2018 Flèche du Sud

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 03.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Andreas Kron 1998 Riwal CeramicSpeed Cycling Team 03:14:120108:32:19
02 Gianni Marchand 1990 Cibel - Cebon + 0002+ 00
03 Robby Cobbaert 1990 Cibel - Cebon + 1021+ 10
04 Tim Kerkhof 1993 Destil - Parkhotel Valkenburg + 1005+ 10
05 Tadej Pogacar 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 1020+ 10
06 Rick Ottema 1992 Alecto Cycling Team + 1006+ 10
07 Christoffer Lisson 1995 BHS Almeborg Bornholm + 1015+ 10
08 Mathieu Burgaudeau 1998 Vendée U + 1027+ 10
09 Antonio Santoro 1989 Monkey Town + 1012+ 10
10 Pit Leyder 1997 Leopard Pro Cycling + 1008+ 10
11 Michael Vanthourenhout 1993 Marlux - Bingoal + 1025+ 10
12 Tom Wirtgen 1996 Ago - Aquaservice + 1014+ 10
13 Maarten De Jonge 1985 Monkey Town + 1013+ 10
14 Damian Lüscher 1997 Swiss Racing Academy + 1019+ 10
15 Jannick Steimle 1996 Vorarlberg - Santic + 1004+ 10
16 Magnus Bak Klaris 1996 BHS Almeborg Bornholm + 1029+ 10
17 Jasper De Laat 1994 Metec - TKH p/b Mantel + 1003+ 10
18 Nikodemus Holler 1991 Bike Aid + 1007+ 10
19 Matthias Reutimann 1994 Swiss Racing Academy + 1022+ 10
20 Markus Eibegger 1984 Team Felbermayr - Simplon Wels + 1024+ 10
21 Olivier Pardini 1985 Team Differdange - Losch + 1010+ 10
22 Szymon Rekita 1994 Leopard Pro Cycling + 1035+ 31
23 Lennert Teugels 1993 Cibel - Cebon + 1032+ 10
24 Eli Iserbyt 1997 Marlux - Bingoal + 1009+ 10
25 Jonas Gregaard Wilsly 1996 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 1030+ 10
26 Pavel Chursin 1995 Destil - Parkhotel Valkenburg + 1018+ 10
27 Sylvain Moniquet 1998 Ago - Aquaservice + 1026+ 10
28 Michiel Dieleman 1990 Cibel - Cebon + 1028+ 10
29 Victor Manakov 1992 Marathon Tula CT + 1016+ 10
30 Cyrille Thiery 1990 IAM Excelsior + 1017+ 10
31 Jimmy Janssens 1989 Cibel - Cebon + 1033+ 10
32 Kevin Pauwels 1984 Marlux - Bingoal + 1031+ 10
33 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 1023+ 10
34 Stef Krul 1995 Metec - TKH p/b Mantel + 1011+ 10
35 Denis Nekrasov 1997 Marathon Tula CT + 1038+ 01:00
36 Louis Pijourlet 1995 Vendée U + 2534+ 25
37 Riccardo Zoidl 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 3236+ 32
38 Folkert Oostra 1989 Alecto Cycling Team + 3737+ 37
39 Jan Petelin 1996 Team Differdange - Losch + 01:4939+ 01:49
40 Raphael Krähemann 1996 Swiss Racing Academy + 05:4240+ 05:42
41 Ethan Hayter 1998 - + 05:4648+ 05:46
42 Steffen Greger 1982 Team Gesundshop24.com + 05:4653+ 05:46
43 Ben Hill 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 05:4664+ 07:23
44 Wim Kleiman 1993 Monkey Town + 05:4668+ 08:59
45 Luc Wirtgen 1998 Leopard Pro Cycling + 05:4643+ 05:46
46 Florian Maitre 1996 Vendée U + 05:4642+ 05:46
47 Mathias Bregnhøj 1995 BHS Almeborg Bornholm + 05:4655+ 05:46
48 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 05:4644+ 05:46
49 Danny Van der Tuuk 1999 Metec - TKH p/b Mantel + 05:4652+ 05:46
50 Filippo Fortin 1989 Team Felbermayr - Simplon Wels + 05:4641+ 05:46
51 Jens Reynders 1998 Leopard Pro Cycling + 05:4665+ 08:00
52 Sven Van Luijk 1989 Monkey Town + 05:4645+ 05:46
53 Gian Friesecke 1994 Vorarlberg - Santic + 05:4649+ 05:46
54 Artur Ershov 1990 Marathon Tula CT + 05:4650+ 05:46
55 Marco Doets 1995 Alecto Cycling Team + 05:4647+ 05:46
56 Vladislav Duiunov 1994 Marathon Tula CT + 05:4651+ 05:46
57 David Riviere 1995 Vendée U + 05:4654+ 05:46
58 Rene Hooghiemster 1986 Alecto Cycling Team + 05:4646+ 05:46
59 Fabian Paumann 1993 Swiss Racing Academy + 05:5557+ 05:55
60 Tom Vermeer 1985 Team Differdange - Losch + 05:5556+ 05:55
61 Manuel Bosch 1989 Vorarlberg - Santic + 06:0058+ 06:00
62 Maxime Weyrich 1997 VV Tooltime + 06:0059+ 06:00
63 Sjors Dekker 1994 Alecto Cycling Team + 06:0066+ 08:05
64 Josh Teasdale 1993 Team Differdange - Losch + 06:0169+ 08:59
65 Frederik Dombrowski 1992 Dauner D&DQ - Akkon + 06:0170+ 09:14
66 Dieter Vanthourenhout 1985 Marlux - Bingoal + 06:0560+ 06:05
67 Maxim Rusnac 1992 Team Differdange - Losch + 06:1271+ 09:25
68 Yann Pestiaux 1998 Ago - Aquaservice + 06:1661+ 06:16
69 Thomas Joseph 1996 Marlux - Bingoal + 06:1862+ 06:18
70 Adne Van Engelen 1993 Bike Aid + 06:2272+ 09:35
71 Thijs De Lange 1994 Metec - TKH p/b Mantel + 06:2267+ 08:15
72 Alexander Krieger 1991 Leopard Pro Cycling + 07:1763+ 07:17
73 Cameron Beard 1998 Destil - Parkhotel Valkenburg + 11:5074+ 11:50
74 Anthony Debuy 1996 Ago - Aquaservice + 11:5073+ 11:50
75 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 11:5179+ 11:51
76 Anthony Rappo 1995 IAM Excelsior + 11:5180+ 11:51
77 Dennis Van Der Horst 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 11:5176+ 11:51
78 Marcel Neuhauser 1997 Team Felbermayr - Simplon Wels + 11:5183+ 11:51
79 Matthew Walls 1998 100% ME + 11:5175+ 11:51
80 Emil Toudal 1996 BHS Almeborg Bornholm + 11:5182+ 11:51
81 Enzo Bernard 1997 Vendée U + 11:5177+ 11:51
82 Ryo Chikatani 1992 Team Bridgestone Cycling + 11:5184+ 12:39
83 Giacomo Ballabio 1998 IAM Excelsior + 11:5181+ 11:51
84 Shunsuke Imamura 1998 Team Bridgestone Cycling + 11:5185+ 12:39
85 Alex Molenaar 1999 Destil - Parkhotel Valkenburg + 11:5178+ 11:51
86 Patrick Clausen 1990 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 11:51114+ 16:12
87 Marvin Tasset 1997 Ago - Aquaservice + 11:51109+ 15:04
88 Jordy Buskermolen 1991 Monkey Town + 13:32102+ 13:32
89 Patrick Jäger 1994 Vorarlberg - Santic + 13:3292+ 13:32
90 Tim Diederich 1989 VV Tooltime + 13:32103+ 13:32
91 Bas Van Der Kooij 1995 Alecto Cycling Team + 13:32106+ 14:13
92 Daniel Bichlmann 1988 Bike Aid + 13:3299+ 13:32
93 Mathias Jørgensen 1997 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 13:32104+ 13:32
94 Mike Diener 1991 VV Tooltime + 13:32111+ 15:22
95 Clement Orceau 1995 Vendée U + 13:3298+ 13:32
96 Maksim Piskunov 1997 Marathon Tula CT + 13:3286+ 13:32
97 Mario Spengler 1997 Leopard Pro Cycling + 13:32100+ 13:32
98 Patrick Lechner 1988 Bike Aid + 13:32112+ 15:22
99 Martins Pluto 1998 Monkey Town + 13:3293+ 13:32
100 Timo Schäfer 1992 Bike Aid + 13:32120+ 20:30
101 Matthew Bostock 1997 - + 13:32116+ 18:24
102 Carl Schütz 1996 Swiss Racing Academy + 13:32113+ 15:59
103 Fabian Holbach 1993 Team Gesundshop24.com + 13:3294+ 13:32
104 David Dekker 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 13:3297+ 13:32
105 John Mandrysch 1996 Dauner D&DQ - Akkon + 13:3289+ 13:32
106 Colin Heiderscheid 1998 Dauner D&DQ - Akkon + 13:32119+ 19:38
107 Felix Schreiber 1999 VV Tooltime + 13:32115+ 17:35
108 Charlie Arimont 1996 Ago - Aquaservice + 13:32125+ 25:25
109 Quentin Guex 1996 IAM Excelsior + 13:3295+ 13:32
110 Raphaël Schweitzer 1984 VV Tooltime + 13:32126+ 25:33
111 Guillem Garcia 1999 Destil - Parkhotel Valkenburg + 13:32117+ 18:35
112 Martin Meiler 1998 Vorarlberg - Santic + 13:32108+ 14:22
113 Eiya Hashimoto 1993 Team Bridgestone Cycling + 13:32121+ 20:30
114 Oscar Van Wijk 1997 Destil - Parkhotel Valkenburg + 13:32101+ 13:32
115 Dennis Coenen 1991 Cibel - Cebon + 13:3287+ 13:32
116 Luka Zetzsche 1997 Team Gesundshop24.com + 13:32122+ 22:12
117 Jelle Donders 1993 Team Differdange - Losch + 13:3296+ 13:32
118 Manuel Zobrist 1997 Swiss Racing Academy + 13:3291+ 13:32
119 Tilen Finkst 1997 Ljubljana Gusto Xaurum + 13:3288+ 13:32
120 Ziga Rucigaj 1995 Ljubljana Gusto Xaurum + 13:32110+ 15:22
121 Dario Rapps 1994 Team Gesundshop24.com + 13:3290+ 13:32
122 Viktor Potocki 1999 Ljubljana Gusto Xaurum + 13:32123+ 23:50
123 Ziga Jerman 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 13:32127+ 27:50
124 Philippe Schmit - VV Tooltime + 13:32128+ 29:23
125 Valere Thiebaud 1999 IAM Excelsior + 13:32107+ 14:20
126 Joe Nally 1999 100% ME + 13:32105+ 13:32
127 Andreas Leppert 1986 Team Gesundshop24.com + 13:32124+ 24:47
128 Kiyomasa Hanada 1998 Team Eurasia - IRC Tire + 14:07118+ 18:57
OOT Shogo Ichimaru 1992 Team Bridgestone Cycling 999
OOT Keitaro Sawada 1998 Team Bridgestone Cycling 999
OOT Alexander Küsters 1995 Dauner D&DQ - Akkon 999
OOT Mathias Deuble 1985 Team Gesundshop24.com 999
OOT Johannes Hirschbichler 1993 Vorarlberg - Santic 999
DNS Angelo De Clercq 1991 Marlux - Bingoal 999
DNF Joe Holt 1997 AMain Cycling Team 999
DNF Martin Schäppi 1996 IAM Excelsior 999
DNF Lukas Loer 1995 Dauner D&DQ - Akkon 999

Info

Race Flèche du Sud
Nation Luxembourg
Stage 03.stage
Type Flat
Distance 137.5 km
StartWincrange
FinishWincrange
DateMay 11th (2018)
Leader A.Kron
Youth A.Kron
Points F.Fortin
Mountain J.Steimle
Sprint T.Pogacar

Andreas Kron