Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Albert Park Criterium
Amateur, 25th January 2018, Australia
Race info
Results
History
2019
2018
2017
Results
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Colombia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Ireland
Israel
Italy
Japan
Latvia
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Portugal
Russia
South Africa
Spain
Switzerland
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Bennett
Sam
1990
Bora - Hansgrohe
02:29:08
02
Viviani
Elia
1989
Quick-Step Floors
+ 00
03
von Hoff
Steele
1987
Bennelong - Swisswellness
+ 00
04
Arndt
Nikias
1991
Team Sunweb
+ 00
05
Ewan
Caleb
1994
Mitchelton - Scott
+ 00
06
Debusschere
Jens
1989
Lotto - Soudal
+ 00
07
Würtz Schmidt
Mads
1994
Katusha - Alpecin
+ 00
08
Wisniowski
Lukasz
1991
Team Sky
+ 00
09
Wagner
Robert
1983
Team LottoNL-Jumbo
+ 00
10
Teunissen
Mike
1992
Team Sunweb
+ 00
11
Jensen
August
1991
Israel Cycling Academy
+ 00
12
Chérel
Mikaël
1986
AG2R La Mondiale
+ 00
13
Haas
Nathan
1989
Katusha - Alpecin
+ 00
14
Frame
Alex
1993
Trek-Segafredo
+ 00
15
van Empel
Etienne
1994
Roompot - Ned.Loterij
+ 00
16
McCarthy
Jay
1992
Bora - Hansgrohe
+ 00
17
Oss
Daniel
1987
Bora - Hansgrohe
+ 00
18
Denz
Nico
1994
AG2R La Mondiale
+ 00
19
Battaglin
Enrico
1989
Team LottoNL-Jumbo
+ 00
20
Peters
Nans
1994
AG2R La Mondiale
+ 00
21
Beppu
Fumiyuki
1983
Trek-Segafredo
+ 00
22
Lambrecht
Bjorg
1997
Lotto - Soudal
+ 00
23
Sabatini
Fabio
1985
Quick-Step Floors
+ 00
24
Bohli
Tom
1994
BMC Racing Team
+ 00
25
Mørkøv
Michael
1985
Quick-Step Floors
+ 00
26
Archbold
Shane
1989
Aqua Blue Sport
+ 00
27
Warbasse
Lawrence
1990
Aqua Blue Sport
+ 00
28
Lawless
Christopher
1995
Team Sky
+ 00
29
Renshaw
Mark
1982
Dimension Data
+ 00
30
Machado
Tiago
1985
Katusha - Alpecin
+ 00
31
Latour
Pierre
1993
AG2R La Mondiale
+ 00
32
Norman Leth
Lasse
1992
Aqua Blue Sport
+ 00
33
Bak
Lars
1980
Lotto - Soudal
+ 00
34
Van Ginneken
Sjoerd
1992
Roompot - Ned.Loterij
+ 00
35
Edmondson
Alex
1993
Mitchelton - Scott
+ 10
36
Hamilton
Chris
1995
Team Sunweb
+ 13
37
Devenyns
Dries
1983
Quick-Step Floors
+ 13
38
Kochetkov
Pavel
1986
Katusha - Alpecin
+ 17
39
Wynants
Maarten
1982
Team LottoNL-Jumbo
+ 17
40
Bevin
Patrick
1991
BMC Racing Team
+ 17
41
Bowden
Scott
1995
Bennelong - Swisswellness
+ 17
42
Morton
Lachlan
1992
Dimension Data
+ 17
43
Dlamini
Nicholas
1995
Dimension Data
+ 17
44
Knees
Christian
1981
Team Sky
+ 17
45
Budding
Martijn
1995
Roompot - Ned.Loterij
+ 17
46
Gastauer
Ben
1987
AG2R La Mondiale
+ 17
47
Vandenbergh
Stijn
1984
AG2R La Mondiale
+ 17
48
Lea
Jason
1996
Bennelong - Swisswellness
+ 17
49
Pedersen
Casper
1996
Aqua Blue Sport
+ 17
50
Wyss
Danilo
1985
BMC Racing Team
+ 17
51
Scotson
Miles
1994
BMC Racing Team
+ 17
52
Gerrans
Simon
1980
BMC Racing Team
+ 17
53
Eg
Niklas
1995
Trek-Segafredo
+ 17
54
Watson
Calvin
1993
Aqua Blue Sport
+ 17
55
Neilands
Krists
1994
Israel Cycling Academy
+ 17
56
Oomen
Sam
1995
Team Sunweb
+ 17
57
De Greef
Robbert
1991
Roompot - Ned.Loterij
+ 17
58
Lammertink
Maurits
1990
Katusha - Alpecin
+ 17
59
Restrepo
Jhonatan
1994
Katusha - Alpecin
+ 17
60
Pfingsten
Christoph
1987
Bora - Hansgrohe
+ 29
61
Storer
Michael
1997
Team Sunweb
+ 29
62
Davies
Scott
1995
Dimension Data
+ 29
63
Sieberg
Marcel
1982
Lotto - Soudal
+ 29
64
Hansen
Adam
1981
Lotto - Soudal
+ 29
65
Goldstein
Roy
1993
Israel Cycling Academy
+ 29
66
Gesink
Robert
1986
Team LottoNL-Jumbo
+ 29
67
De Kort
Koen
1982
Trek-Segafredo
+ 29
68
Meijers
Jeroen
1993
Roompot - Ned.Loterij
+ 33
69
Puccio
Salvatore
1989
Team Sky
+ 33
70
Capecchi
Eros
1986
Quick-Step Floors
+ 33
71
Sénéchal
Florian
1993
Quick-Step Floors
+ 33
72
Earle
Nathan
1988
Israel Cycling Academy
+ 44
73
Leezer
Tom
1985
Team LottoNL-Jumbo
+ 44
74
Impey
Daryl
1984
Mitchelton - Scott
+ 49
75
Dempster
Zakkari
1987
Israel Cycling Academy
+ 01:32
76
Schreurs
Hamish
1994
Israel Cycling Academy
+ 01:32
77
Pedersen
Mads
1995
Trek-Segafredo
+ 01:35
78
Montaguti
Matteo
1984
AG2R La Mondiale
+ 01:35
79
Venter
Jaco
1987
Dimension Data
+ 01:49
80
Williams
Tyler
1994
Israel Cycling Academy
+ 01:52
81
Hayman
Mathew
1978
Mitchelton - Scott
+ 01:59
82
Bauer
Jack
1985
Mitchelton - Scott
+ 01:59
83
Koning
Peter
1990
Aqua Blue Sport
+ 02:02
84
Gonçalves
Jose
1989
Katusha - Alpecin
+ 02:02
85
Mas
Enric
1995
Quick-Step Floors
+ 02:52
86
Guerreiro
Ruben
1994
Trek-Segafredo
+ 02:52
87
Dennis
Rohan
1990
BMC Racing Team
+ 02:52
88
Crome
Sam
1993
Bennelong - Swisswellness
+ 02:52
89
Dibben
Jonathan
1994
Team Sky
+ 02:52
90
Didier
Laurent
1984
Trek-Segafredo
+ 02:52
91
Bennett
George
1990
Team LottoNL-Jumbo
+ 02:52
92
Haga
Chad
1988
Team Sunweb
+ 02:52
93
Slagter
Tom-Jelte
1989
Dimension Data
+ 03:02
94
Doull
Owain
1993
Team Sky
+ 03:02
95
Hepburn
Michael
1991
Mitchelton - Scott
+ 03:02
96
Roe
Timothy
1989
Bennelong - Swisswellness
+ 03:02
97
O'Connor
Ben
1995
Dimension Data
+ 03:02
98
Hamilton
Lucas
1996
Mitchelton - Scott
+ 05:00
99
Elliott
Nathan
1990
Bennelong - Swisswellness
+ 05:04
DNS
Bauhaus
Phil
1994
Team Sunweb
DNF
Gate
Aaron
1990
Aqua Blue Sport
DNF
Bodnar
Maciej
1985
Bora - Hansgrohe
DNF
Kennaugh
Peter
1989
Bora - Hansgrohe
DNF
Selig
Rüdiger
1989
Bora - Hansgrohe
DNF
Rice
Michael
1996
Hagens Berman - Axeon
DNF
De Gendt
Thomas
1986
Lotto - Soudal
DNF
Ariesen
Tim
1994
Roompot - Ned.Loterij
DNF
Olivier
Daan
1992
Team LottoNL-Jumbo
Information
Albert Park Criterium
Australia
25th January 2018
1.CRT | 116.6 km