2018 Baltyk - Karkonosze Tour

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Philip Walsleben 1987 P&S Team Thüringen 03:48:4202+ 11
02 Sergey Luchshenko 1994 Astana City + 0803+ 28
03 Richard Larsen 1990 Ryska Posten RT + 080110:08:41
04 Andreas Graf 1985 Hrinkow Advarics CT + 0805+ 34
05 Anton Vorobyev 1990 - + 0804+ 34
06 Patryk Stosz 1994 CCC Sprandi Polkowice + 02:3717+ 03:03
07 Dion Beukeboom 1989 Vlasman Cycling Team + 02:3754+ 03:03
08 Yoeri Havik 1991 Vlasman Cycling Team + 02:3712+ 02:59
09 Pawel Franczak 1991 CCC Sprandi Polkowice + 02:3716+ 03:03
10 Szymon Krawczyk 1998 Voster Uniwheels + 02:3756+ 03:03
11 Karl-Arnold Vendelin 1996 Cycling Tartu + 02:3722+ 03:03
12 Norman Vahtra 1996 Cycling Tartu + 02:3720+ 03:03
13 Mateusz Taciak 1984 CCC Sprandi Polkowice + 02:3742+ 03:03
14 Adrian Banaszek 1993 Voster Uniwheels + 02:3725+ 03:03
15 Jeremy Lendowski 1997 Triebwerk-Energy CT + 02:3709+ 02:52
16 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics CT + 02:3719+ 03:03
17 Artur Detko 1983 Domin Sport + 02:3713+ 03:00
18 Alberto Marengo 1994 Kobanya Cycling Team + 02:3729+ 03:03
19 Michel Aschenbrenner 1999 P&S Team Thüringen + 02:3784+ 03:17
20 Aaron Grosser 1996 Team Sauerland NRW + 02:3718+ 03:03
21 Yauheni Akhramenka 1995 - + 02:3723+ 03:03
22 Emanuel Piaskowy 1991 Team Hurom + 02:3746+ 03:03
23 Tobiasz Pawlak 1995 Domin Sport + 02:3714+ 03:01
24 Denis Nekrasov 1997 Marathon Tula CT + 02:3749+ 03:03
25 Dominik Merseburg 1991 Team Erdinger Alkoholfrei + 02:3750+ 03:03
26 Joshua Huppertz 1994 Team Lotto - Kern Haus + 02:3732+ 03:03
27 Krisztian Lovassy 1988 Kobanya Cycling Team + 02:3762+ 03:03
28 Kansatansin Klimiankou 1989 Minsk Cycling Club + 02:3751+ 03:03
29 Jonathan Dinkler 1995 P&S Team Thüringen + 02:3740+ 03:03
30 Tobias Knaup 1993 Team Lotto - Kern Haus + 02:3760+ 03:03
31 Robert Jägeler 1996 P&S Team Thüringen + 02:3727+ 03:03
32 Adam Stachowiak 1989 Voster Uniwheels + 02:3710+ 02:56
33 Jonas Rapp 1994 Hrinkow Advarics CT + 02:3747+ 03:03
34 Per Münstermann 1999 Team Sauerland NRW + 02:3728+ 03:03
35 Kamil Zielinski 1988 Team Hurom + 02:3738+ 03:03
36 Piotr Brozyna 1995 CCC Sprandi Polkowice + 02:3731+ 03:03
37 Michal Podlaski 1988 Voster Uniwheels + 02:3734+ 03:03
38 Matvey Nikitin 1992 Astana City + 02:3726+ 03:03
39 Adrian Rips 1994 elektroland24 Cycling Team + 02:3721+ 03:03
40 Galym Akhmetov 1995 Astana City + 02:3733+ 03:03
41 Gert Kivistik 1995 Hawaii Express + 02:3765+ 03:03
42 Pawel Cieslik 1986 CCC Sprandi Polkowice + 02:3739+ 03:03
43 Leszek Plucinski 1990 CCC Sprandi Polkowice + 02:3748+ 03:03
44 Marc Clauss 1998 Dauner D&DQ - Akkon + 02:3743+ 03:03
45 Luca Henn 1997 Team Lotto - Kern Haus + 02:3737+ 03:03
46 Sven Thurau 1996 Dauner D&DQ - Akkon + 02:3724+ 03:03
47 Vladimir Tsoy 1997 Astana City + 02:3715+ 03:02
48 Dinmukhammed Ulysbayev 1998 Astana City + 02:3744+ 03:03
49 Jasper Bovenhuis 1991 Vlasman Cycling Team + 02:3745+ 03:03
50 Beau Duvigneau 1995 Vlasman Cycling Team + 02:3735+ 03:03
51 Anton Kuzmin 1996 Astana City + 02:3707+ 02:34
52 Dominik Röber 1999 P&S Team Thüringen + 02:3774+ 03:03
53 Jan Hugger 1998 Team Lotto - Kern Haus + 02:3759+ 03:03
54 Nicolas Brandt 1998 Triebwerk-Energy CT + 02:3767+ 03:03
55 Bjørnar Vevatne Øverland 1995 Kobanya Cycling Team + 02:3763+ 03:03
56 Jonas Rutsch 1998 Team Lotto - Kern Haus + 02:3794+ 03:47
57 Carl Ljunggren 1996 Ind-Sweden + 02:3778+ 03:03
58 Markus Freiberger 1995 Hrinkow Advarics CT + 02:3766+ 03:03
59 Sindre Bjerkestrand Haugsvær 1994 Ryska Posten RT + 02:3711+ 02:57
60 Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics CT + 02:3761+ 03:03
61 Florian Nowak 1995 Team Lotto - Kern Haus + 02:3773+ 03:03
62 Victor Manakov 1992 Marathon Tula CT + 02:3768+ 03:03
63 Mamyr Stash 1993 Lokosphinx + 02:3730+ 03:03
64 Markus Wille 1999 P&S Team Thüringen + 02:3787+ 03:26
65 Franz Schiewer 1990 Triebwerk-Energy CT + 02:3708+ 02:45
66 Kamil Malecki 1996 CCC Sprandi Polkowice + 02:3796+ 04:37
67 Johannes Banzer 1999 elektroland24 Cycling Team + 02:3772+ 03:03
68 Jonas Sonnleitner 1997 Veloclub Ratisbona + 02:3777+ 03:03
69 Vladislav Duiunov 1994 Marathon Tula CT + 02:3776+ 03:03
70 Michel Giesselmann 1999 Team Sauerland NRW + 02:3771+ 03:03
71 Daniel Eichinger 1995 Hrinkow Advarics CT + 02:3791+ 03:32
72 Ivan Zaitsev 1999 Astana City + 02:3788+ 03:26
73 Joost Van der Burg 1993 Vlasman Cycling Team + 02:3785+ 03:17
74 Dmitry Markov 1997 Crimea Republic + 02:3775+ 03:03
75 Adrian Babic 1996 Cyklistický tím Firefly + 02:3764+ 03:03
76 Christoph Schweizer 1986 Team Sauerland NRW + 02:3793+ 03:37
77 Philipp Mamos 1982 Dauner D&DQ - Akkon + 02:3752+ 03:03
78 Dominik Bauer 1997 Dauner D&DQ - Akkon + 02:3770+ 03:03
79 Julius Gartner - Veloclub Ratisbona + 02:3741+ 03:03
80 Peter Clauss 1989 Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V. + 02:3790+ 03:26
81 Jaroslaw Rebiewski 1974 Domin Sport + 02:3792+ 03:33
82 Patryk Kostecki 1993 Domin Sport + 02:3780+ 03:03
83 Andrey Prostokishin 1996 Marathon Tula CT + 02:3783+ 03:03
84 Lukas Malgay 1990 Veloclub Ratisbona + 02:3779+ 03:03
85 Stefan Brandlmeier 1993 Veloclub Ratisbona + 02:3795+ 04:04
86 Joann Leinau 1995 Team Sauerland NRW + 02:3769+ 03:03
87 Vladislav Kulikov 1996 - + 02:3758+ 03:03
88 Maxim Sukhov 1997 Marathon Tula CT + 02:3736+ 03:03
89 Christopher Heider 1996 Dauner D&DQ - Akkon + 02:3755+ 03:03
90 Hannes Bergström 1995 Ryska Posten RT + 02:3789+ 03:26
91 Mateusz Grabis 1994 Voster Uniwheels + 02:3797+ 04:37
92 Fabian Schormair 1994 Team Lotto - Kern Haus + 02:3706+ 02:27
93 Yannick Mayer 1991 Veloclub Ratisbona + 02:3753+ 03:03
94 Stanislaw Aniolkowski 1997 Team Hurom + 02:3798+ 04:37
95 Adam Wojcik 1990 Domin Sport + 02:3782+ 03:03
96 Julian Braun 1995 Dauner D&DQ - Akkon + 02:3786+ 03:23
97 Aleh Ahiyevich 1993 - + 06:06107+ 07:39
98 Patrick Altefrohne 1991 Matrix-Rockpalast-Racingteam + 06:30108+ 07:57
99 Kanstantsin Bialiauski 1998 - + 06:30115+ 08:53
100 Tim Rieckmann 1990 elektroland24 Cycling Team + 06:30103+ 07:21
101 Filip Vanco 1996 ASK Inter Bratislava + 06:30100+ 06:56
102 Alexander Müller 1986 Team Isaac Torgau + 06:30105+ 07:32
103 Fabian Brämer 1998 Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V. + 06:30109+ 08:03
104 Thomas Lienert 1986 Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V. + 06:30113+ 08:30
105 Mateusz Komar 1985 Voster Uniwheels + 06:3099+ 06:53
106 Wojciech Ziolkowski 1984 Domin Sport + 06:30106+ 07:34
107 Hermann Keller 1993 Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V. + 06:35101+ 07:01
108 Eryk Laton 1993 Team Hurom + 06:35102+ 07:01
109 Jan Deutschmann 1979 Matrix-Rockpalast-Racingteam + 06:35126+ 11:42
110 Andrey Sazanov 1994 - + 06:35104+ 07:30
111 Erik Kohler - - + 02:3757+ 03:03
112 Evgenii Tikhonin 1998 - + 07:38119+ 09:11
113 Peeter Pung 1996 Cycling Tartu + 07:38114+ 08:42
114 Jacob Wihk 1987 Ryska Posten RT + 07:38110+ 08:04
115 Krzysztof Parma 1987 Voster Uniwheels + 07:38121+ 10:16
116 Erik From 1985 Ryska Posten RT + 07:38120+ 09:27
117 Alexander Bauer 1968 Matrix-Rockpalast-Racingteam + 07:38116+ 09:05
118 Andrzej Bartkiewicz 1991 Team Hurom + 07:38118+ 09:09
119 Andrej Strmiska 1996 Cyklistický tím Firefly + 07:38117+ 09:05
120 Benjamin Ahrendt 1990 Triebwerk-Energy CT + 07:38111+ 08:04
121 Marco Barke 1996 Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V. + 07:38112+ 08:04
122 Mikhail Shemetau 1994 Minsk Cycling Club + 09:33123+ 11:27
123 Raman Tsishkou 1994 Minsk Cycling Club + 09:33122+ 11:04
124 Kristo Prangel 1998 CFC Spordiklubi + 10:00127+ 13:04
125 Justin Rudolph 1995 Triebwerk-Energy CT + 11:04124+ 11:30
126 Alexander Franz 1987 elektroland24 Cycling Team + 11:04125+ 11:30
127 Silias Motzkus 1994 Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V. + 02:3781+ 03:03
128 Michal Hloza 1997 CyS-Akademia Petra Sagana + 16:04128+ 17:37
129 Fritjof Schubert 1996 elektroland24 Cycling Team + 18:38132+ 20:27
130 Bastian Becker 1988 Team Isaac Torgau + 18:40140+ 22:13
131 Robin Fischer 1994 Team Erdinger Alkoholfrei + 18:40130+ 19:29
132 Adam Szasz 1997 PROefekt Team + 18:40135+ 20:40
133 Patrick Nagler 1991 Triebwerk-Energy CT + 18:40139+ 22:03
134 Benedikt Becker 1985 Team Isaac Torgau + 18:40137+ 21:25
135 Bence Loki 1994 Kobanya Cycling Team + 18:40143+ 24:29
136 Jan Henrik Otto 1998 Matrix-Rockpalast-Racingteam + 18:40134+ 20:29
137 Bjorn Büttner 1985 elektroland24 Cycling Team + 18:40133+ 20:29
138 Kirill Bochkov 1996 Mutua Levante - Bioracer + 18:40138+ 21:31
139 David Kasko 1997 Cyklistický tím Firefly + 18:40136+ 20:56
140 Bernard Bendeguz 1988 Kobanya Cycling Team + 18:40131+ 20:16
141 Felix Holst 1998 elektroland24 Cycling Team + 18:40129+ 19:06
142 Patrick Schubert 1984 Team Isaac Torgau + 21:52142+ 24:21
143 Felix Wilhelm 1987 Team Erdinger Alkoholfrei + 22:14146+ 27:59
144 Sven Kirsten 1988 Team Isaac Torgau + 22:14141+ 23:47
145 Jesko Vietense 1985 Matrix-Rockpalast-Racingteam + 22:14144+ 26:20
146 Timo Niesing 1992 Matrix-Rockpalast-Racingteam + 22:14145+ 27:56
DNF Marten Joeäär 1999 CFC Spordiklubi 999
DNF Adrian Foltan 1998 Dukla Banska Bystrica 999
DNF Sergey Mosin 1995 Marathon Tula CT 999
DNF Stefan Wahner - Matrix-Rockpalast-Racingteam 999
DNF Jakub Kaczmarek 1993 Team Hurom 999
DNF Mateusz Manowski 1999 Team Hurom 999
DNF Viktor Müller 1996 Team Sauerland NRW 999
DNF Severin Giessibl 1999 Veloclub Ratisbona 999
DNF Christoph Kaspera 1995 Veloclub Ratisbona 999

Info

Race Baltyk - Karkonosze Tour
Nation Poland
Stage 03.stage
Type Hilly MF
Distance 164.5 km
StartKożuchów
FinishKowary
DateMay 18th (2018)
Leader R.Larsen
Youth A.Kuzmin
Mountain S.Luchshenko
Sprint S.Haugsvær

Philip Walsleben