2018 Tour of Croatia

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (11) Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Kanstantsin Sivtsov 1982 Bahrain - Merida 03:51:320115:15:10
02 Pieter Weening 1981 Roompot - Nederlandse Loterij + 0402+ 08
03 Yevgeniy Gidich 1996 Astana Pro Team + 4903+ 47
04 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 5604+ 01:06
05 Niklas Eg 1995 Trek - Segafredo + 01:3805+ 01:48
06 Daniel Pearson 1994 Aqua Blue Sport + 02:0106+ 02:11
07 Gianluca Brambilla 1987 Trek - Segafredo + 02:2707+ 02:33
08 Ruben Dario Acosta 1996 Bicicletas Strongman + 02:4208+ 02:52
09 Artem Nych 1995 Gazprom - RusVelo + 02:5109+ 03:01
10 Jonathan Lastra 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 03:4210+ 03:48
11 Domen Novak 1995 Bahrain - Merida + 03:4711+ 04:05
12 Taylor Eisenhart 1994 Holowesko - Citadel + 04:5712+ 05:07
13 Enrico Barbin 1990 Bardiani - CSF + 05:1413+ 05:24
14 Tadej Pogacar 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 06:0414+ 06:10
15 Josip Rumac 1994 Meridiana - Kamen Team + 07:0215+ 07:04
16 Johnatan Cañaveral Vargas 1996 Bicicletas Strongman + 07:2316+ 07:29
17 Danilo Celano 1989 Caja Rural - Seguros RGA + 07:3220+ 09:05
18 Nick Van der Lijke 1991 Roompot - Nederlandse Loterij + 07:4328+ 12:16
19 Danill Fominykh 1991 Astana Pro Team + 07:5818+ 08:22
20 David Lozano Riba 1988 Team Novo Nordisk + 07:5817+ 08:08
21 Matteo Rabottini 1987 Meridiana - Kamen Team + 08:1925+ 10:02
22 Ziga Rucigaj 1995 Ljubljana Gusto Xaurum + 08:4719+ 08:57
23 Simone Ponzi 1987 Nippo - Vini Fantini + 08:5321+ 09:11
24 Oscar Quiroz 1994 Bicicletas Strongman + 09:1522+ 09:25
25 Artyom Zakharov 1991 Astana Pro Team + 09:2223+ 09:28
26 Aristobulo Cala 1990 Bicicletas Strongman + 09:3424+ 09:52
27 Alessandro Tonelli 1992 Bardiani - CSF + 10:0426+ 10:22
28 Andrei Krasilnikau 1989 Holowesko - Citadel + 10:2927+ 10:53
29 Janez Brajkovic 1983 Adria Mobil + 12:4029+ 12:58
30 Emanuel Kiserlovski 1984 Meridiana - Kamen Team + 12:4030+ 12:58
31 Jure Golcer 1977 Adria Mobil + 14:1431+ 14:24
32 Lukasz Owsian 1990 CCC Sprandi Polkowice + 14:3232+ 14:42
33 Manuele Boaro 1987 Bahrain - Merida + 14:4843+ 19:09
34 Bakhtiyar Kozhatayev 1992 Astana Pro Team + 14:4934+ 15:13
35 Sergey Shilov 1988 Gazprom - RusVelo + 14:4933+ 15:07
36 Raul-Antonio Sinza 1999 MSTina-Focus + 15:1435+ 15:32
37 Matej Mohoric 1994 Bahrain - Merida + 15:5236+ 15:54
38 Zhandos Bizhigitov 1991 Astana Pro Team + 16:4237+ 17:00
39 Daniel Savini 1997 Bardiani - CSF + 16:4738+ 17:05
40 Laurent Didier 1984 Trek - Segafredo + 17:0541+ 18:27
41 Krists Neilands 1994 Israel Cycling Academy + 17:0539+ 17:15
42 Yukiya Arashiro 1984 Bahrain - Merida + 17:0540+ 17:32
43 Hiroki Nishimura 1994 Nippo - Vini Fantini + 17:0542+ 18:27
44 Nicholas Schultz 1994 Caja Rural - Seguros RGA + 19:0244+ 19:12
45 Jeroen Meijers 1993 Roompot - Nederlandse Loterij + 19:1751+ 23:27
46 Mateo Frankovic 1994 Meridiana - Kamen Team + 20:1745+ 20:34
47 Fabricio Ferrari 1985 Caja Rural - Seguros RGA + 20:5150+ 23:22
48 Julen Amezqueta 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 20:5147+ 21:58
49 Gregor Gazvoda 1981 Adria Mobil + 20:5146+ 21:01
50 Kristian Sbaragli 1990 Israel Cycling Academy + 22:5848+ 23:08
51 Guillaume Boivin 1989 Israel Cycling Academy + 23:3255+ 23:42
52 Guy Sagiv 1994 Israel Cycling Academy + 23:3264+ 24:38
53 Eduardo Estrada 1995 Bicicletas Strongman + 23:3259+ 23:56
54 Sondre Holst Enger 1993 Israel Cycling Academy + 23:3252+ 23:38
55 Vlad-Nicolae Dobre 1995 MSTina-Focus + 23:3257+ 23:42
56 Igor Boev 1989 Gazprom - RusVelo + 23:3256+ 23:42
57 Roy Goldstein 1993 Israel Cycling Academy + 23:3266+ 26:17
58 Jon Bozic 1996 Adria Mobil + 23:3249+ 23:22
59 Andrew Fenn 1990 Aqua Blue Sport + 23:3254+ 23:42
60 Fabian Lienhard 1993 Holowesko - Citadel + 23:3260+ 23:59
61 Sergey Lagutin 1981 Gazprom - RusVelo + 23:3258+ 23:50
62 Deni Banicek 1990 Meridiana - Kamen Team + 23:3253+ 23:41
63 Federico Zurlo 1994 MSTina-Focus + 23:3771+ 30:06
64 Hayato Yoshida 1989 Nippo - Vini Fantini + 23:4562+ 24:09
65 Bruno Maltar 1994 Meridiana - Kamen Team + 23:5061+ 24:08
66 Diego Fernando Cano 1994 Bicicletas Strongman + 23:5263+ 24:16
67 David Jabuka 1997 Meridiana - Kamen Team + 24:2465+ 24:48
68 Emil Dima 1997 MSTina-Focus + 24:4072+ 30:28
69 Ludovic Robeet 1994 WB Veranclassic Aqua Protect + 27:0167+ 27:19
70 Fumiyuki Beppu 1983 Trek - Segafredo + 28:0468+ 28:28
71 Andrea Peron 1988 Team Novo Nordisk + 29:0869+ 29:18
72 Alex Kirsch 1992 WB Veranclassic Aqua Protect + 29:2373+ 30:39
73 Julien Stassen 1988 WB Veranclassic Aqua Protect + 29:2391+ 31:20
74 Jan Tratnik 1990 CCC Sprandi Polkowice + 29:3770+ 29:47
75 Nikolai Trusov 1985 Gazprom - RusVelo + 29:40103+ 33:59
76 Elmar Reinders 1992 Roompot - Nederlandse Loterij + 29:5499+ 32:39
77 Sjoerd Van Ginneken 1992 Roompot - Nederlandse Loterij + 29:5476+ 30:54
78 Oscar Riesebeek 1992 Roompot - Nederlandse Loterij + 29:54107+ 34:47
79 Andrea Guardini 1989 Bardiani - CSF + 30:4975+ 30:45
80 Mirco Maestri 1991 Bardiani - CSF + 30:4989+ 31:16
81 Damiano Cima 1993 Nippo - Vini Fantini + 30:4988+ 31:13
82 Riccardo Minali 1995 Astana Pro Team + 30:4974+ 30:43
83 Gorazd Per 1997 Adria Mobil + 30:4985+ 31:07
84 Paolo Simion 1992 Bardiani - CSF + 30:4978+ 30:59
85 Umberto Poli 1996 Team Novo Nordisk + 30:4997+ 32:03
86 Justin Oien 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 30:4986+ 31:07
87 Andrew Dahlheim 1988 Holowesko - Citadel + 30:4990+ 31:16
88 Viktor Potocki 1999 Ljubljana Gusto Xaurum + 30:4987+ 31:13
89 Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 30:53108+ 35:15
90 Izidor Penko 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 30:5381+ 31:03
91 Yannis Yssaad 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 30:5582+ 31:05
92 Ruslan Tleubayev 1987 Astana Pro Team + 30:55109+ 35:16
93 Ben Hill 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 30:5583+ 31:05
94 Juan Jose Lobato Del Valle 1988 Nippo - Vini Fantini + 30:5577+ 30:57
95 Jimmy Duquennoy 1995 WB Veranclassic Aqua Protect + 30:5784+ 31:07
96 Marko Kump 1988 CCC Sprandi Polkowice + 30:5780+ 31:03
97 Roman Maikin 1990 Gazprom - RusVelo + 30:58102+ 33:46
98 Adrian Kurek 1988 CCC Sprandi Polkowice + 30:5893+ 31:22
99 Charles Planet 1993 Team Novo Nordisk + 31:0098+ 32:22
100 Riccardo Stacchiotti 1991 MSTina-Focus + 31:0079+ 31:01
101 Kamil Gradek 1990 CCC Sprandi Polkowice + 31:0492+ 31:22
102 Pawel Franczak 1991 CCC Sprandi Polkowice + 31:0595+ 31:29
103 Pawel Bernas 1990 CCC Sprandi Polkowice + 31:0594+ 31:23
104 Vincenzo Albanese 1996 Bardiani - CSF + 31:0696+ 31:36
105 Niccolo Bonifazio 1993 Bahrain - Merida + 31:07114+ 37:26
106 Kohei Uchima 1988 Nippo - Vini Fantini + 31:07111+ 36:00
107 Peter Koning 1990 Aqua Blue Sport + 31:14112+ 36:08
108 Ludwig De Winter 1992 WB Veranclassic Aqua Protect + 31:20100+ 32:42
109 Michel Kreder 1987 Aqua Blue Sport + 31:25115+ 37:28
110 Conor Dunne 1992 Aqua Blue Sport + 31:28104+ 33:59
111 Miguel Bryon 1995 Holowesko - Citadel + 32:58101+ 33:08
112 Wouter Wippert 1990 Roompot - Nederlandse Loterij + 34:03118+ 40:16
113 Alex Frame 1993 Trek - Segafredo + 34:04106+ 34:22
114 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 34:04110+ 35:26
115 Ziga Jerman 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 34:04105+ 34:06
116 Rik Van Ijzendoorn 1987 Team Novo Nordisk + 35:43120+ 44:12
117 William Munoz 1994 Bicicletas Strongman + 36:44113+ 37:02
118 Franklin Six 1996 WB Veranclassic Aqua Protect + 37:00116+ 37:48
119 Shane Archbold 1989 Aqua Blue Sport + 37:21122+ 47:41
120 Mattia Marcelli 1991 MSTina-Focus + 37:58119+ 42:52
121 Eduard Michael Grosu 1992 Nippo - Vini Fantini + 38:20117+ 38:04
122 Nicolas Marini 1993 MSTina-Focus + 45:04123+ 51:33
123 Nicolai Brøchner 1993 Holowesko - Citadel + 46:10121+ 46:20
DNF Evgeny Shalunov 1992 Gazprom - RusVelo 999
DNF John Murphy 1984 Holowesko - Citadel 999
DNF Brian Kamstra 1993 Team Novo Nordisk 999
DNF Giacomo Nizzolo 1989 Trek - Segafredo 999
DNF Eugenio Alafaci 1990 Trek - Segafredo 999
DNF Kenny Dehaes 1984 WB Veranclassic Aqua Protect 999

Info

Race Tour of Croatia
Nation Croatia
Stage 03.stage
Type Mountain MF
Distance 134 km
StartTrogir
FinishSveti Jure
DateApril 19th (2018)
Leader K.Sivtsov
Youth Y.Gidich
Points E.Grosu
Mountain K.Sivtsov

Kanstantsin Sivtsov