2018 Tour of Croatia

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (11)

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 06

Pos Name Born Nation Team Time
01 Kanstantsin Sivtsov 1982 Belarus Bahrain - Merida 26:51:12
02 Pieter Weening 1981 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 11
03 Yevgeniy Gidich 1996 Kazakhstan Astana Pro Team + 01:01
04 Radoslav Rogina 1979 Croatia Adria Mobil + 01:18
05 Niklas Eg 1995 Denmark Trek - Segafredo + 01:27
06 Daniel Pearson 1994 Great Britain Aqua Blue Sport + 02:19
07 Artem Nych 1995 Russia Gazprom - RusVelo + 03:27
08 Gianluca Brambilla 1987 Italy Trek - Segafredo + 03:37
09 Jonathan Lastra 1993 Spain Caja Rural - Seguros RGA + 04:23
10 Domen Novak 1995 Slovenia Bahrain - Merida + 04:38
11 Ruben Dario Acosta 1996 Colombia Bicicletas Strongman + 04:41
12 Taylor Eisenhart 1994 USA Holowesko - Citadel + 05:48
13 Tadej Pogacar 1998 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum + 05:49
14 Johnatan Cañaveral Vargas 1996 Colombia Bicicletas Strongman + 07:02
15 Enrico Barbin 1990 Italy Bardiani - CSF + 07:03
16 Josip Rumac 1994 Croatia Meridiana - Kamen Team + 09:01
17 David Lozano Riba 1988 Spain Team Novo Nordisk + 09:56
18 Alessandro Tonelli 1992 Italy Bardiani - CSF + 11:04
19 Ziga Rucigaj 1995 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum + 11:58
20 Nick Van der Lijke 1991 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 12:43
21 Lukasz Owsian 1990 Poland CCC Sprandi Polkowice + 13:56
22 Artyom Zakharov 1991 Kazakhstan Astana Pro Team + 14:31
23 Danill Fominykh 1991 Kazakhstan Astana Pro Team + 14:44
24 Matteo Rabottini 1987 Italy Meridiana - Kamen Team + 15:16
25 Oscar Quiroz 1994 Colombia Bicicletas Strongman + 16:43
26 Janez Brajkovic 1983 Slovenia Adria Mobil + 17:23
27 Jure Golcer 1977 Slovenia Adria Mobil + 17:34
28 Aristobulo Cala 1990 Colombia Bicicletas Strongman + 17:38
29 Andrei Krasilnikau 1989 Belarus Holowesko - Citadel + 17:45
30 Simone Ponzi 1987 Italy Nippo - Vini Fantini + 18:10
31 Matej Mohoric 1994 Slovenia Bahrain - Merida + 18:30
32 Emanuel Kiserlovski 1984 Croatia Meridiana - Kamen Team + 19:15
33 Manuele Boaro 1987 Italy Bahrain - Merida + 19:18
34 Yukiya Arashiro 1984 Japan Bahrain - Merida + 26:19
35 Daniel Savini 1997 Italy Bardiani - CSF + 30:18
36 Andrew Fenn 1990 Great Britain Aqua Blue Sport + 30:56
37 Jan Tratnik 1990 Slovenia CCC Sprandi Polkowice + 31:15
38 Diego Fernando Cano 1994 Colombia Bicicletas Strongman + 33:38
39 Zhandos Bizhigitov 1991 Kazakhstan Astana Pro Team + 33:50
40 Federico Zurlo 1994 Italy MSTina-Focus + 34:08
41 Krists Neilands 1994 Latvia Israel Cycling Academy + 34:25
42 Sergey Lagutin 1981 Uzbekistan Gazprom - RusVelo + 34:48
43 Mateo Frankovic 1994 Croatia Meridiana - Kamen Team + 35:19
44 Mirco Maestri 1991 Italy Bardiani - CSF + 37:15
45 Guillaume Boivin 1989 Canada Israel Cycling Academy + 38:08
46 Hayato Yoshida 1989 Japan Nippo - Vini Fantini + 38:21
47 Bruno Maltar 1994 Croatia Meridiana - Kamen Team + 38:41
48 Fabian Lienhard 1993 Switzerland Holowesko - Citadel + 40:38
49 Vincenzo Albanese 1996 Italy Bardiani - CSF + 40:46
50 Igor Boev 1989 Russia Gazprom - RusVelo + 41:57
51 Laurent Didier 1984 Luxembourg Trek - Segafredo + 42:14
52 Gorazd Per 1997 Slovenia Adria Mobil + 46:08
53 Andrea Peron 1988 Italy Team Novo Nordisk + 46:23
54 Paolo Simion 1992 Italy Bardiani - CSF + 47:03
55 Alex Kirsch 1992 Luxembourg WB Veranclassic Aqua Protect + 47:21
56 Ben Hill 1990 Australia Ljubljana Gusto Xaurum + 47:51
57 Kristian Sbaragli 1990 Italy Israel Cycling Academy + 48:00
58 Eduardo Estrada 1995 Colombia Bicicletas Strongman + 48:19
59 Adrian Kurek 1988 Poland CCC Sprandi Polkowice + 48:29
60 Pawel Bernas 1990 Poland CCC Sprandi Polkowice + 48:32
61 Ludwig De Winter 1992 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect + 49:09
62 Raul-Antonio Sinza 1999 Romania MSTina-Focus + 49:34
63 Deni Banicek 1990 Croatia Meridiana - Kamen Team + 49:47
64 Bakhtiyar Kozhatayev 1992 Kazakhstan Astana Pro Team + 49:48
65 Jeroen Meijers 1993 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 50:26
66 Damiano Cima 1993 Italy Nippo - Vini Fantini + 50:46
67 Juan Jose Lobato Del Valle 1988 Spain Nippo - Vini Fantini + 52:03
68 Hiroki Nishimura 1994 Japan Nippo - Vini Fantini + 53:25
69 Gregor Gazvoda 1981 Slovenia Adria Mobil + 54:17
70 Roy Goldstein 1993 Israel Israel Cycling Academy + 54:45
71 Oscar Riesebeek 1992 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 54:50
72 Kamil Gradek 1990 Poland CCC Sprandi Polkowice + 55:31
73 Riccardo Minali 1995 Italy Astana Pro Team + 56:07
74 Marko Kump 1988 Slovenia CCC Sprandi Polkowice + 56:09
75 Guy Sagiv 1994 Israel Israel Cycling Academy + 56:24
76 Vlad-Nicolae Dobre 1995 Romania MSTina-Focus + 56:58
77 Peter Koning 1990 Netherlands Aqua Blue Sport + 58:19
78 Nikolai Trusov 1985 Russia Gazprom - RusVelo + 58:27
79 Viktor Potocki 1999 Croatia Ljubljana Gusto Xaurum + 59:12
80 Sondre Holst Enger 1993 Norway Israel Cycling Academy + 59:33
81 Izidor Penko 1996 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum + 59:41
82 Riccardo Stacchiotti 1991 Italy MSTina-Focus + 59:43
83 Roman Maikin 1990 Russia Gazprom - RusVelo + 01:02:06
84 Umberto Poli 1996 Italy Team Novo Nordisk + 01:02:38
85 Ruslan Tleubayev 1987 Kazakhstan Astana Pro Team + 01:02:46
86 Jon Bozic 1996 Slovenia Adria Mobil + 01:02:47
87 Michel Kreder 1987 Netherlands Aqua Blue Sport + 01:03:22
88 Ziga Jerman 1998 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum + 01:03:47
89 Andrea Guardini 1989 Italy Bardiani - CSF + 01:04:09
90 David Jabuka 1997 Croatia Meridiana - Kamen Team + 01:04:50
91 Sjoerd Van Ginneken 1992 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 01:04:57
92 Niccolo Bonifazio 1993 Italy Bahrain - Merida + 01:05:00
93 Justin Oien 1995 USA Caja Rural - Seguros RGA + 01:07:49
94 William Munoz 1994 Colombia Bicicletas Strongman + 01:08:13
95 Pawel Franczak 1991 Poland CCC Sprandi Polkowice + 01:09:22
96 Ludovic Robeet 1994 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect + 01:09:39
97 Yannis Yssaad 1993 France Caja Rural - Seguros RGA + 01:09:48
98 Emil Dima 1997 Romania MSTina-Focus + 01:10:24
99 Elmar Reinders 1992 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 01:10:42
100 Miguel Bryon 1995 USA Holowesko - Citadel + 01:11:11
101 Ziga Horvat 1998 Slovenia Adria Mobil + 01:13:56
102 Matic Groselj 1996 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum + 01:15:10
103 Julien Stassen 1988 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect + 01:15:46
104 Alex Frame 1993 New Zealand Trek - Segafredo + 01:16:28
105 Franklin Six 1996 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect + 01:17:17
106 Wouter Wippert 1990 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij + 01:17:54
107 Eduard Michael Grosu 1992 Romania Nippo - Vini Fantini + 01:19:40
108 Kohei Uchima 1988 Japan Nippo - Vini Fantini + 01:24:23
109 Mattia Marcelli 1991 Italy MSTina-Focus + 01:38:44
110 Nicolas Marini 1993 Italy MSTina-Focus + 01:48:21

Info

RaceTour of Croatia
Nation Croatia
DateApril 17th-22nd
Edition2018
Classification2.HC
Leader K.Sivtsov
Youth Y.Gidich
Points E.Grosu
Mountain P.Koning
Extra Compare top four

Kanstantsin Sivtsov