2018 Baltyk - Karkonosze Tour

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Jeremy Lendowski 1997 Triebwerk-Energy CT 02:38:0905+ 25
02 Jonas Rutsch 1998 Team Lotto - Kern Haus + 00116+ 01:20
03 Yoeri Havik 1991 Vlasman Cycling Team + 0007+ 32
04 Adrian Rips 1994 elektroland24 Cycling Team + 0014+ 36
05 Sven Thurau 1996 Dauner D&DQ - Akkon + 0018+ 36
06 Aaron Grosser 1996 Team Sauerland NRW + 0012+ 36
07 Maxim Sukhov 1997 Marathon Tula CT + 0016+ 36
08 Eryk Laton 1993 Team Hurom + 0022+ 36
09 Patryk Stosz 1994 CCC Sprandi Polkowice + 0017+ 36
10 Adrian Banaszek 1993 Voster Uniwheels + 0035+ 36
11 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 0015+ 36
12 Norman Vahtra 1996 Cycling Tartu + 0019+ 36
13 Pawel Franczak 1991 CCC Sprandi Polkowice + 0013+ 36
14 Artur Detko 1983 Domin Sport + 0020+ 36
15 Szymon Krawczyk 1998 Voster Uniwheels + 0087+ 36
16 Christopher Heider 1996 Dauner D&DQ - Akkon + 0045+ 36
17 Alberto Marengo 1994 Kobanya Cycling Team + 0039+ 36
18 Sindre Bjerkestrand Haugsvær 1994 Ryska Posten RT + 0006+ 30
19 Julius Gartner - Veloclub Ratisbona + 0026+ 36
20 Fabian Schormair 1994 Team Lotto - Kern Haus + 000106:19:49
21 Beau Duvigneau 1995 Vlasman Cycling Team + 0030+ 36
22 Mamyr Stash 1993 Lokosphinx + 0021+ 36
23 Vladislav Kulikov 1996 - + 0047+ 36
24 Tobiasz Pawlak 1995 Domin Sport + 0010+ 34
25 Robert Jägeler 1996 P&S Team Thüringen + 0027+ 36
26 Sergey Luchshenko 1994 Astana City + 0031+ 36
27 Justin Rudolph 1995 Triebwerk-Energy CT + 0043+ 36
28 Karl-Arnold Vendelin 1996 Cycling Tartu + 0028+ 36
29 Yauheni Akhramenka 1995 - + 0025+ 36
30 Anton Vorobyev 1990 - + 0054+ 36
31 Per Münstermann 1999 Team Sauerland NRW + 0029+ 36
32 Hermann Keller 1993 Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V. + 0023+ 36
33 Yannick Mayer 1991 Veloclub Ratisbona + 0032+ 36
34 Galym Akhmetov 1995 Astana City + 0036+ 36
35 Jasper Bovenhuis 1991 Vlasman Cycling Team + 0051+ 36
36 Piotr Brozyna 1995 CCC Sprandi Polkowice + 0033+ 36
37 Matvey Nikitin 1992 Astana City + 0024+ 36
38 Luca Henn 1997 Team Lotto - Kern Haus + 0037+ 36
39 Adam Stachowiak 1989 Voster Uniwheels + 0008+ 33
40 Pawel Cieslik 1986 CCC Sprandi Polkowice + 0042+ 36
41 Denis Nekrasov 1997 Marathon Tula CT + 0068+ 36
42 Erik Kohler - - + 0034+ 36
43 Mateusz Komar 1985 Voster Uniwheels + 0009+ 33
44 Andrzej Bartkiewicz 1991 Team Hurom + 00121+ 01:41
45 Adrian Babic 1996 Cyklistický tím Firefly + 0058+ 36
46 Jacob Wihk 1987 Ryska Posten RT + 0049+ 36
47 Marco Barke 1996 Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V. + 0063+ 36
48 Marc Clauss 1998 Dauner D&DQ - Akkon + 0046+ 36
49 Silias Motzkus 1994 Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V. + 0071+ 36
50 Dinmukhammed Ulysbayev 1998 Astana City + 0048+ 36
51 Vladimir Tsoy 1997 Astana City + 0011+ 35
52 Franz Schiewer 1990 Triebwerk-Energy CT + 0004+ 18
53 Jakub Kaczmarek 1993 Team Hurom + 0050+ 36
54 Philipp Mamos 1982 Dauner D&DQ - Akkon + 0041+ 36
55 Benjamin Ahrendt 1990 Triebwerk-Energy CT + 0056+ 36
56 Dominik Merseburg 1991 Team Erdinger Alkoholfrei + 0069+ 36
57 Filip Vanco 1996 ASK Inter Bratislava + 0064+ 36
58 Alexander Müller 1986 Team Isaac Torgau + 00113+ 01:12
59 Michal Podlaski 1988 Voster Uniwheels + 0038+ 36
60 Mateusz Taciak 1984 CCC Sprandi Polkowice + 0059+ 36
61 Leszek Plucinski 1990 CCC Sprandi Polkowice + 0053+ 36
62 Emanuel Piaskowy 1991 Team Hurom + 0065+ 36
63 Alexander Franz 1987 elektroland24 Cycling Team + 0083+ 36
64 Gert Kivistik 1995 Hawaii Express + 0081+ 36
65 Bjørnar Vevatne Øverland 1995 Kobanya Cycling Team + 0072+ 36
66 Severin Giessibl 1999 Veloclub Ratisbona + 0066+ 36
67 Adam Wojcik 1990 Domin Sport + 0088+ 36
68 Anton Kuzmin 1996 Astana City + 0003+ 07
69 Felix Holst 1998 elektroland24 Cycling Team + 0076+ 36
70 Krisztian Lovassy 1988 Kobanya Cycling Team + 0086+ 36
71 Kamil Zielinski 1988 Team Hurom + 0044+ 36
72 Joshua Huppertz 1994 Team Lotto - Kern Haus + 0040+ 36
73 Kansatansin Klimiankou 1989 Minsk Cycling Club + 0067+ 36
74 Joann Leinau 1995 Team Sauerland NRW + 0060+ 36
75 Carl Ljunggren 1996 Ind-Sweden + 0094+ 36
76 Dominik Bauer 1997 Dauner D&DQ - Akkon + 0075+ 36
77 Jaroslaw Rebiewski 1974 Domin Sport + 00111+ 01:06
78 Patryk Kostecki 1993 Domin Sport + 0091+ 36
79 Michel Giesselmann 1999 Team Sauerland NRW + 0080+ 36
80 Andreas Graf 1985 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 0070+ 36
81 Vladislav Duiunov 1994 Marathon Tula CT + 0089+ 36
82 Johannes Banzer 1999 elektroland24 Cycling Team + 0085+ 36
83 Jonas Sonnleitner 1997 Veloclub Ratisbona + 0092+ 36
84 Philip Walsleben 1987 P&S Team Thüringen + 0055+ 36
85 Tim Rieckmann 1990 elektroland24 Cycling Team + 00106+ 01:01
86 Peeter Pung 1996 Cycling Tartu + 00114+ 01:14
87 Raman Tsishkou 1994 Minsk Cycling Club + 00122+ 01:41
88 Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 0061+ 36
89 Jonas Rapp 1994 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 0057+ 36
90 Markus Freiberger 1995 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 0074+ 36
91 Jan Hugger 1998 Team Lotto - Kern Haus + 0062+ 36
92 Jonathan Dinkler 1995 P&S Team Thüringen + 0052+ 36
93 Dion Beukeboom 1989 Vlasman Cycling Team + 0078+ 36
94 Lukas Malgay 1990 Veloclub Ratisbona + 0082+ 36
95 Florian Nowak 1995 Team Lotto - Kern Haus + 0090+ 36
96 Dominik Röber 1999 P&S Team Thüringen + 0093+ 36
97 Victor Manakov 1992 Marathon Tula CT + 0073+ 36
98 Tobias Knaup 1993 Team Lotto - Kern Haus + 0079+ 36
99 Dmitry Markov 1997 Crimea Republic + 0084+ 36
100 Nicolas Brandt 1998 Triebwerk-Energy CT + 0077+ 36
101 Richard Larsen 1990 Ryska Posten RT + 0002+ 06
102 Wojciech Ziolkowski 1984 Domin Sport + 00115+ 01:14
103 Andrey Prostokishin 1996 Marathon Tula CT + 0096+ 36
104 Marten Joeäär 1999 CFC Spordiklubi + 0095+ 36
105 Joost Van der Burg 1993 Vlasman Cycling Team + 1497+ 50
106 Michel Aschenbrenner 1999 P&S Team Thüringen + 1498+ 50
107 Julian Braun 1995 Dauner D&DQ - Akkon + 2099+ 56
108 Alexander Bauer 1968 Matrix-Rockpalast-Racingteam + 23119+ 01:37
109 Mikhail Shemetau 1994 Minsk Cycling Club + 23133+ 02:04
110 Sergey Mosin 1995 Marathon Tula CT + 23100+ 59
111 Ivan Zaitsev 1999 Astana City + 23104+ 59
112 Stefan Brandlmeier 1993 Veloclub Ratisbona + 23120+ 01:37
113 Markus Wille 1999 P&S Team Thüringen + 23102+ 59
114 Hannes Bergström 1995 Ryska Posten RT + 23101+ 59
115 Robin Fischer 1994 Team Erdinger Alkoholfrei + 23103+ 59
116 Peter Clauss 1989 Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V. + 23105+ 59
117 Andrej Strmiska 1996 Cyklistický tím Firefly + 23117+ 01:37
118 Patrick Altefrohne 1991 Matrix-Rockpalast-Racingteam + 23118+ 01:37
119 Kanstantsin Bialiauski 1998 - + 23140+ 02:33
120 Evgenii Tikhonin 1998 - + 29124+ 01:43
121 Fabian Brämer 1998 Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V. + 29123+ 01:43
122 Michal Hloza 1997 CyS-Akademia Petra Sagana + 29125+ 01:43
123 Adam Szasz 1997 PROefekt Team + 29134+ 02:10
124 Patrick Schubert 1984 Team Isaac Torgau + 29141+ 02:39
125 Christoph Kaspera 1995 Veloclub Ratisbona + 29109+ 01:05
126 Daniel Eichinger 1995 Hrinkow Advarics Cycleangteam + 29110+ 01:05
127 Thomas Lienert 1986 Rad Union 1913 Wangen i. A. e.V. + 29135+ 02:10
128 Aleh Ahiyevich 1993 - + 29126+ 01:43
129 Andrey Sazanov 1994 - + 29107+ 01:05
130 Viktor Müller 1996 Team Sauerland NRW + 29108+ 01:05
131 Mateusz Manowski 1999 Team Hurom + 29142+ 02:39
132 Sven Kirsten 1988 Team Isaac Torgau + 29127+ 01:43
133 Kamil Malecki 1996 CCC Sprandi Polkowice + 29136+ 02:10
134 Stanislaw Aniolkowski 1997 Team Hurom + 29138+ 02:10
135 Mateusz Grabis 1994 Voster Uniwheels + 29137+ 02:10
136 Christoph Schweizer 1986 Team Sauerland NRW + 34112+ 01:10
137 Krzysztof Parma 1987 Voster Uniwheels + 38143+ 02:48
138 Jan Henrik Otto 1998 Matrix-Rockpalast-Racingteam + 45129+ 01:59
139 Benedikt Becker 1985 Team Isaac Torgau + 45144+ 02:55
140 Bjorn Büttner 1985 elektroland24 Cycling Team + 45132+ 01:59
141 David Kasko 1997 Cyklistický tím Firefly + 45139+ 02:26
142 Jesko Vietense 1985 Matrix-Rockpalast-Racingteam + 45149+ 04:16
143 Erik From 1985 Ryska Posten RT + 45131+ 01:59
144 Fritjof Schubert 1996 elektroland24 Cycling Team + 45130+ 01:59
145 Bernard Bendeguz 1988 Kobanya Cycling Team + 45128+ 01:46
146 Adrian Foltan 1998 Dukla Banska Bystrica + 50150+ 04:28
147 Bastian Becker 1988 Team Isaac Torgau + 56148+ 03:43
148 Kirill Bochkov 1996 Mutua Levante - Bioracer + 01:20145+ 03:01
149 Kristo Prangel 1998 CFC Spordiklubi + 01:33146+ 03:14
150 Patrick Nagler 1991 Triebwerk-Energy CT + 02:19147+ 03:33
151 Bence Loki 1994 Kobanya Cycling Team + 03:03154+ 05:59
152 Timo Niesing 1992 Matrix-Rockpalast-Racingteam + 03:05152+ 05:52
153 Jan Deutschmann 1979 Matrix-Rockpalast-Racingteam + 03:07151+ 05:17
154 Felix Wilhelm 1987 Team Erdinger Alkoholfrei + 04:14153+ 05:55
155 Stefan Wahner - Matrix-Rockpalast-Racingteam + 13:03155+ 15:13

Info

Race Baltyk - Karkonosze Tour
Nation Poland
Stage 02.stage
Type Flat
Distance 121.2 km
StartZbąszynek
FinishZbąszynek
DateMay 17th (2018)
Leader F.Schormair
Youth A.Kuzmin
Sprint S.Haugsvær