Next manager: Arctic (16/08)

2010 Flèche du Sud

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles Prologue 01 02 03 04

Stage results: 02.stage

Pos Name Born Team Time
01 Mads Christensen 1984 Glud & Marstrand - LRØ 03:44:52
02 Lasse Bøchman Larsen 1983 Glud & Marstrand - LRØ + 00
03 Michael Stevenson 1984 Sparebanken Vest - Ridley + 03:20
04 Elias Schmaeh 1986 Price - Custom Bikes + 03:22
05 Harald Totschnig 1974 Tyrol Team + 03:22
06 Sergej Fuchs 1987 Team Nutrixxion - Sparkasse + 03:22
07 Maarten De Jonge 1985 Cyclingteam Jo Piels + 03:25
08 Alessandro Bertuola 1979 Kalev Chocolate Team + 03:31
09 Robert Retschke 1980 Continental Team Differdange + 03:44
10 Marc Goos 1990 Cyclingteam Jo Piels + 03:51
11 Simas Kondrotas 1985 Kalev Chocolate Team + 05:33
12 Kim Lachmann 1987 Team Nutrixxion - Sparkasse + 05:33
13 Oleksandr Sheydyk 1980 ISD Continental Team + 05:34
14 Sven Vanthourenhout 1981 Sunweb - Revor + 05:38
15 Yegor Dementyev 1987 ISD Continental Team + 05:40
16 Christian Poos 1977 Continental Team Differdange + 05:51
17 Geir Inge Berg 1979 Sparebanken Vest - Ridley + 05:54
18 Raymond Künzli 1984 - + 05:54
19 Rob Peeters 1985 Telenet - Fidea + 08:40
20 Lachlan Norris 1987 Drapac - Porsche Cycling + 08:42
21 Stefan Mair 1990 Tyrol Team + 08:44
22 Ricky Enø Jørgensen 1989 Glud & Marstrand - LRØ + 08:54
23 David Pell 1980 Drapac - Porsche Cycling + 10:22
24 Alexandre Usov 1977 ISD Continental Team + 10:22
25 Lars Andersson 1988 - + 12:51
26 Jarno Gmelich Meijling 1989 Cyclingteam Jo Piels + 12:56
27 Pim De Beer 1987 Cyclingteam Jo Piels + 12:56
28 Bernhard Oberholzer 1985 Price - Custom Bikes + 12:56
29 Borislav Ivanov 1989 - + 12:56
30 Pirmin Lang 1984 - + 12:56
31 Stefan Kirchmair 1988 Tyrol Team + 12:56
32 Fabio Ursi 1986 - + 13:00
33 Mirco Saggiorato 1988 - + 13:00
34 Matthias Krizek 1988 Tyrol Team + 13:02
35 Stefan Cohnen 1982 Continental Team Differdange + 13:09
36 Andreas Rutishauser 1967 Price - Custom Bikes + 13:09
37 Stefan Van Winden 1989 Cyclingteam Jo Piels + 13:09
38 Frode Solberg 1987 Sparebanken Vest - Ridley + 13:19
39 Viesturs Luksevics 1987 Kalev Chocolate Team + 13:20
40 Blaz Bonca 1989 Obrazi - Delo Revije + 13:28
41 Ralph Diseviscourt 1976 - + 18:42
42 Maksym Polishchuk 1984 ISD Continental Team + 18:54
43 Fabian Schaar 1989 Heizomat + 18:56
44 Claude Wolter 1983 - + 18:58
45 Frank Appelbaum 1986 - + 18:58
46 Tom Kohn 1989 - + 18:58
47 Christoph Springer 1985 SP Tableware + 20:59
48 Walter Fernando Pedraza 1981 SP Tableware + 20:59
49 Thibaut Di Fabio 1991 - + 26:47
50 Linus Dahlberg 1987 - + 26:47
51 Tijmen Eising 1991 Sunweb - Revor + 26:47
52 Kevin Jost 1986 - + 26:47
53 Jure Bitenc 1991 Obrazi - Delo Revije + 26:47
54 Steve Fries 1975 - + 26:47
55 Thomas Vernaeckt 1988 Sunweb - Revor + 26:47
56 Kenneth Van Compernolle 1988 Sunweb - Revor + 26:47
57 Ioannis Tamouridis 1980 SP Tableware + 26:47
58 Georgios Karatzios 1990 SP Tableware + 26:47
59 Neofytos Sakellaridis 1989 SP Tableware + 26:47
60 Robbie Squire 1990 - + 26:47
61 Grischa Janorschke 1987 Team Nutrixxion - Sparkasse + 26:47
62 Umberto Nardecchia 1981 Nippo + 26:47
63 Daniel Westmattelmann 1987 Team Kuota - Indeland + 26:47
64 Luc Hagenaars 1987 Team Kuota - Indeland + 26:47
65 Borja Jelic 1974 Obrazi - Delo Revije + 26:47
66 Roy Hegreberg 1981 Sparebanken Vest - Ridley + 26:47
67 Martin Puusepp 1988 Kalev Chocolate Team + 26:47
68 Norbert Dürauer 1986 Tyrol Team + 26:47
69 Ardy Utar 1990 Kalev Chocolate Team + 26:47
70 Philip Lindau 1991 - + 26:47
71 Marcel Aregger 1990 Price - Custom Bikes + 26:47
72 Mariusz Wiesiak 1981 Nippo + 26:47
73 Lawrence Warbasse 1990 - + 26:47
74 Charlie Avis 1991 - + 26:47
75 Jacques Dahm 1982 - + 26:47
76 Patrik Moren 1986 - + 26:47
77 Michael Kurth 1986 Team Kuota - Indeland + 26:47
78 Robert Bengsch 1983 - + 26:47
79 Carter Jones 1989 Jelly Belly p/b Kenda + 26:47
80 Stefan Fettes 1988 - + 26:47
81 Masaaki Kikuchi 1986 Nippo + 26:47
82 Connor O'Leary 1991 - + 26:47
83 Luca Barla 1987 Nippo + 26:47
84 Benn Würth 1982 - + 26:47
85 Johan Fredrik Ziesler 1990 Sparebanken Vest - Ridley + 26:47
86 Mathias Gade Jacobsen 1990 Glud & Marstrand - LRØ + 26:47
87 Philippe Faber 1981 - + 26:47
88 Jempy Drucker 1986 Continental Team Differdange + 26:47
89 Joel Zangerle 1988 - + 26:47
90 Kasper Linde Jørgensen 1984 Glud & Marstrand - LRØ + 26:47
91 Martin Zlamalik 1982 Sunweb - Revor + 26:47
92 Ivo Lux 1988 - + 26:47
93 Jean Vanek 1969 - + 26:47
94 Stanley Bozzetti 1976 - + 26:47
95 Jakob Henning 1988 - + 26:47
96 Georg Steidl 1989 Tyrol Team + 26:47
97 Vytautas Kaupas 1982 Continental Team Differdange + 26:47
98 Nicolas Schnyder 1987 Price - Custom Bikes + 26:47
99 Alessio Signego 1983 Nippo + 26:47
100 Benjamin Sydlik 1990 Team Nutrixxion - Sparkasse + 26:47
101 Henrik Abom 1980 - + 26:47
102 Philipp Mamos 1982 Team Nutrixxion - Sparkasse + 26:47
103 Gusty Bausch 1980 - + 26:47
104 Fabien Wolf 1984 Price - Custom Bikes + 26:47
105 Tom Meeusen 1988 Telenet - Fidea + 26:47
106 Thomas Palmer 1990 Drapac - Porsche Cycling + 26:47
107 Björn Glasner 1973 Team Kuota - Indeland + 26:47
108 Ralf Matzka 1989 Heizomat + 26:47
109 Christian Heule 1975 - + 26:47
110 Joseph Lewis 1989 Drapac - Porsche Cycling + 26:47
111 Tom Wecker 1987 - + 26:47
112 Bart Wellens 1978 Telenet - Fidea + 26:47
113 Tom Schanen 1991 - + 26:47
114 Kevin Pauwels 1984 Telenet - Fidea + 26:47
115 Tom Flammang 1978 - + 26:47
116 Rok Jerse 1981 Obrazi - Delo Revije + 26:47
117 Sebastian Forke 1987 Team Nutrixxion - Sparkasse + 26:47
118 Felix Rinker 1988 Heizomat + 26:47
119 Hakan Nilsson 1980 Continental Team Differdange + 26:47
120 Cole House 1988 BMC Racing Team + 26:47
121 Andrej Omulec 1982 Obrazi - Delo Revije + 26:47
122 Fabio Donesana 1986 Kalev Chocolate Team + 26:47
123 Florian Monreal 1986 Team Kuota - Indeland + 26:47
124 Stefan Ganser 1978 Team Kuota - Indeland + 26:47
DSQ Carlos Calvo 1972 -
DSQ Nils Plötner 1989 Heizomat
DSQ Anders Lund 1988 Sparebanken Vest - Ridley
DNS Klaas Vantornout 1982 Sunweb - Revor
DNS Zdenek Stybar 1985 Telenet - Fidea
DNF Plamen Dimov 1980 -
DNF Svetoslav Nedev 1989 -
DNF Derreck Taber 1974 -
DNF Christian Joachim 1970 -
DNF Glen Leven 1986 -
DNF Daniel Bintz 1970 -
DNF Volodymyr Rybin 1980 ISD Continental Team
DNF Maksym Vasilyv 1990 ISD Continental Team
DNF Nicolas Winter 1989 Nippo
DNF Luka Rakusa 1985 Obrazi - Delo Revije
DNF Christopher Stevenson 1982 Sparebanken Vest - Ridley

Info

Race Flèche du Sud
Nation Luxembourg
Stage 02.stage
Type Hills
Distance 151 km
StartHeiderscheid
FinishEsch-sur-Alzette
DateMay 14th (2010)
Leader L.Bøchman Larsen
Youth M.Goos
Points M.Christensen
Mountain R.Retschke

Mads Christensen