2017 Tour of Xingtai

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

General Youth Points Mountain Sprint

Results after stage 03

Pos Name Born Nation Team Time
01 Jacob Rathe 1991 USA Jelly Belly p/b Maxxis 09:20:25
02 Dusan Kalaba 1996 Serbia Dare - Viator -Partizan + 01
03 Salaheddine Mraouni 1992 Morocco Kuwait - Cartucho + 07
04 Edgar Nohales 1986 Spain 7 Eleven - RBP + 11
05 Maral-Erdene Batmunkh 1994 Mongolia Terengganu Cycling Team + 12
06 Ulises Castillo 1992 Mexico Jelly Belly p/b Maxxis + 12
07 Marko Danilovic 1993 Serbia Borac-Cacak + 13
08 Andriy Vasylyuk 1987 Ukraine Kolss - BDC Team + 14
09 Arvin Moazemi 1990 Iran Pishgaman Cycling Team + 14
10 Francisco Colorado 1980 Colombia Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 14
11 Antonio Jose Alarcon 1990 Colombia Hainan Jilun Cycling Team + 14
12 Hosseini Reza 1989 Iran Pishgaman Cycling Team + 14
13 Jesse Ewart 1994 Australia 7 Eleven - RBP + 14
14 Muradjan Halmuratov 1982 Uzbekistan Beijing XDS - Innova Cycling Team + 14
15 Vladislau Dubovski 1994 Belarus Rcop Belarus + 14
16 Amir Kolahdozhagh 1993 Iran Pishgaman Cycling Team + 14
17 Taylor Shelden 1987 USA Jelly Belly p/b Maxxis + 18
18 Michael Sheehan 1992 USA Jelly Belly p/b Maxxis + 01:39
19 Oleksandr Polivoda 1987 Ukraine Kolss - BDC Team + 02:06
20 Mohammad Rajablou 1985 Iran Pishgaman Cycling Team + 02:12
21 Lucas Carstensen 1994 Germany Team Embrace The World Cycling + 03:56
22 Eugenio Bani 1991 Italy RTS - Monton Racing Team + 04:07
23 Vadim Galeyev 1992 Kazakhstan RTS - Monton Racing Team + 04:09
24 Alexei Piashkun 1996 Belarus - + 04:09
25 Nelson Martin 1988 Philippines 7 Eleven - RBP + 04:09
26 Andriey Kulyk 1989 Ukraine Kolss - BDC Team + 04:09
27 Edwin Arnulfo Parra Bustamante 1984 Colombia Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 04:09
28 Vladimir Lopez 1988 Colombia Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 04:09
29 Stefan Stefanovic 1994 Serbia Borac-Cacak + 04:09
30 Ali Khademi 1992 Iran - + 04:09
31 Axel Costa Soria 1994 Argentina Kuwait - Cartucho + 04:09
32 Carmelo Franco Martinez - Philippines - + 04:09
33 Abdullojon Akparov 1990 Uzbekistan Beijing XDS - Innova Cycling Team + 04:09
34 Kairat Tyngishev - Kazakhstan - + 04:09
35 Matt Boys 1989 Australia Kuwait - Cartucho + 04:09
36 Kanstantin Budkevich 1993 Belarus - + 04:09
37 Sebastian Beyer 1993 Germany - + 04:09
38 Mykhailo Kononenko 1987 Ukraine Kolss - BDC Team + 04:14
39 Mehdi Sohrabi 1981 Iran Pishgaman Cycling Team + 04:16
40 Andrii Bratashchuk 1992 Ukraine Kolss - BDC Team + 04:31
41 Andrei Piashkun 1992 Belarus - + 04:49
42 Arjay Peralta 1993 Philippines 7 Eleven - RBP + 05:06
43 Magomed Mamedov 1995 Kazakhstan - + 05:06
44 Mykyta Skorenko 1993 Ukraine Kolss - BDC Team + 05:18
45 Tim Nuding 1988 Germany MRSC Ottenbach + 05:20
46 Dario Rapps 1994 Germany RSC Kempten + 05:26
47 Aliaksei Shnyrko 1994 Belarus Rcop Belarus + 05:49
48 Jambaljamats Sainbayar 1996 Mongolia - + 05:50
49 Jakhongir Darmonov 1995 Uzbekistan Beijing XDS - Innova Cycling Team + 05:53
50 Caputo Paolo - Hong Kong - + 05:53
51 Polychronis Tzortzakis 1989 Greece RTS - Monton Racing Team + 05:53
52 Niyaz Shustov - Kazakhstan - + 05:53
53 Kevin Rios Quintana 1993 Colombia Hainan Jilun Cycling Team + 05:53
54 Bold Iderbold 1998 Mongolia - + 05:53
55 Rustem Sultanov 1997 Uzbekistan - + 05:53
56 Jose Gutiérrez Revuelta 1988 Spain Kuwait - Cartucho + 05:53
57 Doston Ollamov 1997 Uzbekistan Beijing XDS - Innova Cycling Team + 05:53
58 Peter Schermann - Germany Team Embrace The World Cycling + 05:53
59 Maxim Dzolba 1987 Kazakhstan - + 05:53
60 Josh Berry 1990 Australia 7 Eleven - RBP + 06:03
61 Xiaoyong Chen - China - + 06:06
62 Paolo Lunardon 1992 Italy RTS - Monton Racing Team + 06:22
63 Munkhtulga Erdenesuren 1992 Mongolia Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 07:49
64 Pavel Gatskiy 1991 Kazakhstan - + 11:08
65 Narankhuu Baterdene 1995 Mongolia - + 13:31
66 Dolai Dimitrije Zarkovic 1998 Serbia CCN Metalac + 19:01
67 Roman Shukurov 1996 Uzbekistan - + 19:01
68 Buyandelger Enkhtaivan - Mongolia - + 19:01
69 Akramjon Sunnatov 1996 Uzbekistan Beijing XDS - Innova Cycling Team + 19:01
70 Gantumur Bat-Orshikh 1996 Mongolia - + 19:17
71 Benjamin Stauder 1987 Germany Team Embrace The World Cycling + 23:33
72 Ganzorig Bat-Orshikh - Mongolia - + 27:40
73 Chung Yan Yui - Hong Kong - + 28:17
74 Altanzul Altansukh 1991 Mongolia Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 28:17
75 Ognjen Ilic 1998 Serbia Dare - Viator -Partizan + 28:17
76 Bolor-Erdene Enkhtaivan 1995 Mongolia Ningxia Sports Lottery - Livall CT + 28:28

Info

RaceTour of Xingtai
Nation China
DateAugust 25th-27th
Edition2017
Classification2.2
Leader J.Rathe
Youth D.Kalaba
Points D.Kalaba
Mountain A.Kolahdozhagh
Extra Compare top four

Jacob Rathe