Leukemans 1977 Belgium Predictor - Lotto + 53''
05 Roberto Petito 1971 Italy Liquigas + 55''
06 Tom Boonen 1980 Belgium Quick Step - Innergetic + 55''
07 Roger Hammond 1974 Great Britain T-Mobile Team + 55''
08 Enrico Franzoi 1982 Italy Lampre - Fondital + 56''
09 Kevin van Impe 1981 Belgium Quick Step - Innergetic + 1' 24''
10 Fabio Baldato 1968 Italy Lampre - Fondital + 2' 27''
11 Lars Michaelsen 1969 Denmark Team CSC + 2' 27''
12 David Kopp 1979 Germany Gerolsteiner + 2' 28''
13 Leif Hoste 1977 Belgium Predictor - Lotto + 2' 28''
14 Matti Breschel 1984 Denmark Team CSC + 2' 28''
15 Ralf Grabsch 1973 Germany Team Milram + 2' 28''
16 Staf Scheirlinckx 1979 Belgium Cofidis + 2' 28''
17 Vladimir Gusev 1982 Russia Discovery Channel + 2' 28''
18 Stijn Devolder 1979 Belgium Discovery Channel + 2' 28''
19 Fabian Cancellara 1981 Switzerland Team CSC + 2' 38''
20 Marcus Burghardt 1983 Germany T-Mobile Team + 3' 43''
21 Sebastien Rosseler 1981 Belgium Quick Step - Innergetic + 3' 45''
22 Stephane Poulhies 1985 France AG2R Prévoyance + 5' 04''
23 Peter Van Petegem 1970 Belgium Quick Step - Innergetic + 5' 04''
24 Martin Elmiger 1978 Switzerland AG2R Prévoyance + 5' 05''
25 Frédéric Guesdon 1971 France Française des Jeux + 5' 05''
26 José Joaquin Rojas 1985 Spain Caisse d'Epargne 5' 05"
27 Guinnadi Mikhailov 1974 Russia Astana 5' 05"
28 Bert Grabsch 1975 Germany T-Mobile Team 5' 05"
29 Greg Van Avermaet 1985 Belgium Predictor - Lotto 5' 06"
30 Olaf Pollack 1973 Germany Team Wiesenhof - Felt 5' 07"
31 Floris Goesinnen 1983 Netherlands Skil - Shimano 5' 12"
32 Nico Eeckhout 1970 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand 8' 28"
33 Filip Meirhaeghe 1971 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner 8' 28"
34 Nicolas Rousseau 1983 France AG2R Prévoyance 8' 29"
35 Filippo Pozzato 1981 Italy Liquigas 8' 29"
36 Volodymyr Bileka 1979 Ukraine Discovery Channel 8' 31"
37 Aivaras Baranauskas 1980 Lithuania Agritubel 9' 27"
38 Steven De Jongh 1973 Netherlands Quick Step - Innergetic 9' 38"
39 William Bonnet 1982 France Crédit Agricole 9' 38"
40 Marcel Sieberg 1982 Germany Team Milram 9' 38"
41 Rony Martias 1980 France Bouygues Telecom 9' 38"
42 Sven Krauss 1983 Germany Gerolsteiner 9' 38"
43 Thor Hushovd 1978 Norway Crédit Agricole 9' 38"
44 Florent Brard 1976 France Caisse d'Epargne 9' 38"
45 Bram de Groot 1974 Netherlands Rabobank 9' 38"
46 Marcus Ljungqvist 1974 Sweden Team CSC 9' 38"
47 Magnus Bäckstedt 1975 Sweden Liquigas 9' 39"
48 Andy Flickinger 1978 France Bouygues Telecom 9' 39"
49 Peter Wrolich 1974 Austria Gerolsteiner 9' 39"
50 Jörg Ludewig 1975 Germany Team Wiesenhof - Felt 9' 39"
51 Koen De Kort 1982 Netherlands Astana 9' 39"
52 Philippe Gilbert 1982 Belgium Française des Jeux 9' 39"
53 Tom Steels 1971 Belgium Predictor - Lotto 9' 39"
54 Ángel Gómez 1981 Spain Saunier Duval - Prodir 9' 39"
55 Christophe Mengin 1968 France Française des Jeux 9' 40"
56 Robert Wagner 1983 Germany Team Wiesenhof - Felt 9' 40"
57 Paolo Fornaciari 1971 Italy Lampre - Fondital 9' 41"
58 Wim Vansevenant 1971 Belgium Predictor - Lotto 9' 43"
59 Lorenzo Bernucci 1979 Italy T-Mobile Team 9' 43"
60 Roy Sentjens 1980 Belgium Predictor - Lotto 9' 45"
61 Alessandro Ballan 1979 Italy Lampre - Fondital 9' 52"
62 Yohann Gène 1981 France Bouygues Telecom 12' 21"
63 Iban Iriondo Uranga 1984 Spain Euskaltel-Euskadi 12' 21"
64 Kasper Klostergaard 1983 Denmark Team CSC 12' 21"
65 Bernhard Eisel 1981 Austria T-Mobile Team 12' 21"
66 Max van Heeswijk 1973 Netherlands Rabobank 12' 21"
67 Gregory Rast 1980 Switzerland Astana 12' 21"
68 Bastiaan Giling 1982 Netherlands Team Wiesenhof - Felt 12' 21"
69 Raul Alarcon 1986 Spain Saunier Duval - Prodir 12' 22"
70 Servais Knaven 1971 Netherlands T-Mobile Team 16' 22"
71 Fabio Sabatini 1985 Italy Team Milram 16' 22"
72 Maarten Tjallingii 1977 Netherlands Skil - Shimano 16' 22"
73 Wouter Weylandt 1984 Belgium Quick Step - Innergetic 16' 23"
74 Niki Terpstra 1984 Netherlands Team Milram 16' 41"
75 Raivis Belohvosciks 1976 Latvia Saunier Duval - Prodir 16' 41"
76 Steven Caethoven 1981 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand 16' 43"
77 Christophe Laurent 1977 France Crédit Agricole 16' 43"
78 Maarten Den Bakker 1969 Netherlands Skil - Shimano 16' 43"
79 Markel Irizar 1980 Spain Euskaltel-Euskadi 16' 44"
80 Alessandro Cortinovis 1977 Italy Team Milram 16' 44"
81 Koldo Fernandez 1981 Spain Euskaltel-Euskadi 16' 48"
82 Mathieu Heijboer 1982 Luxembourg Cofidis 16' 49"
83 Andreas Klier 1976 Germany T-Mobile Team 16' 56"
84 Tristan Valentin 1982 France Cofidis 17' 53"
85 Pedro Horrillo 1974 Spain Rabobank 18' 25"
86 Carlo Westphal 1985 Germany Gerolsteiner 19' 17"
87 Wouter Van Mechelen 1981 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner 20' 37"
88 Tom Stamsnijder 1985 Netherlands Gerolsteiner 20' 57"
89 Erki Pütsep 1976 Estonia Bouygues Telecom 20' 58"
90 Alessandro Vanotti 1980 Italy Liquigas 27' 43"
91 Jan Kuyckx 1979 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner 28' 33"
92 Johan Vansummeren 1981 Belgium Predictor - Lotto 31' 34"
93 Alexandre Usov 1977 Belarus AG2R Prévoyance 34' 33"
94 Imanol Erviti 1983 Spain Caisse d'Epargne 34' 33"
95 Clément Lhotellerie 1986 France Skil - Shimano 34' 33"
96 Evert Verbist 1984 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand 34' 34"
DNF René Mandri 1984 Estonia AG2R Prévoyance
DNF Laurent Mangel 1981 France AG2R Prévoyance
DNF Jean-Patrick Nazon 1977 France AG2R Prévoyance
DNF Christophe Riblon 1981 France AG2R Prévoyance
DNF Linas Balciunas 1978 Lithuania Agritubel
DNF Emilien Berges 1983 France Agritubel
DNF Hans Dekkers 1981 Netherlands Agritubel
DNF Mikel Gaztanaga 1979 Spain Agritubel
DNF Anthony Ravard 1983 France Agritubel
DNF Benoit Sinner 1984 France Agritubel
DNF René Haselbacher 1977 Austria Astana
DNF Benoit Joachim 1976 Luxembourg Astana
DNF Aaron Kemps 1983 Australia Astana
DNF Alexey Kolessov 1984 Kazakhstan Astana
DNF Michael Schär 1986 Switzerland Astana
DNF Mathieu Claude 1983 France Bouygues Telecom
DNF Arnaud Labbe 1976 France Bouygues Telecom
DNF Alexandre Pichot 1983 France Bouygues Telecom
DNF Franck Renier 1974 France Bouygues Telecom
DNF Eric Berthou 1980 France Caisse d'Epargne
DNF José Vicente García 1972 Spain Caisse d'Epargne
DNF Nicolas Portal 1979 France Caisse d'Epargne
DNF Glenn D'Hollander 1974 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Pieter Ghyllebert 1982 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Kurt Hovelynck 1981 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Kenny Lisabeth 1981 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Bart Vanheule 1983 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Kevin De Weert 1982 Belgium Cofidis
DNF Hervé Duclos-Lassalle 1979 France Cofidis
DNF Michiel Elijzen 1982 Netherlands Cofidis
DNF Sébastien Minard 1982 France Cofidis
DNF Nick Nuyens 1980 Belgium Cofidis
DNF László Bodrogi 1976 France Crédit Agricole
DNF Julian Dean 1975 New Zealand Crédit Agricole
DNF Jimmy Engoulvent 1979 France Crédit Agricole
DNF Angelo Furlan 1977 Italy Crédit Agricole
DNF Sébastien Hinault 1974 France Crédit Agricole
DNF Fumiyuki Beppu 1983 Japan Discovery Channel
DNF Antonio Cruz 1971 USA Discovery Channel
DNF Steve Cummings 1981 Great Britain Discovery Channel
DNF Tomas Vaitkus 1982 Lithuania Discovery Channel
DNF Matthew White 1974 Australia Discovery Channel
DNF Andoni Aranaga Akzune 1979 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Andoni Lafuente 1985 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Alan Perez Lezaun 1982 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Unai Uribarri Artabe 1984 Spain Euskaltel-Euskadi
DNF Ludovic Auger 1971 France Française des Jeux
DNF Sébastien Chavanel 1981 France Française des Jeux
DNF Timothy Gudsell 1984 New Zealand Française des Jeux
DNF Thierry Marichal 1973 France Française des Jeux
DNF Francis Mourey 1980 France Française des Jeux
DNF Thomas Fothen 1983 Germany Gerolsteiner
DNF Oscar Gatto 1985 Italy Gerolsteiner
DNF Heinrich Haussler 1984 Australia Gerolsteiner
DNF Daniele Bennati 1980 Italy Lampre - Fondital
DNF Claudio Corioni 1982 Italy Lampre - Fondital
DNF Massimiliano Mori 1974 Italy Lampre - Fondital
DNF Daniele Righi 1976 Italy Lampre - Fondital
DNF Frédéric Amorison 1978 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF David Boucher 1980 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF Sjef De Wilde 1981 Belgium Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF Frédéric Gabriel 1970 France Landbouwkrediet - Tönissteiner
DNF Michael Albasini 1980 Switzerland Liquigas
DNF Mauro Da Dalto 1981 Italy Liquigas
DNF Aleksandr Kuschynski 1979 Belarus Liquigas
DNF Frederik Willems 1979 Belgium Liquigas
DNF Bert Roesems 1972 Belgium Predictor - Lotto
DNF Gert Steegmans 1980 Belgium Quick Step - Innergetic
DNF Matteo Tosatto 1974 Italy Quick Step - Innergetic
DNF Jan Boven 1972 Netherlands Rabobank
DNF Rick Flens 1983 Netherlands Rabobank
DNF Dmitriy Kozontchuk 1984 Russia Rabobank
DNF Léon van Bon 1972 Netherlands Rabobank
DNF Jesus Del Nero Montes 1982 Spain Saunier Duval - Prodir
DNF Arkaitz Durán 1986 Spain Saunier Duval - Prodir
DNF Luciano Pagliarini 1978 Brazil Saunier Duval - Prodir
DNF Francisco Ventoso 1982 Spain Saunier Duval - Prodir
DNF Fabien Bacquet 1986 France Skil - Shimano
DNF Christian Müller 1982 Germany Skil - Shimano
DNF Albert Timmer 1985 Netherlands Skil - Shimano
DNF Aart Vierhouten 1970 Netherlands Skil - Shimano
DNF Eric Baumann 1980 Germany T-Mobile Team
DNF Allan Johansen 1971 Denmark Team CSC
DNF Luke Roberts 1977 Australia Team CSC
DNF Brett Lancaster 1979 Australia Team Milram
DNF Martin Müller 1974 Germany Team Milram
DNF Artur Gajek 1985 Germany Team Wiesenhof - Felt
DNF Felix Odebrecht 1984 Germany Team Wiesenhof - Felt
DNF Steffen Radochla 1978 Germany Team Wiesenhof - Felt

Info

RaceParis - Roubaix
Nation France
Distance 259.5 km
DateApril 15th
Edition2007
Classification1.PT1
Extra Compare top four

Stuart O'Grady