2006 Dwars door Vlaanderen / A travers les Flandres

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Fredrik Veuchelen 1978 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand 5t 13' 20''
02 Jeremy Hunt 1974 Great Britain Unibet.com + 2''
03 Lloyd Mondory 1982 France AG2R Prévoyance + 2''
04 Nico Eeckhout 1970 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 2''
05 Tom Boonen 1980 Belgium Quick Step - Innergetic + 2''
06 Igor Abakoumov 1981 Belgium Jartazi - 7Mobile + 2''
07 Marcus Burghardt 1983 Germany T-Mobile Team + 2''
08 Kurt Asle Arvesen 1975 Norway Team CSC + 2''
09 Jens Renders 1981 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand + 2''
10 Aart Vierhouten 1970 Netherlands Skil - Shimano + 2''
11 Christophe Detilloux 1974 Belgium Française des Jeux + 2''
12 Robbie McEwen 1972 Australia Davitamon - Lotto + 2''
13 Marco Velo 1974 Italy Team Milram + 2''
14 Marcus Ljungqvist 1974 Sweden Team CSC + 2''
15 Staf Scheirlinckx 1979 Belgium Cofidis + 2''
16 Roger Hammond 1974 Great Britain Discovery Channel 02"
17 Peter Wrolich 1974 Austria Gerolsteiner 02"
18 László Bodrogi 1976 Hungary Crédit Agricole 02"
19 Max van Heeswijk 1973 Netherlands Discovery Channel 02"
20 Steven De Jongh 1973 Netherlands Quick Step - Innergetic 02"
21 Bert De Waele 1975 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 02"
22 Maarten Wynants 1982 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand 02"
23 Steven Caethoven 1981 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand 02"
24 Allan Johansen 1971 Denmark Team CSC 02"
25 Karsten Kroon 1976 Netherlands Team CSC 02"
26 Steven Kleynen 1977 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 02"
27 Francis Mourey 1980 France Française des Jeux 02"
28 Koen Barbe 1981 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand 02"
29 Nick Nuyens 1980 Belgium Quick Step - Innergetic 02"
30 Bert Scheirlinckx 1974 Belgium Jartazi - 7Mobile 02"
31 Geert Omloop 1974 Belgium Unibet.com 02"
32 Frederik Willems 1979 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand 02"
33 Sven Krauss 1983 Germany Gerolsteiner 02"
34 Bram Tankink 1978 Netherlands Quick Step - Innergetic 02"
35 Frank Vandenbroucke 1974 Belgium Unibet.com 02"
36 Bert Roesems 1972 Belgium Davitamon - Lotto 17"
37 Kevin van Impe 1981 Belgium Quick Step - Innergetic 17"
38 Kevin Hulsmans 1978 Belgium Quick Step - Innergetic 17"
39 Peter Van Petegem 1970 Belgium Davitamon - Lotto 31"
40 David Boucher 1980 Belgium Unibet.com 42"
41 Stijn Devolder 1979 Belgium Discovery Channel 45"
42 Dmitriy Muravyev 1979 Kazakhstan Jartazi - 7Mobile 52"
43 Baden Cooke 1978 Australia Unibet.com 2' 25"
44 Stephan Schreck 1978 Germany T-Mobile Team 3' 14"
45 Rik Reinerink 1973 Netherlands Skil - Shimano 5' 00"
46 Guinnadi Mikhailov 1974 Russia Discovery Channel 5' 00"
47 Sébastien Minard 1982 France Cofidis 5' 00"
48 Matthew White 1974 Australia Discovery Channel 5' 00"
49 Joost Posthuma 1981 Netherlands Rabobank 5' 00"
50 Robert Förster 1978 Germany Gerolsteiner 5' 00"
DNF Renaud Dion 1978 France AG2R Prévoyance
DNF John Gadret 1979 France AG2R Prévoyance
DNF Jean-Patrick Nazon 1977 France AG2R Prévoyance
DNF Erki Pütsep 1976 Estonia AG2R Prévoyance
DNF Christophe Riblon 1981 France AG2R Prévoyance
DNF Alexandre Usov 1977 Belarus AG2R Prévoyance
DNF Tomas Vaitkus 1982 Lithuania AG2R Prévoyance
DNF Aivaras Baranauskas 1980 Lithuania Agritubel
DNF Gilles Canouet 1976 France Agritubel
DNF Eduardo Gonzalo Ramirez 1983 Spain Agritubel
DNF Benjamin Johnson 1983 Australia Agritubel
DNF Lenaic Olivier 1977 France Agritubel
DNF Benoit Sinner 1984 France Agritubel
DNF Dimitri De Fauw 1981 Belgium Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
DNF Hervé Duclos-Lassalle 1979 France Cofidis
DNF Leonardo Duque 1980 France Cofidis
DNF Tyler Farrar 1984 USA Cofidis
DNF Mathieu Heijboer 1982 Luxembourg Cofidis
DNF Thierry Marichal 1973 France Cofidis
DNF Bradley Wiggins 1980 Great Britain Cofidis
DNF William Bonnet 1982 France Crédit Agricole
DNF Julian Dean 1975 New Zealand Crédit Agricole
DNF Jimmy Engoulvent 1979 France Crédit Agricole
DNF Sébastien Hinault 1974 France Crédit Agricole
DNF Thor Hushovd 1978 Norway Crédit Agricole
DNF Cyril Lemoine 1983 France Crédit Agricole
DNF Kilian Patour 1982 France Crédit Agricole
DNF Nico Mattan 1971 Belgium Davitamon - Lotto
DNF Fred Rodriguez 1973 USA Davitamon - Lotto
DNF Gert Steegmans 1980 Belgium Davitamon - Lotto
DNF Tom Steels 1971 Belgium Davitamon - Lotto
DNF Léon van Bon 1972 Netherlands Davitamon - Lotto
DNF Fumiyuki Beppu 1983 Japan Discovery Channel
DNF Benoit Joachim 1976 Luxembourg Discovery Channel
DNF Jurgen Van den Broeck 1983 Belgium Discovery Channel
DNF Jan Barta 1984 Czech Republic Elk Haus - Simplon
DNF Hannes Grundlinger 1977 Austria Elk Haus - Simplon
DNF Robert Lauscha 1983 Austria Elk Haus - Simplon
DNF Thomas Rohregger 1982 Austria Elk Haus - Simplon
DNF Stefan Rucker 1980 Austria Elk Haus - Simplon
DNF Harald Starzengruber 1981 Austria Elk Haus - Simplon
DNF Jochen Summer 1977 Austria Elk Haus - Simplon
DNF Harald Totschnig 1974 Austria Elk Haus - Simplon
DNF Gregory De Munster 1984 Belgium Flanders
DNF Bart De Spiegelaere 1978 Belgium Flanders
DNF Denis Flahaut 1978 France Flanders
DNF Randy Holleman 1984 Netherlands Flanders
DNF Alexandre Kareev 1978 Russia Flanders
DNF Ronny Poelvoorde 1969 Belgium Flanders
DNF Mart Van Zandbeek 1982 Netherlands Flanders
DNF Werner Van Zimmeren 1981 Netherlands Flanders
DNF Carlos Da Cruz 1974 France Française des Jeux
DNF Frederic Finot 1977 France Française des Jeux
DNF Mathieu Ladagnous 1984 France Française des Jeux
DNF Gustav Erik Larsson 1980 Sweden Française des Jeux
DNF Ian McLeod 1980 South Africa Française des Jeux
DNF Fabien Patanchon 1983 France Française des Jeux
DNF Thomas Fothen 1983 Germany Gerolsteiner
DNF Frank Høj 1973 Denmark Gerolsteiner
DNF Sebastian Lang 1979 Germany Gerolsteiner
DNF Volker Ordowski 1973 Germany Gerolsteiner
DNF Ronny Scholz 1978 Germany Gerolsteiner
DNF Vytautas Kaupas 1982 Lithuania Jartazi - 7Mobile
DNF Robby Meul 1981 Belgium Jartazi - 7Mobile
DNF Francesco Planckaert 1982 Belgium Jartazi - 7Mobile
DNF Peter Ronsse 1980 Belgium Jartazi - 7Mobile
DNF Jarno Van Mingeroet 1977 Belgium Jartazi - 7Mobile
DNF Sjef De Wilde 1981 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Filip Meirhaeghe 1971 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Kevin Neirynck 1982 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Nico Sijmens 1978 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Jurgen Van Loocke 1980 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Johan Verstrepen 1967 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Servais Knaven 1971 Netherlands Quick Step - Innergetic
DNF Wouter Weylandt 1984 Belgium Quick Step - Innergetic
DNF Jan Boven 1972 Netherlands Rabobank
DNF Marc De Maar 1984 Net. Antiller Rabobank
DNF Theo Eltink 1981 Netherlands Rabobank
DNF Jukka Vastaranta 1984 Finland Rabobank
DNF Marc Wauters 1969 Belgium Rabobank
DNF Pieter Weening 1981 Netherlands Rabobank
DNF Tomoya Kano 1973 Japan Skil - Shimano
DNF Paul Martens 1983 Germany Skil - Shimano
DNF Christoph Meschenmoser 1983 Germany Skil - Shimano
DNF Hidenori Nodera 1975 Japan Skil - Shimano
DNF Maarten Tjallingii 1977 Netherlands Skil - Shimano
DNF Kenny van Hummel 1982 Netherlands Skil - Shimano
DNF Bastiaan Giling 1982 Netherlands T-Mobile Team
DNF André Greipel 1982 Germany T-Mobile Team
DNF Jörg Ludewig 1975 Germany T-Mobile Team
DNF Frantisek Rabon 1983 Czech Republic T-Mobile Team
DNF Bram Schmitz 1977 Netherlands T-Mobile Team
DNF Lars Michaelsen 1969 Denmark Team CSC
DNF Martin Pedersen 1983 Denmark Team CSC
DNF Luke Roberts 1977 Australia Team CSC
DNF Allan Bo Andresen 1973 Denmark Team Designa Køkken
DNF Daniel Holm Foder 1983 Denmark Team Designa Køkken
DNF Jakob Fuglsang 1985 Denmark Team Designa Køkken
DNF Christian Alex Hansen 1985 Denmark Team Designa Køkken
DNF Rene Jørgensen 1975 Denmark Team Designa Køkken
DNF Michael Larsen 1979 Denmark Team Designa Køkken
DNF Jens Erik Madsen 1981 Denmark Team Designa Køkken
DNF Michael Reihs 1979 Denmark Team Designa Køkken
DNF Hannes Blank 1983 Germany Team Lamonta
DNF Matthias Friedemann 1984 Germany Team Lamonta
DNF Alexander Gut 1984 Germany Team Lamonta
DNF Uwe Hardter 1977 Germany Team Lamonta
DNF Erik Hoffmann 1981 Namibia Team Lamonta
DNF Søren Petersen 1967 Denmark Team Lamonta
DNF André Schulze 1974 Germany Team Lamonta
DNF Steffen Weigold 1979 Germany Team Lamonta
DNF Andreas Dietziker 1982 Switzerland Team LPR
DNF Giario Ermeti 1981 Italy Team LPR
DNF Mikhaylo Khalilov 1975 Ukraine Team LPR
DNF Dimitri Konyshev 1966 Russia Team LPR
DNF Michele Maccanti 1979 Italy Team LPR
DNF Alessandro Maserati 1979 Italy Team LPR
DNF Dario Pieri 1975 Italy Team LPR
DNF Roberto Traficante 1984 Italy Team LPR
DNF Simone Cadamuro 1976 Italy Team Milram
DNF Alessandro Cortinovis 1977 Italy Team Milram
DNF Maarten Den Bakker 1969 Netherlands Team Milram
DNF Ralf Grabsch 1973 Germany Team Milram
DNF Martin Müller 1974 Germany Team Milram
DNF Alessandro Petacchi 1974 Italy Team Milram
DNF Fabio Sacchi 1974 Italy Team Milram
DNF Gerald Ciolek 1986 Germany Team Wiesenhof Akud
DNF Artur Gajek 1985 Germany Team Wiesenhof Akud
DNF Felix Odebrecht 1984 Germany Team Wiesenhof Akud
DNF Steffen Radochla 1978 Germany Team Wiesenhof Akud
DNF Robert Retschke 1980 Germany Team Wiesenhof Akud
DNF Torsten Schmidt 1972 Germany Team Wiesenhof Akud
DNF Lars Wackernagel 1975 Germany Team Wiesenhof Akud
DNF Carlo Westphal 1985 Germany Team Wiesenhof Akud
DNF Matthé Pronk 1974 Netherlands Unibet.com
DNF Matthew Wilson 1977 Australia Unibet.com
DNF Marco Zanotti 1974 Italy Unibet.com
DNF Ward Bogaert 1980 Belgium Yawadoo - Colba - ABM
DNF Tony Bracke 1971 Belgium Yawadoo - Colba - ABM
DNF Koen Das 1974 Belgium Yawadoo - Colba - ABM
DNF Christophe Lembrechts 1987 Belgium Yawadoo - Colba - ABM
DNF Frederik Penne 1978 Belgium Yawadoo - Colba - ABM
DNF Gianni Riemslagh 1979 Belgium Yawadoo - Colba - ABM
DNF Frank Van Kuik 1981 Netherlands Yawadoo - Colba - ABM
DNF Gert Vanderaerden 1973 Belgium Yawadoo - Colba - ABM

Info

RaceDwars door Vlaanderen / A travers les Flandres
Nation Belgium
Distance204 km
DateMarch 22nd
Edition2006
Classification1.1
Extra Compare top four

Fredrik Veuchelen