2017 Flèche du Sud

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 04.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Mamyr Stash1993 Lokosphinx03:39:1042+ 11:51
02 Aksel Nommela1994 Leopard Pro Cycling+ 0032+ 07:22
03 Filippo Fortin1989 Tirol Cycling Team+ 0041+ 11:51
04 Casper Pedersen1996 Team Giant - Castelli+ 0064+ 22:16
05 Alessandro Fedeli1996 Team Colpack+ 0043+ 11:51
06 Tijmen Eising1991 Metec - TKH p/b Mantel+ 0087+ 30:50
07 Dmitry Sokolov1988 Lokosphinx+ 0033+ 07:59
08 Joshua Huppertz1994 Team Lotto - Kern Haus+ 0065+ 23:25
09 Lukas Reugg1996-+ 0266+ 23:27
10 Maximilien Picoux1995 T.Palm - Pole Continental Wallon+ 0285+ 28:31
11 Nikodemus Holler1991 Bike Aid+ 0205+ 01:09
12 Sven Van Luijk1989 Monkey Town+ 0234+ 08:05
13 Patrick Gamper1997 Tirol Cycling Team+ 0280+ 25:05
14 Twan Van den Brand1989 Destil - Piels+ 0226+ 04:58
15 Jim Lindenburg1996 Metec - TKH p/b Mantel+ 0214+ 03:24
16 Tim Kerkhof1993 Destil - Piels+ 0223+ 04:43
17 Alexander Evtushenko1993 Lokosphinx+ 0235+ 08:05
18 Matthias Krizek1988 Tirol Cycling Team+ 0215+ 03:37
19 Fabian Lienhard1993 Team Vorarlberg+ 0224+ 04:43
20 William Elliott1995 Team RaceClean+ 0210+ 02:31
21 Peter Schulting1987 Destil - Piels+ 0211+ 02:31
22 William Barta1996 Axeon - Hagens Berman+ 0209+ 02:31
23 Patrick Haller1997 Rad-Net Rose Team+ 0279+ 25:05
24 Gian Friesecke1994 Team Vorarlberg+ 0212+ 02:37
25 Jan Brockhoff1994 Leopard Pro Cycling+ 0578+ 25:04
26 Awet Habtom1998 Bike Aid+ 0581+ 25:08
27 Quentin Guex1996 Equipe Exploit - Goomah Racing Bik+ 0594+ 35:02
28 Lex Reichling1992 VV Tooltime Preizerdaul+ 0768+ 23:30
29 Patrick Schelling1990 Team Vorarlberg+ 0708+ 02:20
30 Jasper Ockeloen1990 Monkey Town+ 0722+ 04:35
31 Antonio Santoro1989 Monkey Town+ 0707+ 02:05
32 Alexandre Ballet1995 Equipe Exploit - Goomah Racing Bik+ 0718+ 03:42
33 Rasmus C. Quaade1990 Team Giant - Castelli+ 0704+ 01:06
34 Sergey Shilov1988 Lokosphinx+ 0720+ 03:48
35 Matija Kvasina1981 Team Felbermayr - Simplon Wels+ 070112:15:40
36 Jonathan Brown1997 Axeon - Hagens Berman+ 0757+ 17:00
37 Andrea Toniatti1992 Team Colpack+ 0717+ 03:42
38 Cristian Raileanu1993 Team Differdange - Losch+ 0716+ 03:42
39 Stephan Rabitsch1991 Team Felbermayr - Simplon Wels+ 0706+ 02:05
40 Jonas Härtig1997 Team Sauerland NRW+ 0769+ 23:30
41 Maarten De Jonge1985 Monkey Town+ 0729+ 06:48
42 Gabriel Reguero Corral1993 Team Differdange - Losch+ 0727+ 05:41
43 Jan Hugger1998 Team Gesundshop24.com+ 0760+ 20:04
44 Max Emil Kørner1991 T.Palm - Pole Continental Wallon+ 0758+ 17:57
45 Dylan Bouwmans1997 Metec - TKH p/b Mantel+ 0783+ 27:11
46 Mark Padun1996 Team Colpack+ 0702+ 03
47 Tobias Knaup1993 Team Lotto - Kern Haus+ 0795+ 35:04
48 Antoine Didier1992 T.Palm - Pole Continental Wallon+ 0774+ 24:17
49 Nicklas Overgaard Pedersen1993 Team Giant - Castelli+ 0767+ 23:29
50 Clemens Fankhauser1985 Tirol Cycling Team+ 0747+ 11:58
51 Jarno Gmelich Meijling1989 Metec - TKH p/b Mantel+ 0746+ 11:58
52 Felix Intra1995 Team Sauerland NRW+ 0761+ 20:04
53 Ian Garrison1998 Axeon - Hagens Berman+ 0745+ 11:58
54 Zeke Mostov1996 Aevolo Cycling+ 0754+ 16:16
55 Josh Teasdale1993 Team Differdange - Losch+ 0713+ 02:49
56 Jens Reynders1998 Leopard Pro Cycling+ 0793+ 35:01
57 Fabian Schormair1994 Team Lotto - Kern Haus+ 0796+ 35:04
58 Tobias Nolde1998 Rad-Net Rose Team+ 0789+ 31:38
59 Suleiman Kangangi1988 Bike Aid+ 0730+ 07:04
60 Matteo Bellia1997 Equipe Exploit - Goomah Racing Bik+ 1228+ 06:45
61 Cameron Beard1998 CCB Team+ 1271+ 23:35
62 Carmelo Foti1994 Leopard Pro Cycling+ 1275+ 24:37
63 Edward Walsh1996 Team RaceClean+ 1248+ 12:03
64 Alexander Vdovin1993 Lokosphinx+ 1221+ 04:32
65 Riccardo Zoidl1988 Team Felbermayr - Simplon Wels+ 1203+ 50
66 Bram Nolten1991 Monkey Town+ 1251+ 15:27
67 Maxime Weyrich1997 VV Tooltime Preizerdaul+ 1288+ 30:50
68 Cyrille Thiery1990 V.C.Mendrisio-PL Valli+ 1236+ 08:15
69 Merlijn Decoster1994 T.Palm - Pole Continental Wallon+ 1237+ 08:15
70 Louis Leinau1995 Team Sauerland NRW+ 1262+ 20:49
71 Sebastien Baldauf1989 Team Vorarlberg+ 1219+ 03:47
72 Cedric Raymackers1992 Team Differdange - Losch+ 1256+ 16:47
73 Florian Nowak1995 Hermann Radteam+ 1240+ 10:57
74 Szymon Rekita1994 Leopard Pro Cycling+ 1225+ 04:53
75 Robert Retschke1980 Team Lotto - Kern Haus+ 1291+ 31:43
76 Tim Diederich1989-+ 1298+ 35:06
77 Stef Krul1995 Metec - TKH p/b Mantel+ 1239+ 10:57
78 Mikkel Bjerg1998 Team Giant - Castelli+ 1270+ 23:34
79 Pit Leyder1997 Leopard Pro Cycling+ 1255+ 16:21
80 Lukas Meiler1995 Team Vorarlberg+ 1249+ 12:03
81 Joann Leinau1995 Team Sauerland NRW+ 1772+ 23:42
82 Derek Gee1997 Team RaceClean+ 2176+ 24:41
83 Maxim Rusnac1992 Team Differdange - Losch+ 2173+ 23:46
84 Claudio Imhoff1990-+ 01:3282+ 25:52
85 Theo Reinhardt1990 Rad-Net Rose Team+ 01:3277+ 24:57
86 Dmitriy Strakhov1995 Lokosphinx+ 01:5731+ 07:16
87 Martial Roman1987 Equipe Exploit - Goomah Racing Bik+ 01:5792+ 32:47
88 Thery Schir1993 Team Vorarlberg+ 0044+ 11:51
89 Enrico Salvador1994 Tirol Cycling Team+ 02:4538+ 08:53
90 Jasper De Laat1994 Metec - TKH p/b Mantel+ 03:5850+ 12:21
91 Christopher Hatz1991 Team Lotto - Kern Haus+ 04:5263+ 21:48
92 Raphael Freienstein1991 Team Lotto - Kern Haus+ 04:5253+ 15:37
93 Alberto Marengo1994 Equipe Exploit - Goomah Racing Bik+ 06:0052+ 15:29
94 Georg Zimmerman1997 Team Felbermayr - Simplon Wels+ 11:4186+ 28:34
95 Johannes Schinnagel1996 Team Felbermayr - Simplon Wels+ 11:4184+ 27:50
96 Konrad Gessner1995 Rad-Net Rose Team+ 11:41104+ 44:53
97 Cristiano Batista Mendes1985 VV Tooltime Preizerdaul+ 11:41102+ 42:19
98 Valens Ndayisenga1994 Tirol Cycling Team+ 11:4190+ 31:38
99 Sandro Dostert1995 U.C.Dipach+ 11:4197+ 35:04
100 Domenic Weinstein1994 Rad-Net Rose Team+ 11:41103+ 43:12
101 Joey Van Rhee1992 Destil - Piels+ 11:41100+ 40:06
102 Gert-Jan Bosman1992 Destil - Piels+ 11:4199+ 36:40
103 Frank Pasche1993-+ 11:41101+ 41:45
104 Timothy Rugg1985 Bike Aid+ 12:2459+ 18:57
DNF Umberto Orsini1994 Team Colpack999
DNF Larry Valvasori1996 Team Differdange - Losch999

Info

Race Flèche du Sud
Nation Luxembourg
Stage 04.stage
Type Hills
Distance 151.7 km
StartMondorf
FinishRoeser
DateMay 27th (2017)
Leader M.Kvasina
Youth M.Padun
Points F.Fortin
Mountain S.Rabitsch