2005 Dwars door Vlaanderen / A travers les Flandres

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Nico Eeckhout 1970 Belgium Chocolade Jacques - T-Interim 4t 43' 15''
02 Roger Hammond 1974 Great Britain Discovery Channel + 0''
03 Gabriele Balducci 1975 Italy Acqua e Sapone - Adria Mobil + 0''
04 Marcus Burghardt 1983 Germany T-Mobile Team + 0''
05 Baden Cooke 1978 Australia Française des Jeux + 0''
06 Nick Nuyens 1980 Belgium Quick Step + 0''
07 Aart Vierhouten 1970 Netherlands Davitamon - Lotto + 0''
08 Mathew Hayman 1978 Australia Rabobank + 8''
09 Nico Mattan 1971 Belgium Davitamon - Lotto + 46''
10 Alexandre Usov 1977 Belarus AG2R Prévoyance + 1' 04''
11 Ludovic Capelle 1976 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 1' 04"
12 Tomas Vaitkus 1982 Lithuania AG2R Prévoyance 1' 04"
13 Tom Steels 1971 Belgium Davitamon - Lotto 1' 04"
14 Michal Precechtel 1977 Czech Republic eD'system - ZVVZ 1' 04"
15 Igor Abakoumov 1981 Belgium Jartazi - Granville Team 1' 04"
16 James Vanlandschoot 1978 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 1' 04"
17 Eric Baumann 1980 Germany T-Mobile Team 1' 04"
18 Christophe Detilloux 1974 Belgium Française des Jeux 1' 04"
19 Dennis Kraft 1981 Germany Intel - Action 1' 04"
20 Arnaud Coyot 1980 France Cofidis 1' 04"
21 Andre Korff 1973 Germany T-Mobile Team 1' 04"
22 Lars Michaelsen 1969 Denmark Team CSC 1' 04"
23 Luke Roberts 1977 Australia Team CSC 1' 04"
24 Denis Bertolini 1977 Italy Acqua e Sapone - Adria Mobil 1' 04"
25 Stefan van Dijk 1976 Netherlands MrBookmaker - Sports Tech 1' 04"
26 Christope Stevens 1974 Belgium Team Skil - Moser 1' 04"
27 Steven De Jongh 1973 Netherlands Rabobank 1' 04"
28 Steffen Radochla 1978 Germany Team Wiesenhof 1' 04"
29 Jaan Kirsipuu 1969 Estonia Crédit Agricole 1' 04"
30 Matthew Wilson 1977 Australia Française des Jeux 1' 04"
31 Cyril Lemoine 1983 France Crédit Agricole 1' 04"
32 Lloyd Mondory 1982 France AG2R Prévoyance 1' 04"
33 Koen Barbe 1981 Belgium Chocolade Jacques - T-Interim 1' 04"
34 Geert Verheyen 1973 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 1' 04"
35 Renaud Dion 1978 France R.A.G.T. Semences 1' 04"
36 Wilfried Cretskens 1976 Belgium Quick Step 1' 04"
37 Benny De Schrooder 1980 Belgium Chocolade Jacques - T-Interim 1' 04"
38 Arnaud Gérard 1984 France Française des Jeux 1' 04"
39 Paolo Longo Borghini 1980 Italy Team Barloworld - Valsir 1' 04"
40 Antonio Bucciero 1982 Italy Acqua e Sapone - Adria Mobil 1' 04"
41 Bert Scheirlinckx 1974 Belgium Flanders 1' 04"
42 Ralf Grabsch 1973 Germany Team Wiesenhof 1' 04"
43 Matti Breschel 1984 Denmark Team CSC 1' 04"
44 Jan Koerts 1969 Netherlands Cofidis 1' 04"
45 Kevin van Impe 1981 Belgium Chocolade Jacques - T-Interim 1' 04"
46 Jeremy Hunt 1974 Great Britain MrBookmaker - Sports Tech 1' 04"
47 Staf Scheirlinckx 1979 Belgium Cofidis 1' 04"
48 Stefan Schumacher 1981 Germany Shimano - Memory Corp 1' 04"
49 Bastiaan Giling 1982 Netherlands T-Mobile Team 1' 04"
50 Roy Sentjens 1980 Belgium Rabobank 1' 04"
51 Bogdan Bondariev 1974 Ukraine Intel - Action 1' 04"
52 Leonardo Duque 1980 France Jartazi - Granville Team 1' 04"
53 Sébastien Minard 1982 France R.A.G.T. Semences 1' 04"
54 Francis Mourey 1980 France Française des Jeux 1' 04"
55 Johan Coenen 1979 Belgium MrBookmaker - Sports Tech 1' 04"
56 Daniel Lloyd 1980 Great Britain Flanders 1' 04"
57 Christophe Mengin 1968 France Française des Jeux 1' 04"
58 Hayden Roulston 1981 New Zealand Discovery Channel 1' 08"
59 Frederik Willems 1979 Belgium Chocolade Jacques - T-Interim 1' 08"
60 Peter Ronsse 1980 Belgium Jartazi - Granville Team 1' 08"
61 Henk Vogels 1973 Australia Davitamon - Lotto 1' 08"
62 Jussi Veikkanen 1981 Finland Française des Jeux 1' 08"
63 Ryder Hesjedal 1980 Canada Discovery Channel 1' 08"
64 Alessandro Donati 1979 Italy Acqua e Sapone - Adria Mobil 1' 10"
65 Nico Sijmens 1978 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 1' 10"
66 Valery Kobzarenko 1977 Ukraine Acqua e Sapone - Adria Mobil 1' 10"
67 Cyrille Monnerais 1983 France Française des Jeux 1' 10"
68 Ludo Dierckxsens 1964 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 1' 10"
69 Martin Müller 1974 Germany Team Wiesenhof 1' 10"
70 Christian Knees 1981 Germany Team Wiesenhof 1' 10"
71 Frédéric Amorison 1978 Belgium Davitamon - Lotto 1' 10"
72 Piotr Chmielewski 1970 Poland Intel - Action 1' 10"
73 Maarten Den Bakker 1969 Netherlands Rabobank 1' 10"
74 Ronald Mutsaars 1979 Netherlands Rabobank 1' 10"
75 Kristof Trouve 1976 Belgium MrBookmaker - Sports Tech 1' 10"
76 Karsten Kroon 1976 Netherlands Rabobank 1' 10"
77 Gert Steegmans 1980 Belgium Davitamon - Lotto 1' 10"
78 Marc Lotz 1973 Netherlands Quick Step 1' 10"
79 Bert De Waele 1975 Belgium Landbouwkrediet - Colnago 1' 10"
80 Tom Boonen 1980 Belgium Quick Step 1' 10"
81 Stijn Devolder 1979 Belgium Discovery Channel 1' 10"
82 Servais Knaven 1971 Netherlands Quick Step 1' 10"
83 Jan Boven 1972 Netherlands Rabobank 1' 10"
84 Peter Farazijn 1969 Belgium Cofidis 1' 10"
85 Erki Pütsep 1976 Estonia AG2R Prévoyance 1' 10"
86 Peter Van Petegem 1970 Belgium Davitamon - Lotto 1' 10"
87 Allan Johansen 1971 Denmark Team CSC 1' 17"
88 Jens Heppner 1964 Germany Team Wiesenhof 1' 17"
89 Julian Dean 1975 New Zealand Crédit Agricole 1' 21"
90 Antonio Salomone 1976 Italy Team Barloworld - Valsir 1' 26"
91 Vladimir Gusev 1982 Russia Team CSC 1' 35"
92 László Bodrogi 1976 France Crédit Agricole 2' 19"
93 Steven Kleynen 1977 Belgium Chocolade Jacques - T-Interim 2' 27"
94 Rory Sutherland 1982 Australia Rabobank 2' 42"
95 Jimmy Casper 1978 France Cofidis 2' 42"
DNF Claudio Astolfi 1978 Italy Acqua e Sapone - Adria Mobil
DNF Alessandro D'Andrea 1978 Italy Acqua e Sapone - Adria Mobil
DNF Jure Zrimsek 1982 Slovenia Acqua e Sapone - Adria Mobil
DNF Simon Gerrans 1980 Australia AG2R Prévoyance
DNF Laurent Mangel 1981 France AG2R Prévoyance
DNF Jean-Patrick Nazon 1977 France AG2R Prévoyance
DNF Steven Caethoven 1981 Belgium Chocolade Jacques - T-Interim
DNF Wesley Van Speybroeck 1978 Belgium Chocolade Jacques - T-Interim
DNF Stephane Augé 1974 France Cofidis
DNF Thierry Marichal 1973 France Cofidis
DNF Janek Tombak 1976 Estonia Cofidis
DNF Cedric Herve 1979 France Crédit Agricole
DNF Sébastien Hinault 1974 France Crédit Agricole
DNF Damien Nazon 1974 France Crédit Agricole
DNF Kilian Patour 1982 France Crédit Agricole
DNF Jan Kuyckx 1979 Belgium Davitamon - Lotto
DNF Fumiyuki Beppu 1983 Japan Discovery Channel
DNF Benoit Joachim 1976 Luxembourg Discovery Channel
DNF Max van Heeswijk 1973 Netherlands Discovery Channel
DNF Roman Bronis 1976 Slovakia eD'system - ZVVZ
DNF Michal Kadlec 1985 Czech Republic eD'system - ZVVZ
DNF Marcel Klaus 1976 Switzerland eD'system - ZVVZ
DNF Xavier Pache 1980 Switzerland eD'system - ZVVZ
DNF Josef Soukup 1981 Czech Republic eD'system - ZVVZ
DNF Jindrich Vana 1975 Czech Republic eD'system - ZVVZ
DNF Kamil Vrana 1979 Czech Republic eD'system - ZVVZ
DNF Bjorn Cornelissen 1976 Netherlands Flanders
DNF Alex Coutts 1983 Great Britain Flanders
DNF Bart De Spiegelaere 1978 Belgium Flanders
DNF Thierry Masschelein 1973 Belgium Flanders
DNF Kenneth Mercken 1976 Belgium Flanders
DNF Ronny Poelvoorde 1969 Belgium Flanders
DNF Lukasz Bodnar 1982 Poland Intel - Action
DNF Krzysztof Krzywy 1978 Poland Intel - Action
DNF Marcin Lewandowski 1977 Poland Intel - Action
DNF Marek Rutkiewicz 1981 Poland Intel - Action
DNF Adam Wadecki 1977 Poland Intel - Action
DNF Michael Blanchy 1981 Belgium Jartazi - Granville Team
DNF Vytautas Kaupas 1982 Lithuania Jartazi - Granville Team
DNF Robby Meul 1981 Belgium Jartazi - Granville Team
DNF Maxim Rudenko 1979 Ukraine Jartazi - Granville Team
DNF Raimondas Vilcinskas 1977 Lithuania Jartazi - Granville Team
DNF Glenn D'Hollander 1974 Belgium Landbouwkrediet - Colnago
DNF Sergey Lagutin 1981 Uzbekistan Landbouwkrediet - Colnago
DNF David Boucher 1980 Belgium MrBookmaker - Sports Tech
DNF Gorik Gardeyn 1980 Belgium MrBookmaker - Sports Tech
DNF Geert Omloop 1974 Belgium MrBookmaker - Sports Tech
DNF Matthé Pronk 1974 Netherlands MrBookmaker - Sports Tech
DNF Piotr Mazur 1982 Poland Navigators Insurance Cycling Team
DNF Kevin De Weert 1982 Belgium Quick Step
DNF Kevin Hulsmans 1978 Belgium Quick Step
DNF Sebastien Rosseler 1981 Belgium Quick Step
DNF Xavier Herinne 1983 Belgium R.A.G.T. Semences
DNF Kevyn Ista 1984 Belgium R.A.G.T. Semences
DNF Olivier Kaisen 1983 Belgium R.A.G.T. Semences
DNF Yoann Le Boulanger 1975 France R.A.G.T. Semences
DNF Guillaume Lernould 1984 Belgium R.A.G.T. Semences
DNF Roman Luhovyy 1979 Ukraine R.A.G.T. Semences
DNF Marco Bos 1979 Netherlands Shimano - Memory Corp
DNF Rudi Kemna 1967 Netherlands Shimano - Memory Corp
DNF Rik Reinerink 1973 Netherlands Shimano - Memory Corp
DNF Julien Smink 1977 Netherlands Shimano - Memory Corp
DNF Eelke Van der Wal 1981 Netherlands Shimano - Memory Corp
DNF Alain Van Katwijk 1979 Netherlands Shimano - Memory Corp
DNF Masamichi Yamamoto 1978 Japan Shimano - Memory Corp
DNF Jan Schaffrath 1971 Germany T-Mobile Team
DNF Bram Schmitz 1977 Netherlands T-Mobile Team
DNF Stefan Adamsson 1978 Sweden Team Barloworld - Valsir
DNF Vladimir Efimkin 1981 Russia Team Barloworld - Valsir
DNF Tom Southam 1981 Great Britain Team Barloworld - Valsir
DNF Sean Sullivan 1978 Australia Team Barloworld - Valsir
DNF Giulio Tomi 1978 Italy Team Barloworld - Valsir
DNF Lars Bak 1980 Denmark Team CSC
DNF Thomas Bruun Eriksen 1979 Denmark Team CSC
DNF Andy Schleck 1985 Luxembourg Team CSC
DNF Andy Desmet 1970 Belgium Team Skil - Moser
DNF Bert Hiemstra 1973 Netherlands Team Skil - Moser
DNF Wouter Mol 1982 Netherlands Team Skil - Moser
DNF Dariusz Rudnicki 1981 Poland Team Skil - Moser
DNF Jehudi Schoonacker 1978 Belgium Team Skil - Moser
DNF Marek Wesoly 1978 Poland Team Skil - Moser
DNF Roberto Lochowski 1976 Germany Team Wiesenhof
DNF Enrico Poitschke 1969 Germany Team Wiesenhof
DNF Sebastien Siedler 1978 Germany Team Wiesenhof

Info

RaceDwars door Vlaanderen / A travers les Flandres
Nation Belgium
Distance 202 km
DateMarch 23rd
Edition2005
Classification1.1
Extra Compare top four

Nico Eeckhout