FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Flèche du Sud
UCI, Stage race, 9th -13th May 2018, Luxembourg
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1949
GC
Youth
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Croatia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Italy
Japan
Latvia
Luxembourg
Moldova
Netherlands
Poland
Russia
Slovenia
Spain
Switzerland
USA
Teams
Ago - Aquaservice
Alecto Cycling Team
BHS - Almeborg Bornholm
Bike Aid
Cibel - Cebon
Dauner D&DQ - Akkon
Destil - Parkhotel Valkenburg
Great Britain
IAM Excelsior
Japan
Leopard Pro Cycling
Ljubljana Gusto Xaurum
Marlux - Bingoal
Metec - TKH p/b Mantel
Monkey Town
Riwal CeramicSpeed
Russia
Swiss Racing Academy
Team Differdange - Losch
Team Felbermayr - Simplon Wels
Team Gesundshop24.com
Vendée U
Vorarlberg - Santic
VV Tooltime
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Points
01
Walls
Matthew
1998
Great Britain
76
02
Fortin
Filippo
1989
Team Felbermayr - Simplon Wels
71
03
Piskunov
Maksim
1997
Russia
46
04
De Laat
Jasper
1994
Metec - TKH p/b Mantel
41
05
Marchand
Gianni
1990
Cibel - Cebon
36
06
Krieger
Alexander
1991
Leopard Pro Cycling
27
07
Janssens
Jimmy
1989
Cibel - Cebon
25
08
Kron
Andreas
1998
Riwal CeramicSpeed
25
09
Kerkhof
Tim
1993
Destil - Parkhotel Valkenburg
25
10
Hayter
Ethan
1998
Great Britain
25
11
Stokbro Nielsen
Andreas
1997
Riwal CeramicSpeed
24
12
Rabitsch
Stephan
1991
Team Felbermayr - Simplon Wels
20
13
Steimle
Jannik
1996
Vorarlberg - Santic
20
14
Lisson
Christoffer
1995
BHS - Almeborg Bornholm
19
15
Heiderscheid
Colin
1998
Dauner D&DQ - Akkon
18
16
Van Der Kooij
Bas
1995
Alecto Cycling Team
17
17
Cobbaert
Robby
1990
Cibel - Cebon
16
18
Maître
Florian
1996
Vendée U
16
19
Ottema
Rick
1992
Alecto Cycling Team
14
20
Donders
Jelle
1993
Team Differdange - Losch
14
21
Pogacar
Tadej
1998
Ljubljana Gusto Xaurum
12
22
De Jonge
Maarten
1985
Monkey Town
11
23
Van Luijk
Sven
1989
Monkey Town
9
24
Leyder
Pit
1997
Leopard Pro Cycling
8
25
Burgaudeau
Mathieu
1998
Vendée U
8
26
van der Horst
Dennis
1998
Metec - TKH p/b Mantel
8
27
Santoro
Antonio
1989
Monkey Town
7
28
Hooghiemster
Rene
1986
Alecto Cycling Team
7
29
Finkst
Tilen
1997
Ljubljana Gusto Xaurum
7
30
Doets
Marco
1995
Alecto Cycling Team
6
31
Coenen
Dennis
1991
Cibel - Cebon
6
32
Vanthourenhout
Michael
1993
Marlux - Bingoal
5
33
Pestiaux
Yann
1998
Ago - Aquaservice
5
34
Bernard
Enzo
1997
Vendée U
5
35
Rapps
Dario
1994
Team Gesundshop24.com
5
36
Lechner
Patrick
1988
Bike Aid
5
37
Wirtgen
Tom
1996
Ago - Aquaservice
4
38
Pluto
Martin
1998
Monkey Town
3
39
Zobrist
Manuel
1997
Swiss Racing Academy
3
40
Iserbyt
Eli
1997
Marlux - Bingoal
2
41
Lüscher
Damian
1997
Swiss Racing Academy
2
42
Guex
Quentin
1996
IAM Excelsior
2
43
Jerman
Ziga
1998
Ljubljana Gusto Xaurum
2
44
Manakov
Viktor
1992
Russia
1
45
Reynders
Jens
1998
Leopard Pro Cycling
1
46
Molenaar
Alex
1999
Destil - Parkhotel Valkenburg
1
Information
Flèche du Sud
Luxembourg
9th -13th May 2018
2.2