2018 Flèche du Sud

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Filippo Fortin 1989 Team Felbermayr - Simplon Wels 03:34:480105:18:07
02 Alexander Krieger 1991 Leopard Pro Cycling + 0049+ 00
03 Matthew Walls 1998 100% ME + 0002+ 00
04 Andreas Stokbro Nielsen 1997 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 0015+ 00
05 Jasper De Laat 1994 Metec - TKH p/b Mantel + 0003+ 00
06 Christoffer Lisson 1995 BHS Almeborg Bornholm + 0051+ 00
07 Jannick Steimle 1996 Vorarlberg - Santic + 0005+ 00
08 Florian Maitre 1996 Vendée U + 0010+ 00
09 Tilen Finkst 1997 Ljubljana Gusto Xaurum + 0007+ 00
10 Dennis Coenen 1991 Cibel - Cebon + 0006+ 00
11 Dario Rapps 1994 Team Gesundshop24.com + 0009+ 00
12 Maarten De Jonge 1985 Monkey Town + 0036+ 00
13 Tim Kerkhof 1993 Destil - Parkhotel Valkenburg + 0011+ 00
14 Eli Iserbyt 1997 Marlux - Bingoal + 0020+ 00
15 Jens Reynders 1998 Leopard Pro Cycling + 00107+ 02:14
16 Clement Orceau 1995 Vendée U + 0047+ 00
17 Maksim Piskunov 1997 Marathon Tula CT + 0004+ 00
18 Nikodemus Holler 1991 Bike Aid + 0016+ 00
19 Tom Vermeer 1985 Team Differdange - Losch + 0032+ 00
20 Thomas Joseph 1996 Marlux - Bingoal + 0013+ 00
21 Colin Heiderscheid 1998 Dauner D&DQ - Akkon + 00123+ 06:06
22 Patrick Jäger 1994 Vorarlberg - Santic + 0034+ 00
23 Antonio Santoro 1989 Monkey Town + 0039+ 00
24 Fabian Holbach 1993 Team Gesundshop24.com + 0029+ 00
25 Pit Leyder 1997 Leopard Pro Cycling + 0031+ 00
26 Dennis Van Der Horst 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 0008+ 00
27 Yann Pestiaux 1998 Ago - Aquaservice + 0022+ 00
28 John Mandrysch 1996 Dauner D&DQ - Akkon + 0014+ 00
29 Manuel Zobrist 1997 Swiss Racing Academy + 0012+ 00
30 Giacomo Ballabio 1998 IAM Excelsior + 0064+ 00
31 Luc Wirtgen 1998 Leopard Pro Cycling + 0019+ 00
32 Martins Pluto 1998 Monkey Town + 0030+ 00
33 Cyrille Thiery 1990 IAM Excelsior + 0043+ 00
34 Stef Krul 1995 Metec - TKH p/b Mantel + 0025+ 00
35 Gian Friesecke 1994 Vorarlberg - Santic + 0040+ 00
36 Martin Schäppi 1996 IAM Excelsior + 0017+ 00
37 Olivier Pardini 1985 Team Differdange - Losch + 0027+ 00
38 Tom Wirtgen 1996 Ago - Aquaservice + 0048+ 00
39 Robby Cobbaert 1990 Cibel - Cebon + 0065+ 00
40 Jan Petelin 1996 Team Differdange - Losch + 0067+ 00
41 Szymon Rekita 1994 Leopard Pro Cycling + 0094+ 21
42 Fabian Paumann 1993 Swiss Racing Academy + 0041+ 00
43 Quentin Guex 1996 IAM Excelsior + 0023+ 00
44 Maxim Rusnac 1992 Team Differdange - Losch + 00110+ 03:13
45 Sven Van Luijk 1989 Monkey Town + 0018+ 00
46 Rick Ottema 1992 Alecto Cycling Team + 0024+ 00
47 Rene Hooghiemster 1986 Alecto Cycling Team + 0021+ 00
48 Alex Molenaar 1999 Destil - Parkhotel Valkenburg + 0035+ 00
49 Dieter Vanthourenhout 1985 Marlux - Bingoal + 0046+ 00
50 Wim Kleiman 1993 Monkey Town + 00111+ 03:13
51 Enzo Bernard 1997 Vendée U + 0028+ 00
52 Damian Lüscher 1997 Swiss Racing Academy + 0052+ 00
53 Pavel Chursin 1995 Destil - Parkhotel Valkenburg + 0045+ 00
54 Matthias Krizek 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0050+ 00
55 Anthony Debuy 1996 Ago - Aquaservice + 0042+ 00
56 Jelle Donders 1993 Team Differdange - Losch + 0026+ 00
57 Sylvain Moniquet 1998 Ago - Aquaservice + 0066+ 00
58 Daniel Bichlmann 1988 Bike Aid + 0058+ 00
59 Marco Doets 1995 Alecto Cycling Team + 0033+ 00
60 Anthony Rappo 1995 IAM Excelsior + 0059+ 00
61 Folkert Oostra 1989 Alecto Cycling Team + 0053+ 00
62 Michiel Dieleman 1990 Cibel - Cebon + 0072+ 00
63 Mario Spengler 1997 Leopard Pro Cycling + 0060+ 00
64 Oscar Van Wijk 1997 Destil - Parkhotel Valkenburg + 0073+ 00
65 David Dekker 1998 Metec - TKH p/b Mantel + 0037+ 00
66 Matthias Reutimann 1994 Swiss Racing Academy + 0061+ 00
67 Josh Teasdale 1993 Team Differdange - Losch + 00109+ 02:58
68 Andreas Kron 1998 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 0055+ 00
69 Cameron Beard 1998 Destil - Parkhotel Valkenburg + 0068+ 00
70 Louis Pijourlet 1995 Vendée U + 0078+ 00
71 Tadej Pogacar 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 0056+ 00
72 Raphael Krähemann 1996 Swiss Racing Academy + 0062+ 00
73 Jonas Gregaard Wilsly 1996 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 0075+ 00
74 Artur Ershov 1990 Marathon Tula CT + 0057+ 00
75 Vladislav Duiunov 1994 Marathon Tula CT + 0071+ 00
76 Victor Manakov 1992 Marathon Tula CT + 0044+ 00
77 Gianni Marchand 1990 Cibel - Cebon + 0076+ 00
78 Danny Van der Tuuk 1999 Metec - TKH p/b Mantel + 0081+ 00
79 Emil Toudal 1996 BHS Almeborg Bornholm + 0069+ 00
80 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0054+ 00
81 Ethan Hayter 1998 - + 0038+ 00
82 Frederik Dombrowski 1992 Dauner D&DQ - Akkon + 00112+ 03:13
83 Maxime Weyrich 1997 VV Tooltime + 0085+ 00
84 Magnus Bak Klaris 1996 BHS Almeborg Bornholm + 0077+ 00
85 Manuel Bosch 1989 Vorarlberg - Santic + 0074+ 00
86 Steffen Greger 1982 Team Gesundshop24.com + 0089+ 00
87 Marvin Tasset 1997 Ago - Aquaservice + 00113+ 03:13
88 Riccardo Zoidl 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0082+ 00
89 Markus Eibegger 1984 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0063+ 00
90 Joe Nally 1999 100% ME + 0088+ 00
91 Mathieu Burgaudeau 1998 Vendée U + 0080+ 00
92 Kevin Pauwels 1984 Marlux - Bingoal + 0079+ 00
93 Tim Diederich 1989 VV Tooltime + 0086+ 00
94 David Riviere 1995 Vendée U + 0083+ 00
95 Mathias Bregnhøj 1995 BHS Almeborg Bornholm + 0090+ 00
96 Lennert Teugels 1993 Cibel - Cebon + 0091+ 00
97 Jimmy Janssens 1989 Cibel - Cebon + 0092+ 00
98 Jordy Buskermolen 1991 Monkey Town + 0087+ 00
99 Marcel Neuhauser 1997 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0093+ 00
100 Michael Vanthourenhout 1993 Marlux - Bingoal + 0070+ 00
101 Thijs De Lange 1994 Metec - TKH p/b Mantel + 00105+ 01:53
102 Adne Van Engelen 1993 Bike Aid + 00114+ 03:13
103 Mathias Jørgensen 1997 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 0084+ 00
104 Bas Van Der Kooij 1995 Alecto Cycling Team + 4195+ 41
105 Shunsuke Imamura 1998 Team Bridgestone Cycling + 4898+ 48
106 Valere Thiebaud 1999 IAM Excelsior + 4897+ 48
107 Ryo Chikatani 1992 Team Bridgestone Cycling + 4896+ 48
108 Carl Schütz 1996 Swiss Racing Academy + 50108+ 02:27
109 Denis Nekrasov 1997 Marathon Tula CT + 5099+ 50
110 Martin Meiler 1998 Vorarlberg - Santic + 50100+ 50
111 Sjors Dekker 1994 Alecto Cycling Team + 50106+ 02:05
112 Felix Schreiber 1999 VV Tooltime + 50115+ 04:03
113 Mike Diener 1991 VV Tooltime + 01:50103+ 01:50
114 Lukas Loer 1995 Dauner D&DQ - Akkon + 01:50120+ 05:03
115 Ziga Rucigaj 1995 Ljubljana Gusto Xaurum + 01:50102+ 01:50
116 Guillem Garcia 1999 Destil - Parkhotel Valkenburg + 01:50121+ 05:03
117 Patrick Lechner 1988 Bike Aid + 01:50104+ 01:50
118 Kiyomasa Hanada 1998 Team Eurasia - IRC Tire + 01:52117+ 04:50
119 Ben Hill 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 00101+ 01:37
120 Eiya Hashimoto 1993 Team Bridgestone Cycling + 04:00125+ 06:58
121 Patrick Clausen 1990 Riwal CeramicSpeed Cycling Team + 04:21116+ 04:21
122 Timo Schäfer 1992 Bike Aid + 04:44124+ 06:58
123 Charlie Arimont 1996 Ago - Aquaservice + 04:52133+ 11:53
124 Matthew Bostock 1997 - + 04:52118+ 04:52
125 Angelo De Clercq 1991 Marlux - Bingoal + 04:54119+ 04:54
126 Joe Holt 1997 AMain Cycling Team + 05:16122+ 05:16
127 Luka Zetzsche 1997 Team Gesundshop24.com + 05:42126+ 08:40
128 Viktor Potocki 1999 Ljubljana Gusto Xaurum + 07:05128+ 10:18
129 Ziga Jerman 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 07:05135+ 14:18
130 Johannes Hirschbichler 1993 Vorarlberg - Santic + 07:59129+ 11:12
131 Mathias Deuble 1985 Team Gesundshop24.com + 07:59130+ 11:12
132 Philippe Schmit - VV Tooltime + 07:59137+ 15:51
133 Raphaël Schweitzer 1984 VV Tooltime + 07:59134+ 12:01
134 Alexander Küsters 1995 Dauner D&DQ - Akkon + 07:59127+ 10:13
135 Andreas Leppert 1986 Team Gesundshop24.com + 08:02131+ 11:15
136 Shogo Ichimaru 1992 Team Bridgestone Cycling + 08:04136+ 15:05
137 Keitaro Sawada 1998 Team Bridgestone Cycling + 10:11132+ 11:48
DNF Florian Gindhart 1997 Dauner D&DQ - Akkon 999

Info

Race Flèche du Sud
Nation Luxembourg
Stage 02.stage
Type Hills
Distance 151.1 km
StartRumelange
FinishRumelange
DateMay 10th (2018)
Leader F.Fortin
Youth M.Walls
Points F.Fortin
Mountain J.Steimle
Sprint G.Marchand

Filippo Fortin