Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Coppa San Geo
Italy
Overview
Statistics
Edition
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
Year
CAT
Links
Winner
Second
Third
2024
1.12
Results
Olivo
Bryan
Donati
Davide
Bortoluzzi
Giovanni
2023
1.12
Results
Persico
Davide
Bruttomesso
Alberto
D'Amato
Andrea
2022
1.12
Results
Zambelli
Samuele
Kingston
Matthew
Persico
Davide
2021
1.12
Results
Persico
Davide
Zambelli
Samuele
Fiaschi
Tommaso
2020
1.12
Results
Zanoncello
Enrico
Bertone
Filippo
Di Felice
Francesco
2019
1.12
Results
Pizzo
Emanuele
Rocchetti
Filippo
Zambelli
Samuele
2018
1.12
Results
Tagliani
Filippo
Lonardi
Giovanni
Furlan
Matteo
2017
1.12
Results
Bonifazio
Leonardo
Cima
Damiano
Toniatti
Andrea
2016
1.12
Results
Gazzara
Michele
Masnada
Fausto
Troia
Oliviero
2015
1.12
Results
Ballerini
Davide
Rota
Lorenzo
Martinelli
Davide
2014
1.12
Results
Tocchella
Alberto
Zmorka
Marlen
Marini
Nicolas
2013
1.12
Results
Collodel
Matteo
Gaffurini
Nicola
Pichetta
Ricardo
2012
1.12
Results
Cavasin
Daniele
Boem
Nicola
Foppoli
Michele
2011
1.12
Results
Zanelli
Renzo
Zanotti
Marco
Colbrelli
Sonny
2010
1.12
Results
Zanotti
Marco
Locatelli
Paolo
Ruffoni
Nicola
2009
1.2
Results
Cimolai
Davide
Paterski
Maciej
Mancuso
Salvatore
2008
1.2
Results
Merlo
Michele
Grendene
Andrea
Modolo
Sacha
2007
1.2
Results
Miholjevic
Hrvoje
Capelli
Ermanno
Ricci Bitti
Davide
2006
Am
Results
Ferrari
Roberto
Bucciero
Antonio
Mancuso
Salvatore
2005
Am
Results
Traficante
Roberto
Girardini
Maurizio
Priamo
Matteo
2004
Am
Results
Maccanti
Michele
Rigotto
Elia
Grillo
Paride
2003
Am
Results
Ciccone
Angelo
Berein
Friedrich
Marenco
Stefano
2002
Am
Results
Montanari
Giacomo
Bucciero
Antonio
Menin
Marco
2001
Am
Results
Loddo
Alberto
Palumbo
Antonio
Vanstraelen
Stijn
2000
Am
Results
Bianchini
Cristian
Parrinello
Cristiano
Cadamuro
Simone
1999
Am
Results
Savoldi
Roberto
Zanotti
Marco
Chesini
Nicola
1998
Am
Results
Rota
Alessandro
Chesini
Nicola
Gualdi
Domenico
1997
Am
Results
Frutti
Matteo
Dancelli
Alessandro
Bossoni
Paolo
1996
Am
Results
Marini
Mirko
Savoldi
Roberto
Bongioni
Alessio
1995
Am
Results
Destro
Alberto
Previtali
Sergio
Zandarin
Flavio
1994
Am
Results
Cadenotti
Paolo
Prada
Luca
Tozzo
Federico
1993
Am
Results
Rebellin
Simone
Destro
Alberto
Tomi
Simone
1992
Am
Results
Hannich
Fabian
Oppici
Fausto
Destro
Alberto
1991
Am
Results
Fina
Rosario
Castignola
Walter
Tarchini
Fabrizio
1990
Am
Results
Martinelli
Gianvito
Bardelloni
Giambattista
Strazzer
Massimo
1989
Am
Results
Destro
Alberto
Galli
Rodolfo
Citterio
Giuseppe
1988
Am
Results
Fidanza
Giovanni
Carera
Johnny
Denti
Angelo
1987
Am
Results
Badolato
Ettore
Carera
Johnny
Destro
Alberto
1986
Am
Results
Rando
Darlo
Botta
Marco
Fidanza
Giovanni
1985
Am
Results
Giovenzana
Luigino
Bestetti
Claudio
Brignoli
Giuseppe
1984
Am
Results
Pagnin
Roberto
Daams
Hans
Giovenzana
Luigino
1983
Am
Results
Colpani
Vincenzo
Poli
Eros
Giovenzana
Luigino
1982
Am
Results
Retroni
Davide
Calloni
Claudio
Negro
Mirco
1981
Am
Results
Orlandi
Maurizio
Spiranelli
Giovanni
Zamboni
Alberto
1980
Am
Results
Milani
Silvestro
Argentin
Moreno
Zappi
Flavio
1979
Am
Results
Caroli
Daniele
Zanotti
Giorgio
Mandelli
Maurizio
1978
Am
Results
Scalfi
Fiorenzo
Gandini
Fulvio
Saronni
Antonio
1977
Am
Results
Marcoli
Damiano
Gozzolini
Mario
Magenza
Fulvio
1976
Am
Results
Casati
Giorgio
Prandi
Walter
Vitali
Fabrizio
1975
Am
Results
Pizzoferrato
Orfeo
Fossati
Luigi
Porrini
Dino
1974
Am
Results
Tosetto
Edoardo
Alfano
Gennaro
Pezzotta
Flavio
1973
Am
Results
Di Lorenzo
Alfiero
Mazzola
Livio
Bonardi
Adriano
1972
Am
Results
Monfredini
Alfio
Fontana
Giuliano
Orante
Franco
1971
Am
Results
Cardi
Ezio
Lussignoli
Guido
Parecchini
Aldo
1970
Am
Results
Bertagnoli
Agostino
Scremin
Vittorio
Fusar Poli
Marino
1969
Am
Results
Cogliati
Erasmo
Trevisan
Enzo
Lussignoli
Guido
1968
Am
Results
Cortinovis
Franco
Donghi
Ernesto
Fusar Imperatore
Gianni
1967
Am
Results
Borghetti
Luigi
Carniel
Antonio
Galazzi
Carlo
1966
Am
Results
Vittiglio
Bruno
Galazzi
Carlo
Denti
Mino
1965
Am
Results
Visigalli
Giancarlo
Bottazzini
Renato
Bozzi
Carlo
1964
Am
Results
Bodei
Bruno
Visigalli
Giancarlo
Amici
Adriano
1963
Am
Results
Nardello
Primo
Paolini
Enzo
Albizzati
Eligio
1962
Am
Results
Biseti
Gianni
Andreoli
Severino
Alzani
Sergio
1961
Am
Results
Adorno
Vittorio
Lovo
Diama
Zerbinati
Ennio
1960
Am
Results
Cribiori
Franco
Porteri
Attillio
Vigna
Marino
1959
Am
Results
Musone
Pietro
Bailetti
Antonio
Bettinelli
Giovanni
1958
Am
Results
Luzzini
Claudio
Paolini
Enzo
Grioni
Giacomo
1957
Am
Results
Poiano
Vittorio
Musone
Pietro
Lamera
Giosafette
1956
Am
Results
Zagano
Alfredo
Bagnoli
Gino
Bolsi
Bartolo
1955
Am
Results
Bagnara
Rino
Calvi
Giuseppe
Martinelli
Isidoro
1954
Am
Results
Ranieri
Giovanni
Gola
Otello
Cappagli
Giuseppe
1953
Am
Results
Modena
Vasco
Zamboni
Adriano
Giacobbi
Ilario
1952
Am
Results
Lamera
Giosafette
Manenti
Franco
Pesci
Eolo
1951
Am
Results
Kazianka
Addo
Lucchesi
Francesco
Pavesi
Giorgio
1950
Am
Results
Filippini
Gino
Gandolfi
Enrico
Breschi
Rinaldo
1949
Am
Results
Bernardi
Guido
Ferrari
Francesco
Papetti
Vincenzo
1948
Am
Results
Lambertini
Dino
Cerati
Renzo
Corradini
Romano
1947
Am
Results
Molinari
Giuseppe
Pedroni
Silvio
Crippa
Fiorenzo
1946
Am
Results
Casola
Luigi
Moscardini
Carlo
De Zan
Italo
1945
Am
Results
Motta
Michele
Baito
Aldo
Gamba
Alessandro
1944
Am
Results
Mutti
Luigi
Marabelli
Diego
Valotti
Luigi
1943
Am
Results
Berteotti
Valerio
Ronco
Giovanni
Pinarello
Giovanni
1942
Am
Results
Bertocchi
Elio
Capuzzi
Giovanni
Ronco
Giovanni
1941
Am
Results
Conte
Oreste
Giacometti
Andrea
Goretti
Claudio
1940
Am
Results
Sartori
Oreste
Ronca
Carlo
Scappini
Edgardo
1939
Am
Results
Conte
Oreste
Godio
Spirito
Galimberti
Giuseppe
1938
Am
Results
Buriani
Alfredo
Bucco
Achille
Marini
Celso
1937
Am
Results
Favalli
Pierino
Bernacchi
Quirico
Rogora
Giovanni
1936
Am
Results
Morbiato
Attilio
Mancini
Ivo
Piotto
Giovanni
1935
Am
Results
Piubellini
Isidoro
Bailo
Osvaldo
Andretta
Antonio
1934
Am
Results
Canazza
Aldo
Mara
Enrico
Dinale
Alfredo
1933
Am
Results
Rossi
Giovanni
Erba
Camilo
Magugliani
Francesco
1932
Am
Results
Migliorini
Emmanuele
Rimoldi
Pietro
Cazzulani
Giovanni
1931
Am
Results
Bovet
Alfredo
Canavesi
Severino
Romanatti
Carlo
1930
Am
Results
Minasso
Andrea
Ferioli
Pierino
Altssimo
Aimone
1929
Am
Results
Canavesi
Severino
Guerra
Learco
Bovet
Enrico
1928
Am
Results
Bianchi
Mario
Catalani
Alessandro
Bauducco
Piero
1927
Am
Results
Mara
Michele
Menegazzi
Aleardo
Mainetti
Mino
1926
Am
Results
Margaoli
Francesco
Errante
Liberto
Bertolotti
Aldo
1925
Am
Results
Cevini
Pietro
Bendoni
Vittorio
Marchesi
Angelo