Next manager: Luxembourg (30/05)

2017 Flèche du Sud

Race mainpage Results Stages Startlist Comments Season fantasy

Info Stage profiles 01 02 03 04 05

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Casper Pedersen 1996 Team Giant - Castelli 03:29:3718+ 00
02 Raphael Freienstein 1991 Team Lotto - Kern Haus + 0008+ 00
03 Twan Van den Brand 1989 Destil - Piels + 0003+ 00
04 Jasper De Laat 1994 Metec - TKH p/b Mantel + 000105:16:42
05 Gian Friesecke 1994 Team Vorarlberg + 0005+ 00
06 Jim Lindenburg 1996 Metec - TKH p/b Mantel + 0007+ 00
07 Maarten De Jonge 1985 Monkey Town + 0004+ 00
08 Enrico Salvador 1994 Tirol Cycling Team + 0011+ 00
09 Dmitry Sokolov 1988 Lokosphinx + 0002+ 00
10 Matija Kvasina [*] 1981 Team Felbermayr - Simplon Wels + 0016+ 00
11 Nikodemus Holler 1991 Bike Aid + 0006+ 00
12 Peter Schulting 1987 Destil - Piels + 0019+ 00
13 Mark Padun 1996 Team Colpack + 0009+ 00
14 Jasper Ockeloen 1990 Monkey Town + 0017+ 00
15 William Elliott 1995 Team RaceClean + 0015+ 00
16 Christopher Hatz 1991 Team Lotto - Kern Haus + 0010+ 00
17 William Barta 1996 Axeon - Hagens Berman + 0014+ 00
18 Florian Nowak 1995 Hermann Radteam + 0020+ 00
19 Stef Krul 1995 Metec - TKH p/b Mantel + 0012+ 00
20 Suleiman Kangangi 1988 Bike Aid + 0013+ 00
21 Filippo Fortin 1989 Tirol Cycling Team + 01:0621+ 01:06
22 Andrea Toniatti 1992 Team Colpack + 01:0655+ 01:06
23 Lukas Rügg 1996 - + 01:0622+ 01:06
24 Matthias Krizek 1988 Tirol Cycling Team + 01:0628+ 01:06
25 Joshua Huppertz 1994 Team Lotto - Kern Haus + 01:0624+ 01:06
26 Sergey Shilov 1988 Lokosphinx + 01:0647+ 01:06
27 Theo Reinhardt 1990 Rad-Net Rose Team + 01:0626+ 01:06
28 Mamyr Stash 1993 Lokosphinx + 01:0627+ 01:06
29 Ian Garrison 1998 Axeon - Hagens Berman + 01:0632+ 01:06
30 Bram Nolten 1991 Monkey Town + 01:0637+ 01:06
31 Nicklas Overgaard Pedersen 1993 Team Giant - Castelli + 01:0623+ 01:06
32 Carmelo Foti 1994 Leopard Pro Cycling + 01:0669+ 02:06
33 Maxim Rusnac 1992 Team Differdange - Losch + 01:0634+ 01:06
34 Max Emil Kørner 1991 T.Palm - Pole Continental Wallon + 01:0640+ 01:06
35 Alessandro Fedeli 1996 Team Colpack + 01:0657+ 01:06
36 Thery Schir 1993 Team Vorarlberg + 01:0633+ 01:06
37 Merlijn Decoster 1994 T.Palm - Pole Continental Wallon + 01:0656+ 01:06
38 Edward Walsh 1996 Team RaceClean + 01:0646+ 01:06
39 Alberto Marengo 1994 Equipe Exploit - Goomah Racing Bik + 01:0630+ 01:06
40 Sven Van Luijk 1989 Monkey Town + 01:0644+ 01:06
41 Tim Kerkhof 1993 Destil - Piels + 01:0625+ 01:06
42 Georg Zimmerman 1997 Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:0638+ 01:06
43 Alexander Vdovin 1993 Lokosphinx + 01:0641+ 01:06
44 Timothy Rugg 1985 Bike Aid + 01:0635+ 01:06
45 Jarno Gmelich Meijling 1989 Metec - TKH p/b Mantel + 01:0642+ 01:06
46 Antonio Santoro 1989 Monkey Town + 01:0648+ 01:06
47 Cyrille Thiery 1990 V.C.Mendrisio-PL Valli + 01:0650+ 01:06
48 Stephan Rabitsch 1991 Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:0631+ 01:06
49 Alexander Evtushenko 1993 Lokosphinx + 01:0664+ 01:06
50 Gabriel Reguero Corral 1993 Team Differdange - Losch + 01:0651+ 01:06
51 Szymon Rekita 1994 Leopard Pro Cycling + 01:0654+ 01:06
52 Louis Leinau 1995 Team Sauerland NRW + 01:0665+ 01:06
53 Josh Teasdale 1993 Team Differdange - Losch + 01:0643+ 01:06
54 Aksel Nommela 1994 Leopard Pro Cycling + 01:0629+ 01:06
55 Fabian Lienhard 1993 Team Vorarlberg + 01:0652+ 01:06
56 Alexandre Ballet 1995 Equipe Exploit - Goomah Racing Bik + 01:0661+ 01:06
57 Cristian Raileanu 1993 Team Differdange - Losch + 01:0636+ 01:06
58 Riccardo Zoidl 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:0666+ 01:06
59 Rasmus C. Quaade 1990 Team Giant - Castelli + 01:0645+ 01:06
60 Clemens Fankhauser 1985 Tirol Cycling Team + 01:0653+ 01:06
61 Lukas Meiler 1995 Team Vorarlberg + 01:0659+ 01:06
62 Joann Leinau 1995 Team Sauerland NRW + 01:0667+ 01:06
63 Matteo Bellia 1997 Equipe Exploit - Goomah Racing Bik + 01:0658+ 01:06
64 Patrick Schelling 1990 Team Vorarlberg + 01:0649+ 01:06
65 Dmitriy Strakhov 1995 Lokosphinx + 01:0639+ 01:06
66 Sebastien Baldauf 1989 Team Vorarlberg + 01:0663+ 01:06
67 Jonathan Brown 1997 Axeon - Hagens Berman + 01:0668+ 01:06
68 Mikkel Bjerg 1998 Team Giant - Castelli + 01:0660+ 01:06
69 Umberto Orsini 1994 Team Colpack + 01:0662+ 01:06
70 Cedric Raymackers 1992 Team Differdange - Losch + 05:5070+ 05:50
71 Jay Lamoureux 1995 Team RaceClean + 06:3471+ 06:50
72 Antoine Didier 1992 T.Palm - Pole Continental Wallon + 08:1972+ 08:19
72 Maxime Weyrich 1997 VV Tooltime Preizerdaul + 08:1974+ 08:19
74 Cristiano Batista Mendes 1985 VV Tooltime Preizerdaul + 08:1973+ 08:19
75 Patrick Gamper 1997 Tirol Cycling Team + 09:1277+ 09:12
76 Domenic Weinstein 1994 Rad-Net Rose Team + 09:1283+ 09:12
77 Tobias Nolde 1998 Rad-Net Rose Team + 09:1278+ 09:12
78 Konrad Gessner 1995 Rad-Net Rose Team + 09:1294+ 10:53
79 Patrick Haller 1997 Rad-Net Rose Team + 09:1276+ 09:12
80 Jan Brockhoff 1994 Leopard Pro Cycling + 09:1284+ 09:12
81 Robert Retschke 1980 Team Lotto - Kern Haus + 09:1291+ 09:12
82 Jan Hugger 1998 Team Gesundshop24.com + 09:1281+ 09:12
83 Valens Ndayisenga 1994 Tirol Cycling Team + 09:1288+ 09:12
84 Awet Habtom 1998 Bike Aid + 09:1285+ 09:12
85 Johannes Schinnagel 1996 Team Felbermayr - Simplon Wels + 09:1292+ 09:12
86 Daniel Auer 1994 Team Felbermayr - Simplon Wels + 09:1275+ 09:12
87 Derek Gee 1997 Team RaceClean + 09:1286+ 09:12
88 Felix Intra 1995 Team Sauerland NRW + 09:1289+ 09:12
89 Pit Leyder 1997 Leopard Pro Cycling + 09:1279+ 09:12
90 Zeke Mostov 1996 Aevolo Cycling + 09:1280+ 09:12
91 Gert-Jan Bosman 1992 Destil - Piels + 09:1282+ 09:12
92 Larry Valvasori 1996 Team Differdange - Losch + 09:1287+ 09:12
93 Dylan Bouwmans 1997 Metec - TKH p/b Mantel + 09:1290+ 09:12
94 Claudio Imhoff 1990 - + 09:1293+ 09:12
95 Lukas Rutishauser 1995 Equipe Exploit - Goomah Racing Bik + 11:3295+ 11:32
96 Tim Diederich 1989 - + 12:38108+ 12:38
97 Lex Reichling 1992 VV Tooltime Preizerdaul + 12:38104+ 12:38
98 Twan Brusselman 1993 Destil - Piels + 12:3896+ 12:38
99 Jens Reynders 1998 Leopard Pro Cycling + 12:38105+ 12:38
100 Maxime Vekeman 1993 T.Palm - Pole Continental Wallon + 12:38100+ 12:38
101 Joey Van Rhee 1992 Destil - Piels + 12:38101+ 12:38
102 Tijmen Eising 1991 Metec - TKH p/b Mantel + 12:3897+ 12:38
103 Martial Roman 1987 Equipe Exploit - Goomah Racing Bik + 12:38113+ 12:38
104 Quentin Guex 1996 Equipe Exploit - Goomah Racing Bik + 12:38103+ 12:38
105 Maximilien Picoux 1995 T.Palm - Pole Continental Wallon + 12:3899+ 12:38
106 Colin Heiderscheid 1998 U.C.Dipach + 12:38102+ 12:38
107 Matthias Schnapka 1980 Bike Aid + 12:38118+ 13:38
108 Joschka Beck 1993 Bike Aid + 12:38111+ 12:38
109 Cameron Beard 1998 CCB Team + 12:38112+ 12:38
110 Sandro Dostert 1995 U.C.Dipach + 12:38110+ 12:38
111 Nicklas Bøje Pedersen 1994 Team Giant - Castelli + 12:38114+ 12:38
112 Charly Petelin 1994 U.C.Dipach + 12:38109+ 12:38
113 Yannic Maus 1987 Team Gesundshop24.com + 12:38117+ 13:29
114 Jonas Härtig 1997 Team Sauerland NRW + 12:38115+ 12:38
115 Julius Domnick 1997 Team Sauerland NRW + 12:38116+ 13:29
116 Tobias Knaup 1993 Team Lotto - Kern Haus + 12:38107+ 12:38
117 Fabian Schormair 1994 Team Lotto - Kern Haus + 12:38106+ 12:38
118 Michael Feller 1993 LC Tetange + 12:38119+ 13:38
119 Leonardo Bonifazio 1991 Team Colpack + 12:3898+ 12:38
120 Luka Zetzsche 1997 Team Gesundshop24.com + 18:00123+ 22:44
121 Philippe Herman 1984 LC Tetange + 18:07125+ 31:00
122 Martin Heine 1977 - + 18:11126+ 31:02
123 Anthony Vandrepotte 1996 T.Palm - Pole Continental Wallon + 19:19120+ 19:19
124 Frank Pasche 1993 - + 19:19121+ 19:19
125 Eric Voigt 1998 Baguet - MIBA Poorten + 21:44122+ 22:35
126 Aaron Grosser 1996 Team Sauerland NRW + 24:19124+ 25:10
DNS Marco Zanotti 1988 Monkey Town 999
DNF Tristan Marguet 1987 - 999
DNF Loic Perizzolo 1988 Team Christ Net 999
DNF Casper Von Folsach 1993 Team Giant - Castelli 999
DNF Alec Lang 1994 VV Tooltime Preizerdaul 999

Info

Race Flèche du Sud
Nation Luxembourg
Stage 02.stage
Type Hills
Distance 150.4 km
StartRumelange
FinishRumelange
DateMay 25th (2017)
Leader J.De Laat
Youth J.Lindenburg
Points C.Pedersen
Mountain S.Rabitsch
Sprint R.Freienstein

Casper Pedersen