Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Baltyk - Karkonosze
UCI, Stage race, 18th -22nd May 2016, Poland
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
GC
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Bulgaria
Cuba
Czechia
Germany
Guatemala
Italy
Lithuania
Netherlands
Norway
Poland
Russia
Spain
Taiwan
Turkey
Ukraine
USA
Teams
Attaque Team Gusto
CCC Sprandi Polkowice
Croford WGPA Cycling
De Rosa-Rybnik
Domin Sport
GM Europa Ovini
IK Hero
Matrix-Rockpalast-Marcello-Racingte
Metec - TKH p/b Mantel
Rad-Net Rose Team
Staki - Baltic Vairas
Start - Vaxes-Partizan
Team Dukla Praha
Team Erdinger Alkoholfrei
Team Isaac Torgau
Team Ur-Krostitzer Giant
Ukraine
Verva - ActiveJet
Voster Cycling Team
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Taciak
Mateusz
1984
CCC Sprandi Polkowice
18:52:03
02
Paterski
Maciej
1986
CCC Sprandi Polkowice
+ 35
03
Mihaylov
Nikolay
1988
CCC Sprandi Polkowice
+ 01:01
04
Stachowiak
Adam
1989
Verva - ActiveJet
+ 01:20
05
Bayly
Cameron
1990
Attaque Team Gusto
+ 01:26
06
Plucinski
Leszek
1990
CCC Sprandi Polkowice
+ 01:29
07
Hamelink
Jasper
1990
Metec - TKH p/b Mantel
+ 01:38
08
Pacchiardo
Davide
1990
GM Europa Ovini
+ 01:53
09
Polnicky
Jiri
1989
Verva - ActiveJet
+ 01:54
10
Zielinski
Kamil
1988
Domin Sport
+ 01:54
11
Gmelich
Jarno
1989
Metec - TKH p/b Mantel
+ 02:03
12
Vogt
Mario
1992
Rad-Net Rose Team
+ 02:12
13
Oborsky
Dominik
1992
Domin Sport
+ 02:15
14
Kretschy
Florian
1994
Team Ur-Krostitzer Giant
+ 02:16
15
Charucki
Pawel
1988
Verva - ActiveJet
+ 02:37
16
Bodnar
Lukasz
1982
Verva - ActiveJet
+ 02:48
17
Balykin
Ivan
1990
GM Europa Ovini
+ 02:58
18
Siskevicius
Paulius
1993
Staki - Baltic Vairas
+ 03:16
19
Mrozek
Marcin
1990
CCC Sprandi Polkowice
+ 03:23
20
Starker
Sascha
1989
Team Erdinger Alkoholfrei
+ 03:30
21
Van der Zwet
Arno
1986
Metec - TKH p/b Mantel
+ 03:58
22
Schomber
Nils
1994
Rad-Net Rose Team
+ 04:25
23
Krul
Stef
1995
Metec - TKH p/b Mantel
+ 04:25
24
Madsstuen
Asbjørn
1995
IK Hero
+ 04:32
25
Marquez
José
1990
GM Europa Ovini
+ 04:33
26
Lindenburg
Jim
1996
Metec - TKH p/b Mantel
+ 04:33
27
Wiele
Mathias
1986
Team Ur-Krostitzer Giant
+ 04:57
28
Hill
Ben
1990
Attaque Team Gusto
+ 04:58
29
Fortin
Filippo
1989
GM Europa Ovini
+ 04:59
30
Komar
Mateusz
1985
Domin Sport
+ 05:32
31
Pietrula
Nicolas
1995
Team Dukla Praha
+ 05:40
32
Reinhardt
Theo
1990
Rad-Net Rose Team
+ 05:56
33
Di Renzo
Andrea
1995
GM Europa Ovini
+ 05:57
34
Thiele
Kersten
1992
Rad-Net Rose Team
+ 05:58
35
Lasinis
Venantas
1997
Staki - Baltic Vairas
+ 06:11
36
Detko
Artur
1983
Domin Sport
+ 06:13
37
Di Sante
Antonio
1993
GM Europa Ovini
+ 06:17
38
Tomasiak
Konrad
1991
Start - Vaxes-Partizan
+ 06:22
39
Shevchuk
Taras
1997
Ukraine
+ 06:36
40
Koedijk
Matthijs
1993
Croford WGPA Cycling
+ 07:10
41
Ruscetta
Andrea
1990
GM Europa Ovini
+ 07:36
42
Kurek
Adrian
1988
CCC Sprandi Polkowice
+ 07:50
43
Witecki
Mariusz
1981
Domin Sport
+ 07:53
44
Van Aken
Matthias
1992
Start - Vaxes-Partizan
+ 07:53
45
Franczak
Wojciech
1993
De Rosa-Rybnik
+ 07:55
46
Kalma
Guy
1995
Attaque Team Gusto
+ 08:42
47
Fischer
Robin
1994
Team Erdinger Alkoholfrei
+ 08:47
48
Pot
Sebastiaan
1993
Croford WGPA Cycling
+ 09:20
49
Ariesen
Johim
1988
Metec - TKH p/b Mantel
+ 10:02
50
Bommel
Henning
1983
Rad-Net Rose Team
+ 10:09
51
Mojica
Jose
1987
Start - Vaxes-Partizan
+ 10:43
52
Furczyk
Maciej
1992
Voster Cycling Team
+ 11:13
53
Kraus
Jan
1993
Team Dukla Praha
+ 11:18
54
Gladysh
Roman
1995
Ukraine
+ 11:22
55
Mattaush
Lars
1991
Matrix-Rockpalast-Marcello-Racingte
+ 11:36
56
Kouwenhoven
Sjoerd
1990
Metec - TKH p/b Mantel
+ 11:43
57
Banaszek
Norbert
1997
Verva - ActiveJet
+ 12:05
58
Rudnik
Karol
1986
Voster Cycling Team
+ 12:10
59
Kostecki
Patryk
1993
Domin Sport
+ 12:29
60
Guy
Timothy
1989
Attaque Team Gusto
+ 12:41
61
Becker
Benedikt
1985
Team Erdinger Alkoholfrei
+ 12:48
62
Kucieba
Karol
1990
Voster Cycling Team
+ 12:53
63
Musiienko
Bohdan
1997
Ukraine
+ 13:03
64
Rebiewski
Jaroslaw
1974
Domin Sport
+ 13:22
65
Blaha
Martin
1977
Team Dukla Praha
+ 13:35
66
Raciunas
Mykolas
1995
Staki - Baltic Vairas
+ 13:36
67
Staniszewski
Daniel
1997
Verva - ActiveJet
+ 13:48
68
Kohout
Michal
1996
Team Dukla Praha
+ 14:16
69
Yates
Theodore
1995
Attaque Team Gusto
+ 14:25
70
Pohorelov
Vladyslav
1995
Ukraine
+ 14:30
71
Maniusis
Martynas
1989
Staki - Baltic Vairas
+ 14:35
72
Steidten
Lukas
1995
Team Ur-Krostitzer Giant
+ 14:52
73
Banaszek
Adrian
1993
Verva - ActiveJet
+ 15:03
74
Ziulek
Michael
1990
Voster Cycling Team
+ 15:29
75
Jung
Florian
1990
Team Ur-Krostitzer Giant
+ 15:30
76
Aniolkowski
Stanislaw
1997
Verva - ActiveJet
+ 15:33
77
Huang
Wen Chung
1990
Attaque Team Gusto
+ 16:22
78
Hellmund
Philipp
1996
Matrix-Rockpalast-Marcello-Racingte
+ 16:25
79
Rapczinski
Tim
1989
Matrix-Rockpalast-Marcello-Racingte
+ 16:27
80
Malecki
Kamil
1996
CCC Sprandi Polkowice
+ 16:37
81
Martz
Alder
1990
Attaque Team Gusto
+ 16:51
82
Vendolsky
Ondrej
1991
Team Dukla Praha
+ 17:16
83
Vietense
Jesko
1985
Matrix-Rockpalast-Marcello-Racingte
+ 18:42
84
Adamek
Simon
1995
Team Dukla Praha
+ 20:14
85
Büschler
David
1992
Team Erdinger Alkoholfrei
+ 20:36
86
Koryczan
Adam
1994
De Rosa-Rybnik
+ 21:16
87
Parma
Krzysztof
1987
Voster Cycling Team
+ 21:19
88
Sazanov
Andrey
1994
GM Europa Ovini
+ 22:28
89
Schouten
Jasper
1993
Croford WGPA Cycling
+ 22:38
DNF
Lu
Shao Hsuan
1994
Attaque Team Gusto
DNF
Laton
Eryk
1993
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Groeneveld
Harro
1996
Croford WGPA Cycling
DNF
Vierhouten
Gino Luca
1996
Croford WGPA Cycling
DNF
Wessels
Franklin
1996
Croford WGPA Cycling
DNF
Gronkiewicz
Kacper
1993
De Rosa-Rybnik
DNF
Kott
Konrad
1993
De Rosa-Rybnik
DNF
Leduchowski
Aleksander
1993
De Rosa-Rybnik
DNF
Pilis
Bartosz
1992
De Rosa-Rybnik
DNF
Ziolkowski
Wojciech
1984
De Rosa-Rybnik
DNF
Nowak
Mateusz
1992
Domin Sport
DNF
Haugsvær
Sindre Bjerkestrand
1994
IK Hero
DNF
Heum
Nikolai Johan
1988
IK Hero
DNF
Røen
Tomas Alfred
1984
IK Hero
DNF
Zahl Marken
Petter
1990
IK Hero
DNF
Bauer
Alexander
1968
Matrix-Rockpalast-Marcello-Racingte
DNF
Dagge
Marcel
1995
Matrix-Rockpalast-Marcello-Racingte
DNF
Diederich
Lukas
1994
Matrix-Rockpalast-Marcello-Racingte
DNF
Lohuis
Luuk
1997
Metec - TKH p/b Mantel
DNF
Beyer
Maximilian
1993
Rad-Net Rose Team
DNF
Liss
Lucas
1992
Rad-Net Rose Team
DNF
Weinstein
Domenic
1994
Rad-Net Rose Team
DNF
Dzervus
Darijus
1990
Staki - Baltic Vairas
DNF
Svetikas
Gintaras
1996
Staki - Baltic Vairas
DNF
Gulcan
Ali
1987
Start - Vaxes-Partizan
DNF
Quicibal
Romeo Daniel
1994
Start - Vaxes-Partizan
DNF
Weaver
Rolly
1990
Start - Vaxes-Partizan
DNF
Erb
Daniel
1984
Team Erdinger Alkoholfrei
DNF
Wunderlich
Marc
1988
Team Erdinger Alkoholfrei
DNF
Kirsten
Sven
1988
Team Isaac Torgau
DNF
Podlesak
Frank
1984
Team Isaac Torgau
DNF
Schubert
Patrick
1984
Team Isaac Torgau
DNF
Thielebeule
Willi
1983
Team Isaac Torgau
DNF
Wittenburg
Robert
1986
Team Isaac Torgau
DNF
Bauer
Martin
1994
Team Ur-Krostitzer Giant
DNF
Baumann
Eric
1980
Team Ur-Krostitzer Giant
DNF
Bothe
Erik
1992
Team Ur-Krostitzer Giant
DNF
Pirius
Hans
1992
Team Ur-Krostitzer Giant
DNF
Cherniavskyy
Andrii
1997
Ukraine
DNF
Hryniv
Vitaliy
1995
Ukraine
DNF
Braulinski
Michal
1992
Voster Cycling Team
DNF
Kolakowski
Dariusz
1987
Voster Cycling Team
DNF
Krasnodebski
Artur
1996
Voster Cycling Team
Information
Baltyk - Karkonosze
Poland
18th -22nd May 2016
2.2