2018 Zwevezele Koers

Race mainpage Results Startlist Comments

Results

Pos Name Born Nation Team Time
01 Peter Schulting 1987 Netherlands Monkey Town 3t 14' 26"
02 Xandro Meurisse 1992 Belgium Wanty - Groupe Gobert 17"
03 Ivar Slik 1993 Netherlands Monkey Town 17"
04 Robby Cobbaert 1990 Belgium Cibel - Cebon 17"
05 Dimitri Peyskens 1991 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect 17"
06 Iljo Keisse 1982 Belgium Quick-Step Floors 17"
07 Lars Van Den Berg 1998 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 22"
08 Jens Vanoverberghe 1999 Belgium Development Team Sunweb 26"
09 Tim Declercq 1989 Belgium Quick-Step Floors 56"
10 Piotr Havik 1994 Netherlands Beat Cycling Club 1' 01"
11 Oscar Riesebeek 1992 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij 1' 13"
12 Timothy Stevens 1989 Belgium Cibel - Cebon 1' 16"
13 Dries De Bondt 1991 Belgium Verandas Willems - Crelan 1' 16"
14 Pieter Serry 1988 Belgium Quick-Step Floors 1' 16"
15 Jaap Kooijman 1993 Netherlands Vlasman Cycling Team 1' 16"
16 Moreno Hofland 1991 Netherlands Lotto - Soudal 1' 16"
17 Elias Van Breussegem 1992 Belgium Verandas Willems - Crelan 1' 16"
18 Alex Mengoulas 1997 Netherlands Beat Cycling Club 1' 16"
19 Matthias Legley 1991 Belgium Sovac - Natura4ever 1' 16"
20 Sven Van Luijk 1989 Netherlands Monkey Town 1' 16"
21 Wim Stroetinga 1985 Netherlands Vlasman Cycling Team 1' 16"
22 Ross Lamb 1995 Great Britain T.Palm - Pole Continental Wallon 1' 16"
23 Jasper Rasch 1998 Netherlands SEG Racing Academy 1' 16"
24 Brent Cle 1995 Belgium Stageco-Special Paint CT 1' 16"
25 Robbie van Bakel 1994 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 1' 16"
26 Sven Noels 1989 Belgium VP Consulting-Zannata Cycling Team 1' 16"
27 Jan Maas 1996 Netherlands Team LottoNL - Jumbo 1' 16"
28 Marten Kooistra 1997 Netherlands SEG Racing Academy 1' 16"
29 Robbert De Greef 1991 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij 1' 16"
30 Gabriel Cullaigh 1996 Great Britain Team Wiggins 1' 16"
31 Jeroen Eyskens 1993 Belgium Home Solutions-Anmapa 1' 16"
32 Thijs De Lange 1994 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 1' 16"
33 Edward Theuns 1991 Belgium Team Sunweb 1' 16"
34 Stef Krul 1995 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 1' 16"
35 Alberto Dainese 1998 Italy SEG Racing Academy 1' 16"
36 Bert De Backer 1984 Belgium Vital Concept 2' 00"
37 Louis Verhelst 1990 Belgium Tarteletto - Isorex 3' 23"
38 Bjorg Lambrecht 1997 Belgium Lotto - Soudal 10' 00"
39 Polychronis Tzortzakis 1989 Greece Tarteletto - Isorex 10' 00"
40 Bo Godart 1998 Belgium United CT 10' 00"
41 Oscar Van Wijk 1997 Netherlands Destil - Parkhotel Valkenburg 10' 00"
42 Guillaume Seye 1996 Belgium Verandas Willems - Crelan 10' 00"
43 Daniel Abraham Gebru 1985 Netherlands Beat Cycling Club 10' 00"
44 Omkar Jadhav 1988 India Asfra Racing Team 10' 00"
45 Dylan Bouwmans 1997 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 10' 00"
46 Arjen Livyns 1994 Belgium Verandas Willems - Crelan 10' 00"
47 Dries Vastmans 1997 Belgium Nano Development Team 10' 00"
48 Jan Bakelants 1986 Belgium AG2R La Mondiale 10' 00"
49 Dion Beukeboom 1989 Netherlands Vlasman Cycling Team 10' 00"
50 Michiel Dieleman 1990 Belgium Cibel - Cebon 10' 00"
51 Maarten Van Trijp 1993 Netherlands Destil - Parkhotel Valkenburg 10' 00"
52 Jerome Baugnies 1987 Belgium Wanty - Groupe Gobert 10' 00"
53 Otto Vergaerde 1994 Belgium WSA Pushbikers 10' 00"
54 Johannes De Paepe 1992 Belgium Cibel - Cebon 10' 00"
55 Mel Van Der Veekens 1998 Netherlands Monkey Town 10' 00"
56 Lauwrence Schotte 1994 Belgium Asfra Racing Team 10' 00"
57 Jordy Buskermolen 1991 Netherlands Monkey Town 10' 00"
58 Oliver Robinson 1999 Great Britain Team Wiggins 10' 00"
59 Bart Verhasselt 1977 Belgium Shifting Gears-Geldhof Jielker 10' 00"
60 Nahom Desale Kalei 1992 Netherlands Beat Cycling Club 10' 00"
61 Melvin Van Zijl 1991 Netherlands Vlasman Cycling Team 10' 00"
62 Adam Lewis 1995 Great Britain T.Palm - Pole Continental Wallon 10' 00"
63 Stijn Daemen 1999 Netherlands Lotto - Soudal U23 10' 00"
64 Dennis Van Der Horst 1998 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 10' 00"
65 Minne Verboom 1999 Netherlands SEG Racing Academy 10' 00"
66 David Dekker 1998 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel 10' 00"
67 Cristian Rios Rojas 1993 Colombia Asfra Racing Team 10' 00"
68 Sergio Torres Jorro 1991 Spain Tarteletto - Isorex 10' 00"
69 Daniel Patten 1986 Great Britain Asfra Racing Team 10' 00"
70 Florian Deriaux 1990 France Sovac - Natura4ever 10' 00"
71 Jasper Bovenhuis 1991 Netherlands Vlasman Cycling Team 10' 00"
72 Lars Oreel 1999 Netherlands Destil - Parkhotel Valkenburg 10' 00"
73 Jelle Cant 1992 Belgium Tarteletto - Isorex 10' 00"
74 Gil D'Heygere 1998 Belgium Verandas Willems - Crelan 10' 00"
DNF Charly Petelin 1994 Luxembourg Asfra Racing Team
DNF Mathias Vanoverberghe 1998 Belgium Asfra Racing Team
DNF Laurens De Vreese 1988 Belgium Astana Pro Team
DNF Daan Hoeyberghs 1994 Belgium Beat Cycling Club
DNF Danny Maas 1999 Netherlands Beat Cycling Club
DNF Dieter Bouvry 1992 Belgium Cibel - Cebon
DNF Maxim De Greve 1994 Belgium DMC Cycling Team
DNF Julien Van Den Brande 1995 Belgium EFC - L&R - Vulsteke
DNF Stephan Bakker 1994 Netherlands Global Cycling Team
DNF Gert De Winne 1986 Belgium KVC Deinze VZW
DNF Loran Cassaert 1999 Belgium Lotto - Soudal U23
DNF Jonas Castrique 1997 Belgium Lotto - Soudal U23
DNF Alex Colman 1998 Belgium Lotto - Soudal U23
DNF Sebastien Grignard 1999 Belgium Lotto - Soudal U23
DNF Arne Marit 1999 Belgium Lotto - Soudal U23
DNF Jim Lindenburg 1996 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel
DNF Jelle Nieuwpoort 1997 Netherlands Metec - TKH p/b Mantel
DNF Elias Van Landeghem 1999 Belgium Meubelen Gaverzicht-Glascentra CT
DNF Martins Pluto 1998 Latvia Monkey Town
DNF Torsten Demeyere 1998 Belgium Mysenlan-Spie-Douterloigne CT
DNF Jari Vandenbussche 1996 Belgium Prorace Cycling Team
DNF Fernando Gaviria 1994 Colombia Quick-Step Floors
DNF Floris Gerts 1992 Netherlands Roompot - Nederlandse Loterij
DNF Jordi Meeus 1998 Belgium SEG Racing Academy
DNF Georgios Stavrakakis 1998 Greece SEG Racing Academy
DNF Hakim Verbeure 1983 Belgium Shifting Gears-Geldhof Jielker
DNF Louis Deguide 1994 Belgium Sovac - Natura4ever
DNF Robin Stenuit 1990 Belgium Sovac - Natura4ever
DNF Jelle De Ville 1995 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Max Emil Kørner 1991 Norway T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Yorick Slagmulders 1995 Belgium T.Palm - Pole Continental Wallon
DNF Arne De Groote 1997 Belgium Tarteletto - Isorex
DNF Jelle Donders 1993 Belgium Team Differdange - Losch
DNF Maurits Lammertink 1990 Netherlands Katusha - Alpecin
DNF Raymond Kreder 1989 Netherlands Team Ukyo
DNF Robert Scott 1998 Great Britain Team Wiggins
DNF Jesse Yates 1996 Great Britain Team Wiggins
DNF Mathias De Witte 1993 Belgium Verandas Willems - Crelan
DNF Senne Leysen 1996 Belgium Verandas Willems - Crelan
DNF Zico Waeytens 1991 Belgium Verandas Willems - Crelan
DNF Robert Bovenhuis 1987 Netherlands Vlasman Cycling Team
DNF Kelvin Van Den Dool 1995 Netherlands Vlasman Cycling Team
DNF Joost Van der Burg 1993 Netherlands Vlasman Cycling Team
DNF Jelle Wolsink 1995 Netherlands Vlasman Cycling Team
DNF Aaron Vervaeke 1997 Belgium VZW WP de Molenspurters Meulebeke
DNF Maxime Vantomme 1986 Belgium WB Veranclassic Aqua Protect

Info

RaceZwevezele Koers
Nation Belgium
Distance153.6 km
DateOctober 5th
Edition2018
ClassificationKP
Extra Compare top four

Peter Schulting